Czwarte spotkanie z Radami Okręgów | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Czwarte spotkanie z Radami Okręgów

Miasto
Data publikacji: 11 czerwca 2024
Autor: Magdalena Winiarska

11 czerwca 2024 r. prezydent Paweł Gulewski spotkał się z Radami Okręgów Staromiejskie i Bydgoskie.

Czwarte z cyklu spotkań prezydenta Pawła Gulewskiego z Radami Okręgów odbyło się w Szkole Podstawowej nr 1. Wraz z prezydentem z przedstawicielami Rad Okręgów rozmawiali przedstawiciele Urzędu Miasta oraz jednostek miejskich: przewodniczący Rady Miasta Łukasz Walkusz z radnym Marcinem Czyżniewskim, dyrektorzy Wydziału Gospodarki Komunalnej, Wydziału Inwestycji i Remontów, Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji, Wydziału Środowiska i Ekologii, Biura Toruńskiego Centrum Starówki, Wydziału Obsługi Mieszkańców oraz Miejskiego Zarządu Dróg, Straży Miejskiej i Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Głównymi tematami poruszanymi podczas tych spotkań są budżet obywatelski i jego formuła, współpraca Rady Miasta z Radami Okręgów oraz Forum Dialogu, jakie od 10 do 11 września 2024 r. odbędzie się w CKK Jordanki. - Kongres Dialogu to bardzo ważne przedsięwzięcie, o którym mówiłem już podczas kampanii. Zarówno formuła budżetu obywatelskiego, jak i konsultacji społecznych wymagają korekt, o tym m.in. właśnie chcemy rozmawiać. Marzy mi się docelowo, żeby kongres dał początek nowej formie partycypacji – mówił prezydent Paweł Gulewski.

- Spotykamy się z Radami Okręgów, ponieważ mam przekonanie, jak ważne jest odświeżenie kontaktów. Są to spotkania konsultacyjne, dotyczące priorytetów długofalowych, a także spraw bieżących, wymagających interwencji. Dotychczasowe spotkania były konstruktywne, pokazały, jak ważna jest rozmowa – podkreślił prezydent Paweł Gulewski.

Chęć poszerzenia i uaktywnienia współpracy z Radami Okręgów zadeklarował także przewodniczący Rady Miasta Łukasz Walkusz. - Mamy nowe otwarcie, co daje nam szansę na rozpoczęcie dialogu w tej rzeczywistości. Będę chciał w najbliższym czasie zaprosić przewodniczących Rad Okręgów do spotkań bezpośrednich i konstruktywnej rozmowy z radnymi miejskimi.

Wśród tematów poruszanych przez przedstawicieli Rad Okręgów podczas spotkaniach było m.in. funkcjonowanie komunikacji miejskiej na Bydgoskim Przedmieściu, budowa Trasy Staromostowej i uwzględnienie przejścia dla pieszych pomiędzy targowiskiem miejskim a cmentarzem św. Jerzego oraz uzupełnienie ścieżek rowerowych. Dużo uwagi poświęcono kwestii ruchu na terenie osiedli Bydgoskie i Staromiejskie, możliwości ograniczenia hałasu, a także kwestii parkowania. Zaproponowano, by w tzw. starej części Bydgoskiego Przedmieścia wprowadzić strefę zamieszkania. Skupiono się także na kwestiach terenów zieleni i sposobu ich zagospodarowania. Ważnym zagadnieniem była dbałość o czystość na terenie osiedli, formy odbioru nieczystości. Nie brakowało pomysłów, w jaki sposób wzbogacić ofertę turystyczną na terenie obu osiedli, np. poprzez wprowadzenie szlaków toruńskiej twierdzy.

Tak jak i na poprzednich spotkaniach, Rady Okręgów poruszyły kwestię swojego budżetu, jak i celów, na jakie można środki przeznaczyć. Zastanawiano się także nad liczbą okręgów funkcjonujących w mieście, jak i ich granicach.

 Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęiu: wieża ratusza na tle pochmurnego nieba
  Kultura, Miasto
  Weekend rozpoczynamy sztuką młodego pokolenia - w CSW otwarcie trzech wystaw młodych artystek. Dla melomanów - koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy. A w niedzielę czeka nas odpoczynek i spacery - instytucje kultury zachęcają do pełnego relaksu.
 • Kultura, Miasto
  W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpocznie się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Autobusem MZK do Kamionek
  Miasto
  Z Torunia prosto nad jezioro w Kamionkach. 20 lipca 2024 r. uruchomiona zostanie linia autobusowa nr 141.
 • Po spotkaniu z NGOsami
  Miasto
  Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
  Drogi, Miasto
  Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
  Miasto
  Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpocznie się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
 • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
 • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
 • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.
 • To już siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Improwizacji Teatralnej JO! Od 25 lipca 2024 r. ponownie na scenie Dworu Artusa zagoszczą grupy i teatry z całej Polski oraz goście ze świata.
 • Aż o połowę, od września 2024 r., obniżone zostaną ceny na toruńskich parkingach Park&Ride.