Czas pomyśleć o wymianie „kopciucha” | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Czas pomyśleć o wymianie „kopciucha”

Eko, Miasto
Data publikacji: 17 marca 2023
Autor: Paula Gałązka
Czas pomyśleć o wymianie „kopciucha”

Już tylko do końca 2023 roku będzie można w Toruniu palić w piecach pozaklasowych, czyli tzw. „kopciuchach”. Tego typu instalacje to m.in. wszystkie piece kaflowe oraz piece węglowe starego typu. Zakaz eksploatacji tych urządzeń narzuca uchwała antysmogowa uchwalona przez Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego w 2019 roku.

Co więcej, od 1 stycznia 2022 roku w największych miastach województwa (m.in. w Toruniu) nowego pieca na paliwo stałe nie można już zainstalować tam, gdzie istnieje dostępna sieć ciepłownicza lub gazowa. Zakaz nie dotyczy instalacji, których użytkowanie rozpoczęło się przed tym terminem. Alternatywą dla źródeł ciepła na paliwa stałe mogą być oprócz sieci ciepłowniczej lub gazowej również inne źródła nisko – lub bezemisyjne, takie jak kolektory, pompy ciepła czy instalacje na olej lub energię elektryczną.

W związku z tym, że kończy się ostatni sezon grzewczy w którym można było legalnie eksploatować instalacje na paliwa stałe starego typu przypominamy o możliwości skorzystania z dofinansowania do wymiany ogrzewania. Dostępne możliwości uzyskania dofinansowania:

  • Program Ciepłe Mieszkanie

Program przeznaczony jest dla właścicieli mieszkań planujących wymianę ogrzewania węglowego na terenie Torunia. Dofinansowanie może otrzymać osoba fizyczna posiadająca tytuł prawny wynikający z prawa własności lub ograniczonego prawa rzeczowego do lokalu mieszkalnego, znajdującego się w budynku mieszkalnym wielorodzinnym.

Wysokość dofinansowania zależy od dochodów. Dofinansowanie można przeznaczyć na demontaż ogrzewania na paliwo stałe, montaż niskoemisyjnego ogrzewania oraz dodatkowo na zakup i montaż okien (przy jednoczesnej wymianie ogrzewania).

UWAGA: Wniosek o dofinansowanie należy złożyć do Wydziału Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia PRZED rozpoczęciem inwestycji

Więcej informacji oraz komplet dokumentów :

https://bip.torun.pl/obwieszczenie/53477/obwieszczenie-wsie-cieple-mieszkanie-nabor-wnioskow

Szczegółowe informacje można uzyskać telefonicznie: (56) 611 84 98 bądź pod adresem e-mail: wsie@um.torun.pl.

  • Program Czyste Powietrze

Program skierowany jest do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Wsparcie nie jest przyznawane lokatorom czy osobom wynajmującym daną nieruchomość. Dotację można uzyskać na:

- wymianę starego pieca – kotła na paliwo stałe (węgiel, drewno) – na NOWOCZESNE ŹRÓDŁO CIEPŁA,

- audyt energetyczny,

- ocieplenie ścian, stropu, podłogi,

- wymianę okien, drzwi, bramy garażowej,

- instalację CO i CWU,

- wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła,

- mikroinstalację fotowoltaiczną.

Wysokość dofinansowania zależy od dochodów. Nabór wniosków prowadzony jest w trybie ciągłym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Wniosek można także złożyć w Wydziale Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia, gdzie znajduje się punkt konsultacyjno-informacyjny.

Szczegółowe informacje można uzyskać telefonicznie: (56) 611 87 82 lub (56) 611 86 35 bądź pod adresem e-mail: wsie@um.torun.pl.

 

  • Dotacja z budżetu miasta Torunia

Dofinansowanie do wymiany kotłów węglowych na niskoemisyjne lub bezemisyjne: np. podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, instalowanie ogrzewania gazowego lub elektrycznego.

Od 2018 roku obowiązuje uchwała Rady Miasta Torunia nr 814/18 (zmieniona uchwałą RMT nr 400/20 z dn. 18 czerwca 2020 r. oraz 785/22 z dn. 27 stycznia 2022 r.) w sprawie określenia zasad udzielania dotacji celowych na dofinansowanie kosztów inwestycji służących ochronie powietrza, realizowanych na terenie Gminy Miasta Toruń.

Wniosek: https://www.bip.torun.pl/info_proc.php?Kod=470&ID=12&o=0&s=0&act=0&Symbol=&Tytul=0&Wydzial=&ZAM=true

Szczegółowe informacje można uzyskać telefonicznie: (56) 611 87 82 lub (56) 611 86 35 bądź pod adresem e-mail: wsie@um.torun.pl.

UWAGA: Wniosek o dofinansowanie należy złożyć do Wydziału Środowiska i Ekologii PRZED rozpoczęciem inwestycji


Najczęściej czytane aktualności

  • Otwieramy lewoskręt przy Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Na zdjeciu: prezydent stoi ze sportowcami, którym wręczył nagrody
    Miasto, Sport
    Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski wyjmuje z koszyka wiklinowego mazurki i podaje seniorom
    Miasto
    Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • Na zdjeciu: ławki i krzesła w sali lekcyjnej, w tle tablica i mapa
    Miasto
    Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Na zdjęciu: biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski siedzi przy stole, przed nim urządzenie do obsługi karty miejskiej
    Miasto, MZK
    Za kilka miesięcy torunianie będą mieli kartę miejską. 26 marca 2024 r. miasto podpisało umowę na wdrożenie systemu z firmą Mera Systemy sp. z o.o.
  • Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Zakończyła się przebudowa skrzyżowania ulic Podgórnej z Wiązową. Powstało tu wyniesione skrzyżowanie. We wtorek 26 marca 2024 r. około godziny 16:00, po zakończeniu ostatnich prac porządkowych, zostanie udostępnione do ruchu.
  • W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Zbliża się 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. Jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce odbędzie się w dniach 24-25 kwietnia 2024 r. w Copernicus Toruń Hotel.
  • W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Stowarzyszenie Centrum Wsparcia Rozwoju zaprasza na darmowe zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży z lewobrzeża w ramach projektu „Toruńskie Lewobrzeże aktywne sportowo”.