Bulwar wyłączony z ruchu w weekendy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Bulwar wyłączony z ruchu w weekendy

Miasto
Data publikacji: 19 czerwca 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: samochód jedzie ul. Bulwar Filadelfijski

Od piątku 21 czerwca 2024 roku w każdy weekend Bulwar Filadelfijski będzie wyłączony z ruchu kołowego.

- Nad przedstawianą dziś zmianą organizacji ruchu pracowaliśmy od dłuższego czasu, wsłuchując się w głosy mieszkańców, jak i analizując potoki ruchu, szczególnie w weekendy i święta. Bulwar Filadelfijski naprawdę jest miejscem odwiedzanym przez tysiące osób, co bardzo nas cieszy, dlatego chcemy, aby był to trakt przyjazny mieszkańcom i gościom naszego miasta mówił prezydent Paweł Gulewski podczas briefingu prasowego, jaki odbył się 19 czerwca 2024 r.

Jak poinformował prezydent Paweł Gulewski, począwszy od piątku 21 czerwca 2024 r. od godz. 19:00 – przez wszystkie weekendy w sezonie turystycznym - ulica Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, będzie zamknięta dla ruchu samochodowego. Ruch będzie przywracany w niedzielę o godz. 21:00.

- Należy podkreślić, że na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do ul. Żeglarskiej będzie wprowadzony całkowity zakaz ruchu, natomiast od Woli Zamkowej do ul. Łaziennej będzie obowiązywał zakaz wjazdu, z wyłączeniem służb miejskich, mieszkańców z abonamentami i osób z zezwoleniami oraz rowerów – zaznaczył prezydent Paweł Gulewski.

W celu wyegzekwowania zakazu ruchu na wysokości Ślimaka Getyńskiego i Łaziennej pojawią się wysunięte słupki i ustawione zapory mechaniczne. Dodatkowo w tym czasie zaplanowane są wzmożone patrole Straży Miejskiej i policji, które będą wspierały, pomagały i służyły mieszkańcom oraz turystów.

- Ten pierwszy weekend będzie dla nas sprawdzianem, ale też chcemy z tego czasu wyciągnąć wnioski i rozmawiać dalej. Nie wykluczamy, że trzeba będzie tę formę organizacji usprawniaćdodał zastępca prezydenta Rafał Pietrucień.

Informacje o zamknięciu Bulwaru Filadelfijskiego pojawią się w przestrzeni miejskiej - zawieszone zostaną tablice na wysokości alei 500-lecia i ul. Warszawskiej. Dodatkowo w otulinie Starego Miasta funkcjonuje system 22 tablic naprowadzających na wolne miejsca do parkowania dla pojazdów indywidualnych zamiennie z informacją o zamknięciach ulic.

Jak zapowiedział Rafał Pietrucień, informacje dotyczące organizacji ruchu, jak i miejsc parkingowych pojawią się także w aplikacji Google maps. Prowadzona jest także szeroka kampania informacyjna – ulotki są dystrybuowane przez Biuro Toruńskiego Centrum Miasta do przedsiębiorców, mieszkańców, kierowców parkujących na starówce, a także przez kontrolerów Strefy Płatnego Parkowania. Są one taką ze dostępne w punktach informacyjnych urzędu oraz w kasie MZD na starówce. Informacje zostaną także rozesłane poprzez system Toruń SMS do jego użytkowników, jak również np. mailowo do rodziców toruńskich dzieci za pośrednictwem e-dziennika. Informacje pojawią się także na stronach miasta i w mediach społeczni ościowych, jak również w mediach lokalnych, ogólnopolskich i regionalnych.

Jak podkreślił Rafał Pietrucień, miasto szczególną uwagę przywiązuje do czystości na Bulwarze Filadelfijskim, dlatego zostanie zwiększona częstotliwość sprzątania tego terenu, które odbywać się będzie całodobowo. Pojawi się także większa liczba koszy na śmieci – już przed weeken

dem 21-23 czerwca 2024 r. dostawionych zostanie 20 sztuk, wkrótce pojawi się kolejnych 20.

- Zamykając ulicę Bulwar Filadelfijski na odcinku wzdłuż całych murów, jesteśmy w stanie udostępnić mieszkańcom i turystom bardzo szeroki, atrakcyjny i bezpieczny, miejscami zacieniony deptak – podsumował prezydent Paweł Gulewski.

Wyłączenie Bulwaru Filadelfijskiego z ruchu kołowego w weekendy w sezonie letnim jest krokiem do stworzenia w przyszłości tzw. strefy zero, w której obowiązywałby całkowity zakaz ruchu.

Kliknij, aby powiększyć


 

Zadbamy o autokary
W sąsiedztwie Starego Miasta znajdują się specjalne strefy umożliwiające zatrzymanie autokarów na czas do 15 minut. To czas, który wystarczy, aby turyści wysiedli z pojazdu, a po zakończeniu zwiedzania, do niego wsiedli i odjechali. We wskazanych lokalizacjach umieszczone będą tablice informujące o parkingach dla autobusów z linkiem do strony internetowej oraz z kodem QR.

Punkty do obsługi grup zwiedzających:

 • Aleja Solidarności (obok Centrum Kulturalno-Kongresowego "Jordanki")
 • ul. św. Jakuba (do 30 min.)
 • ul. Bulwar Filadelfijski (naprzeciw Grodzy V i VI)

Parkingi dla autobusów:

 • Bulwar Filadelfijski 11/15 (pod mostem drogowym, płatny)
 • ul. ks. Popiełuszki 1 (parking przy Przystani Toruń, płatny, 10 miejsc postojowych)
 • ul. Rybaki 2 (za Hotelem Ibis, bezpłatny, 2 miejsca)
 • ul. gen. S. Skrzyńskiego (obok kolejowego Dworca-Miasto; płatny, 20 miejsc postojowych)
 • ul. gen. J. Bema (parking Areny Toruń; płatny, 10 miejsc postojowych)
 • ul. Jonssona 7 (parking przy Motoarenie, płatny, 15 miejsc postojowych)

Transport publiczny
W czasie weekendów zostanie zwiększona częstotliwość kursów komunikacji miejskiej na głównych kierunkach dojazdu do Zespołu Staromiejskiego:

 • w sobotę od godziny 16:00 do 21:00
 • w niedzielę od godziny 15:00 do 20:00

Uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów linii nr 5 oraz autobusów na liniach nr 21 i 30.Parkowanie
Dla tych, którzy do centrum Torunia przyjeżdżają samochodem, przygotowane są miejsca parkingowe w otulinie starówki. Korzystne jest także skorzystanie z parkingów P&R, skąd łatwo można dotrzeć na starówkę komunikacją miejską.

>>> Przejdź do szczegółowej informacji dot. parkowania w Toruniu

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęiu: wieża ratusza na tle pochmurnego nieba
  Kultura, Miasto
  Weekend rozpoczynamy sztuką młodego pokolenia - w CSW otwarcie trzech wystaw młodych artystek. Dla melomanów - koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy. A w niedzielę czeka nas odpoczynek i spacery - instytucje kultury zachęcają do pełnego relaksu.
 • Kultura, Miasto
  W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpocznie się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Autobusem MZK do Kamionek
  Miasto
  Z Torunia prosto nad jezioro w Kamionkach. 20 lipca 2024 r. uruchomiona zostanie linia autobusowa nr 141.
 • Po spotkaniu z NGOsami
  Miasto
  Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
  Drogi, Miasto
  Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
  Miasto
  Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpocznie się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
 • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
 • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
 • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.
 • To już siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Improwizacji Teatralnej JO! Od 25 lipca 2024 r. ponownie na scenie Dworu Artusa zagoszczą grupy i teatry z całej Polski oraz goście ze świata.
 • Aż o połowę, od września 2024 r., obniżone zostaną ceny na toruńskich parkingach Park&Ride.