Czytaj.pl w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Czytaj.pl w Toruniu

Kultura
Data publikacji: 02 listopada 2022
Rozłożona książka na brązowym tle

Toruń został miastem partnerskim kolejnej, ósmej edycji projektu Czytaj.pl – największej akcji promującej czytelnictwo w Polsce, a może i na świecie. Wydarzenie odbywa się w kilkudziesięciu krajach na wszystkich kontynentach.

Przez cały listopad 2022 r. na miłośników czytania i dobrej literatury, którzy przystąpili do akcji czeka moc niespodzianek. Do dyspozycji jest bezpłatna wypożyczalnia ebooków i audiobooków. W tym roku udostępniono 50% książek więcej niż w poprzednich edycjach. Fani literatury mają możliwość pobrania za darmo aż 18 bestsellerów. Oprócz tego pojawiło się  wiele nowości. Wychodząc naprzeciw głosom miłośników literatury nurtu Young Adult, pierwszy raz udostępnione zostały dwie biblioteki – główna oraz dla młodzieży.

Wydarzenie nie mogłoby się rozwijać, gdyby nie współpraca z miastami partnerskimi, wśród których obok m.in. Lwowa, Reykjaviku, Edynburga oraz Nottingham, znalazł się Toruń. Jak zauważa Zbigniew Derkowski, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Torunia: - Włączanie się w takie inicjatywy to nasza powinność, także ze względu na fakt, że co roku wspólnie z naszym miastem partnerskim, niemiecką Getyngą, przyznajemy i wręczamy literacką Nagrodę Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego. Ponadto w naszym mieście organizowane jest święto – Toruński Festiwal Słów, który pokazuje, że torunianie żywo zainteresowani są literaturą.

Organizatorami akcji Czytaj.pl są Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz platforma e-bookowa Woblink. Wydarzenie dofinansowane zostało przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zainteresowanych zachęcamy do odwiedzenia strony: https://akcja.czytajpl.pl/

Najczęściej czytane aktualności

 • Zdjęcie przedstawia scenę, na którzy goście otworzyli Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy
  Kultura, Miasto
  26 listopada 2022 r. rozpoczął się Toruński Jarmark Bożonarodzeniowych. W tym roku na odwiedzających czeka ponad 50 wystawców i moc atrakcji.
 • Dziecko
  Miasto
  Fundacja Daj Szansę organizuje w Toruniu konferencję pn.: „Jak pomagać dziecku z zaburzonymi więziami i traumą wczesnodziecięcą?"
 • Inwestycje, Miasto
  Przy ulicy Strzałowej w Toruniu powstanie nowy kompleks szkolny. 25 listopada 2022 została podpisana umowa z wykonawcą inwestycji – firmą Strabag.
 • Eko, Miasto
  Zima 2022 roku zawitała do Torunia w ostatnich dniach listopada. Pierwsze śniegi szybko topnieją, więc utrwaliliśmy je na zdjęciach.
 • Dyrektor wręczył wyróżnienia zasłużonym pracownikom szkoły.
  Miasto
  W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika 25 listopada 2022 r. obchodzono 30. rocznicę utworzenia IX Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Toruniu.
 • Dwoje ludzi na przystanku MZK w zimowej szacie_autobus na Okólną
  Miasto, MZK
  Przypominamy, że listopad 2022 r. jest ostatnim miesiącem bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla uprawnionych uchodźców z Ukrainy.
 • Pełną ofertę inwestycyjną miasta oraz zaproszenie do współpracy przekazali wczoraj, 24 listopada 2022 roku, na ręce ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej Sun Linjianga przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu. Dyplomata z Państwa Środka na swoją pierwszą wizytę po objęciu stanowiska ambasadora ChRL w Polsce wybrał Toruń.
 • Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu zaprasza do udziału w wykładzie online: Szuflada Mickiewicza, czyli o lirykach lozańskich (i nie tylko), który odbędzie się 5 grudnia 2022 r o godz. 16:00. Wygłosi go dr hab. Paulina Abriszewska, prof. UMK. W ramach wykładu zajrzymy do Mickiewiczowskiej szuflady. Znajdziemy...
 • Przedstawiciele toruńskich organizacji pozarządowych spotkali się 24 listopada 2022 r. w Dworze Artusa na corocznym forum organizowanym w naszym mieście. Najważniejszym punktem wydarzenia był wybór reprezentantów środowiska pozarządowego do nowej Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia na kadencję 2023-2025.
 • Beneficjenci projektu pn. „Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym – Granty PPGR” odebrali laptopy, które mają stanowić wsparcie w nauce i rozmowy toruńskich uczniów.
 • We współpracy z Polską Organizacją Turystyczną i Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną Miasto Toruń zorganizowało podróż studyjną Study Tour dla przedstawicieli biur podróż z Korei Południowej. Goście zwiedzają nasze miasto m.in. śladem Mikołaja Kopernika i pierników.
 • Mimo, że aura stała się prawdziwie jesienno-zimowa, prace na budowie nowej linii tramwajowej idą w dobrym tempie. Na placu NOT trwa montaż sieci trakcyjnej i środkowej części skrzyżowania torów.
 • Dwa nowoczesne biurowce powstaną w Toruniu przy ul. Pod Dębową Górą 9. Trwają prace ziemne związane z budową budynków biurowych firmy Pikseo. Generalnym wykonawcą jest toruńska firma TOM-BUD. Na terenie, położonym w bezpośrednim sąsiedztwie Urzędu Miasta Torunia (ul. Grudziądzka), realizowane będą dwa nowoczesne budynki biurowe. Będzie w nich...
 • Sztuka Natury - te dwa słowa to hasło wywoławcze dla osób w sposób szczególny wrażliwych na zmienność, delikatność i piękno natury. W pierwszy weekend grudnia, spotkają się oni w toruńskich galeriach i centrach kultury, gdzie już po raz piętnasty zagości „Sztuka Natury” Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą, Toruń 2022....