Copernicus Cup 2023 z plejadą gwiazd | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Copernicus Cup 2023 z plejadą gwiazd

Miasto, Sport
Data publikacji: 07 lutego 2023
Autor: Marcin Pryka

Mistrz olimpijski Miltiadis Tentoglou, wicemistrzyni świata Kelly Hodgkinson, mistrzyni Europy Pia Skrzyszowska i rekordzista Polski Damian Czykier pojawili się na konferencji prasowej w przeddzień kolejnej odsłony Orlen Copernicus Cup.

Przed nami IX edycja Orlen Copernicus Cup. To jedyny halowy mityng w Polsce należący do najbardziej prestiżowego cyklu World Athletics Indoor Tour Gold. 8 lutego 2023 r. w Arenie Toruń pojawią się światowe gwiazdy lekkiej atletyki oraz pełna hala kibiców, którzy będą dopingować zawodników.

W konferencji prasowej zapowiadającej mityng, w toruńskim hotelu Bulwar, oprócz prezydenta Torunia Michała Zaleskiego wzięli udział: Miltiadis Tentoglou - grecki lekkoatleta specjalizujący się w skoku w dal, złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w Tokio, Kelly Hodgkinson – brytyjska lekkoatletka specjalizująca się w biegach średnich, srebrna medalistka Igrzysk w Tokio i srebrna medalistka Mistrzostw Świata w Eugene, Pia Skrzyszowska - polska lekkoatletka specjalizująca się w biegach sprinterskich, mistrzyni Europy z Monachium, Damian Czykier - polski lekkoatleta specjalizujący się w biegach płotkarskich i sprinterskich, rekordzista Polski w biegu na 60m przez płotki oraz Krzysztof Wolsztyński - dyrektor Orlen Copernicus Cup Toruń i prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Jak powiedział na konferencji Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski, Toruń gości po raz kolejny najlepsze lekkoatletki i najwspanialszych lekkoatletów świata. Orlen Copernicus Cup odbywa się po raz dziewiąty w Toruniu. - Jesteśmy oczywiście do tego wydarzenia sportowego przygotowani, tak jak zapewne tysiące kibiców na całym świecie, którzy będą z radością oglądali wyczyny tych, którzy w lekkiej atletyce mają najwięcej do powiedzenia w trudnym okresie, bo halowym. To jest zawsze wyjątkowy czas dla sportowców uprawiających lekką atletykę. Tym bardziej cieszy, iż w zestawieniu tegorocznych siedmiu wydarzeń halowych Toruń będzie trzecią próbą, bo po Karlsruhe w Niemczech i po Bostonie w Stanach Zjednoczonych przyszedł czas na nas - Copernicus Cup.

Prezydent podkreślił, że mityng ma w roku 2023 szczególne znaczenie, jako że obchodzimy Rok Kopernikański: - 550 lat temu w Toruniu urodził się Mikołaj Kopernik. Świętowanie tym samym rozpoczynamy sportowo, lekkoatletycznie i jestem przekonany, że po mistrzowsku, z rekordami, z sukcesami, z radościami przede wszystkim zawodniczek i zawodników, którzy wezmą udział w zawodach. A plejada jest niesamowita. Bardzo dziękuję wszystkim zawodniczkom i zawodnikom za udział w Copernicus Cup w Toruniu i oczywiście z radością zapraszamy już na kolejną, przyszłoroczną dziesiątą edycję tych fantastycznych i wyjątkowych zawodów lekkoatletycznych.

W dobrych nastrojach przed wydarzeniem są polscy sportowcy. – Rozkręcam się. Jak rok temu jechałem na Copernicus Cup, to też wracałem do formy i na pewno jakby ktoś wtedy zapytał mnie, czy pobiję rekord Polski, to bym gwarancji nie dał - podkreślił podczas konferencji Damian Czykier. Jestem w formie, czuję to. Spodziewam się, że większość osób myśli, że jutro pobiję rekord Polski. Chciałabym, ale nie wiem, co się wydarzy jutro.

- W Toruniu biega się dobrze, w Toruniu da się też biegać życiówki, rekordy Polski, jak Damian rok temu, więc nie jest to wykluczone. Liczę na dobry bieg, będzie bardzo mocna stawka, więc jest to możliwe - powiedziała Pia Skrzyszowska.

Dyrektor mityngu Krzysztof Wolsztyński zapowiedział ogromne emocje sportowe. – Mamy satysfakcję, że będzie pełna hala, a zawodnicy, kiedy startują, to uwielbiają, kiedy jest pełna hala, są kibice i dopingują. Mogą paść rekordy świata. Ruszamy o 17:15, najlepsi startują i będzie wiele emocjonujących pojedynków. Mam nadzieję, że będą co najmniej dwa rekordy Polski, trzy rekordy mityngu i jeden rekord świata. Kibice, którzy będą dopingować zawodników, przyjechali z całego świata - dodał.

Transmisja wydarzenia od godz. 17:00 na antenie Polsat Sport i Polsat Sport Premium 1 oraz od godz. 18:00 w naziemnej telewizji cyfrowej Super Polsat.

Zdjęcia: Małgorzata Litwin


Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: ścieżka w powstającym parku kieszonkowym
  Eko, Miasto
  Wydział Środowiska i Ekologii ogłosił kolejny przetarg na wykonanie nowych dokumentacji projektowo-kosztorysowych dla czterech nowych parków kieszonkowych w Toruniu.
 • Pracownicy Grupy Maflow pomagają Ukrainie
  Biznes, Miasto, Toruń dla Ukrainy
  Pomoc zostanie skierowana do Łucka - partnerskiego miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: wnętrze kościoła pw. św. Józefa
  Miasto
  Wierni parafii św. Józefa na osiedlu Bielany zgromadzili się podczas uroczystej mszy odpustowej.
 • Na zdjęciu: fasada szkoły podstawowej nr 28, zielona z kolorowymi rysunkami
  Miasto
  Nauczyciele otrzymali wyrównanie wynagrodzeń, a podwyżki wynagrodzeń obejmą także pracowników niepedagogicznych miejskich szkół i przedszkoli w Toruniu.
 • Miasto
  21 marca obchodzimy światowy dzień solidarności z osobami z trisomią 21. Z tej okazji zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym!
 • Miasto, Sport
  Gabriela Wrzeszcz zdobyła srebrny medal na Pucharze Świata Belgian Open Taekwondo w Lommel. Nasza zawodniczka wygrała trzy walki. Pokonała Irlandkę, Polkę i Belgijkę, w finale przegrywając z Greczynką i tym samym zajmując wysokie, drugie miejsce.
 • Wierni parafii św. Józefa na osiedlu Bielany zgromadzili się podczas uroczystej mszy odpustowej.
 • Od kwietnia 2023 r. uzyskanie dofinansowania będzie możliwe w pełni online za pomocą nowego systemu iPFRON+ umożliwiającego uzyskiwanie wsparcia PFRON bez wychodzenia z domu.
 • W ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika w Szkole Podstawowej nr 3 odbyła się trzecia edycja konkursu ortograficznego "Dyktando Toruńskie". Uczniowie szkół podstawowych zawalczyli o Złote, Srebrne i Brązowe Pióro Prezydenta Miasta Torunia.
 • Wiosną jeszcze bardziej zachęcamy do skorzystania z kulturalnej oferty Torunia. W marcu warto zajrzeć chociażby do Centrum Sztuki Współczesnej! Toruńskie CSW Znaki Czasu są w formie i doceniają to krytycy. Instytucja znalazła się na drugim miejscu w kategorii Galerii Samorządowych tegorocznego rankingu galerii opublikowanego przez tygodnik...
 • Grunty znajdują się przy ul. Łódzkiej 148, Włocławskiej 103 oraz Podgórskiej 36–40 i Dwernickiego 3-7.
 • Przedsiębiorców prowadzących działalność w Toruniu lub okolicach zapraszamy do przystąpienia do tegorocznej edycji „Toruń za pół ceny”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-16 kwietnia 2023 roku.
 • Wraz z początkiem wiosny MZK Toruń ogłosiło czasową obniżkę cen na Samoobsługowej Stacji Paliw MZK.
 • Brzegiem Wisły przy Forcie X i ruinach zamku Dybów powiedzie w sobotę 25 marca 2023 r. piesza wycieczka z cyklu "Wędrówki rodzinne z PTTK".