Czwarta fala zwalnia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Czwarta fala zwalnia

Koronawirus, Miasto
Data publikacji: 29 grudnia 2021
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu prezydent Michał Zaleski mówi podczas konferencji prasowej

Dzisiaj, 29 grudnia 2021 r. mija dokładnie rok od podania pierwszej dawki szczepionki przeciw COVID-19 w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim. O sytuacji epidemicznej w mieście mówił podczas konferencji prasowej prezydent Torunia Michał Zaleski.

- Liczba nowych zakażeń  w Toruniu w minionym tygodniu to niespełna 500, a były przecież tygodnie w listopadzie, gdzie było ich ponad 900. Wydaje się, że IV fala zachorowań na COVID-19 łagodnieje. Warto jednak zauważyć, że zeszły weekend był okresem świątecznym, kiedy dostęp do opieki zdrowotnej jest ograniczony, dlatego dane te mogą być niemiarodajnemówił prezydent Torunia Michał Zaleski.

Wykres - zakażenia koronawirusem tygodniowo 21/12/2021

Zakażenia koronawirusem w Toruniu tygodniowo

Wykres zakażenia koronawirusem w Toruniu miesięcznie - 29/12/2021

Zakażenia koronawirusem w Toruniu miesięcznie

- Wśród toruńskich zakażeń nie mamy jeszcze informacji o przypadkach omikronu, ale w Polsce takowe już się pojawiają. Według danych Ministerstwa Zdrowia potwierdzonych zostało 25 przypadków nowej mutacji wirusa w Polsce, jednak wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zaznacza, że faktycznie jest ich na pewno więcejdodał prezydent.

Do tej pory w grudniu na COVID-19 zmarło w naszym mieście aż 70 osób, z czego 30 nie miało chorób współistniejących. To znaczny wzrost w porównaniu do wcześniejszych miesięcy – w październiku 2021 r. zmarło z tego powodu 7 osób, a w listopadzie 37 mieszkańców.
Wykres - zgony w Toruniu koronawirus do 29/12/2021

Zgony w Toruniu na COVID-19 miesięcznie

Odzwierciedlenie sytuacji epidemicznej znaleźć można także w szpitalach, które zajmują się chorymi na COVID-19. W Specjalistycznym Szpitalu Miejskim na 48 przygotowanych łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 32 są zajęte. Przypominamy, że ze względu na swoją wydolność Szpital Miejski zwrócił się w ostatnim czasie z wnioskiem o odwołanie decyzji o zwiększeniu liczby miejsc dla pacjentów chorujących na COVID-19. Wniosek ten rozpatrzony został pozytywnie.

Warto nadmienić, że obecnie nie ma problemu z brakiem miejsc w szpitalach toruńskich – w znacznie większym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym zajęte jest 51 łóżek na 90 przygotowanych dla pacjentów z COVID-19wspomniał prezydent Michał Zaleski.

W związku z nadchodzącym okresem noworocznym inaczej funkcjonować będą punkty wykonujące wymazy PCR w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. W sylwestra (31.12) i Nowy Rok (1.01) bez zmian będą pracować tylko dwa punkty wymazowe – ImmQuest przy ul. Polnej oraz Alab przy ul. Bema. W sylwestra pozostałe punkty będą dostępne w ograniczonym zakresie, a w Nowy Rok będą nieczynne. Szczegółową informację o godzinach i dniach przyjęć punktów wymazowych w okresie noworocznym znaleźć można tutaj.

Jedną z metod walki z pandemią jest szczepienie. W Toruniu wykonano do tej pory 268 347 szczepień, z czego 38 687 to trzecia dawka przypominająca. W pełni zaszczepiono 121 381 mieszkańców (61,1% wszystkich mieszkańców, 64,3% uprawnionych). Od 16 grudnia 2021 r. rozpoczęły się także szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat – w tej grupie uprawnionych do szczepień mamy w Toruniu 13 214 osób.


Przypominamy, że w Toruniu zaszczepić możemy się także bez wcześniejszej rejestracji. W tym tygodniu (27-31.12) można to zrobić:

Szczepienie od 12 roku życia:

PONIEDZIAŁEK – CZWARTEK (27-30.12)

 • godz. 9:00-15:00, Miejska Przychodnia Specjalistyczna w Toruniu, ul. Uniwersytecka 17, wejście B
 • godz. 11:00-14:00, Lecznice Citomed, ul. Lubicka 21/U3
 • godz. 11:00-17:30, Lecznice Citomed, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 73
 • godz. 13:00-18:00, centrum handlowe PLAZA, ul. Broniewskiego 90
 • godz. 15:00-18:30, centrum handlowe Atrium Copernicus, ul. Stanisława Żółkiewskiego 15
 • godz. 15:00-18:30, centrum handlowe Nowe Bielawy - od 16. roku życia, kwalifikacja pielęgniarki

PIĄTEK (31.12) – SYLWESTER

 • godz. 9:00-13:00 Miejska Przychodnia Specjalistyczna, ul. Uniwersytecka 17, wejście B

Szczepienie dzieci w wieku 5-11 lat

Biorąc pod uwagę duże zainteresowanie, szczepienie dzieci (5-11 lat) bez wcześniejszej rejestracji odbędzie się tylko w centrum handlowym Plaza w wybranych dniach i godzinach. Zaleca się jednak wcześniejsze umówienie na szczepienie. Więcej o szczepieniu dzieci - kliknij tutaj, aby przejść do informacji.

ŚRODA (29.12)

 • godz. 14:00-18:00 centrum handlowe Plaza, ul. Broniweskiego 90

CZWARTEK (30.12)

 • godz. 13:00-18:00 centrum handlowe Plaza, ul. Broniweskiego 90

 

Zapis konferencji prasowej prezydenta Torunia z 29 grudnia 2021 r.

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: mężczyźni w garniturach i krawatach podpisują umowę
  Drogi, Miasto
  Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...
 • Miasto
  21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
 • Miasto
  Dodatkowy nabór dotyczy kandydatów do rady społecznej ds. konsultacji społecznych będących przedstawicielami organizacji pozarządowych działających w Toruniu.
 • Miasto
  W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
 • Miasto
  - W nocy od godz. 21:00 18 kwietnia do godz. 8:00 19 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do -1°C, przy gruncie do -4°C, lokalnie do -3°C i przy gruncie do -6°C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Kultura, Miasto
  Do tej pory w 27 edycjach konkursu w Toruniu wyłoniono 145 laureatek i laureatów, a 8 spośród nich zostało laureatkami i laureatami na szczeblu ogólnopolskim. - To nasza toruńska duma i promocja. Wszystkim, którzy byli w grupie Ośmiu Wspaniałych serdecznie gratuluję i dziękuję za reprezentowanie naszego miasta – powiedział prezydent Torunia Michał...
 • 21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
 • Dzięki IKEA Bydgoszcz uczniowie mogą przeprowadzać eksperymenty w zmodernizowanej sali warsztatowej w głównym budynku toruńskiego Młyna Wiedzy.
 • W rocznicę śmierci prof. Artura Hutnikiewicza i prof. Mariana Biskupa przedstawiciele miasta złożyli kwiaty na grobach honorowych obywateli Torunia.
 • Rusza konkurs fotograficzny pn. „Legendarny Toruń”. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich amatorów fotografii, chcących pokazać w swoich pracach legendarne oblicze miasta. Prace oceni jury pod przewodnictwem uznanego fotografa Jacka Kutyby. Konkurs jest częścią projektu „Park Kultury”, realizowanego przez Stowarzyszenie GoSport.
 • Do tej pory w 27 edycjach konkursu w Toruniu wyłoniono 145 laureatek i laureatów, a 8 spośród nich zostało laureatkami i laureatami na szczeblu ogólnopolskim. - To nasza toruńska duma i promocja. Wszystkim, którzy byli w grupie Ośmiu Wspaniałych serdecznie gratuluję i dziękuję za reprezentowanie naszego miasta – powiedział prezydent Torunia Michał...
 • Mieszkańcy Torunia będą mieli możliwość bezpłatnie założyć chip swoim pupilom – rusza akcja finansowana przez Gminę Miasta Toruń.
 • Powiększy się wolumen powierzchni usługowo-biurowej w Toruniu. Taką inwestycję zapowiada zwycięzca przetargu na sprzedaż miejskiej działki przy ul. Grudziądzkiej 194 firma Lem-Bud. Deweloper wpłaci do kasy Torunia 8,7 mln zł.
 • Do 31 maja 2024 r. można składać wnioski do planu ogólnego Torunia – dokumentu z zakresu zagospodarowania przestrzennego, który zastąpi obowiązujące dotychczas studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta.