www.torun.pl

Chórzyści z Angers w Toruniu

Kultura, Miasto
Data publikacji: 25 kwietnia 2019
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Spotkanie z chórzystami z Angers

41-osobowy chór „Chant Anjou” z Angers przybył z wizytą do Torunia. Muzykom udało się pozwiedzać najbardziej urokliwe zakątki miasta i spotkać z prezydentem Michałem Zaleskim.

Chórzyści z Angers, miasta partnerskiego Torunia, odbywają mini tournée do Polsce. Na trasie koncertowej „Chant Anjou” nie zabrakło również grodu Kopernika – w czwartek 25 kwietnia o godz. 18:00 zagrają koncert w sali widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury. Przed koncertem goście zwiedzili m.in. Dom Mikołaja Kopernika. Udało im się także spotkać z prezydentem Michałem Zaleskim, którego przywitali piosenką.

- Obserwowałem Państwa podczas występu i widzę, że kochacie śpiewać, kochacie swój kraj i dobrze czujecie się w odległym, ale mam nadzieję gościnnym Toruniudziękował prezydent.Toruń i Angers są bardzo podobne. Oba miasta chlubią się swoją historią. Symbolem naszej jest starówka, znajdujemy się w jej samym centrum. Poza tym oba miasta to ośrodki tętniące życiem, kulturą i rozrywką.

Prezydent w podziękowaniu za wizytę i piosenkę podarował gościom z Francji kosz toruńskich pierników. Oni zrewanżowali się produktami z rodzinnej Andegawenii i sąsiedniej Bretanii.

Toruń i Angers 7 kwietnia 2016 roku zostały miastami partnerskimi. Od tamtej pory współpraca między dwoma miastami ma rozwijać się na kilku płaszczyznach:

- edukacja i wymiana młodzieży

- kultura i turystyka,

- ochrona środowiska i edukacja ekologiczna,

- programy i projekty pomocowe w tym -Unii Europejskiej,

- współpraca gospodarcza,

- współpraca organizacji pozarządowych.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura
  Teatr Baj Pomorski ma niespodziankę dla wszystkich dzieci. Zapraszamy na przedstawienie „Jaś i Małgosia” - spektakl online z musicalowym zacięciem.
 • Miasto
  30 maja obchodzimy Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Życzenia rodzicom zastępczym oraz ich podopiecznym złożył prezydent Michał Zaleski.
 • Drogi, Miasto
  Od 22 do 27 maja 2020 r. Miejski Zarząd Dróg w Toruniu przyjmował uwagi dotyczące trzech zaproponowanych koncepcji przebudowy ul. Łukasiewicza w Toruniu. Konsultacje cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Wpłynęło 38 uwag, złożono 4 pisma z propozycjami rozwiązań.
 • Drogi, Miasto
  Od najbliższego poniedziałku (1 czerwca) kierowcy parkujący w Strefie Płatnego Parkowania będą mogli wnosić opłaty za parkowanie w parkomatach.
 • Miasto, Sport
  W niedzielę 7 czerwca 2020 r. wystartuje pierwszy z cyklu historycznych rajdów rowerowych „Śladem toruńskich dróg do wolności”.
 • Miasto, Sport
  Zgodnie z zapowiedzią rządu, od 30 maja 2020 r. dostępne będą siłownie zewnętrzne. Wkrótce też będzie można korzystać z placów zabaw.
 • Ponad 7,5 mln zł wynosi budżet obywatelski Torunia na rok 2021. Wnioski będzie można składać już od 8 czerwca 2020 r.
 • U 140 mieszkańców Torunia i powiatu toruńskiego potwierdzono zarażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Kwarantanną objęto 252 osoby, w tym 25 osób znajduje się w miejscu kwarantanny zbiorowej). Do 110 wzrosła liczba zarażonych, którzy powrócili do zdrowia. Od poniedziałku 25 maja nie zanotowano kolejnej ofiary śmiertelnej pandemii koronawirusa.
 • W związku z czwartym etapem znoszenia obostrzeń, możliwe będzie przeprowadzenie pierwszych kulturalnych wydarzeń plenerowych już w ten weekend! Miasto Toruń i toruńskie instytucje kultury zapraszają na Kino Letnie i spektakl z okazji Dnia Dziecka przy CKK Jordanki.
 • Jak branża wraca do normalności - opowiada Katarzyna Małkiewicz z toruńskiego Hotelu Filmar w kolejnym odcinku cyklu realizowanego przez Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
 • Z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego, który przypada 30 maja, prezydent Michał Zaleski przekazał upominki dla podopiecznych toruńskich rodzinnych domów dziecka i rodzin zastępczych.
 • W Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki powstało profesjonalne studio telewizyjne toruńskiej firmy Art4Media. Studio zainauguruje swoją działalność muzycznie, prezentując koncerty.
 • W Zielone Świątki (niedziela 31 maja) komunikacja miejska będzie funkcjonowała wg świątecznych rozkłądów jazdy.
 • Od pierwszego czerwca torunianie mogą korzystać z bezpośrednich porad konsumenckich. Miejski Rzecznik Konsumentów będzie udzielać porad i informacji oraz przyjmować wnioski o udzielenie pomocy prawnej w sprawach konsumenckich w Punkcie Informacyjnym przy ul. Wały gen. Sikorskiego 8 w godz. 7.30-15.30.