Chronimy park na Wrzosach | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Chronimy park na Wrzosach

Eko, Miasto
Data publikacji: 24 maja 2022
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu widok na las i przestrzeń zabudowaną z lotu ptaka

W odpowiedzi na oczekiwania mieszkańców Urząd Miasta Torunia proponuje kompromis i wpisuje w miejski plan zagospodarowania przestrzennego  dla terenu położonego pomiędzy Szosą Chełmińską, ul. Storczykową i ul. Ugory pełną ochronę obszarów leśnych. Założenia planu przedstawiono podczas konferencji prasowej z udziałem prezydenta Torunia Michała Zaleskiego 24 maja 2022 r.

Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego w rejonie ulic: Św. Jana Bosko, Szosa Chełmińska i Ugory w Toruniu realizowany jest na podstawie uchwały Rady Miasta ze stycznia 2021 r. Poprzedzony był szerokimi analizami społeczno-gospodarczymi, przestrzennymi oraz przyrodniczymi i stanowi w części zmianę obowiązującego na tym terenie planu z roku 1998 - kliknij tutaj, aby przejść do strony. 

W ramach procedury planistycznej miasto przeprowadziło liczne konsultacje społeczne, w tym odpowiedziało na pisma i maile mieszkańców, bezpośrednio rozmawiało z nimi w siedzibie Pracowni, czy brało udział w wizycie lokalnej w terenie. W opiniowanie planu zaangażowani byli głównie przedstawiciele Rady Okręgu Wrzosy, Stowarzyszenia Zielone Wrzosy, Rady Rodziców oraz Szkoły Podstawowej Towarzystwa Salezjańskiego.

- Uwzględniliśmy postulaty torunianek i torunian, którzy chcieli chronić tereny zielone w tym miejscu i gwarantujemy, że plan zagospodarowania, który zostanie przyjęty przez Radę Miasta Torunia stworzy warunki do ochrony parku leśnego przed zabudową i zagospodarowaniem! Dodatkowo dzięki sugestiom mieszkańców i społeczników powiększamy strefę ochrony konserwatorskiej Fortu VI wraz z występującymi w terenie elementami fortecznymi. To kompromis wobec pierwotnej wersji planu wynikający z ważnej dla mnie zasady, ze warto rozmawiać i wsłuchiwać się w głos miastamówi prezydent Torunia Michał Zaleski.


Główne założenia

Zgodnie z projektem, teren miejskich gruntów zostanie uporządkowany, przy pełnej ochronie znajdujących się tam obszarów leśnych. Oznacza to, że na powierzchni 9,4 ha ustalony zostanie ogólnodostępny publiczny park leśny (na mapie poniżej kolorem zielonym).  Przewiduje się także zachowanie przejścia pieszego na skraju lasu, określanego zwyczajowo przez mieszkańców jako „ścieżka pod reglami” wraz wartościowymi okazami drzew. Dodatkowo, dzięki sugestiom mieszkańców i społeczników, powiększona zostanie strefa ochrony konserwatorskiej Fortu VI wraz z występującymi w terenie elementami fortecznymi.

- Mieszkańcom zależało na tym, aby chronić las –  uważam, że cel ten został osiągnięty prawie w 100%. Podczas spotkań wnioskowali o to, żeby nie uwzględniać możliwości zabudowy na terenie leśnym, żeby ochronić jego naturalny krajobraz. Te postulaty zostały przyjęte i wprowadzone do planu poprzez m.in.: nakaz zachowania naturalnego krajobrazu, w tym ochrony zieleni leśnej, nakaz kształtowania strefy ochrony konserwatorskiej elementów pierścienia fortecznego, komponowanie elementów przyrodniczych z elementami historycznymiwymienia dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej Anna Stasiak.

Mapa miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Wrzosy 2022Kliknij w mapę, aby powiększyć

W obecnie obowiązującym planie tereny zaznaczone na mapie kolorem różowym przeznaczone są  głównie na usługi publiczne z zakresu sportu i rekreacji. Miasto w nowym projekcie proponuje poszerzenie funkcji tego 2,2-hektarowego obszaru o usługi  z zakresu ochrony zdrowia i opieki społecznej.

- W ramach kompromisu przeznaczamy ¾ obszaru na publiczny park leśny, a pozostałą ¼ chcemy wykorzystać na inwestycje związane z usługami publicznymi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej. Mogą być to np. domy dziecka, domy dla seniorów czy osób z niepełnosprawnościamitłumaczy Anna Stasiak, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. - Warto tu jednak podkreślić, że nie będzie to typowe budownictwo mieszkaniowe – mają być to obiekty usługowe z pełną infrastrukturą, w których dopuszcza się elementy zamieszkania zbiorowego.

Co ważne, maksymalna wysokość nowych obiektów to 2 kondygnacje, 8 metrów. Zagospodarowanie działki musi także uwzględniać zachowanie 50% powierzchni biologicznie czynnej. W planie ustalono nakaz ochrony wartościowych drzew wraz ze strefami ochronnymi.

Kolejne zmiany w planie przewiduje się pomiędzy Fortem VI a Szosą Chełmińską, gdzie istnieją obiekty handlowe oraz skład opału, tartak i zakład mechaniki pojazdowej. Otwarte składowiska węgla i drewna otaczają główny wjazd do obiektu Fortu VI. Zakładana jest tu wymiana funkcji składowo–magazynowych na funkcje usług miejskich (handel, gastronomia, biura, oświata, kultura, zdrowie) o wysokim standardzie architektury.


Terminy

Obecnie projekt jest wyłożony do publicznego wglądu. Mieszkańcy mogą się z nim zapoznać i rozwiać wątpliwości co do rozwiązań w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej do 14 czerwca 2022 r. Uwagi do planu można składać do 28 czerwca 2022 r.

Terminy - procedura planistyczna - miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Wrzosy 2022

Kliknij w obraz, aby powiększyć


 

Konferencja prezydenta Torunia Michała Zaleskiego, 24 maja 2022 r.


DO POBRANIA:

Fot. Sławomir Kowalski

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

  • Otwieramy lewoskręt przy Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski wyjmuje z koszyka wiklinowego mazurki i podaje seniorom
    Miasto
    Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • Na zdjeciu: ławki i krzesła w sali lekcyjnej, w tle tablica i mapa
    Miasto
    Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Na zdjeciu: prezydent stoi ze sportowcami, którym wręczył nagrody
    Miasto, Sport
    Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Na zdjęciu: biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski siedzi przy stole, przed nim urządzenie do obsługi karty miejskiej
    Miasto, MZK
    Za kilka miesięcy torunianie będą mieli kartę miejską. 26 marca 2024 r. miasto podpisało umowę na wdrożenie systemu z firmą Mera Systemy sp. z o.o.
  • Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Zakończyła się przebudowa skrzyżowania ulic Podgórnej z Wiązową. Powstało tu wyniesione skrzyżowanie. We wtorek 26 marca 2024 r. około godziny 16:00, po zakończeniu ostatnich prac porządkowych, zostanie udostępnione do ruchu.
  • W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Zbliża się 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. Jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce odbędzie się w dniach 24-25 kwietnia 2024 r. w Copernicus Toruń Hotel.
  • W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Stowarzyszenie Centrum Wsparcia Rozwoju zaprasza na darmowe zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży z lewobrzeża w ramach projektu „Toruńskie Lewobrzeże aktywne sportowo”.