Chińskie tradycje w muzeum | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Chińskie tradycje w muzeum

Kultura, Miasto
Data publikacji: 26 stycznia 2020
Autor: Małgorzata Litwin

Wykład o Chinach, taniec ognia i ciasteczka z wróżbą - tak w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 25 stycznia 2020 r. powitaliśmy Chiński Nowy Rok - Rok Szczura.

Chiński Nowy Rok - najważniejsze święto w kulturze chińskiej, przypadające według zachodniego kalendarza w okolicach stycznia i lutego - to w Toruniu okazja do zaprezentowania bogactwa tradycji i kultury tego odległego kraju. Jednym z oddziałów Muzeum Okręgowego w Toruniu jest bowiem Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu, otwarte w 1970 r. we wnętrzach Kamienicy pod Gwiazdą. Była to pierwsza w Polsce stała ekspozycja sztuki dalekowschodniej, która powstała dzięki kolekcjonerowi Tadeuszowi Wierzejskiemu, jednemu z najhojniejszych darczyńców polskich muzeów po II wojnie światowej. 

W tym roku podczas obchodów Chińskiego Nowego Roku mieliśmy okazję posłuchać podróżniczki Aleksandry Świstow, która podczas wykładu „Laowai w wielkim mieście. Zapiski z Chin”, ilustrowanego zdjęciami, opowiadała o jednym z największych miast Chin i swojej podróży po Państwie Środka. Była mowa o walkach świerszczy, podrabianym jedzeniu, układaniu się z duchami, targach matrymonialnych, tradycyjnym weselu i nowoczesnych zaręczynach, słodyczach nadziewanych pastą z czerwonej fasoli. A także o tym, jakie poruszenie wśród Chińczyków wywołuje blondynka o jasnej cerze.

Na koniec wieczoru nie zabrakło oczywiście rozdania ciasteczek z noworoczną wróżbą i pokazu tańca smoka, nawiązującego do tradycji Chińskiego Nowego Roku. Na dziedzińcu ratusza obejrzeliśmy ogniste ewolucje w wykonaniu Grupy Cyrkowa. 

Rok 2020 upłynie w Chinach pod znakiem Szczura. To pierwszy znak zodiaku w cyklu chińskiej astrologii, co w naturalny sposób czyni go osobowością obdarzoną silnymi cechami przywódczymi. Bez problemu i większego wysiłku przejmuje inicjatywę w swoim otoczeniu. Ludzie urodzeni pod znakiem Szczura są obdarzeni niezwykłym urokiem osobistym, który nader często wykorzystują. Odznaczają się elegancją i obyciem towarzyskim. W kontaktach międzyludzkich są niezwykle mili i elokwentni. Dbają o swoje zasoby finansowe, co prowadzi często do skąpstwa. Niezwykły krytycyzm w stosunku do otoczenia sprawia, iż bywają często negatywnie postrzegani. Cechuje ich malkontenctwo oraz skłonność do narzekania. Z natury Szczur wyróżnia się realizmem i trzeźwym spojrzeniem na świat. Jest pracowity i inteligentny.

Fot. Wojtek Szabelski

 

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.