www.torun.pl

Chórzyści z Angers w Toruniu

Kultura, Miasto
Data publikacji: 25 kwietnia 2019
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Spotkanie z chórzystami z Angers

41-osobowy chór „Chant Anjou” z Angers przybył z wizytą do Torunia. Muzykom udało się pozwiedzać najbardziej urokliwe zakątki miasta i spotkać z prezydentem Michałem Zaleskim.

Chórzyści z Angers, miasta partnerskiego Torunia, odbywają mini tournée do Polsce. Na trasie koncertowej „Chant Anjou” nie zabrakło również grodu Kopernika – w czwartek 25 kwietnia o godz. 18:00 zagrają koncert w sali widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury. Przed koncertem goście zwiedzili m.in. Dom Mikołaja Kopernika. Udało im się także spotkać z prezydentem Michałem Zaleskim, którego przywitali piosenką.

- Obserwowałem Państwa podczas występu i widzę, że kochacie śpiewać, kochacie swój kraj i dobrze czujecie się w odległym, ale mam nadzieję gościnnym Toruniudziękował prezydent.Toruń i Angers są bardzo podobne. Oba miasta chlubią się swoją historią. Symbolem naszej jest starówka, znajdujemy się w jej samym centrum. Poza tym oba miasta to ośrodki tętniące życiem, kulturą i rozrywką.

Prezydent w podziękowaniu za wizytę i piosenkę podarował gościom z Francji kosz toruńskich pierników. Oni zrewanżowali się produktami z rodzinnej Andegawenii i sąsiedniej Bretanii.

Toruń i Angers 7 kwietnia 2016 roku zostały miastami partnerskimi. Od tamtej pory współpraca między dwoma miastami ma rozwijać się na kilku płaszczyznach:

- edukacja i wymiana młodzieży

- kultura i turystyka,

- ochrona środowiska i edukacja ekologiczna,

- programy i projekty pomocowe w tym -Unii Europejskiej,

- współpraca gospodarcza,

- współpraca organizacji pozarządowych.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Piękna pogoda, a do tego Szekspir na ulicach, porywające, pełne pasji Dni Tanga, YouTube na deskach Teatru im. Wilama Horzycy, historia toruńskiego sportu poznawana na rowerze - tych i wielu innych atrakcji nie można przeoczyć w ten weekend w Toruniu.
 • Miasto
  Toruńską starówkę w charakterystycznym stylu gry Minecraft przygotowali fani tej komputerowej zabawy, jednej z najpopularniejszych gier na świecie.
 • Miasto, Sport
  W sobotę 20 lipca 2019 r. na toruńskiej Motoarenie odbędą się kolejne, wyjątkowe zawody żużlowe - European 125cc Youth Track Racing Cup.
 • Miasto
  Prezydent Torunia Michał Zaleski docenił pracę trzydziestu sześciu urzędników. 18 lipca 2019 r. wręczył im awanse stanowiskowe.
 • Miasto
  19 lipca 2019 roku stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia oficjalnie rozpoczęli obóz w Toruniu. Tysiąc osób spędzi w grodzie Kopernika 10 dni. Przygotowano dla nich szereg atrakcji.
 • Miasto, MZK
  Prace budowlane na Wałach gen. Sikorskiego nabierają tempa. Na budowę zwożone są płyty podtorowe. Ich układanie rozpocznie się w przyszłym tygodniu.
 • Ostatni dzień lipca będzie zarazem pierwszym dniem, kiedy torunianie będą mogli wsiąść na rowery miejskie. Na toruńskich ulicach pojawiły się już stacje, z których będzie można wypożyczać rowery. Od kilku tygodni działa strona www.torvelo.pl, gdzie można się zalogować i zapoznać z regulaminem wypożyczania jednośladów.
 • 19 lipca 2019 r. zostały wypłacone pierwsze świadczenia 500+ i 300+ dla osób, które złożyły wnioski 1 lipca 2019 roku.
 • 27 lipca 2019 roku, o godz. 9:00 odbędzie XVIII toruński Top-Cross Maraton. Jest to jeden z nielicznych maratonów, podczas którego nie ma limitu czasu a każdy uczestnik jest klasyfikowany według przebiegniętego dystansu.
 • Rozpoczęła się 16. edycja festiwalu Song of Songs. Koncerty odbywają się w dniach 19-20 lipca 2019 r. na scenie plenerowej przy CKK Jordanki.
 • Na węźle przesiadkowym w al. św. Jana Pawła II powstanie pierwszy w Toruniu „zielony przystanek”. Takie rozwiązanie nie tylko uprzyjemni oczekiwanie pasażerom i da im jeszcze większą ochronę przed słońcem, ale także wpłynie na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska naturalnego.
 • Przy przebudowie okolic pl. Rapackiego budowlańcy trafiają na wiele ciekawych reliktów archeologicznych. Zdarza się, że odkrycia zaskakują nawet archeologów. Prace prowadzone są pod nadzorem archeologów z Muzeum Okręgowego w Toruniu. Obecnie prace  toczą się na Wałach gen. Sikorskiego oraz ul. Chopina.  Niemal od pierwszego dnia robót pod ziemią...
 • Rada Miasta Torunia na najbliższej sesji zajmie się regulaminem określającym wysokość oraz warunki przyznawania niektórych składników wynagrodzenia dla nauczycieli toruńskich placówek oświatowych.
 • W naborze uzupełniającym do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych uczniowie mają do dyspozycji 885 miejsc, czyli o 118 miejsc więcej niż osób niezakwalifikowanych w I etapie rekrutacji.