www.torun.pl

Czas na dobrą muzykę!

Kultura
Data publikacji: 20 września 2019
Autor: Adrian Aleksandrowicz

22 września 2019 roku Toruńska Orkiestra Symfoniczna zainauguruje cykl koncertów „Czas dla Nas” w sezonie artystycznym 2019/2020. Zajęć i koncertów edukacyjnych przez kilka najbliższych miesięcy na pewno nie zabraknie.

W ramach prowadzonych całorocznie działań edukacyjnych, Toruńska Orkiestra Symfoniczna proponuje szeroki wachlarz wydarzeń dla dzieci i młodzieży.  Kierowane są one zarówno do odbiorców indywidualnych, jak i grup zorganizowanych ze szkół oraz placówek oświatowych. 

CZAS DLA NAS – comiesięczny cykl koncertów dla najmłodszych dzieci – do 6 lat, nakierowany na odkrywanie tajników muzyki.

- Zajęcia wprowadzają maluchy w świat instrumentów, oswajają z ich brzmieniem, aktywizują do udziału w zabawach. Wszystkie koncerty, z udziałem profesjonalnych artystów, prowadzone są w sposób przystępny i swobodny. Czas dla nas udowadnia, że w świecie muzyki nie brakuje miejsca dla nikogo, a dzieci są najbardziej wymagającą widownią! Dlatego dokładamy wszelkich starań, by nie gasić ich dziecięcego zapału, nie ograniczać ich swobody i rozwijać ich wrażliwość poprzez kontakt z żywą muzykąwyjaśnia Alina Reut z Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

KONCERTY I AUDYCJE SZKOLNE - mogące poszczycić się wieloletnią tradycją, dzięki merytorycznie i metodycznie przygotowanym prowadzącym i wykonawcom, prezentują żywą muzykę w sposób przystępny i ciekawy, łącząc zarazem formę koncertu ze swobodną pogadanką o muzyce, instrumentach, kompozytorach, formach i stylach muzycznych. Zachęcają przy tym słuchaczy do aktywnego udziału w koncercie. Wydarzenia odbywają się zarówno w CKK Jordanki, jak również w przedszkolach i szkołach na terenie Torunia oraz całego województwa kujawsko-pomorskiego.

OTWARTE PRÓBY GENERALNE – skierowane do młodzieży licealnej skierowane. Poznając repertuar muzyki klasycznej, słuchacze mają możliwość obserwowania pracy dyrygenta z zespołem orkiestrowym i solistami oraz w pewnym stopniu doświadczenia jedynej w swoim rodzaju atmosfery, która towarzyszy muzykom na kilka godzin przed wieczornym koncertem.

SPEKTAKLE TEATRALNE – realizowane we współpracy z innymi podmiotami kulturalnymi mają uzmysłowić odbiorcom, że muzyka pozostaje w ścisłych relacjach z innymi dziedzinami sztuki.

DZIECIAKI SYM-FONIAKI – projekt przygotowany z myślą o rodzicach chcących skorzystać z oferty wybranych wieczornych koncertów symfonicznych.  W trakcie, gdy rodzice spędzają miły wieczór przy dźwiękach muzyki, organizatorzy zapewniają atrakcyjne zajęcia ich pociechom. Podczas zajęć realizowane są gry i zabawy ruchowe do muzyki, wspólne muzykowanie, a także inne aktywności twórcze.

FAMILIJNE KONCERTY SYMFONICZNE DLA DZIECI – skierowane dla całych rodzin,  mają za zadanie przybliżyć świat dźwięków, zaprezentować bogate instrumentarium orkiestrowe, a nade wszystko sprawić aby całe, często wielopokoleniowe rodziny spędziły fantastyczne i pełne muzycznych niespodzianek popołudnie z zespołem artystycznym Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

Więcej informacji na stronie internetowej Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

Najbliższe spotkanie w ramach cyklu "Czas dla nas" odbędzie się w sali prób CKK Jordanki w niedzielę 22 września - zaplanowano dwa koncerty, o godz. 16:00 i 17:15.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  14 października 2019 roku w Dworze Artusa zorganizowano miejskie obchody Dnia Edukacji Narodowej. Święto całej społeczności szkolnej było idealną okazją do wręczenia nagród Prezydenta Miasta Torunia dla nauczycieli.
 • Miasto
  16 i 17 października 2019 r. w Toruniu zostaną przeprowadzone miejskie ćwiczenia obronne pod kryptonimem „Kobra-19”. Wezmą w nich udział między innymi pracownicy Urzędu Miasta, miejskie służby, policja, straż pożarna i wojsko.
 • Miasto
  W wyborach parlamentarnych 13 października 2019 roku wzięło udział 66,62 procent torunian uprawnionych do głosowania.
 • Miasto
  15 października 2019 roku podpisano umowę na budowę Klubu Ucznia, który ma funkcjonować przy I Liceum Ogólnokształcącym.
 • Inwestycje, Miasto
  Zakończyły się prace w Centrum Innowacyjnej Edukacji, które powstało w dawnych Młynach Toruńskich. Nowy budynek został już przekazany w użyczenie Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”.
 • Miasto
  Przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe znów będą rywalizować w zbiórce makulatury. Placówki, które zbiorą najwięcej surowców wtórnych otrzymają nagrody finansowe o łącznej wartości 275 tys. zł. Nagrodzeni zostaną także uczniowie, którzy najaktywniej włączą się w zbiórkę.
 • Rozpoczęły się nowe nasadzenia w ramach projektu "Zielona Brama Gotyckiej Starówki". Nowym zagospodarowaniem objęte są skwery w rejonie Muzeum Etnograficznego i CKK Jordanki.
 • 14 października 2019 r. o godz. 13.00 w Centrum Kultury Dwór Artusa odbędą się miejskie obchody Dnia Edukacji Narodowej, podczas których zostaną wręczone Nagrody Prezydenta Miasta Torunia najlepszym pedagogom.
 • Okręgowa Izba Radców Prawnych w Toruniu organizuje w dniach 18-19 października 2019 r. akcję „Na torach prawa”, podczas której radcowie prawni i aplikanci radcowscy z Izby będą udzielać bezpłatnych porad prawnych.
 • Rada Miasta Torunia na sesji 10 października 2019 r. wypełniając wymogi ustawy o ustroju sądów powszechnych dokonała wyboru ławników sądowych na kadencję 2020 – 2023.
 • Do 2025 roku w Toruniu ma powstać siedziba Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Będzie to wspólna inwestycja Skarbu Państwa i Gminy Miasta Toruń.
 • 13 października 2019 roku zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz podpisał umowę na remont i przebudowę budynku przy ul. Mickiewicza 57. Dawny budynek mieszkalny po zakończeniu prac będzie służyć społeczności lokalnej.
 • 1 października 2019 roku oficjalnie zainaugurowany zostanie Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego. Przez dwa tygodnie torunianie mogą wziąć udział w kilkudziesięciu festiwalowych wydarzeniach i przyglądać się rywalizacji 22 młodych skrzypków z 13 krajów.
 • W środę 2 października 2019 r. na skrzyżowaniach ulic Kraszewskiego - Matejki, Kraszewskiego - Moniuszki nie będzie działała sygnalizacja świetlna.