www.torun.pl

Chórzyści z Angers w Toruniu

Kultura, Miasto
Data publikacji: 25 kwietnia 2019
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Spotkanie z chórzystami z Angers

41-osobowy chór „Chant Anjou” z Angers przybył z wizytą do Torunia. Muzykom udało się pozwiedzać najbardziej urokliwe zakątki miasta i spotkać z prezydentem Michałem Zaleskim.

Chórzyści z Angers, miasta partnerskiego Torunia, odbywają mini tournée do Polsce. Na trasie koncertowej „Chant Anjou” nie zabrakło również grodu Kopernika – w czwartek 25 kwietnia o godz. 18:00 zagrają koncert w sali widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury. Przed koncertem goście zwiedzili m.in. Dom Mikołaja Kopernika. Udało im się także spotkać z prezydentem Michałem Zaleskim, którego przywitali piosenką.

- Obserwowałem Państwa podczas występu i widzę, że kochacie śpiewać, kochacie swój kraj i dobrze czujecie się w odległym, ale mam nadzieję gościnnym Toruniudziękował prezydent.Toruń i Angers są bardzo podobne. Oba miasta chlubią się swoją historią. Symbolem naszej jest starówka, znajdujemy się w jej samym centrum. Poza tym oba miasta to ośrodki tętniące życiem, kulturą i rozrywką.

Prezydent w podziękowaniu za wizytę i piosenkę podarował gościom z Francji kosz toruńskich pierników. Oni zrewanżowali się produktami z rodzinnej Andegawenii i sąsiedniej Bretanii.

Toruń i Angers 7 kwietnia 2016 roku zostały miastami partnerskimi. Od tamtej pory współpraca między dwoma miastami ma rozwijać się na kilku płaszczyznach:

- edukacja i wymiana młodzieży

- kultura i turystyka,

- ochrona środowiska i edukacja ekologiczna,

- programy i projekty pomocowe w tym -Unii Europejskiej,

- współpraca gospodarcza,

- współpraca organizacji pozarządowych.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Prezydent Miasta Torunia co roku przyznaje stypendia i nagrody dla zdolnych uczniów. W 2019 roku obowiązują nowe zasady przyznawania tych świadczeń.
 • Kultura, Miasto
  Mieszkańcy Stawek spotkali się w niedzielę 19 maja 2019 r. na rodzinnym festynie parafialno-osiedlowym.
 • Miasto
  13 maja 2019 roku rusza nabór do klas I liceów, techników i szkół branżowych I stopnia. Na rok szkolny 2019/2020 przygotowano w sumie ponad 5100 miejsc dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych.
 • Miasto
  W sobotę 18 maja 2019 r. w Centrum Kształcenia ustawicznego w Toruniu odbył się V Kongres Nauczycieli Wychowania Przedszkolnego. Temat tegorocznego Kongresu „Sprawdzone metody wychowania i edukacji małego dziecka”.Inicjatorem przedsięwzięcia było działające od 2002 r. w Toruniu, Stowarzyszenie Edukacji Przedszkolnej „Inicjatywa i Twórczość”,...
 • Drogi
  Miejski Zarząd Dróg informuje o utrudnieniach drogowych w Toruniu na przełomie maja i czerwca 2019 r. związanych z planowanymi pracami wodociągowo-kanalizacyjnymi.
 • Miasto
  Każdy pełnoletni mieszkaniec Torunia, pomimo braku zameldowania w mieście może złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców.
 • Kolejna produkcja, tym razem związana z grupą Republika i Toruniem, odnosi sukces na rynku filmowym.
 • Tradycje sportowe i atuty Torunia jako Europejskiego Miasta Sportu 2019 zostały zaprezentowane podczas pierwszej rundy Indywidualnych Mistrzostw Świata na żużlu. Turniej odbył się 18 maja 2019 roku na PGE Narodowym w Warszawie.
 • Od dwudziestu lat świetlica „Antoninek” wspiera w potrzebie i organizuje czas dzieciom z toruńskich Wrzosów. W niedzielę 19 maja 2019 r. świętowała swój jubileusz.
 • Informacje dla wyborców, członków komisji oraz komitetów wyborczych.
 • Ponad 200 młodych rowerzystów rywalizowało w niedzielę 19 maja 2019 roku na Motoarenie w wyścigach rowerowych zorganizowanych w ramach obchodów 10-lecia powstania najlepszego stadionu żużlowego na świecie.
 • Elana Toruń przegrała w niedzielę 19 maja 2019 r. z Olimpią Elbląg 1:2 i straciła szanse na awans do I ligi. A były one spore, zważywszy że GKS Bełchatów zakończył swoje spotkanie remisem.
 • Budynek przy ul. Słowackiego 114 zostanie poddany przebudowie i modernizacji, by swoją siedzibę miał tam Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.
 • Życie codzienne w Toruniu w latach 1914-1920, u progu odzyskania niepodległości, jest tematem prelekcji, na którą zaprasza 22 maja 2019 r. Książnica Kopernikańska przy ul. Słowackiego 8.