www.torun.pl

CKK Jordanki Bryłą Roku 2015

Inwestycje, Kultura, Miasto
Data publikacji: 28 kwietnia 2016
Autor: Sylwia Derengowska
Zdjęcie do artykułu: CKK Jordanki Bryłą Roku 2015

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki otrzymało I Nagrodę Jury w konkursie Bryła Roku 2015. 27 kwietnia w Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego w Warszawie odbył się finał konkursu. 

Była to już IX edycja konkursu BRYŁA ROKU. Pierwsze głosowanie na najlepszy polski budynek odbyło się w 2007 roku. We wszystkich edycjach oddano już ponad 100.000 głosów, a sam konkurs z roku na rok cieszy się większą popularnością. Nagradzane obiekty znalazły także uznanie w wielu międzynarodowych konkursach. Np. nagrodzony w ubiegłym roku budynek  Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie jako pierwszy polski budynek zdobył główną nagrodę w Europejskim Konkursie Architektonicznym im. Miesa van der Roche.

Tegoroczne jury tworzyli:

 • Piotr Czaja, architekt, redaktor prowadzący serwis BRYLA.PL
 • Stefan Wrona, architekt, dziekan Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej
 • Jerzy Grochulski, architekt, Wiceprezes Stowarzyszenia Architektów Polski
 • Wojciech Wagner, urbanista, Naczelnik Wydziału Estetyki M.St. Warszawy
 • Paweł Stremski, Dyrektor wydawniczy i programowy Gazeta.pl
 • Agnieszka Gołębiewskia, Dyrektor Marketingu, ANWIS

CKK Jordanki konkurowało z dziewięcioma innymi budynkami, które powstały w 2015 roku w Polsce, m. in. zmodernizowanym budynkiem Galerii Foksal, Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach i nowym pawilonem Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Ostatecznie jury uznało, że toruńskie centrum jest najlepsze. Sala została Bryłą Roku 2015. Z kolei w głosowaniu internautów zdobyła drugie miejsce i 1507 głosów. Pierwsze (1859 głosów) przypadło projektowi Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach autorstwa JEMS Architekci.

Sala koncertowa na toruńskich Jordankach to jedna z największych kulturalnych inwestycji zrealizowanych ostatnimi czasy w Polsce. W ocenie Jury „obiekt zaprojektowany przez hiszpańskiego architekta, zasługuje nie tylko na uznanie ze względu na wielofunkcyjność, skalę i rozmach, ale także z powodu niecodziennej i ciekawej architektury, która w subtelny i nieoczywisty sposób odwołuje się do ceglanej historii Torunia.”

CKK Jordanki zostało otwarte dla widzów w grudniu 2015 roku. Wielofunkcyjność i modularność obiektu umożliwia organizowanie nawet najśmielszych wydarzeń kulturalnych oraz dużych konferencji i kongresów. Centrum mieści Salę Koncertową dla blisko 900 widzów, oraz Salę Kameralną dla 300 osób,  które mogą być ze sobą połączone. Dzięki wykorzystaniu mobilnych widowni w obu salach, mogą odbywać się zarówno imprezy na płaskiej podłodze, jak i w konfiguracji teatralnej. Akustyka Sali Koncertowej może być modyfikowana dzięki użyciu mobilnych sufitów, zaś Sala Kameralna jest wyposażona w system kinowy.

Światowej sławy architekt Fernando Menis zaprojektował budynek, którego wyjątkowa bryła i nowoczesne rozwiązania z zakresu akustyki i kształtowania powierzchni widowni, doskonale łączą wartości estetyczne z funkcjonalnymi. Jesienią 2010 roku na Światowym Festiwalu Architektury (WAF) w Barcelonie budynek Centrum został wybrany najlepszym projektem kulturalnym przyszłości. Architektura budynku stanowi harmonijną fuzję współczesnych trendów z  historycznym dziedzictwem Torunia.

Zdjęcie tytułowe: Małgorzata Replińska

Najczęściej czytane aktualności

 • Sport
  O planach Żużlowej Reprezentacji Polski na kolejne miesiące 2020 r. była mowa 5 sierpnia 2020 r. na toruńskiej Motoarenie.
 • Zółto-niebieski tramwaj swing na przystanku przy Cinema-City
  MZK, Sport
  MZK uruchomi dodatkowy kurs tramwaju nr 5 w związku z czwartkowym meczem Apatora Toruń z TŻ Ostrovia.
 • Na zdjęciu fragment budynku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy
  Kultura, Miasto
  Biuro Programu „Niepodległa” ogłosiło wyniki naboru w ramach programu dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej #wiktoria 1920”. Dofinansowanie otrzymało Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, które w październiku zaprosi na dwudniowy festiwal nauki związany z militarną historią Torunia.
 • Parking przy ul. Skrzyńskiego od 1 października 2020 r. będzie płatny
  Drogi, Miasto
  Przypominamy, że od 1 sierpnia 2020 r. Strefa Płatnego Parkowania w Toruniu została poszerzona. Do SPP Podstrefy "B" zaliczono 238 dodatkowych miejsc parkingowych zbudowanych w 2019 roku.
 • Na zdjęciu laborantka bada próbki
  Miasto
  Woda dostarczana przez Toruńskie Wodociągi jest przydatna do spożycia - stwierdził Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu.
 • Strona tytułowa ksiażki "Smak Gothicu"
  Kultura, Miasto
  Na pokaz kulinarny w wykonaniu Bogdana Gałązki zaprasza w piątek 7 sierpnia 2020 r. Muzeum Toruńskiego Piernika przy ul. Strumykowej. Początek o godz.17:00.
 • Centrum Wsparcia Biznesu, miejska jednostka zajmującą się promocją gospodarczą miasta i współpracą z inwestorami, przygotowało zaktualizowane portfolio gospodarcze Torunia.
 • Statki i łodzie rzeczne spłyną 15 i 16 sierpnia do Torunia w ramach czwartej edycji Festiwalu Wisły. Oprócz możliwości podziwiania jednostek pływających, publiczność weźmie udział m.in. jarmarku regionalnych produktów oraz pikniku przy Zamku Dybowskim.
 • W toruńskich szkołach i przedszkolach trwają wakacyjne remonty. Na prace w placówkach oświatowych miasto przeznaczyło w tym roku 4,5 mln zł.
 • Od soboty 8 sierpnia 2020 r. nastąpią zmiany w organizacji ruchu drogowego w rejonie al. św. Jana Pawła II oraz pl. Niepodległości spowodowane pracami realizowanymi w ramach projektu BiT-City II.
 • Pod hasłem "Wielka tajemnica wiary" 4 sierpnia 2020 r. z Torunia ruszyła 42. Piesza Pielgrzymka z Torunia i 40. Pielgrzymka Ziemi Lubawskiej na Jasną Górę.
 • W sobotę 15 sierpnia 2020 r. wystartuje kolejny z cyklu historycznych rajdów rowerowych „Śladem toruńskich dróg do wolności”. Na trasie wyprawy znalazły się miejsca, które pokażą wielowątkową historię Torunia. Wystartowały zapisy na to wydarzenie.
 • Gmina Miasta Toruń rozstrzygnęła konkurs na organizację i udział w imprezach sportowych w II półroczu 2020 roku. Na organizację imprez sportowych, które odbędą się w Toruniu miasto przeznaczyło 165 400 zł.
 • 15 sierpnia 2020 roku o godzinie 19:15 na toruńskiej Motoarenie Toruń im. Mariana Rosego odbędą się PGE Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi. Poznaliśmy zawodników uprawnionych do startu w tych zawodach.