Chrońmy pszczoły | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Chrońmy pszczoły

Eko
Data publikacji: 19 maja 2021
Autor: Magdalena Kujawa
łąka kwietna, w tle urząd miasta

Od 2018 r. 20 maja obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół. Został on ogłoszony przez Organizację Narodów Zjednoczonych, z inicjatywy władz Słowenii.

Święto przypada na dzień urodzin Antona Janšy – XVIII-wiecznego pioniera nowoczesnego pszczelarstwa, pochodzącego właśnie ze Słowenii. W tym roku Światowy Dzień Pszczół przypada w wyjątkowym momencie w historii, w którym wiele krajów nadal boryka się z powszechnymi skutkami pandemii COVID-19. Celem obchodów Dnia Pszczół jest przypomnienie ludzkości, jak ważne dla bioróżnorodności planety są gatunki zapylające, w tym również pszczoły. Intencją obchodów jest uzmysłowienie, jak dużo im zawdzięczamy i jak mógłby wyglądać świat bez nich.

Według polskich badaczy w naszym kraju żyje około 470 gatunków pszczół i, niestety, aż połowa z nich jest zagrożona. Globalne ocieplenie, degradacja siedlisk, intensyfikacja rolnictwa, wypalanie łąk i nieużytków czy zanieczyszczenie środowiska, to przyczyny zmniejszającej się populacji pszczół na całym świecie. W procesie zapylania podlega nawet 90% roślin kwitnących i przeszło 75% roślin uprawianych na potrzeby spożywcze. Światowy Dzień Pszczół to doskonała okazja, by rozmawiać o znaczeniu pszczół dla naszego środowiska naturalnego. Dodatkowo w Polsce świętowany jest również Wielki Dzień Pszczół - ma on miejsce 8 sierpnia.

Wbrew pozorom w miastach pszczoły czują się coraz lepiej i dostarczają równie wartościowego produktu co na wsiach. Pasieka na dachu Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu istnieje od 2016 roku. To jedyna taka pasieka w mieście. Fachową opiekę nad pszczołami zapewnia Regionalny Związek Pszczelarzy w Toruniu.

Co sami możemy zrobić dla pszczół?

Organizacja Narodów Zjednoczonych stworzyła listę aktywności, które pomagają pszczołom i sprzyjają ich ochronie. Oto niektóre z nich:

  • sadzenie i sianie różnorodnych, lokalnych i sezonowych roślin kwitnących,
  • kupowanie naturalnego miodu od lokalnych pszczelarzy,
  • kupowanie produktów wytarzanych w sposób przyjazny środowisku,
  • unikanie korzystania ze środków owadobójczych i pestycydów w naszych ogródkach,
  • ochrona, w miarę możliwości, dzikich kolonii pszczół,
  • zapewnianie pszczołom dostępu do wody - wystarczy miseczka z wodą zostawiona przed domem,
  • promowanie wiedzy na temat pszczół i pszczelarstwa, w szkole i nie tylko.

Kliknij i przeczytaj poradnik przygotowany przez Greenpeace w ramach projektu „Zaadoptuj pszczołę”

Z okazji Światowego Dnia Pszczół zachęcamy do obejrzenia filmu związanego z aktywnością pszczół.

 Z okazji czwartych obchodów tego Międzynarodowego Dnia Pszczół FAO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa) organizuje 20 maja 2021 r. wirtualną imprezę pod hasłem „Pszczoły zaangażowane - buduj lepiej dla pszczół”. Kliknij, aby uzyskać więcej informacji więcej informacji

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Na zdjęciu: mężczyźni w garniturach i krawatach podpisują umowę
    Drogi, Miasto
    Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...
  • Na zdjeciu: laureaci nagród i wyróżnień w XXXII Konkursie na Najlepsze Prace Magisterskie i Dyplomowe poświęcone Toruniowi
    Kultura, Miasto
    Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Miasto, Sport
    W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Kultura, Miasto
    Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
    Drogi, Miasto
    Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
  • 17 kwietnia 2024 r. rozpoczęło się przyjmowanie projektów do Budżetu Obywatelskiego Torunia na rok 2025.
  • Dodatkowy nabór dotyczy kandydatów do rady społecznej ds. konsultacji społecznych będących przedstawicielami organizacji pozarządowych działających w Toruniu.
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
  • „Wypędzamy zimę z miasta” - pod takim hasłem już po raz siódmy zorganizowana zostanie impreza nie tylko dla miłośników jednośladów. Moto CT zaprasza tym razem na Błonia Nadwiślańskie, w okolicy Przystani Toruń.
  • Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...