www.torun.pl

Ćwierć wieku X LO

Miasto
Data publikacji: 05 października 2017
Autor: Sylwia Derengowska
Już 25 lat działa X Liceum Ogólnokształcące im. prof. Stefana Banacha w Toruniu. Rocznicowe uroczystości odbędą się 6 października 2017 r. w murach szkoły i hotelu Copernicus.

Już 25 lat działa X Liceum Ogólnokształcące im. prof. Stefana Banacha w Toruniu. Rocznicowe uroczystości odbędą się 6 października 2017 r. w murach szkoły i hotelu Copernicus.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 9.00 od zwiedzania szkoły. O 10.30 zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa i zasadzone drzewko. O 11.15 w kościele św. Jakuba odbędzie się msza święta, a o 12.30 w hotelu Copernicus szkolna gala. Weźmie w niej udział prezydent Torunia Michał Zaleski.

X Liceum Ogólnokształcące im. prof. Stefana Banacha powstało w wyniku przekształcenia z Ogólnokształcącego Liceum Wojskowego z dniem 1 września 1992 r. Aktualnie funkcjonuje w ramach Zespołu Szkół nr 10 im. prof. Stefana Banacha w Toruniu przy pl. św. Katarzyny 9. W X Liceum Ogólnokształcącym działają oddziały dwujęzyczne z językiem angielskim, klasy matematyczne, biologiczno-chemiczne, społeczno-prawne i sportowe. Szkoła daje uczniom możliwości rozwijania własnych pasji i zainteresowań, organizuje dodatkowe zajęcia pozalekcyjne, turnieje i zawody sportowe, konkursy przedmiotowe, olimpiady. Każdego roku organizowane są 24-godzinne maratony matematyczne. Taka idea maratonu maturalnego została wcielona w życie także przez nauczycieli historii oraz wiedzy o społeczeństwie. Uczniowie XLO uzyskują wysokie wyniki na egzaminach zewnętrznych. Otrzymują tytuły laureatów i finalistów konkursów i olimpiad przedmiotowych.

Od 1996 roku XLO jest organizatorem koncertów charytatywnych „Serce dla nadziei” dla dzieci z Hospicjum Nadzieja, w których występowali znani artyści (Zbigniew Wodecki, Bogdan Hołownia, Tomek Kamiński, Joanna Czajkowska – Zoń). Od 2005 r. w szkole jest organizowany „Muzyczny Przystanek”, którego celem jest zaprezentowanie społeczności szkolnej talenty muzycznych uczniów. Od 1992 r. w X LO jest wydawana gazetka szkolna, która aktualnie nosi nazwę „Banach Times”. W lutym 1999 r. szkoła została wpisana na listę Szkół Stowarzyszonych UNESCO.

W latach 1993–2013 X LO było organizatorem obozów językowych UNESCO, w czasie których młodzież z całej Polski miała możliwość rozwijania swoich kompetencji językowych na zajęciach prowadzonych przez nauczycieli amerykańskich.

Szkoła ma duże doświadczenie w zakresie wymiany międzynarodowej młodzieży. Przez wiele lat brała udział w wymianie z Northego College z Nordwijk z Holandii. Od dwóch lat uczniowie X LO biorą udział w międzynarodowych konferencjach MUN (Model United Nations), które są symulacją obrad ONZ młodzieży. W ramach współpracy z klubem Rotary przyjmowani są uczniowie z zagranicy na roczną naukę, natomiast uczniowie X LO w ramach wymiany wyjeżdżają do USA. W X LO został zrealizowany projekt edukacyjno-językowy we współpracy ze szkołami z krajów Beneluksu, Norwegii i Toskanii. W ramach współpracy z AIESEC od pięciu lat do szkoły przyjeżdżają studenci z różnych krajów, którzy wspólnie z nauczycielami X LO prowadzą zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. W latach 2011-2013 uczniowie X LO uczestniczyli w projekcie międzynarodowej współpracy szkół pod nazwą „Let’s learn maths together”, a od 2015 r. szkoła uczestniczy w trzyletnim projekcie - Partnerstwa Strategicznego pod nazwą „Fusion energy – the clean energy of the future”.

Szkoła kształci też humanistów, osoby wszechstronne. Wynikiem takiej pracy są sukcesy 3 laureatów i 7 finalistów Olimpiady Literatury i Języka Polskiego oraz 8 laureatów i 25 finalistów z Olimpiady Filozoficznej. Zwraca się szczególną uwagę na umiłowanie mądrości, gdzie od roku 1994 prowadzone jest koło filozoficzne, a od samego początku uczniowie klas humanistycznych, a dziś społeczno-prawnych uczą się sztuki życia – etyki. To wszystko po to, by kształtować refleksyjne postawy wobec człowieka, jego natury, powinności moralnych oraz wobec różnych sytuacji życiowych.

Należy również wspomnieć o wielu sportowych sukcesach osiąganych przez uczniów X LO. Wśród nich są medaliści mistrzostw Europy, kraju i województwa. Szkoła dysponuje nowoczesną bazą do uprawiania piłki siatkowej i innych gier zespołowych i dyscyplin indywidualnych.

Najczęściej czytane aktualności

 • Strajk nauczycieli w Toruniu
  Miasto
  24 kwietnia do strajku nie przystąpiło 9 przedszkoli i dwie szkoły oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna.
 • Kultura, Miasto
  Koncerty znanych polskich gwiazd na Rynku Staromiejskim, kolejna edycja Święta Tańca, wiosenny cykl koncertów pod nazwą Muzyka poważna na leżakach, a także liczne spektakle, spotkania, warsztaty, a także uroczystości państwowe – do toruńskiej Majówki pozostało niewiele czasu, warto więc zobaczyć jakie wydarzenia i atrakcje czekają nas w dniach 27...
 • Kultura, Miasto
  W Dworze Artusa miała miejsce inauguracja XIX Festiwalu Nauki i Sztuki. Uświetnił ją koncert pt. „Język muzyki filmowej”.
 • Miasto
  „Pomagamy” to toruński program wsparcia rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnością mieszkających na terenie Gminy Miasta Toruń na lata 2019-2023. O jego realizacji zdecydowała Rada Miasta podczas 6. sesji w dniu 11 kwietnia 2019 roku.
 • Miasto, Sport
  Podsumowanie 8. Halowych Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce Masters odbędzie się w czwartek, 25 kwietnia 2019 roku o godzinie 17:00 w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży.
 • Biznes, Miasto
  Dlaczego warto pokazywać toruńską starówkę z innej perspektywy? Jak pogodzić cele biznesowe i wymagania konserwatora zabytków? Czym przyciągać gości do swojego hotelu? O tym, w kolejnym odcinku cyklu filmowego „Tak się robi biznes na starówce!”rozmawialiśmy z Michałem Durmowiczem, właścicielem hotelu Nicolaus.
 • Od 2 maja 2019 roku Urząd Pocztowy na lewobrzeżu będzie działał w nowej lokalizacji – przy ul. Łódzkiej 35.
 • Trwa realizacja programu „Poznaj naszą firmę" organizowanego przez Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu. W środę 24 kwietnia 2019 r. uczniowie z klasy o profilu technik technologii żywności z Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII LO odwiedzili zakład firmy Marwit w gminie Zławieś Wielka. Program „Poznaj naszą firmę” ma na celu promocję...
 • Już w niedzielę 28 kwietnia 2019 roku wystartuje ósma edycja biegu „Run Toruń – Zwiedzaj ze zdrowiem”.
 • W weekend 27-28 kwietnia 2019 roku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza do udziału w pikniku popularnonaukowym "Miasto komunikacji - komunikacja miasta".
 • 27 kwietnia 2019 roku w godz. od 4:30 do 13:05 wstrzymany zostanie ruch tramwajowy na odcinku od placu NOT do pętli Elana.
 • W dniach 29 kwietnia, 2 i 4 maja 2019 r. inaczej będą funkcjonowały kasy Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu.
 • Superbohaterowie to nowy cykl kreatywnych spotkań dla dzieci, podczas których najmłodsi mogą spotkać znane i inspirujące osoby, a także poznać świat kultury i sztuki z zupełnie innej strony! W sobotę, 27 kwietnia, odbędą się drugie, bezpłatne warsztaty taneczne z Agnieszką Zaleśną.
 • Nowa podbudowa i nawierzchnia, sygnalizacja świetlna, droga rowerowa oraz zieleń – tak będzie wyglądać po remoncie ul. Żółkiewskiego. Toruńscy drogowcy ogłosili przetarg na realizację tego zadania. Wszystkie zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty do 8 maja br.