Copernicus Cup 2023 z plejadą gwiazd | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Copernicus Cup 2023 z plejadą gwiazd

Miasto, Sport
Data publikacji: 07 lutego 2023
Autor: Marcin Pryka

Mistrz olimpijski Miltiadis Tentoglou, wicemistrzyni świata Kelly Hodgkinson, mistrzyni Europy Pia Skrzyszowska i rekordzista Polski Damian Czykier pojawili się na konferencji prasowej w przeddzień kolejnej odsłony Orlen Copernicus Cup.

Przed nami IX edycja Orlen Copernicus Cup. To jedyny halowy mityng w Polsce należący do najbardziej prestiżowego cyklu World Athletics Indoor Tour Gold. 8 lutego 2023 r. w Arenie Toruń pojawią się światowe gwiazdy lekkiej atletyki oraz pełna hala kibiców, którzy będą dopingować zawodników.

W konferencji prasowej zapowiadającej mityng, w toruńskim hotelu Bulwar, oprócz prezydenta Torunia Michała Zaleskiego wzięli udział: Miltiadis Tentoglou - grecki lekkoatleta specjalizujący się w skoku w dal, złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w Tokio, Kelly Hodgkinson – brytyjska lekkoatletka specjalizująca się w biegach średnich, srebrna medalistka Igrzysk w Tokio i srebrna medalistka Mistrzostw Świata w Eugene, Pia Skrzyszowska - polska lekkoatletka specjalizująca się w biegach sprinterskich, mistrzyni Europy z Monachium, Damian Czykier - polski lekkoatleta specjalizujący się w biegach płotkarskich i sprinterskich, rekordzista Polski w biegu na 60m przez płotki oraz Krzysztof Wolsztyński - dyrektor Orlen Copernicus Cup Toruń i prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Jak powiedział na konferencji Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski, Toruń gości po raz kolejny najlepsze lekkoatletki i najwspanialszych lekkoatletów świata. Orlen Copernicus Cup odbywa się po raz dziewiąty w Toruniu. - Jesteśmy oczywiście do tego wydarzenia sportowego przygotowani, tak jak zapewne tysiące kibiców na całym świecie, którzy będą z radością oglądali wyczyny tych, którzy w lekkiej atletyce mają najwięcej do powiedzenia w trudnym okresie, bo halowym. To jest zawsze wyjątkowy czas dla sportowców uprawiających lekką atletykę. Tym bardziej cieszy, iż w zestawieniu tegorocznych siedmiu wydarzeń halowych Toruń będzie trzecią próbą, bo po Karlsruhe w Niemczech i po Bostonie w Stanach Zjednoczonych przyszedł czas na nas - Copernicus Cup.

Prezydent podkreślił, że mityng ma w roku 2023 szczególne znaczenie, jako że obchodzimy Rok Kopernikański: - 550 lat temu w Toruniu urodził się Mikołaj Kopernik. Świętowanie tym samym rozpoczynamy sportowo, lekkoatletycznie i jestem przekonany, że po mistrzowsku, z rekordami, z sukcesami, z radościami przede wszystkim zawodniczek i zawodników, którzy wezmą udział w zawodach. A plejada jest niesamowita. Bardzo dziękuję wszystkim zawodniczkom i zawodnikom za udział w Copernicus Cup w Toruniu i oczywiście z radością zapraszamy już na kolejną, przyszłoroczną dziesiątą edycję tych fantastycznych i wyjątkowych zawodów lekkoatletycznych.

W dobrych nastrojach przed wydarzeniem są polscy sportowcy. – Rozkręcam się. Jak rok temu jechałem na Copernicus Cup, to też wracałem do formy i na pewno jakby ktoś wtedy zapytał mnie, czy pobiję rekord Polski, to bym gwarancji nie dał - podkreślił podczas konferencji Damian Czykier. Jestem w formie, czuję to. Spodziewam się, że większość osób myśli, że jutro pobiję rekord Polski. Chciałabym, ale nie wiem, co się wydarzy jutro.

- W Toruniu biega się dobrze, w Toruniu da się też biegać życiówki, rekordy Polski, jak Damian rok temu, więc nie jest to wykluczone. Liczę na dobry bieg, będzie bardzo mocna stawka, więc jest to możliwe - powiedziała Pia Skrzyszowska.

Dyrektor mityngu Krzysztof Wolsztyński zapowiedział ogromne emocje sportowe. – Mamy satysfakcję, że będzie pełna hala, a zawodnicy, kiedy startują, to uwielbiają, kiedy jest pełna hala, są kibice i dopingują. Mogą paść rekordy świata. Ruszamy o 17:15, najlepsi startują i będzie wiele emocjonujących pojedynków. Mam nadzieję, że będą co najmniej dwa rekordy Polski, trzy rekordy mityngu i jeden rekord świata. Kibice, którzy będą dopingować zawodników, przyjechali z całego świata - dodał.

Transmisja wydarzenia od godz. 17:00 na antenie Polsat Sport i Polsat Sport Premium 1 oraz od godz. 18:00 w naziemnej telewizji cyfrowej Super Polsat.

Zdjęcia: Małgorzata Litwin


Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Protest rolników - będą problemy z komunikacją miejską
  Miasto, MZK
  Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • 25 lat Polski w NATO - koncert
  Kultura, Miasto
  Od 1 marca 2024 r. będzie można odebrać bezpłatne wejściówki na koncert muzyki filmowej, musicalowej i popularnej „25 lat Polski w NATO”.
 • Na zdjęciu: jezdnia, a na niej jedzie samochód
  Drogi, Miasto
  Miejski Zarząd Dróg w Toruniu poszukuje wykonawcy remontu ulicy Grudziądzkiej. Zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty do 14 marca 2024 r.
 • Mapa przestawia objazd ulicami Podgórną i Wiązową
  Drogi, Miasto
  We wtorek 5 marca 2024 r. rozpocznie się przebudowa skrzyżowania Podgórnej z ul. Wiązową. Za dwa miesiące w tym miejscu powstanie wyniesione skrzyżowanie.
 • Spotkanie z Wojewodą Kujawsko-Pomorskim
  Miasto
  28 lutego 2024 r. Urząd Miasta Torunia odwiedził nowy Wojewoda Kujawsko-Pomorski – Michał Sztybel. Towarzyszył mu pełnomocnik ds. samorządowych Rafał Rospenda. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Konsul Generalny Chin odwiedził Toruń
  Miasto
  Fan Xiaodong – Konsul Generalny Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku, wicekonsul Jianfu Xiao oraz Changlin Mar, inicjator toruńskich kontaktów z chińskim miastem Guilin gościli w Urzędzie Miasta Torunia. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski. Przypomnijmy, że od 2010 roku Toruń ma podpisaną umowę partnerską z chińskim miastem Guilin...
 • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybieramy radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • Ruszyła nowa edycja programu grantowego "Zielona Ławeczka". Akcja skierowana jest do grup sąsiedzkich z miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców.
 • Siedemnaście medali zdobyli sportowcy z Torunia w 33. Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń z udziałem ponad 500 zawodniczek i zawodników.
 • Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • W Światowym Dniu Organizacji Pozarządowych, 27 lutego 2024 r. w Dworze Artusa reprezentanci 140 organizacji odebrali umowy na realizację swoich projektów.
 • Odliczamy dni do uruchomienia roweru miejskiego. Startujemy w najbliższy piątek, 1 marca!
 • 1 marca 2024 r. o godz. 12:00 przy pomniku w al. Solidarności odbędą się uroczystości patriotyczne upamiętniające Żołnierzy Wyklętych.
 • „Bezpieczeństwo osób starszych” – konferencja pod tym tytułem odbyła się 26 lutego 2024 r. w Młodzieżowym Domu Kultury.