www.torun.pl

Camerimage powrócił do matecznika

Kultura, Miasto
Data publikacji: 09 listopada 2019
Autor: Małgorzata Litwin

EnergaCamerimage Festival rozpoczęty! Na gali otwarcia 9 listopada 2019 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki gościła plejada gwiazd światowego kina, na czele z Dannym DeVito i Peterem Greenawayem. 

Publiczność nie żałowała długich i gromkich braw, gdy na ekranie sali koncertowej na Jordankach wyświetlił się napis EnergaCamerimage. W ten sposób powitana została w Toruniu po wielu latach nieobecności impreza, która miała tutaj swój początek w 1993 r. Potem odbywała się w Łodzi (2000–2009) i w Bydgoszczy (2010–2018). Od tego roku ponownie odbywa się w Toruniu i - jak zapowiada jej twórca i dyrektor Marek Żydowicz - pozostanie już tutaj na stałe, z nadzieją na powstanie na Jordankach Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage.

Kto oczekiwał tego wieczora w Toruniu filmowego spotkania w prawdziwie światowym stylu, z pewnością nie wyszedł z gali zawiedziony. Na otwarciu EnergaCamerimage pojawiła się plejada znakomitych aktorów, reżyserów i operatorów filmowych, na czele z aktorem Dannym DeVito i reżyserem Peterem Greenawayem. Imprezę poprowadziła Grażyna Torbicka. Zaprezentowano 10 festiwalowych pasm konkursowych: filmy pretendujące do nagród, ich reżyserów i operatorów oraz członków jury z udziałem wybitnych filmowców z całego świata. 

- Festiwal wraca do swojego Torunia po dwudziestu latach nieobecności. Uczynimy zatem wszystko, aby w swoim mateczniku na nowo poczuł się dobrzemówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Przygotowując jego tegoroczną odsłonę, sięgamy po wyzwania tak naprawdę niewyobrażalne. Wszystkim przyjaciołom Camerimage z Polski i zagranicy mówię z dumą, że dla stabilnej przyszłości tego festiwalu nie tak dawno została podpisana umowa między polskim Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacją Tumult i Miastem Toruń. To początek drogi, która ma nas doprowadzić do powstania w Toruniu Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Będzie to państwowa instytucja kultury współrealizująca festiwal, a następnie skupiająca całą energię na wybudowaniu w sąsiedztwie tego miejsca obiektu ukazującego powab światowego kina, filmu i sztuki operatorskiej. Właśnie w nim będą się odbywać przyszłe edycje Camerimage.

Niewysokiego wzrostu Danny DeVito, niezapomniany brat Arnolda Schwarzeneggera z „Bliźniaków”, odtwórca wielu wspaniałych ról w amerykańskich filmach, wprost zaczarował publiczność festiwalową w Toruniu swoim zachowaniem na scenie. Żartował, opowiadał anegdoty, stroił miny i pozował do zdjęć ze Złotą Żabą – Nagrodą Specjalną EnergaCamerimage dla Aktora wręczoną mu za szczególną wrażliwość wizualną przez prezydenta Torunia Michała Zaleskiego. Dziękując za wyróżnienie DeVito wyznał skromnie, że jego praca była bardzo łatwa, po prostu reżyserzy i operatorzy kazali mu chodzić dwa kroki w prawo lub lewo.

Nagrodę Specjalną za Całokształt Twórczości dla Reżysera odebrał z rąk marszałka województwa Piotra Całbeckiego wybitny brytyjski reżyser i scenarzysta Peter Greenaway („Kucharz, złodziej, jego żona i jej kochanek”, „Straż nocna”). Prace tego „największego malarza światowego kina”, jak go określił dyrektor festiwalu Marek Żydowicz, można będzie oglądać od 10 listopada w Centrum Sztuki Współczesnej na wystawie „Artuum Mobile. Swiat Saskii Boddeke i Petera Greenawaya”.

Złotą Żabę za Całokształt Twórczości dla Aktorki otrzymała Ewa Dałkowska, która powiedziała, że jej kreacja aktorska w filmach jest w dużej mierze dziełem operatorów filmowych, bo to oni swoimi kadrami eksponują jej grę. Za niezwykłą twórczość dokumentalną nagrodzono czeską reżyserkę Helenę Třeštikovą, która swoich bohaterów obserwowała z kamerą po kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat.

W drugiej części wieczoru widzowie mieli okazję obejrzeć film „Oficer i szpieg” – francusko-włoski thriller z 2019 r. w reżyserii Romana Polańskiego, ze zdjęciami Pawła Edelmana.

EnergaCAMERIMAGE Festival potrwa do soboty 16 listopada. Wśród wybitnych gości spodziewani są in. Quentin Tarantino, reżyser „Pulp Fiction”, „Bękartów wojny” i „Pewnego razu… w Hollywood” oraz Robert Richardson, autor zdjęć do wielu filmów Tarantino. Obaj panowie zostaną uhonorowani Nagrodą dla Duetu Autor Zdjęć - Reżyser. Z kolei Richard Gere, popularny m.in. dzięki takim hitom, jak „Pretty woman” czy „Uciekająca panna młoda”, odbierze Specjalną Nagrodę Camerimage dla Aktora. Zaproszony jest także Edward Norton („Więzień nienawiści”, „Fight Club”), tegoroczny laureat Nagrody im. Krzysztofa Kieślowskiego.

Program festiwalu obfituje w projekcje filmowe (220 filmów), spotkania z ludźmi kina, warsztaty z wybitnymi filmowcami, seminaria i pokazy sprzętu. Centrum festiwalowe mieści się w CKK Jordanki, a pokazy dokumentów odbywać się będą w Teatrze Wilama Horzycy. Pozostałe miejsca festiwalowe to: Cinema City, Kino Centrum w CSW oraz X LO, gdzie mieścić się będzie Centrum Warsztatów Filmowych. Szczegółowy program na stronie camerimage.pl

Festiwal ma być organizowany w Toruniu przynajmniej przez 20 kolejnych lat - wynika to z umowy podpisanej przez Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego oraz prezesa Fundacji "Tumult" Marka Żydowicza. Umowa zakłada także, że w 2025 r. w Toruniu otwarte zostanie Europejskie Centrum Filmowe Camerimage. Inwestycja ma kosztować ok. 600 mln zł. Dwie trzecie kosztów poniesie Skarb Państwa, pozostałe środki zapewni Gmina Miasta Toruń. Umowa reguluje także kwestię dalszego utrzymywania instytucji. Państwowa dotacja działalności ECF ma wynosić 4 mln zł rocznie. Drugie tyle dołoży toruński samorząd.

Organizatorami festiwalu są Fundacja Tumult i Miasto Toruń, przy finansowym wsparciu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Fot. Wojtek Szabelski Fotograf 

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Świąteczny Konwój Radia ZET zawita ponownie do Torunia! Wiele atrakcji z tej okazji czeka nas w dniach 14-15 grudnia 2019 r.
 • Miasto, MZK
  Miasto za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji kupi pięć nowoczesnych, niskopodłogowych tramwajów. To kolejny krok w stronę ekologicznego i nowoczesnego transportu miejskiego. 13 grudnia 2019 r. zostaje uruchomiony przetarg na to zadanie.
 • Miasto
  W poniedziałek 16 grudnia 2019 r. upływa termin zgłaszania kandydatek i kandydatów w ogłoszonym przez miasto plebiscycie "Współczesny torunianin 100-lecia".
 • Kultura, Miasto
  Grzegorz Ciechowski Symfonicznie, Salon Poezji, dwie projekcje filmowe oraz Koncert Specjalny Pamięci Grzegorza Ciechowskiego - Tak! Tak! To już weekend w Toruniu z liderem Republiki w roli głównej!
 • Drogi, Inwestycje
  Służby drogowe przez cały czas analizują, jak usprawnić organizację ruchu w rejonie placu Rapackiego w związku z inwestycją w alei św. Jana Pawła II .
 • Kultura, Miasto
  Grzegorz Wilk, Kasia Moś, Igor Herbut, Janusz Radek i Ania Lasota wystąpili wraz z muzykami Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej na wyjątkowym koncercie zorganizowanym w ramach 6. Dni Grzegorza Ciechowskiego. Największe utwory lidera Republiki publiczność usłyszała w oryginalnych aranżacjach Krzysztofa Herdzina.
 • Nowe drogi, chodniki, ścieżki rowerowe, zintegrowany węzeł przesiadkowy, pas tramwajowo-autobusowy i łącznik torowy – tak w przyszłości będzie wyglądał plac Rapackiego i jego okolice. 12 grudnia 2019 r. rusza kolejny etap prac – przebudowa alei św. Jana Pawła II.
 • Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. będzie nadal odbierać odpady komunalne z posesji zamieszkałych w latach 2020-2021. W związku z nowelizacją ustawy mieszkańcy muszą liczyć się ze wzrostem opłat za wywóz i utylizacje śmieci.
 • PGE Toruń zakończyła projekt związany z budową nowej sieci zasilającej ponad 70 tys. mieszkańców miasta.
 • 29 listopada 2019 roku na Rynku Staromiejskim rozpocznie się tegoroczny jarmark. Dla odwiedzających przygotowano masę atrakcji.
 • 8 grudnia 2019 roku w CKK Jordanki wystąpił Robbie Williams z koncertem promującym nowy dwupłytowy album artysty pt. „Christmas Present”.
 • W rejonie placu Rapackiego i alei św. Jana Pawła II trwa sadzenie 80 dużych drzew.
 • Po 32 latach ze stanowiska prezesa Cereal Partners Poland Toruń-Pacific odchodzi Wojciech Sobieszak.
 • Na parterze Urzędu Miasta Torunia można od kilku dni podziwiać bożonarodzeniową szopkę osadzoną w realiach toruńskich.