Centrum Camerimage | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Centrum Camerimage

Kultura, Miasto
Data publikacji: 10 października 2019
Autor: Filip Tomasik

Toruńska Rada Miasta podjęła uchwałę o utworzeniu w Toruniu instytucji kultury Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage.

Decyzja radnych oznacza, że najbardziej znany polski festiwal Camerimage przez najbliższe 20 lat będzie odbywał się w Toruniu. Co roku miasto wesprze działalność instytucji kwotą 4mln zł. Drugie tyle dołoży Skarb Państwa. W planach jest również budowa dedykowanego obiektu, który ma być stałą siedzibą festiwalu.

Festiwal Camerimage potrzebuje odpowiednich warunków lokalowych. Podpisana w tej sprawie umowa pomiędzy Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacją Tumult i Gminą Miasta Toruń wymaga kolejnych kroków. Potrzebna jest decyzja Rady Miasta Torunia o przeznaczeniu na ten cel 200 mln zł ze środków miejskich, oraz decyzja Rady Ministrów o wsparciu inwestycji przez Skarb Państwa kwotą 400 mln zł - powiedział Prezydent Torunia Michał Zaleski.

Wspomniane decyzje muszą zapaść do 30 czerwca 2020 roku. Budynek na potrzeby Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage ma powstać na terenie toruńskich Jordanek do 2025 r.

Toruń ma niepowtarzalną okazję ponownie zaistnieć w światowej kulturze, nie tylko filmowej. Dziś film skupia wiele środowisk artystycznych, które wchodzą w ten świat. Dzięki temu mamy szanse stworzyć nowe, bardzo żywe i wyjątkowe miejsce poświęcone szeroko pojętej sztuce filmowejpowiedział Prezes Fundacji Tumult i twórca festiwalu Camerimage Marek Żydowicz.

Instytucja kultury Europejskie Centrum Filmowe Camerimage rozpocznie działalność w 2020 roku. Jej zadaniem, poza organizacją festiwalu Camerimage, będzie promowanie sztuki filmowej w skali całego kontynentu.

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: białe nadmuchiwane i podświetlone figury Anooków podczas Bella Skyway Fesival
  Kultura, Miasto
  Rozpoczęła się 13. edycja Bella Skyway Festival – od 16 do 20 sierpnia 2022 r. w Toruniu będzie można podziwiać zaskakujące instalacje świetlne rozmieszczone w trzech strefach znajdujących się w centrum miasta.
 • Na zdjęciu: stulatek Józef Jakubaszek
  Miasto
  W dniu 15 sierpnia 2022 r. setne urodziny obchodził Pan Józef Jakubaszek. Z tej okazji jubilata odwiedzili najbliżsi, a także przedstawiciele samorządu.
 • Dziewczyna rozmawiająca przez telefon komórkowy przy oknie z żaluzjami
  Toruń dla Ukrainy
  Obywatele Ukrainy mogą skorzystać w Toruniu z bezpłatnej, doraźnej pomocy psychologicznej, oferowanej przez MOPR.
 • Na zdjęciu: donice z zielonymi roślinami i czerwonymi pelargoniami na ul. Podmurnej
  Eko, Miasto
  Przed wejściem do Urzędu Miasta Torunia podziwiać można kompozycje kwiatowe. Również tuż obok budynku, przy ulicy Podmurnej, powstał uroczy zielony zakątek.
 • Na zdjęciu: cerkiew w kolorze błękitnym przy ul. Podgórnej
  Miasto
  Dekanalny Kujawsko-Pomorski Ośrodek Miłosierdzia rozpoczął działalność przy toruńskiej Prawosławnej Parafii św. Mikołaja.
 • Na zdjęciu: prace remontowe związane z nowym torowiskiem na Bydgoskim Przedmieściu
  Miasto, MZK
  Od środy 17 sierpnia 2022 r. od godz. 8:00 ul. Konopnickiej zostanie udostępniona dla ruchu kołowego.
 • W klasach pierwszych toruńskich szkół ponadpodstawowych są jeszcze wolne miejsca. Poniżej znajduje się wykaz szkół i klas.
 • 15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się mszą świętą w kościele garnizonowym św. Katarzyny.
 • Największy zlot tradycyjnych łodzi i statków rzecznych w Polsce ponownie zawitał w Toruniu! Kultowa impreza z sześcioletnią tradycją odbyła się 14-15 sierpnia 2022 r.
 • Swoje święto obchodziło 12 sierpnia 2022 r. toruńskie Kolegium Jagiellońskie. Podczas uroczystości uczelni nadano status akademii.
 • 15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w kościele garnizonowym św. Katarzyny.
 • Miasto Toruń i Stowarzyszenie GoSport! zapraszają na drugą edycję wydarzenia „Dzień Sportu 2022”. Podczas imprezy na toruńskich Stawkach możecie liczyć na treningi, sportowe animacje i konkursy z najlepszymi toruńskimi sportowcami.
 • Dłużej niż pierwotnie planowano zamknięty będzie odcinek Szosy Chełmińskiej od ul. Grudziądzkiej do pl. NOT. Przejazd nie będzie możliwy do 21 sierpnia 2022 r.
 • 14 sierpnia 2022 r. odbędzie się 57. edycja Długodystansowych Regat na Wiśle. Wydarzenie jest częścią Festiwalu Wisły.