Chorzy na szpiczaka mają swoje Centrum | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Chorzy na szpiczaka mają swoje Centrum

Miasto
Data publikacji: 17 marca 2023
Autor: Marcin Pryka

Przy Oddziale Hematologii i Transplantacji Szpiku Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu powstało Toruńskie Centrum Leczenia Szpiczaka i Amyloidozy, którego celem jest prowadzenie diagnostyki i leczenia chorych na choroby nowotworowe krwi oraz stworzenie nowej jakości leczenia pacjentów chorujących na szpiczaka mnogiego poprzez kompleksowe podejście do tego złożonego nowotworu, na miarę XXI wieku.

Koordynatorem Toruńskiego Centrum Leczenia Szpiczaka i Amyloidozy będzie dr n. med. Grzegorz Charliński, kierownik Oddziału Hematologii i Transplantacji Szpiku w toruńskim szpitalu miejskim, który w 2017 r. przeprowadził pierwsze procedury przeszczepu szpiku, za co otrzymał od prezydenta Torunia Michała Zaleskiego wyróżnienie z okazji Światowego Dnia Zdrowia. - Bez pana doktora nie byłoby nas dzisiaj tutaj. Pan doktor realizuje ambitne plany, a my wierzymy, że jego praca przyniesie wiele korzyści dla mieszkańców Torunia i okolic - powiedziała podczas oficjalnego otwarcia Toruńskiego Centrum Leczenia Szpiczaka i Amyloidozy 17 marca 2023 r. dyrektor szpitala Justyna Wileńska.

Jak podkreślił dr Charliński, dzięki stworzeniu Centrum chorzy na szpiczaka będą leczeni w jednym miejscu. - Z tego powodu, że w szpitalu miejskim występują specjalistyczne oddziały możemy stworzyć wielodyscyplinarny zespół, który będzie obejmował całość opieki nad chorymi na szpiczaka plazmocytowego. Ta choroba poza tym, że atakuje szpik kostny, może powodować także innego rodzaju niewydolności, w tym niewydolność nerek. Nie przewidujemy żadnych kosztów związanych z otwarciem centrum, gdyż chodzi o usystematyzowanie tego, co jest organizowane dotychczas - dodał dr Charliński.

Prof. dr hab. n. med. Wiesław Jędrzejczak powiedział, że hematologia jest taką dziedziną, która wiąże się z eksplozją zachorowań. Większość nowotworów krwi to są choroby osób starszych. Skuteczność leczenia chorób krwi również się zwiększa pod kątem przeżycia z chorobą, aniżeli pod kątem wyleczalności. - Szpiczak plazmocytowy to jest choroba, która 20 lat temu wiązała się ze średnim przewlekłym przeżyciem około 3 lat. Obecnie osiągamy 10 lat i więcej. To oznacza, że jeden pacjent wymaga obecnie trzykrotnie więcej hospitalizacji i porad ambulatoryjnych. Hematologia jest jedyną specjalnością w Polsce, która cierpi na niedobór łóżek szpitalnych, dlatego że cały czas zapotrzebowanie na usługi hematologiczne się zwiększa. W związku z tym jest potrzeba tworzenia coraz większej liczby ośrodków hematologicznych i coraz większej liczby specjalistów w tej dziedzinie. Liczba hematologów w Polsce zwiększyła się z 200 do ponad 400, ale to ciągle jest za mało - zaznaczył prof. Wiesław Jędrzejczak.

W uroczystym otwarciu Centrum wziął udział także Roman Sadżuga, prezes Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Szpiczaka. - Jestem dowodem na to, że ze szpiczakiem można żyć dosyć długo. 22 lata minęły kilka dni temu od diagnozy, więc można się tylko cieszyć i prosić o więcej, jeśli chodzi o otwieranie podobnych oddziałów, jaki powstał dzięki dr Charlińskiemu. Oby takich oddziałów było jak najwięcej, bo jest ich niewiele - podkreślił Roman Sadżuga.

Prezydent Torunia Michał Zaleski powiedział, że posiadający 110 letnią tradycję Specjalistyczny Szpital Miejski zmienia swoje oblicze, rozwija się i poprawia zakres usług medycznych świadczonych dla mieszkanek i mieszkańców Torunia. - To szpital, który zmieniając się przystosowuje do tego, co jest potrzebne współcześnie. Mamy wspaniały personel lekarek i lekarzy, pielęgniarek i pielęgniarzy, osób zatrudnionych w placówkach ochrony zdrowia, którzy dbają o to, aby w porę wychwycić tego groźnego wroga.

Prezydent Michał Zaleski wymienił też inwestycje, jakie miasto zrealizowało na terenie szpitala w ostatnich latach, jak choćby wybudowanie nowego skrzydła budynku, w którym znajduje się Oddział Hematologii i Transplantacji Szpiku dla dorosłych, oddanie do użytku skrzydła, w którym umiejscowiono Oddział Neurologii poszerzony o Leczenia Udarów oraz utworzono wydzielony z oddziału hematologii 10 łóżkowy odcinek przeszczepu szpiku, czy też utworzenie w ubiegłym roku Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

- Niech to Centrum służy osobom chorującym i niech będzie potwierdzeniem tezy, że Specjalistyczny Szpital Miejski ciągle rozwija się i zmierza w kierunku utrzymania pozycji placówki dobrze świadczącej usługi medyczne - podkreślił prezydent Michał Zaleski. W swoim przemówieniu podziękował dr Grzegorzowi Charlińskiemu za podjęcie inicjatywy potrzebnej, ważnej i zmierzającej do pomagania chorym, dyrektor szpitala Justynie Wileńskiej za zapewnienie warunków do utworzenia Centrum i profesorowi Jędrzejczakowi za opiekę merytoryczną.

Podczas otwarcia Toruńskiego Centrum Leczenia Szpiczaka i Amyloidozy odbył się wykład inauguracyjny zatytułowany "Przeszczepienie Szpiku w Polsce", który wygłosił prof. dr hab. n. med. Wiesław Jędrzejczak. Na koniec szczegóły działalności Centrum przedstawił dr n. med. Grzegorz Charlinski.

Szpiczak plazmocytowy to złośliwy nowotwór krwi. Charakteryzuje się niekontrolowanym rozprzestrzenianiem się plazmocytów. W celu wczesnego wykrycia tej choroby każda osoba powinna przynajmniej raz do roku wykonać morfologię krwi, badanie ogólne moczu oraz badanie OB. Nawet niewielkie odchylenie od normy może wskazać, że choroba jest we wczesnym stadium. Dzięki wcześniejszemu wykryciu szpiczaka można szybciej leczyć oraz odpowiednio kontrolować. Najważniejszym celem Centrum jest zorganizowanie i prowadzenie diagnostyki i leczenia chorych na szpiczaka i inne choroby nowotworowe krwi oraz stworzenie nowej jakości leczenia pacjentów chorujących na szpiczaka mnogiego poprzez kompleksowe podejście do tego złożonego nowotworu, na miarę XXI wieku.

Cel pośredni to wdrożenie systemu kompleksowych działań związanych z profilaktyką, wczesną diagnostyką i dostępnością do nowoczesnych terapii w celu zwiększenia wczesnej wykrywalności i zmniejszenia śmiertelności z powodu szpiczaka plazmocytowego i innych dyskrazji plazmocytowych w województwie kujawsko-pomorskim. Cele dodatkowe obejmują współpracę naukową oraz edukację lekarzy POZ i innych ośrodków w województwie kujawsko-pomorskim. Mamy nadzieję, że dzięki interdyscyplinarnej współpracy pacjenci w stanie wymagającym indywidualnego leczenia, będą mieli ułatwiony kontakt ze specjalistą. Pacjenci z podejrzeniem szpiczaka plazmocytowego będą objęci diagnostyką i leczeniem w Poradni Hematologicznej lub w Oddziału Hematologii i Transplantacji Szpiku na podstawie skierowania od lekarzy POZ lub innych specjalistów.

* Szpiczak stanowi 1% wszystkich nowotworów

* Szpiczak stanowi 22% wszystkich nowotworów krwi

* Szpiczak plazmocytowy to drugi pod względem częstości nowotwór krwi

* 9500 - Liczba chorych na szpiczaka plazmocytowego leczących się w ciągu roku w Polsce

* 150 - Szacowana roczna liczba nowych zachorowań na szpiczaka plazmocytowego

* 500 - Szacowana roczna liczba chorych leczonych z powodu szpiczaka plazmocytowego

* Szpiczak plazmocytowy najczęściej dotyczy osób pomiędzy 65-74. rokiem życia

* Szpiczak plazmocytowy jest nieco częściej rozpoznawany u mężczyzn

* Dwa razy częściej chorują Afroamerykanie niż osoby rasy kaukaskiej

Zdj. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Uroczysta inauguracja emisji programu radiowego Radia GRA Toruń z nowego miejsca odbyła się w Dniu Radia - polskiego święta obchodzonego corocznie 11 kwietnia. - Serdeczne życzenia dla wszystkich radiowców. To Wasze święto, jesteście tymi którzy docierają do nas z informacją, wiedzą, ale i muzyką, rozrywką – tak jak robi to Radio Gra - powiedział...
 • Miasto
  Państwa Komisja Wyborcza podała wyniki wyborów samorządowych 2024 w Toruniu. Po podliczeniu 100% oddanych głosów znamy już nazwiska osób wybranych do Rady Miasta Torunia na nową kadencję. 21 kwietnia 2024 odbędzie się II tura wyborów Prezydenta Miasta Torunia.
 • Miasto
  Do 30 kwietnia 2024 r. Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Torunia przyjmuje wnioski o dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków położonym na terenie Gminy Miasta Toruń, które mają być wykonane w roku 2024. Pula...
 • Na zdjęciu: dłoń, która trzyma kartki i wrzuca je do urny wyborczej, obok stoi flaga biało-czerwoa
  Miasto
  Osoby z niepełnosprawnością oraz osoby powyżej 60. roku życia mają możliwość wzięcia udziału w drugiej turze wyborów samorządowych poprzez pełnomocnika.
 • Dwie panie rozmawiające przy stole.
  Miasto
  Rodzice dzieci w wieku szkolnym, zainteresowani funkcjonowaniem nowo budowanej Szkoły Podstawowej nr 12 na ul. Strzałowej, mogą uzyskać informacje bezpośrednio u p. dyrektor szkoły – Barbary Iwanowskiej.
 • Na zdjeciu: trzech zawodników na speedrowerze
  Miasto, Sport
  TSŻ Toruń, mistrzowie Polski w speedrowerze, rozpoczęli zmagania w CS Superlidze. Już 14 kwietnia 2024 r. na rodzimym torze przy ul. Bielańskiej 66 zmierzą się z PKS Victorią Poczesna.
 • Od kilku miesięcy mamy w Toruniu Przystanki Dobrej Energii, teraz przyszedł czas na Skrzynkę Dobrych Słów. Dzięki młodym ludziom z I Liceum Ogólnokształcącego 12 kwietnia 2024 r. na węźle przesiadkowym na al. św. Jana Pawła II pasażerowie komunikacji miejskiej zetkną się z tekstami z pozytywnym przesłaniem.
 • 12 kwietnia 2024 r. na pl. 4 Czerwca otwarta zostanie wystawa plenerowa „Uciekli do Mandżurii”, która powstała w związku z 80. rocznicą ujawnienia Zbrodni Katyńskiej.
 • O blisko 12 tysięcy metrów kwadratowych wzbogaci w tym roku toruński rynek powierzchni biurowych. Intensywne prace inwestycyjne trwają przy – Platinum Business Center, Szubińskiej 13 oraz Business Park Toruń.
 • Atrakcyjna działka inwestycyjna została wystawiona na sprzedaż przez miasto Toruń. Teren przy Szosie Bydgoskiej 76-80 znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie toruńskiej Motoareny. Przetarg odbędzie się 9 lipca 2024 r. Cena wywoławcza to 2 700 000 zł.
 • Wystarczyło zaledwie kilka ciepłych dni, by zielone torowiska i skwery, które powstały w ramach projektu BiT City II, nabrały wiosennych barw.
 • 21 kwietnia na parkingu przed Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się piknik popularnonaukowy w ramach tegorocznej edycji Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.
 • Zapraszamy na kolejne spotkanie depozytariuszy tradycji piernikarskich, które odbędzie się 18 kwietnia 2024 roku o godzinie 17:00 w Muzeum Toruńskiego Piernika, będącym oddziałem Muzeum Okręgowego w Toruniu (ul. Strumykowa 4).
 • Tegoroczna majówka w toruńskim centrum nauki rozpocznie się 30 kwietnia i potrwa do 5 maja 2024 r. W ofercie Młyna Wiedzy znalazły się rodzinne warsztaty oraz zwiedzanie interaktywnych wystaw.