www.torun.pl

Centrum Camerimage

Kultura, Miasto
Data publikacji: 10 października 2019
Autor: Filip Tomasik

Toruńska Rada Miasta podjęła uchwałę o utworzeniu w Toruniu instytucji kultury Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage.

Decyzja radnych oznacza, że najbardziej znany polski festiwal Camerimage przez najbliższe 20 lat będzie odbywał się w Toruniu. Co roku miasto wesprze działalność instytucji kwotą 4mln zł. Drugie tyle dołoży Skarb Państwa. W planach jest również budowa dedykowanego obiektu, który ma być stałą siedzibą festiwalu.

Festiwal Camerimage potrzebuje odpowiednich warunków lokalowych. Podpisana w tej sprawie umowa pomiędzy Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacją Tumult i Gminą Miasta Toruń wymaga kolejnych kroków. Potrzebna jest decyzja Rady Miasta Torunia o przeznaczeniu na ten cel 200 mln zł ze środków miejskich, oraz decyzja Rady Ministrów o wsparciu inwestycji przez Skarb Państwa kwotą 400 mln zł - powiedział Prezydent Torunia Michał Zaleski.

Wspomniane decyzje muszą zapaść do 30 czerwca 2020 roku. Budynek na potrzeby Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage ma powstać na terenie toruńskich Jordanek do 2025 r.

Toruń ma niepowtarzalną okazję ponownie zaistnieć w światowej kulturze, nie tylko filmowej. Dziś film skupia wiele środowisk artystycznych, które wchodzą w ten świat. Dzięki temu mamy szanse stworzyć nowe, bardzo żywe i wyjątkowe miejsce poświęcone szeroko pojętej sztuce filmowejpowiedział Prezes Fundacji Tumult i twórca festiwalu Camerimage Marek Żydowicz.

Instytucja kultury Europejskie Centrum Filmowe Camerimage rozpocznie działalność w 2020 roku. Jej zadaniem, poza organizacją festiwalu Camerimage, będzie promowanie sztuki filmowej w skali całego kontynentu.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Świąteczny Konwój Radia ZET zawita ponownie do Torunia! Wiele atrakcji z tej okazji czeka nas w dniach 14-15 grudnia 2019 r.
 • Miasto, MZK
  Miasto za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji kupi pięć nowoczesnych, niskopodłogowych tramwajów. To kolejny krok w stronę ekologicznego i nowoczesnego transportu miejskiego. 13 grudnia 2019 r. zostaje uruchomiony przetarg na to zadanie.
 • Miasto
  W poniedziałek 16 grudnia 2019 r. upływa termin zgłaszania kandydatek i kandydatów w ogłoszonym przez miasto plebiscycie "Współczesny torunianin 100-lecia".
 • Kultura, Miasto
  Grzegorz Ciechowski Symfonicznie, Salon Poezji, dwie projekcje filmowe oraz Koncert Specjalny Pamięci Grzegorza Ciechowskiego - Tak! Tak! To już weekend w Toruniu z liderem Republiki w roli głównej!
 • Drogi, Inwestycje
  Służby drogowe przez cały czas analizują, jak usprawnić organizację ruchu w rejonie placu Rapackiego w związku z inwestycją w alei św. Jana Pawła II .
 • Kultura, Miasto
  Grzegorz Wilk, Kasia Moś, Igor Herbut, Janusz Radek i Ania Lasota wystąpili wraz z muzykami Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej na wyjątkowym koncercie zorganizowanym w ramach 6. Dni Grzegorza Ciechowskiego. Największe utwory lidera Republiki publiczność usłyszała w oryginalnych aranżacjach Krzysztofa Herdzina.
 • Nowe drogi, chodniki, ścieżki rowerowe, zintegrowany węzeł przesiadkowy, pas tramwajowo-autobusowy i łącznik torowy – tak w przyszłości będzie wyglądał plac Rapackiego i jego okolice. 12 grudnia 2019 r. rusza kolejny etap prac – przebudowa alei św. Jana Pawła II.
 • Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. będzie nadal odbierać odpady komunalne z posesji zamieszkałych w latach 2020-2021. W związku z nowelizacją ustawy mieszkańcy muszą liczyć się ze wzrostem opłat za wywóz i utylizacje śmieci.
 • PGE Toruń zakończyła projekt związany z budową nowej sieci zasilającej ponad 70 tys. mieszkańców miasta.
 • 29 listopada 2019 roku na Rynku Staromiejskim rozpocznie się tegoroczny jarmark. Dla odwiedzających przygotowano masę atrakcji.
 • 8 grudnia 2019 roku w CKK Jordanki wystąpił Robbie Williams z koncertem promującym nowy dwupłytowy album artysty pt. „Christmas Present”.
 • Na parterze Urzędu Miasta Torunia można od kilku dni podziwiać bożonarodzeniową szopkę osadzoną w realiach toruńskich.
 • Po 32 latach ze stanowiska prezesa Cereal Partners Poland Toruń-Pacific odchodzi Wojciech Sobieszak.
 • W rejonie placu Rapackiego i alei św. Jana Pawła II trwa sadzenie 80 dużych drzew.