Camerimage powrócił do matecznika | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Camerimage powrócił do matecznika

Kultura, Miasto
Data publikacji: 09 listopada 2019
Autor: Małgorzata Litwin

EnergaCamerimage Festival rozpoczęty! Na gali otwarcia 9 listopada 2019 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki gościła plejada gwiazd światowego kina, na czele z Dannym DeVito i Peterem Greenawayem. 

Publiczność nie żałowała długich i gromkich braw, gdy na ekranie sali koncertowej na Jordankach wyświetlił się napis EnergaCamerimage. W ten sposób powitana została w Toruniu po wielu latach nieobecności impreza, która miała tutaj swój początek w 1993 r. Potem odbywała się w Łodzi (2000–2009) i w Bydgoszczy (2010–2018). Od tego roku ponownie odbywa się w Toruniu i - jak zapowiada jej twórca i dyrektor Marek Żydowicz - pozostanie już tutaj na stałe, z nadzieją na powstanie na Jordankach Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage.

Kto oczekiwał tego wieczora w Toruniu filmowego spotkania w prawdziwie światowym stylu, z pewnością nie wyszedł z gali zawiedziony. Na otwarciu EnergaCamerimage pojawiła się plejada znakomitych aktorów, reżyserów i operatorów filmowych, na czele z aktorem Dannym DeVito i reżyserem Peterem Greenawayem. Imprezę poprowadziła Grażyna Torbicka. Zaprezentowano 10 festiwalowych pasm konkursowych: filmy pretendujące do nagród, ich reżyserów i operatorów oraz członków jury z udziałem wybitnych filmowców z całego świata. 

- Festiwal wraca do swojego Torunia po dwudziestu latach nieobecności. Uczynimy zatem wszystko, aby w swoim mateczniku na nowo poczuł się dobrzemówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Przygotowując jego tegoroczną odsłonę, sięgamy po wyzwania tak naprawdę niewyobrażalne. Wszystkim przyjaciołom Camerimage z Polski i zagranicy mówię z dumą, że dla stabilnej przyszłości tego festiwalu nie tak dawno została podpisana umowa między polskim Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacją Tumult i Miastem Toruń. To początek drogi, która ma nas doprowadzić do powstania w Toruniu Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Będzie to państwowa instytucja kultury współrealizująca festiwal, a następnie skupiająca całą energię na wybudowaniu w sąsiedztwie tego miejsca obiektu ukazującego powab światowego kina, filmu i sztuki operatorskiej. Właśnie w nim będą się odbywać przyszłe edycje Camerimage.

Niewysokiego wzrostu Danny DeVito, niezapomniany brat Arnolda Schwarzeneggera z „Bliźniaków”, odtwórca wielu wspaniałych ról w amerykańskich filmach, wprost zaczarował publiczność festiwalową w Toruniu swoim zachowaniem na scenie. Żartował, opowiadał anegdoty, stroił miny i pozował do zdjęć ze Złotą Żabą – Nagrodą Specjalną EnergaCamerimage dla Aktora wręczoną mu za szczególną wrażliwość wizualną przez prezydenta Torunia Michała Zaleskiego. Dziękując za wyróżnienie DeVito wyznał skromnie, że jego praca była bardzo łatwa, po prostu reżyserzy i operatorzy kazali mu chodzić dwa kroki w prawo lub lewo.

Nagrodę Specjalną za Całokształt Twórczości dla Reżysera odebrał z rąk marszałka województwa Piotra Całbeckiego wybitny brytyjski reżyser i scenarzysta Peter Greenaway („Kucharz, złodziej, jego żona i jej kochanek”, „Straż nocna”). Prace tego „największego malarza światowego kina”, jak go określił dyrektor festiwalu Marek Żydowicz, można będzie oglądać od 10 listopada w Centrum Sztuki Współczesnej na wystawie „Artuum Mobile. Swiat Saskii Boddeke i Petera Greenawaya”.

Złotą Żabę za Całokształt Twórczości dla Aktorki otrzymała Ewa Dałkowska, która powiedziała, że jej kreacja aktorska w filmach jest w dużej mierze dziełem operatorów filmowych, bo to oni swoimi kadrami eksponują jej grę. Za niezwykłą twórczość dokumentalną nagrodzono czeską reżyserkę Helenę Třeštikovą, która swoich bohaterów obserwowała z kamerą po kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat.

W drugiej części wieczoru widzowie mieli okazję obejrzeć film „Oficer i szpieg” – francusko-włoski thriller z 2019 r. w reżyserii Romana Polańskiego, ze zdjęciami Pawła Edelmana.

EnergaCAMERIMAGE Festival potrwa do soboty 16 listopada. Wśród wybitnych gości spodziewani są in. Quentin Tarantino, reżyser „Pulp Fiction”, „Bękartów wojny” i „Pewnego razu… w Hollywood” oraz Robert Richardson, autor zdjęć do wielu filmów Tarantino. Obaj panowie zostaną uhonorowani Nagrodą dla Duetu Autor Zdjęć - Reżyser. Z kolei Richard Gere, popularny m.in. dzięki takim hitom, jak „Pretty woman” czy „Uciekająca panna młoda”, odbierze Specjalną Nagrodę Camerimage dla Aktora. Zaproszony jest także Edward Norton („Więzień nienawiści”, „Fight Club”), tegoroczny laureat Nagrody im. Krzysztofa Kieślowskiego.

Program festiwalu obfituje w projekcje filmowe (220 filmów), spotkania z ludźmi kina, warsztaty z wybitnymi filmowcami, seminaria i pokazy sprzętu. Centrum festiwalowe mieści się w CKK Jordanki, a pokazy dokumentów odbywać się będą w Teatrze Wilama Horzycy. Pozostałe miejsca festiwalowe to: Cinema City, Kino Centrum w CSW oraz X LO, gdzie mieścić się będzie Centrum Warsztatów Filmowych. Szczegółowy program na stronie camerimage.pl

Festiwal ma być organizowany w Toruniu przynajmniej przez 20 kolejnych lat - wynika to z umowy podpisanej przez Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego oraz prezesa Fundacji "Tumult" Marka Żydowicza. Umowa zakłada także, że w 2025 r. w Toruniu otwarte zostanie Europejskie Centrum Filmowe Camerimage. Inwestycja ma kosztować ok. 600 mln zł. Dwie trzecie kosztów poniesie Skarb Państwa, pozostałe środki zapewni Gmina Miasta Toruń. Umowa reguluje także kwestię dalszego utrzymywania instytucji. Państwowa dotacja działalności ECF ma wynosić 4 mln zł rocznie. Drugie tyle dołoży toruński samorząd.

Organizatorami festiwalu są Fundacja Tumult i Miasto Toruń, przy finansowym wsparciu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Fot. Wojtek Szabelski Fotograf 

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Międzypokoleniowe warsztaty dla seniorów
    Kultura, Miasto
    Kopernikański Ośrodek Integracji UMK wraz z Instytutem Psychologii zaprasza do udziału w międzypokoleniowych oraz międzykulturowych warsztatach kreatywnych, połączonych z badaniem naukowym.
  • Rowerowa Stolica Polski 2024 - plakat
    Miasto, Sport
    Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy 30 kwietnia 2024 r. zaprasza do swoich stanowisk na Rynku Staromiejskim.
  • Kopernikański Ośrodek Integracji UMK wraz z Instytutem Psychologii zaprasza do udziału w międzypokoleniowych oraz międzykulturowych warsztatach kreatywnych, połączonych z badaniem naukowym.
  • Pracownicy Muzeum Okręgowego w Toruniu w zeszłym roku mieli przyjemność uczestniczyć w I edycji Konkursu Mocarze Sztuki fundacji Most the Most, którego ideą jest wykreowanie mody na wspieranie kultury i ochronę dzieł sztuki. Wiele osób wsparło w tym konkursie obiekt z zasobów toruńskiego Muzeum, jakim jest – kwatera ołtarza szafiastego z ok. 1500...
  • Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia dysponuje środkami Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację stażu, w ramach którego osoby niepełnosprawne, poszukujące pracy, niepozostające w zatrudnieniu, mogą zdobyć umiejętności praktyczne do wykonywania pracy na danym stanowisku.
  • Tegoroczna edycja Bella Skyway Festival w Toruniu odbędzie się, podobnie jak w roku poprzednim w formie otwartego festiwalu, zachęcającego do swobodnego spacerowania po Zespole Staromiejskim Torunia i odkrywania jego uroków.
  • Trzeci Diament do statuetki Lider Polskiego Biznesu odebrał 19 kwietnia 2024 r. w Warszawie prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki. Prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez Business Centre Club.
  • W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. rusza 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. 24-25 kwietnia 2024 r. w hotelu Copernicus Toruń spotkają się przedstawiciele branży logistycznej.