"Czy Kopernik jeszcze nas kręci?" | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

"Czy Kopernik jeszcze nas kręci?"

Kultura, Miasto
Data publikacji: 15 września 2023
Autor: Marcin Pryka

W ramach sekcji kulturoznawczej Światowego Kongresu Kopernikańskiego w czwartek 14 września 2023 r. w Ratuszu Staromiejskim Muzeum Okręgowego odbyła się debata "Czy Kopernik nas jeszcze kręci? – Sztuka opowieści o dziele i życiu wybitnych osobowości".

Spotkanie poprowadziła Karolina Głowacka, dziennikarka i autorka Podcastu Radio Naukowe, pracująca w mediach od niemal 15 lat, głównie na antenie TOK FM, współautorka książek popularnonaukowych. W dyskusji wzięli udział dr hab. Jacek Wasilewski (Uniwersytet Warszawski), medioznawca, dziennikarz, pisarz, scenarzysta; Joanna Malicka (Uniwersytet Śląski), producentka filmowa, kierownik produkcji, filmoznawczyni, dziennikarka oraz Agnieszka Jankowiak-Maik, historyczka, edukatorka, autorka bloga "Babka od Histy", redaktorka serwisów historycznych.

- Zaproszeni goście, przy czynnym udziale publiczności, starali się znaleźć odpowiedzi na pytanie: czy w czasach mediów społecznościowych i newsów stać nas na panoramiczną i innowacyjną opowieść o wybitnym uczonym, przez 40 lat życia zaszytym w kręgu duchowieństwa na Warmii? Czy rozpędzona, płynna współczesność i nowe multimedia stworzą inspiracje, duchowe zapotrzebowanie, a może modę na opowieść o biografiach "wielkich ludzi", dzięki którym, poznając przeszłość, lepiej będziemy rozumieć teraźniejszy świat? - relacjonuje na swojej stronie UMK. Mikołaj Kopernik i 550. rocznica jego urodzin stały się dobrą okazją do porozmawiania na te tematy.

Wszyscy uczestnicy debaty byli zgodni: Mikołaja Kopernika powinniśmy zacząć traktować jako postać niesamowicie inspirującą, głównie w kontekście jego interdyscyplinarności oraz wykorzystać jego potencjał: zarówno fakty historyczne, jak i luki w jego biografii. W debacie udział wzięli m.in. prezydent Torunia Michał Zaleski oraz zastępca prezydenta Adrian Mól.

#ESK2029

Fot. Agnieszka Bielecka

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: walka bokserska
  Miasto, Sport
  9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Na zdjęciu: otwarcie Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim
  Miasto, Sport
  Od 4 do 10 grudnia 2023 r. Toruń jest stolicą boksu – rozpoczęły się Mistrzostwa Polski seniorek i seniorów w boksie olimpijskim.
 • Na zdjęciu: stół z kolorowymi papierami, przy nim siedzą dzieci podczas warsztatów
  Kultura, Miasto
  Przy ul. Kościuszki, w obrębie dawnych Młynów Richtera oficjalnie otworzono Młyn Kultury, w którym swoje miejsce znalazły trzy instytucje kulturalne, kierowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
 • Na zdjęciu; rzeźba mostu im. gen. E. Zawackiej wykonana w lodzie
  Miasto
  Jedną z atrakcji 10. rocznicy powstania mostu gen. Elżbiety Zawackiej było rzeźbienie mostu w lodzie. Spektakularna rzeźba stanęła na Rynku Staromiejskim.
 • Kultura, Miasto, Sport
  Od 10 lat białe łuki mostu im. gen. Elżbiety Zawackiej są nieodłącznym elementem panoramy Torunia. Rocznicę otwarcia drugiego toruńskiego mostu drogowego obchodzimy w ten weekend.
 • Na zdjęciu: grupa osób, w tle most drogowy
  Drogi, Miasto
  Liczne grono torunianek i torunian wraz z prezydentem Michałem Zaleskim pozowało do wspólnej fotografii z mostem drogowym im. gen. Elzbiety Zawackiej w tle z okazji 10. rocznicy jego otwarcia.
 • Poznaliśmy laureatów 44. edycji konkursu plastycznego pn. „Moja przygoda w muzeum”. Organizatorem konkursu jest Muzeum Okręgowe w Toruniu.
 • 10 grudnia 2023 r. na Lodowisku Mentor Sport rozegrany zostanie coroczny turniej charytatywny Świąteczna Bitwa Gwiazd.
 • Dobra informacja dla miłośników jazdy na łyżwach. 16 grudnia 2023 roku otwarte zostanie lodowisko sezonowe Przy Skarpie. Po dłuższej przerwie ponownie otwarte zostanie sezonowe lodowisko MOSiR, które znajduje się przy ul. Przy Skarpie 2. Pierwsi łyżwiarze będą mogli wejść na lód 16 grudnia 2023 roku. Lodowisko będzie czynne od poniedziałku do...
 • Obywatele Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnej doraźnej pomocy psychologicznej.
 • Prezydent Torunia Michał Zaleski odwiedził z opłatkiem i upominkami toruńskie kluby seniora.
 • 9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Od 10 lat białe łuki mostu im. gen. Elżbiety Zawackiej są nieodłącznym elementem panoramy Torunia. Rocznicę otwarcia drugiego toruńskiego mostu drogowego obchodzimy w ten weekend.
 • W najbliższą niedzielę, 10 grudnia 2023 r., w rejonie Motoareny odbędzie się impreza samochodowa „4. Toruńska Barbórka”. W związku z tym z ruchu na kilka godzin zostanie zmieniona organizacja ruchu.