www.torun.pl

Centrum Camerimage

Kultura, Miasto
Data publikacji: 10 października 2019
Autor: Filip Tomasik

Toruńska Rada Miasta podjęła uchwałę o utworzeniu w Toruniu instytucji kultury Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage.

Decyzja radnych oznacza, że najbardziej znany polski festiwal Camerimage przez najbliższe 20 lat będzie odbywał się w Toruniu. Co roku miasto wesprze działalność instytucji kwotą 4mln zł. Drugie tyle dołoży Skarb Państwa. W planach jest również budowa dedykowanego obiektu, który ma być stałą siedzibą festiwalu.

Festiwal Camerimage potrzebuje odpowiednich warunków lokalowych. Podpisana w tej sprawie umowa pomiędzy Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacją Tumult i Gminą Miasta Toruń wymaga kolejnych kroków. Potrzebna jest decyzja Rady Miasta Torunia o przeznaczeniu na ten cel 200 mln zł ze środków miejskich, oraz decyzja Rady Ministrów o wsparciu inwestycji przez Skarb Państwa kwotą 400 mln zł - powiedział Prezydent Torunia Michał Zaleski.

Wspomniane decyzje muszą zapaść do 30 czerwca 2020 roku. Budynek na potrzeby Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage ma powstać na terenie toruńskich Jordanek do 2025 r.

Toruń ma niepowtarzalną okazję ponownie zaistnieć w światowej kulturze, nie tylko filmowej. Dziś film skupia wiele środowisk artystycznych, które wchodzą w ten świat. Dzięki temu mamy szanse stworzyć nowe, bardzo żywe i wyjątkowe miejsce poświęcone szeroko pojętej sztuce filmowejpowiedział Prezes Fundacji Tumult i twórca festiwalu Camerimage Marek Żydowicz.

Instytucja kultury Europejskie Centrum Filmowe Camerimage rozpocznie działalność w 2020 roku. Jej zadaniem, poza organizacją festiwalu Camerimage, będzie promowanie sztuki filmowej w skali całego kontynentu.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  O tym, jak bezpiecznie przetrwać pandemię, rozmawiamy z mgr Ewą Nowak - Wąsicką, Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym.
 • Drogi, Inwestycje
  Most drogowy im. Józefa Piłsudskiego to obecnie jeden z większych placów budowy w Toruniu. Inwestycja zakończy się w listopadzie 2021 roku.
 • Eko, Miasto
  W lipcu zaplanowano pierwsze koszenie terenów zielonych na obszarze należących do Gminy Miasta Toruń. To pomoże w pielęgnacji „łąk kwietnych”, które na lato zostaną ubarwione typowymi dla tej pory roku kwiatami.
 • Miasto
  Podczas drugiej tury wyborów Prezydenta RP, w niedzielę 12 lipca 2020 roku, w Toruniu czynna będzie bezpłatna infolinia wyborcza.
 • Drogi, Inwestycje
  Dużym zainteresowaniem mieszkańców cieszy się budowana ścieżka rowerowa, która połączy Bydgoskie Przedmieście z Osadą Leśną na Barbarce. Dlatego spieszymy z informacją, ścieżka będzie gotowa do końca lipca tego roku!Osada Leśna na Barbarce to miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez rowerzystów. Całe rodziny obierają ten kierunek podróży jako...
 • Kultura, Miasto, Sport
  Najbliższy weekend zapowiada się teatralnie i filmowo! Na toruńskich ulicach i scenach plenerowych zobaczyć będzie można: "La La Land", spektakl "Morskie Opowieści" oraz "Pinokio", a w CSW przeniesiemy się nad Sekwanę podczas 11. Przeglądu Nowego Kina Francuskiego.
 • Już 8 września 2020 r. kamienica na starówce idzie na sprzedaż. Nieruchomość zlokalizowana jest przy ul. Fosa Staromiejska 28 w bezpośrednim sąsiedztwie Teatru im. Wilama Horzycy. Cena wywoławcza to 1 milion złotych.
 • Podobnie jak w pierwszej turze wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, osoby niepełnosprawne mogą w niedzielę 12 lipca 2020 r. skorzystać w Toruniu z bezpłatnego transportu.
 • Dezynfekcja, środki ochrony osobistej, dystans – to główne zasady bezpieczeństwa sanitarnego obowiązujące podczas niedzielnych (12 lipca 2020 r.) wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
 • Na budowie w rejonie placu Rapackiego sporo się dzieje. Na al. św. Jana Pawła II, na jezdni od strony starówki, już niedługo pojawi się asfalt.
 • Ponad 25 mln zł wynosi wartość umów podpisanych w tym roku przez miasto Toruń z organizacjami pozarządowymi.
 • W drugiej turze wyborów Prezydenta RP torunianie oddadzą głosy w 123 obwodach do głosowania. Przypominamy, że tak jak w I turze, w 7 przypadkach będą to inne lokale wyborcze niż w poprzednich wyborach.
 • Toruńscy artyści fotograficy: Jadwiga i Marek Czarneccy wykonali nową fotograficzną panoramę Torunia od strony Wisły, o gigantycznej rozdzielczości. Zdjęcie można przeglądać w sieci internetowej.
 • Jaworskie Stowarzyszenie Miłośników Motoryzacji organizuje Rajd Samochodów Zabytkowych „Tylko dla zuchwałych”, podczas którego zawodnicy będą musieli zmierzyć się z interesującymi wyzwaniami, jakie dla nich przygotowano.