Być przedsiębiorczym i dobrze zarobić | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Być przedsiębiorczym i dobrze zarobić

Biznes, Miasto
Data publikacji: 24 maja 2019
Autor: Magdalena Winiarska

Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu doradza uczniom, jak być przedsiębiorczym. Logistyk, mechanik, kucharz, operator maszyn, fryzjer, elektryk, księgowy, programista? A może własny biznes? Który zawód wybrać oraz jak pokierować swoją ścieżką kariery, by mieć satysfakcję z pracy i dobrze zarobić?

Centrum Wsparcia Biznesu kontynuuje promocję szkół branżowych i technicznych w mediach oraz przez bezpośredni kontakt z uczniami kończącymi podstawówki i gimnazja podczas indywidualnych spotkań. Jednym z elementów kampanii promocyjnej są „Lekcje przedsiębiorczości w praktyce”, które uświadamiają uczniom, jakie korzyści daje w dorosłym życiu wszechstronna wiedza zawodowa, znajomość zagadnień związanych z prowadzeniem firmy oraz umiejętność pozyskiwania funduszy na swoje pomysły. Spotkania z uczniami odbyły się w 42 placówkach  edukacyjnych w Toruniu, a także w 40 miejscowościach powiatu toruńskiego. Ponad 4000 uczniów ze 174 klas poznało ofertę edukacyjną toruńskich szkół branżowych i technicznych oraz zapoznało się z tematyką przedsiębiorczości.

– Cel przedsięwzięcia pozostaje niezmienny – kształtowanie wśród młodzieży takich cech, jak otwartość, gotowość do podejmowania inicjatywy, wyzwań i ryzyka oraz kreatywność – wyjaśnia Łukasz Szarszewski, dyrektor Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.Lekcje mają pomóc uczniom w wyborze szkoły ponadpodstawowej - od tego zależeć będzie ich dalsza droga zawodowa.

Doradcy zawodowi z Centrum Wsparcia Biznesu od początku kwietnia do połowy maja odwiedzili 42 szkoły w Toruniu oraz prezentowali ofertę szkolnictwa zawodowego w 40 szkołach podstawowych i oddziałach gimnazjalnych z powiatu toruńskiego: Złejwsi Wielkiej, Rzęczkowa, Górska, Łążyna, Przysieka, Siemonia, Cierpic, Małej Nieszawki oraz miejscowości spoza powiatu: Aleksandrowa Kujawskiego, Ciechocinka, Łubianki, Brąchnowa, Pigży, Warszewic, Wybcza, Grzywna, Kończewic, Sławkowa, Zelgna, Pluskowęs, Głuchowa, Chełmży, Łysomic, Turzna, Ostaszewa, Świerczynek, Lubicza, Lubicza Górnego, Gronowa, Grębocina, Młyńca Pierwszego, Lubicza Dolnego, Złotorii, Brzozówki, Dobrzejewic, Łążyna, Obrowa, Osieka nad Wisłą, Czernikowa, Makowisk, Mazowsza, Steklina i Osówki.

Pracownicy CWB podczas spotkań z uczniami klas przekazali katalogi oraz ulotki dla rodziców i  młodzieży z ofertą edukacyjną 10 szkół branżowych i technicznych z Torunia. Była to także doskonała okazja dla uczniów do zweryfikowania swojej wiedzy nie tylko z zakresu przedsiębiorczości, ale również praktycznej nauki zawodu. Podczas spotkań z doradcami z Centrum Wsparcia Biznesu poruszany był problem zawodów deficytowych i nadwyżkowych. Kampania miała przekonać młodych ludzi i ich rodziców, że wybór szkoły branżowej lub technicznej to inwestycja w przyszłość: dobry zawód, fach w ręku i pewność zatrudnienia.

Szkoły zawodowe

Dzięki spotkaniom uczniowie poznali modele działalności gospodarczych, a także sposoby pozyskiwania funduszy na start i rozwój swojego biznesu. W sposób przystępny zostały przedstawione zagadnienia związane z prowadzeniem i rejestracją własnej firmy.

– Aby mieć firmę, trzeba mieć wiedzę, aby zdobyć dotację na działalność, trzeba mieć kwalifikacje zawodowe, którą młodzież zdobywa już w szkołach technicznych i branżowychmówi Anna Orzeł, doradca zawodowy z Powiatowego Urzędu Pracy dla Miasta Torunia. – Najzdolniejszy nawet absolwent boi się, że nie poradzi sobie w zderzeniu z urzędem i dokumentami. Na tych lekcjach dowiadują się, że Toruń należy do niewielkiej grupy miast, w których firmę zakłada się i rozlicza w jednym miejscu.

Projekt zrealizowany w szkołach umożliwił również nabycie umiejętności pozwalających na aktywne uczestnictwo w życiu społecznym w ramach wolontariatu, poruszania się na lokalnym rynku pracy oraz aktywności ekonomicznej.

Prezentowany materiał wskazał uczniom możliwości, jakie daje działalność w tzw. III sektorze, co może być doskonałą alternatywą dla osób planujących karierę zawodową.

W trakcie kampanii promocyjnej szkół branżowych i technicznych realizowanej przez Centrum Wsparcia Biznesu aktywnie działa również program „Poznaj naszą firmę” Firmy uczestniczące w projekcie realizują cykl wizyt studyjnych w siedzibie swojego przedsiębiorstwa, w których uczestniczą uczniowie klas profilowanych zgodnych z branżą danej firmy. Współpraca firm ze szkołami skutkuje powstaniem klas patronackich, zwiększeniem liczby praktyk, a także promocją marek toruńskich na rynku pracy. Najbliższe wizyty odbędą się w czerwcu w Hotelu Filmar oraz w firmach: Torimpex, Gamet, a także w Miejskim Zakładzie Komunikacji w Toruniu.

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych trwa do 17 czerwca 2019 r. Wyniki naboru ogłoszone zostaną 16 lipca 2019 roku o godz. 12:00. Planowany jest także drugi nabór – od 16 lipca do 29 sierpnia 2019 r.

Najczęściej czytane aktualności

 • Inwestycje, Miasto
  Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
 • Na zdjęciu: widok na ulicę, pośrodku której biegnie linia tramwajowa, w tle duży biały budynek urzędu marszałkowskiefo
  Drogi, Miasto
  W poniedziałek 15 lipca 2024 r. wprowadzona została czasowa zmiana w organizacji ruchu w centrum miasta.
 • Watis inwestuje w Toruniu
  Biznes, Miasto
  Spółka otworzyła swój punkt przy ul. Lelewela 9A. Firma z Wielkopolski, w przetargu organizowanym przez Miasto Toruń, zapłaciła za nieruchomość 2 700 000 zł.
 • Na zdjęciu: skoszona trawa złożona na taczce
  Eko, Miasto
  Posiadacze ogrodów i działek doskonale zdają sobie sprawę, że ich pielęgnacja wiąże się z powstawaniem tzw. odpadów zielonych. Nie można się ich pozbywać w dowolny sposób. Czym właściwie są odpady zielone i w jaki sposób je zagospodarować?
 • Miejski Zarząd Dróg poinformował, że dzisiaj (16.07.2024 r.) przeprowadzone zostaną prace związane z udrożnieniem i oczyszczeniem sieci kanalizacji deszczowej przy ul. Szosa Chełmińska.
  Drogi, Miasto
  Miejski Zarząd Dróg poinformował, że dzisiaj (16.07.2024 r.) przeprowadzone zostaną prace związane z udrożnieniem i oczyszczeniem sieci kanalizacji deszczowej przy ul. Szosa Chełmińska.
 • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
  Miasto
  Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
 • - We wtorek 16 lipca od godz. 12:00 do godz. 19:00 prognozuje się upał. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 31°C do 33°C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
 • W poniedziałek 15 lipca 2024 r. wprowadzona została czasowa zmiana w organizacji ruchu w centrum miasta.
 • Posiadacze ogrodów i działek doskonale zdają sobie sprawę, że ich pielęgnacja wiąże się z powstawaniem tzw. odpadów zielonych. Nie można się ich pozbywać w dowolny sposób. Czym właściwie są odpady zielone i w jaki sposób je zagospodarować?
 • Doktor Wiktor Cajsel został nowym prezesem Klubu Sportowego Toruń Hokejowa SA. Jak zapowiedział, pierwszym działaniem, jakie podejmie, będzie przeprowadzenie audytu w spółce.
 • Za nami On The Move Music Festival. W ramach wydarzenia w Fosie Zamkowej zobaczyliśmy i usłyszeliśmy takich artystów jak Smolasty, Daria ze Śląska, Małpa, Rosalie i Vito Bambino.
 • Niedziela (14.07.2024 r.) w Toruniu zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia.
 • Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium. Było to pierwsze tego typu wyróżnienie przyznane przez Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.