Centralne place zabaw | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Centralne place zabaw

Miasto
Data publikacji: 04 września 2019
Autor: Filip Tomasik

Jak Twoje dzieci korzystają z placów zabaw? Lubisz place zabaw pod blokiem czy masz ochotę pojechać na większy plac dla całego osiedla lub miasta? Czego tak naprawdę oczekujesz od placów zabaw?

W ramach konsultacji społecznych chcemy znaleźć odpowiedzi na kilka pytań i poznać preferencje torunian dotyczące sposobu korzystania z placów zabaw. Rozmawiamy też o "Centralnych placach zabaw" - dużych i lepiej wyposażonych, które służyłyby jednej lub kilku częściom miasta jednocześnie, ale byłyby bardziej oddalone od Twojego domu niż place przy blokach.

Krótko o historii

Czy wiesz, że pierwsze place zabaw dla dzieci zaczęły pojawiać się w Europie już w połowie XIX wieku? Ich początków upatruje się w boiskach do ćwiczeń, które nazwano boiskami turnerskimi (Turnplatz) - pierwsze takie boisko utworzono w 1811 r., w Hasenheide koło Berlina. Młodzież uprawiała tam konkurencje lekkoatletyczne, gimnastykę na przyrządach, zapasy i różne gry sportowe. Ale dopiero w połowie XIX wieku w Europie powstał pierwszy zorganizowany plac zabaw dla dzieci - był to Queen’s Park w Manchesterze. Założono tu plac zabaw z huśtawkami, miejscem do gry w kręgle, krykieta i innych gier zespołowych. Pierwszy publiczny plac zabaw dla dzieci w USA powstał w 1886 r. Amerykańskie towarzystwo The Massachusetts Emergency and Hygiene Association (MEHA) otworzyło w Bostonie ogród piaskowy, który miał na celu zapewnienie dzieciom bezpiecznej przestrzeni do zabawy oraz stworzenie warunków do edukacji i amerykanizacji dzieci imigrantów.

Dopiero w 1981 r. opublikowano pierwsze standardy i wytyczne dla projektowania publicznych i przydomowych placów zabaw, a w 1993 r. wprowadzono w życie standardy bezpieczeństwa dla poszczególnych urządzeń.

Współczesne place zabaw

Współczesny plac zabaw stanowi przestrzeń różnego rodzaju aktywności, które odbywają sie na konkretnych urządzeniach, głównie są to: piaskownica, huśtawka, huśtawka wagowa, karuzela, domek, drabinka, przeplotnia. Zdaniem naukowców, żeby plac zabaw mógł zapewnić przestrzeń atrakcyjną przez długi czas użytkowania, powinien dawać możliwość rozwoju ruchowego, społecznego, zabawy oraz nauki. Musi on być zatem różnorodny pod względem elementów, rzeźby terenu oraz dostosowany do uwarunkowań lokalnych.

W niektórych krajach zachodnich funkcjonują zarówno mniejsze, osiedlowe place zbaw, jak również duże, centralne, z których korzystają dzieci z różnych rejonów miasta. Większość z nas na co dzień chętniej korzysta z infrastruktury, która znajduje się blisko domu. Jednak w czasie wolnym, kiedy mamy go więcej, być może bylibyśmy chętni do dalszych wypraw.

Place zabaw w Toruniu

Każdego roku w Toruniu powstają nowe place zabaw - jest ich w naszym mieście kilkaset. O miejsca zabaw dla najmłodszych troszczy się nie tylko miasto, ale też spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty. Własne place zabaw posiadają również żłobki, przedszkola oraz szkoły. Dzieci mogą korzystać nie tylko z placów zabaw zlokalizowanych między blokami, które zwykle posiadają standardowe wyposażenie, tj.: huśtawki, zjeżdżalnia, piaskownica i drabinki, ale mają również do dyspozycji duże kompleksy zabawowe. Do najchętniej odwiedzanych miejsc należą:

Piernikowe Miasteczko na ul. Podmurnej 62, na którym znajdują się m.in.: fabryka piasku, wielofunkcyjny tor zabawowy, instrumenty muzyczne oraz wodny plac zabaw,
plac zabaw na Barbarce z dużym wielopiętrowym zamkiem, tyrolką oraz kompleksem trampolin,
place zabaw w parku na Bydgoskim Przedmieściu – kompleks zabawowy z bocianim gniazdem, huśtawkami i dużym domkiem ze zjazdem strażackim oraz zjeżdżalniami.,
Muzyczny Plac Zabaw w Ogrodzie Muzyków, który wyposażony został w takie sprzęty jak Grand Marimba, Congas, Tembos, Tubullar Bells, Harmony czy Babel Drums - można na nich próbować swoich muzycznych sił, a także zaznajamiać najmłodszych z dźwiękami.
W lipcu 2020 r. ma być oddany do użytku nowy basen na Bażyńskich. Zostanie on wyposażony w pływalnię z wodnym placem zabaw, który składać się będzie z aż 12 urządzeń! Dzieci będą mogły tam korzystać również z placu zbaw dla młodszych oraz starszych dzieci, jak również z górki saneczkowej

Co w ramach konsultacji

Chcemy poznać Państwa preferencje oraz potrzeby dotyczące placów zabaw na terenie naszego miasta. Pytamy o place zabaw zlokalizowane przy blokach, o sposób korzystania z tych miejsc, o gotowość do wyprawiania się na dalej położone place zabaw - tzw. centralne place zabaw. Do tego celu posłużą nam wyniki ankiety internetowej oraz analiza wywiadów z użytkownikami placów zabaw i rozmów podczas dyżuru konsultacyjnego.

Weź udział w konsultacjach

Wypełnij ankietę internetową - kliknij w poniższy link i odpowiedz na kilka prostych pytań: https://forms.gle/So1WmnsjRJfrhsL16
Przyjdź na dyżur konsultacyjny 12 września 2019 r., między godz. 16.00 i 18.00 w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, ul. Wały gen. Sikorskiego 13, CZYTELNIA i opowiedz nam o swoich potrzebach oraz oczekiwaniach wobec placów zabaw w Toruniu.
Napisz na adres: konsultacje@um.torun.pl
Konsultacje społeczne potrwają do 24 września 2019 r.

Konsultacje Społeczne prowadzi Wydział Komunikacji Społecznej i Informacji UMT.

 

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.