Chorzy na szpiczaka mają swoje Centrum | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Chorzy na szpiczaka mają swoje Centrum

Miasto
Data publikacji: 17 marca 2023
Autor: Marcin Pryka

Przy Oddziale Hematologii i Transplantacji Szpiku Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu powstało Toruńskie Centrum Leczenia Szpiczaka i Amyloidozy, którego celem jest prowadzenie diagnostyki i leczenia chorych na choroby nowotworowe krwi oraz stworzenie nowej jakości leczenia pacjentów chorujących na szpiczaka mnogiego poprzez kompleksowe podejście do tego złożonego nowotworu, na miarę XXI wieku.

Koordynatorem Toruńskiego Centrum Leczenia Szpiczaka i Amyloidozy będzie dr n. med. Grzegorz Charliński, kierownik Oddziału Hematologii i Transplantacji Szpiku w toruńskim szpitalu miejskim, który w 2017 r. przeprowadził pierwsze procedury przeszczepu szpiku, za co otrzymał od prezydenta Torunia Michała Zaleskiego wyróżnienie z okazji Światowego Dnia Zdrowia. - Bez pana doktora nie byłoby nas dzisiaj tutaj. Pan doktor realizuje ambitne plany, a my wierzymy, że jego praca przyniesie wiele korzyści dla mieszkańców Torunia i okolic - powiedziała podczas oficjalnego otwarcia Toruńskiego Centrum Leczenia Szpiczaka i Amyloidozy 17 marca 2023 r. dyrektor szpitala Justyna Wileńska.

Jak podkreślił dr Charliński, dzięki stworzeniu Centrum chorzy na szpiczaka będą leczeni w jednym miejscu. - Z tego powodu, że w szpitalu miejskim występują specjalistyczne oddziały możemy stworzyć wielodyscyplinarny zespół, który będzie obejmował całość opieki nad chorymi na szpiczaka plazmocytowego. Ta choroba poza tym, że atakuje szpik kostny, może powodować także innego rodzaju niewydolności, w tym niewydolność nerek. Nie przewidujemy żadnych kosztów związanych z otwarciem centrum, gdyż chodzi o usystematyzowanie tego, co jest organizowane dotychczas - dodał dr Charliński.

Prof. dr hab. n. med. Wiesław Jędrzejczak powiedział, że hematologia jest taką dziedziną, która wiąże się z eksplozją zachorowań. Większość nowotworów krwi to są choroby osób starszych. Skuteczność leczenia chorób krwi również się zwiększa pod kątem przeżycia z chorobą, aniżeli pod kątem wyleczalności. - Szpiczak plazmocytowy to jest choroba, która 20 lat temu wiązała się ze średnim przewlekłym przeżyciem około 3 lat. Obecnie osiągamy 10 lat i więcej. To oznacza, że jeden pacjent wymaga obecnie trzykrotnie więcej hospitalizacji i porad ambulatoryjnych. Hematologia jest jedyną specjalnością w Polsce, która cierpi na niedobór łóżek szpitalnych, dlatego że cały czas zapotrzebowanie na usługi hematologiczne się zwiększa. W związku z tym jest potrzeba tworzenia coraz większej liczby ośrodków hematologicznych i coraz większej liczby specjalistów w tej dziedzinie. Liczba hematologów w Polsce zwiększyła się z 200 do ponad 400, ale to ciągle jest za mało - zaznaczył prof. Wiesław Jędrzejczak.

W uroczystym otwarciu Centrum wziął udział także Roman Sadżuga, prezes Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Szpiczaka. - Jestem dowodem na to, że ze szpiczakiem można żyć dosyć długo. 22 lata minęły kilka dni temu od diagnozy, więc można się tylko cieszyć i prosić o więcej, jeśli chodzi o otwieranie podobnych oddziałów, jaki powstał dzięki dr Charlińskiemu. Oby takich oddziałów było jak najwięcej, bo jest ich niewiele - podkreślił Roman Sadżuga.

Prezydent Torunia Michał Zaleski powiedział, że posiadający 110 letnią tradycję Specjalistyczny Szpital Miejski zmienia swoje oblicze, rozwija się i poprawia zakres usług medycznych świadczonych dla mieszkanek i mieszkańców Torunia. - To szpital, który zmieniając się przystosowuje do tego, co jest potrzebne współcześnie. Mamy wspaniały personel lekarek i lekarzy, pielęgniarek i pielęgniarzy, osób zatrudnionych w placówkach ochrony zdrowia, którzy dbają o to, aby w porę wychwycić tego groźnego wroga.

Prezydent Michał Zaleski wymienił też inwestycje, jakie miasto zrealizowało na terenie szpitala w ostatnich latach, jak choćby wybudowanie nowego skrzydła budynku, w którym znajduje się Oddział Hematologii i Transplantacji Szpiku dla dorosłych, oddanie do użytku skrzydła, w którym umiejscowiono Oddział Neurologii poszerzony o Leczenia Udarów oraz utworzono wydzielony z oddziału hematologii 10 łóżkowy odcinek przeszczepu szpiku, czy też utworzenie w ubiegłym roku Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

- Niech to Centrum służy osobom chorującym i niech będzie potwierdzeniem tezy, że Specjalistyczny Szpital Miejski ciągle rozwija się i zmierza w kierunku utrzymania pozycji placówki dobrze świadczącej usługi medyczne - podkreślił prezydent Michał Zaleski. W swoim przemówieniu podziękował dr Grzegorzowi Charlińskiemu za podjęcie inicjatywy potrzebnej, ważnej i zmierzającej do pomagania chorym, dyrektor szpitala Justynie Wileńskiej za zapewnienie warunków do utworzenia Centrum i profesorowi Jędrzejczakowi za opiekę merytoryczną.

Podczas otwarcia Toruńskiego Centrum Leczenia Szpiczaka i Amyloidozy odbył się wykład inauguracyjny zatytułowany "Przeszczepienie Szpiku w Polsce", który wygłosił prof. dr hab. n. med. Wiesław Jędrzejczak. Na koniec szczegóły działalności Centrum przedstawił dr n. med. Grzegorz Charlinski.

Szpiczak plazmocytowy to złośliwy nowotwór krwi. Charakteryzuje się niekontrolowanym rozprzestrzenianiem się plazmocytów. W celu wczesnego wykrycia tej choroby każda osoba powinna przynajmniej raz do roku wykonać morfologię krwi, badanie ogólne moczu oraz badanie OB. Nawet niewielkie odchylenie od normy może wskazać, że choroba jest we wczesnym stadium. Dzięki wcześniejszemu wykryciu szpiczaka można szybciej leczyć oraz odpowiednio kontrolować. Najważniejszym celem Centrum jest zorganizowanie i prowadzenie diagnostyki i leczenia chorych na szpiczaka i inne choroby nowotworowe krwi oraz stworzenie nowej jakości leczenia pacjentów chorujących na szpiczaka mnogiego poprzez kompleksowe podejście do tego złożonego nowotworu, na miarę XXI wieku.

Cel pośredni to wdrożenie systemu kompleksowych działań związanych z profilaktyką, wczesną diagnostyką i dostępnością do nowoczesnych terapii w celu zwiększenia wczesnej wykrywalności i zmniejszenia śmiertelności z powodu szpiczaka plazmocytowego i innych dyskrazji plazmocytowych w województwie kujawsko-pomorskim. Cele dodatkowe obejmują współpracę naukową oraz edukację lekarzy POZ i innych ośrodków w województwie kujawsko-pomorskim. Mamy nadzieję, że dzięki interdyscyplinarnej współpracy pacjenci w stanie wymagającym indywidualnego leczenia, będą mieli ułatwiony kontakt ze specjalistą. Pacjenci z podejrzeniem szpiczaka plazmocytowego będą objęci diagnostyką i leczeniem w Poradni Hematologicznej lub w Oddziału Hematologii i Transplantacji Szpiku na podstawie skierowania od lekarzy POZ lub innych specjalistów.

* Szpiczak stanowi 1% wszystkich nowotworów

* Szpiczak stanowi 22% wszystkich nowotworów krwi

* Szpiczak plazmocytowy to drugi pod względem częstości nowotwór krwi

* 9500 - Liczba chorych na szpiczaka plazmocytowego leczących się w ciągu roku w Polsce

* 150 - Szacowana roczna liczba nowych zachorowań na szpiczaka plazmocytowego

* 500 - Szacowana roczna liczba chorych leczonych z powodu szpiczaka plazmocytowego

* Szpiczak plazmocytowy najczęściej dotyczy osób pomiędzy 65-74. rokiem życia

* Szpiczak plazmocytowy jest nieco częściej rozpoznawany u mężczyzn

* Dwa razy częściej chorują Afroamerykanie niż osoby rasy kaukaskiej

Zdj. Wojtek Szabelski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: ścieżka w powstającym parku kieszonkowym
  Eko, Miasto
  Wydział Środowiska i Ekologii ogłosił kolejny przetarg na wykonanie nowych dokumentacji projektowo-kosztorysowych dla czterech nowych parków kieszonkowych w Toruniu.
 • Pracownicy Grupy Maflow pomagają Ukrainie
  Biznes, Miasto, Toruń dla Ukrainy
  Pomoc zostanie skierowana do Łucka - partnerskiego miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: wnętrze kościoła pw. św. Józefa
  Miasto
  Wierni parafii św. Józefa na osiedlu Bielany zgromadzili się podczas uroczystej mszy odpustowej.
 • Na zdjęciu: fasada szkoły podstawowej nr 28, zielona z kolorowymi rysunkami
  Miasto
  Nauczyciele otrzymali wyrównanie wynagrodzeń, a podwyżki wynagrodzeń obejmą także pracowników niepedagogicznych miejskich szkół i przedszkoli w Toruniu.
 • Miasto
  21 marca obchodzimy światowy dzień solidarności z osobami z trisomią 21. Z tej okazji zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym!
 • Miasto, Sport
  Gabriela Wrzeszcz zdobyła srebrny medal na Pucharze Świata Belgian Open Taekwondo w Lommel. Nasza zawodniczka wygrała trzy walki. Pokonała Irlandkę, Polkę i Belgijkę, w finale przegrywając z Greczynką i tym samym zajmując wysokie, drugie miejsce.
 • Wierni parafii św. Józefa na osiedlu Bielany zgromadzili się podczas uroczystej mszy odpustowej.
 • Od kwietnia 2023 r. uzyskanie dofinansowania będzie możliwe w pełni online za pomocą nowego systemu iPFRON+ umożliwiającego uzyskiwanie wsparcia PFRON bez wychodzenia z domu.
 • W ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika w Szkole Podstawowej nr 3 odbyła się trzecia edycja konkursu ortograficznego "Dyktando Toruńskie". Uczniowie szkół podstawowych zawalczyli o Złote, Srebrne i Brązowe Pióro Prezydenta Miasta Torunia.
 • Wiosną jeszcze bardziej zachęcamy do skorzystania z kulturalnej oferty Torunia. W marcu warto zajrzeć chociażby do Centrum Sztuki Współczesnej! Toruńskie CSW Znaki Czasu są w formie i doceniają to krytycy. Instytucja znalazła się na drugim miejscu w kategorii Galerii Samorządowych tegorocznego rankingu galerii opublikowanego przez tygodnik...
 • Grunty znajdują się przy ul. Łódzkiej 148, Włocławskiej 103 oraz Podgórskiej 36–40 i Dwernickiego 3-7.
 • Przedsiębiorców prowadzących działalność w Toruniu lub okolicach zapraszamy do przystąpienia do tegorocznej edycji „Toruń za pół ceny”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-16 kwietnia 2023 roku.
 • Wraz z początkiem wiosny MZK Toruń ogłosiło czasową obniżkę cen na Samoobsługowej Stacji Paliw MZK.
 • Brzegiem Wisły przy Forcie X i ruinach zamku Dybów powiedzie w sobotę 25 marca 2023 r. piesza wycieczka z cyklu "Wędrówki rodzinne z PTTK".