„Ciepłe Mieszkanie” dla Torunia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

„Ciepłe Mieszkanie” dla Torunia

Eko, Miasto
Data publikacji: 28 listopada 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: voucher na 6,5 mln zł na program "Ciepłe Mieszkanie"

6,5 mln zł otrzymała Gmina Miasta Toruń w programie „Ciepłe mieszkanie”.

„Ciepłe Mieszkanie” to państwowy program dopłat do wymiany pieca i termomodernizacji, który wystartował 21 lipca 2022 r. i jest skierowany do osób mieszkających w budynkach wielorodzinnych. To swego rodzaju uzupełnienie popularnego programu „Czyste Powietrze”.

Właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych, zarówno osoby dysponujące prawem własności, jak i spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu, mogą wnioskować o dofinansowanie na takie cele, jak:

 • wymiana indywidualnego źródła ciepła w mieszkaniu (np. pieca kaflowego, kozy) na bardziej ekologiczne (np. piec gazowy, pompę ciepła),
 • demontaż starego pieca i podłączenie mieszkania do wspólnego źródła ciepła (np. sieci ciepłowniczej),
 • wykonanie instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej,
 • wykonanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
 • wymiana okien i drzwi,
 • wykonanie dokumentacji projektowej związanej z powyższymi pracami.

Według założeń NFOŚiGW, przeciętna kwota przypadająca na jeden lokal mieszkalny będzie wynosić od 15 tys. do 37,5 tys. zł. Dokładna wysokość dotacji będzie zależeć od dochodów beneficjenta. Przewidziano trzy poziomy dofinansowania:

 • podstawowy – dofinansowanie do 15 tys. zł (maksymalnie 30 proc. kosztów kwalifikowanych),
 • podwyższony – dofinansowanie do 25 tys. zł (maksymalnie 60 proc. kosztów),
 • najwyższy – dofinansowanie do 37,5 tys. zł (maksymalnie 90 proc. kosztów).

Aby wziąć udział w programie „Ciepłe Mieszkanie”, należy podpisać stosowną umowę z WFOŚiGW. Wnioski będzie można składać do Gminy Miasta Toruń po ogłoszeniu konkursu w tym zakresie. Gmina aktualnie jest w trakcie opracowywania zasad przyznania dopłat – o terminie składania wniosków będziemy informować na bieżąco.

Na terenie Torunia nadal można skorzystać z gminnych dotacji na dofinansowanie inwestycji polegającej na likwidacji źródeł tzw. niskiej emisji oraz z rządowego programu „Czyste Powietrze”.

Mieszkańcy Torunia bardzo chętnie korzystają z dopłat do wymiany ogrzewania. Od 1997 roku, od kiedy istnieją dofinansowania do tego zadania, udało się zlikwidować ponad 8,6 tys. nieefektywnych źródeł ciepła. Wydatkowano na ten cel blisko 29 mln zł. W tym okresie torunianie skorzystali nie tylko z dotacji z budżetu GMT, ale również z programu KAWKA, który cieszył się ogromną popularnością.

Aktualnie trwają jeszcze rozliczenia wniosków o wymianę „kopciuchów”, ale już możemy mówić o zlikwidowanych w 2022 roku 230 nieefektywnych źródłach ciepła typu: piec kaflowy, kocioł węglowy czy piece typu „koza”. Z budżetu miasta wypłacono na ten cel ponad 1,5 mln zł. W 2022 roku ogromną popularnością cieszą się pompy ciepła – 32 beneficjentów dokonało zmiany właśnie na ten rodzaj ogrzewania.  

Dodatkowo od połowy 2021 roku mieszkańcy naszego miasta mogą korzystać z punktu konsultacyjno-informacyjnego Programu „Czyste Powietrze”, jaki prowadzi Miasto Toruń poprzez Wydział Środowiska i Ekologii. Punkt działa w ramach porozumienia podpisanego przez Prezydenta Miasta Torunia z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Mieszkańcy Torunia mogą tam skorzystać z pomocy pracowników wydziału w zakresie składania wniosków o dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze", uzyskać bezpłatnie niezbędne informacje na temat programu, zasad ubiegania się o dofinansowanie czy wymaganych dokumentów.  

Fot. Małgorzata Litwin

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: prace przy ul. Małachowskiego
  Miasto, MZK
  Od poniedziałku 30 stycznia 2023 r. zmieni się organizacja ruchu drogowego na Szosie Chełmińskiej w rejonie ul. Małachowskiego.
 • Grafika przedstawia schemat komunikacji miejskiej w al. Solidarności
  Miasto, MZK
  Kilkanaście linii autobusowych i tramwajowych będzie miało przystanki na węźle przesiadkowym na al. Solidarności. Ponowne uruchomienie ważnego punktu przesiadkowego na komunikacyjnej mapie Torunia już w sobotę 28 stycznia 2023 r.
 • Osoba w pomarańczowej kamizelce myjącą ściane pomazaną graffiti
  Miasto
  Rada Miasta przyjęła plan potrzeb w zakresie wykonywania prac społecznie użytecznych rok 2023. Przewiduje on interwencyjne zatrudnienie 186 osób bezrobotnych korzystających z pomocy socjalnej.
 • Miasto, Toruń dla Ukrainy
  Rada Miasta Torunia zmieniła uchwałę w sprawie udzielenia pomocy miastu partnerskiemu Łuck w Ukrainie. Zwiększono limit wartości pomocy finansowej do 400 tys. zł.
 • Logo konsultacji społecznych
  Miasto
  Plan konsultacji społecznych na rok 2023 został zaakceptowany przez radnych podczas 50. sesji Rady Miasta, która odbyła się 26 stycznia 2023 r.
 • Miasto
  W niedzielę 29 stycznia 2023 r. w Toruniu odbędzie się 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Realizowany jest w ramach projektu "Mikołaj Kopernik z sercem", dofinansowanym ze środków Gminy Miasta Toruń.
 • Jubileusz 550. rocznicy urodzin i 480. rocznica śmierci Mikołaja Kopernika stały się inspiracją dla Poczty Polskiej do wydania okolicznościowego znaczka z jego portretem.
 • Trwa dystrybucja węgla po preferencyjnej cenie. Wnioski, które upoważniają do nabycia surowca, przyjmowane są w Wydziale Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia, a węgiel sprzedawany jest przez spółkę TOREC.
 • Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii Oddział w Toruniu oraz Książnica Kopernikańska zapraszają na debatę poświęconą Mikołajowi Kopernikowi. W dyskusji, która odbędzie się w czwartek, 26 stycznia 2023 r.,
 • W sobotę 28 stycznia 2023 roku w Arenie Toruń odbędzie się V Ogólnopolski Mityng Lekkoatletyczny U-14 i U-16 pamięci Ireny Szewińskiej. Organizatorem imprezy jest Miejski Klub Lekkoatletyczny.
 • Toruń jest gospodarzem spotkania wszystkich sieci Partnerskiej Inicjatywy Miast. Wydarzenie odbywa się od 24 do 26 stycznia 2023 r.
 • Toruń w pigułce, najważniejsze informacje dotyczące miasta w jednym miejscu? Zachęcamy do korzystania z zaktualizowanej bezpłatnej aplikacji miejskiej na urządzenia przenośne.
 • Polski Cukier świętuje 20-lecie istnienia. 24 stycznia 2023 roku w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbyła się uroczysta gala.
 • 23 stycznia 2023 r. na brzegu Wisły na terenie Portu Drzewnego został potwierdzony przypadek wystąpienia wirusa grypy ptaków podtypu H5N1 – poinformował Powiatowy Lekarz Weterynarii w Toruniu.