www.torun.pl

Bulwar czeka na projektantów

Inwestycje, Kultura, Miasto
Data publikacji: 11 grudnia 2014
Autor: Małgorzata Litwin

Miasto ogłosiło konkurs na koncepcję zagospodarowania Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu. Zgłoszenia do 15 grudnia.

- Bulwar jest bez wątpienia jedną z najcenniejszych przestrzeni w Toruniu, tworzy panoramę miasta. Stąd od wielu lat trwały próby, dotąd nieskuteczne, stworzenia koncepcji jego zagospodarowaniamówi Adam Popielewski, dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa UMT.Chcemy, aby stało się to miejsce nowoczesne, atrakcyjne i przyjazne dla mieszkańców, którzy będą je chętnie odwiedzać.

21 listopada br. został ogłoszony międzynarodowy, dwuetapowy konkurs studialno-realizacyjny na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu.
Do 15 grudnia 2014 r. (do godz. 18.00) przyjmowane będą zgłoszenia projektantów zainteresowanych udziałem w konkursie, którzy otrzymają niezbędne materiały i do końca lutego będą mieli czas na przygotowanie wstępnej koncepcji (4 plansz) zagospodarowania Bulwaru Filadelfijskiego. Studium wstępne ma objąć odcinek o długości 2 km – od przystani AZS po skarpę bezpośrednio za mostem kolejowym - ograniczonym linią murów obronnych Zespołu Staromiejskiego. Następnie 6 najlepszych prac zostanie zakwalifikowanych do drugiego etapu, w którym projektanci będą mieli zadanie uwzględnić uwagi komisji konkursowej i przygotować ostateczną koncepcję.

- Celem konkursu jest zebranie różnych pomysłów na właściwe zorganizowanie i zagospodarowanie tej przestrzeni oraz wybór rozwiązania najlepiej chroniącego i eksponującego zachowane historyczne, oryginalnie cechy miasta nadrzecznego oraz łączącego je z nowymi funkcjami, spełniającymi oczekiwania i potrzeby mieszkańców - wyjaśnia Adam Popielewski. - Zadaniem projektantów jest przedstawienie jednolitej, spójnej wizji, zaprojektowane i wykonane jej według najlepszych wzorców, w granicach przewidzianego na to budżetu, ze świadomością koniecznej etapowej realizacji, z możliwością przyszłej kontynuacji, spójnej plastycznie i funkcjonalnie.


Nagrodą główną dla zwycięzcy będzie zaproszenie do negocjacji w sprawie przygotowania projektu realizacyjnego, przy wieloletnich nakładach na roboty budowlane szacowanych na 25 mln zł. Część Bulwaru, którą ma objąć projekt realizacyjny, jest nieco mniejsza - to 1,5 km odcinek od mostu drogowego do kolejowego wraz z parkingiem pod mostem i ul. św. Jakuba. Projektanci otrzymają od miasta przygotowane na potrzeby konkursu obszerne materiały o bardzo złożonych w tym miejscu uwarunkowaniach i inwestycjach przygotowywanych w otoczeniu, m.in. inwentaryzację zieleni, dane o konstrukcji nabrzeża oraz przeprowadzonych dwa lata wcześniej konsultacjach społecznych, a także bogaty materiał ilustracyjny i opis dotychczasowego zainwestowania na tym terenie. Miasto zaznacza, że nie przewiduje znaczącej ingerencji w obszary już zagospodarowane, jak niedawno oddana do użytku przystań AZS czy wyremontowane schody nabrzeża. Tam możliwe będą zmiany punktowe.

Ogłoszenie o konkursie zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej ze względu na wartość konkursu, na którą składa się pula nagród oraz zwrotów kosztów uczestnictwa w drugim etapie, przewidzianych dla zespołów do niego dopuszczonych (łącznie 80 000 zł). 

Organizacja konkursu została powierzona katowickiemu oddziałowi Stowarzyszenia Architektów Polskich, który w ostatnich latach organizował podobne konkursy, ma więc duże doświadczenie, zapewnia profesjonalizm działań i bezstronność rozstrzygnięcia.

W skład sądu konkursowego wchodzą:

 • dr arch. Piotr Lewicki - architekt IARP, członek Oddziału SARP w Krakowie, przewodniczący Sądu konkursowego; 
 • arch. Piotr Koziej – architekt IARP, prezes Oddziału SARP w Toruniu, zastępca przewodniczącego Sądu, sędzia referent; 
 • arch. Jacek Krych – architekt IARP, architekt krajobrazu, członek Zarządu Oddziału SARP w Katowicach, sędzia referent; 
 • prof. dr hab. arch. Sławomir Gzell, urbanista, członek Oddziału SARP w Warszawie;
 • Zbigniew Fiderewicz – zastępca prezydenta Torunia; 
 • Mirosława Romaniszyn – Miejski Konserwator Zabytków; 
 • Maja Nakonowska – dyrektor Biura Toruńskiego Centrum Miasta;
 • arch. Anna Stasiak – dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, członek Oddziału SARP w Toruniu;
 • arch. Adam Popielewski – dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa UMT, architekt IARP, członek Oddziału SARP w Bydgoszczy. 

Zakończenie drugiego etapu i ogłoszenie wyników zaplanowano na 15 maja 2015 r. Bulwar Filadelfijski to pod względem projektowym trudny teren, obwarowany koniecznością dokonania wielu uzgodnień – konserwatorskich, środowiskowych, drogowych i wodnych, ale jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace budowlane mogłyby ruszyć w 2017 r. 

- Realizacja projektu jest oczywiście uzależniona od pozyskania na ten cel środków zewnętrznych oraz zapewnienia płynności ruchu w mieście na czas wyłączenia części Bulwaru z ruchu, m.in. możliwość przejazdu przez plac Niepodległości - zaznacza prezydent Torunia Michał Zaleski.

Zdjęcie: Daniel Pach

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  W naborze uzupełniającym do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych uczniowie mają do dyspozycji 885 miejsc, czyli o 118 miejsc więcej niż osób niezakwalifikowanych w I etapie rekrutacji.
 • Biznes, Miasto
  Młodzieżowa Spółdzielnia Mieszkaniowa wygrała przetarg na sprzedaż działki inwestycyjnej w zachodnim Toruniu. MSM wpłaci do miejskiej kasy 3 321 000 złotych.
 • Miasto
  Pierwsza wypłata świadczeń wychowawczych 500+ przyznanych na nowych zasadach oraz świadczeń Dobry Start planowana jest na piątek 19 lipca 2019 r.
 • Przez ponad dwa miesiące wakacyjnego odpoczynku 2019 uczniowie mogą skorzystać z wielu atrakcji, jakie przygotowały toruńskie instytucje kulturalne i sportowe.
 • Miasto
  11 lipca 2019 roku ogłoszono listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych w szkołach prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Na rok szkolny 2019/2020 przygotowano łącznie 5160 miejsc w 162 oddziałach w liceach, technikach i szkołach branżowych.
 • Miasto
  16 lipca 2019 roku na Rynku Staromiejskim odbyły się uroczystości związane ze Świętem Policji. Obchody tego dnia w tym roku były szczególne ze względu na setną rocznicą powołania w Polsce Policji Państwowej.
 • Wakacyjna Trasa Dwójki zawitała do Torunia. W niedzielę wieczorem na Motoarenie torunianie i turyści mogli wysłuchać największych przebojów m.in. zespołu Enej, De Mono czy Feel. Zabawa była wyśmienita!
 • Z początkiem lipca 2019 roku w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny na toruńskich Stawkach posługę rozpoczął ks. Krzysztof Lewandowski. Nowy proboszcz został również dziekanem dekanatu toruńskiego IV.
 • Realizacja zadania „Zielona brama toruńskiej starówki” trwa. Do 15 listopada 2019 roku w sąsiedztwie ścisłego centrum miasta pojawią się nowe alejki, nawierzchnie, ciekawe elementy małej architektury, a przede wszystkim nowe nasadzenia zieleni wielopiętrowej.
 • 16 lipca 2019 r. ulicami Starego Miasta przejdzie kolumna funkcjonariuszy z okazji Święta Policji. W trakcie uroczystości wyróżnionych 647 pracowników policji.
 • We wtorek 16 lipca 2019 r. o godz. 7:00 rozpocznie się naprawa 200-metrowego odcinka ul. Grudziądzkiej.
 • W sobotę 27 lipca 2019 r. na toruńskiej Motoarenie rozegrany zostanie II finał Tauron Speedway Euro Championship. Znane już są numery startowe zawodników.
 • Trwa „Lato w Toruniu bez nudy” - coroczny program zajęć sportowo-rekreacyjnych organizowanych w okresie wakacyjnym.
 • Elana i Centrum Wsparcia Biznesu zapraszają lokalnych przedsiębiorców – pasjonatów piłki nożnej na spotkanie biznesowe. 27 lipca 2019 roku w Hotelu Filmar spotkają się przedstawiciele sportu i biznesu. Zaproszeni uczestnicy wydarzenia będą mieli także okazję obejrzeć inauguracyjny mecz rozgrywek ligowych w Toruniu, między TKP ELANA a MKS Bytovią...