www.torun.pl

CKK Jordanki Bryłą Roku 2015

Inwestycje, Kultura, Miasto
Data publikacji: 28 kwietnia 2016
Autor: Sylwia Derengowska
Zdjęcie do artykułu: CKK Jordanki Bryłą Roku 2015

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki otrzymało I Nagrodę Jury w konkursie Bryła Roku 2015. 27 kwietnia w Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego w Warszawie odbył się finał konkursu. 

Była to już IX edycja konkursu BRYŁA ROKU. Pierwsze głosowanie na najlepszy polski budynek odbyło się w 2007 roku. We wszystkich edycjach oddano już ponad 100.000 głosów, a sam konkurs z roku na rok cieszy się większą popularnością. Nagradzane obiekty znalazły także uznanie w wielu międzynarodowych konkursach. Np. nagrodzony w ubiegłym roku budynek  Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie jako pierwszy polski budynek zdobył główną nagrodę w Europejskim Konkursie Architektonicznym im. Miesa van der Roche.

Tegoroczne jury tworzyli:

 • Piotr Czaja, architekt, redaktor prowadzący serwis BRYLA.PL
 • Stefan Wrona, architekt, dziekan Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej
 • Jerzy Grochulski, architekt, Wiceprezes Stowarzyszenia Architektów Polski
 • Wojciech Wagner, urbanista, Naczelnik Wydziału Estetyki M.St. Warszawy
 • Paweł Stremski, Dyrektor wydawniczy i programowy Gazeta.pl
 • Agnieszka Gołębiewskia, Dyrektor Marketingu, ANWIS

CKK Jordanki konkurowało z dziewięcioma innymi budynkami, które powstały w 2015 roku w Polsce, m. in. zmodernizowanym budynkiem Galerii Foksal, Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach i nowym pawilonem Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Ostatecznie jury uznało, że toruńskie centrum jest najlepsze. Sala została Bryłą Roku 2015. Z kolei w głosowaniu internautów zdobyła drugie miejsce i 1507 głosów. Pierwsze (1859 głosów) przypadło projektowi Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach autorstwa JEMS Architekci.

Sala koncertowa na toruńskich Jordankach to jedna z największych kulturalnych inwestycji zrealizowanych ostatnimi czasy w Polsce. W ocenie Jury „obiekt zaprojektowany przez hiszpańskiego architekta, zasługuje nie tylko na uznanie ze względu na wielofunkcyjność, skalę i rozmach, ale także z powodu niecodziennej i ciekawej architektury, która w subtelny i nieoczywisty sposób odwołuje się do ceglanej historii Torunia.”

CKK Jordanki zostało otwarte dla widzów w grudniu 2015 roku. Wielofunkcyjność i modularność obiektu umożliwia organizowanie nawet najśmielszych wydarzeń kulturalnych oraz dużych konferencji i kongresów. Centrum mieści Salę Koncertową dla blisko 900 widzów, oraz Salę Kameralną dla 300 osób,  które mogą być ze sobą połączone. Dzięki wykorzystaniu mobilnych widowni w obu salach, mogą odbywać się zarówno imprezy na płaskiej podłodze, jak i w konfiguracji teatralnej. Akustyka Sali Koncertowej może być modyfikowana dzięki użyciu mobilnych sufitów, zaś Sala Kameralna jest wyposażona w system kinowy.

Światowej sławy architekt Fernando Menis zaprojektował budynek, którego wyjątkowa bryła i nowoczesne rozwiązania z zakresu akustyki i kształtowania powierzchni widowni, doskonale łączą wartości estetyczne z funkcjonalnymi. Jesienią 2010 roku na Światowym Festiwalu Architektury (WAF) w Barcelonie budynek Centrum został wybrany najlepszym projektem kulturalnym przyszłości. Architektura budynku stanowi harmonijną fuzję współczesnych trendów z  historycznym dziedzictwem Torunia.

Zdjęcie tytułowe: Małgorzata Replińska

Najczęściej czytane aktualności

 • Eko, Miasto
  Trwa realizacja projektu obywatelskiego, w ramach którego w Toruniu pojawią się tzw. zielone przystanki komunikacji miejskiej. Gotowa jest koncepcja projektowa.
 • Na zdjęciu: budynek Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu
  Kultura, Miasto
  Krzysztof Stanisławski 1 października 2020 roku obejmie stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.
 • Na zdjęciu: tramwaj jadący po ulicach miasta
  MZK
  W najbliższą sobotę 26 września 2020 r., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomiony zostanie dodatkowy kurs tramwaju linii nr 5.
 • Na zdjęciu: gala Festiwalu Camerimage 2019 na toruńskich Jordankach
  Kultura, Miasto
  Radni wyrazili zgodę na zmiany w budżecie miasta na rok 2020 i w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2020-2050. Dotyczyły one przesunięć w finansowaniu Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Władze ECF zwróciły się z prośbą o zgodę na wykorzystanie 1 miliona złotych z dotacji celowej na wydatki inwestycyjne, a nie na organizację...
 • Miasto
  Co roku w ostatnią niedzielę września przypada Międzynarodowy Dzień Głuchych. To okazja do przypomnienia o potrzebach i problemach osób dotkniętych utratą słuchu.
 • 22. sesja Rady Miasta Torunia - ekran monitora na tle banera Toruń
  Miasto
  Radni podczas sesji Rady Miasta 24 września przegłosowali stanowisko ws. treści budżetu na rok 2021.
 • Koncerty klasyczne i rozrywkowe, Noc Naukowców w Młynie Wiedzy, jesienne wycieczki miejskie i podmiejskie, a dla dzieciaków przegląd filmów w CSW - to tylko mały wyjątek z tego, co będzie się działo w ten weekend w toruńskiej kulturze. A w sporcie decydujący mecz o awans do PGE Ekstraligi rozegra Apator Toruń.
 • Toruńscy radni zgodzili się na wydłużenie kadencji organów pomocniczych Gminy Miasta Toruń.
 • 85 billboardów promujących potencjał gospodarczy Torunia zostanie odśłoniętych w 10 polskich miastach w ramach projektu „Invest in BiT CITY2”.
 • 1 października 2020 roku w Dworze Artusa odbędzie się tegoroczny koncert Fundacji Platon. Gwiazdą wieczoru będzie zespół KROKE.
 • Toruńscy radni podczas sesji 24 września 2020 roku przyjęli uchwałę w sprawie nadania parkowi w obrębie al. Niezależnego Zrzeszenia Studentów, al. Jana Pawła II, ulic: Chopina i Tujakowskiego oraz al. 500-lecia nazwy „Park 100-lecia Powrotu Torunia do Wolnej Polski”.
 • Radni jednogłośnie wyrazili zgodę na zmianę wysokości stawek podatków od środków transportowych i podatków od nieruchomości.
 • Wieloletni dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu Marek Rubnikowicz otrzyma Medal "Za zasługi dla Miasta Torunia" na wstędze – tak jednogłośnie zdecydowali radni podczas 22. sesji Rady Miasta Torunia 24 września 2020 r.
 • W poniedziałek 28 września 2020 r. zmieni się organizacja ruchu drogowego w rejonie pl. Niepodległości.