Bulwar czeka na projektantów | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Bulwar czeka na projektantów

Inwestycje, Kultura, Miasto
Data publikacji: 11 grudnia 2014
Autor: Małgorzata Litwin

Miasto ogłosiło konkurs na koncepcję zagospodarowania Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu. Zgłoszenia do 15 grudnia.

- Bulwar jest bez wątpienia jedną z najcenniejszych przestrzeni w Toruniu, tworzy panoramę miasta. Stąd od wielu lat trwały próby, dotąd nieskuteczne, stworzenia koncepcji jego zagospodarowaniamówi Adam Popielewski, dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa UMT.Chcemy, aby stało się to miejsce nowoczesne, atrakcyjne i przyjazne dla mieszkańców, którzy będą je chętnie odwiedzać.

21 listopada br. został ogłoszony międzynarodowy, dwuetapowy konkurs studialno-realizacyjny na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu.
Do 15 grudnia 2014 r. (do godz. 18.00) przyjmowane będą zgłoszenia projektantów zainteresowanych udziałem w konkursie, którzy otrzymają niezbędne materiały i do końca lutego będą mieli czas na przygotowanie wstępnej koncepcji (4 plansz) zagospodarowania Bulwaru Filadelfijskiego. Studium wstępne ma objąć odcinek o długości 2 km – od przystani AZS po skarpę bezpośrednio za mostem kolejowym - ograniczonym linią murów obronnych Zespołu Staromiejskiego. Następnie 6 najlepszych prac zostanie zakwalifikowanych do drugiego etapu, w którym projektanci będą mieli zadanie uwzględnić uwagi komisji konkursowej i przygotować ostateczną koncepcję.

- Celem konkursu jest zebranie różnych pomysłów na właściwe zorganizowanie i zagospodarowanie tej przestrzeni oraz wybór rozwiązania najlepiej chroniącego i eksponującego zachowane historyczne, oryginalnie cechy miasta nadrzecznego oraz łączącego je z nowymi funkcjami, spełniającymi oczekiwania i potrzeby mieszkańców - wyjaśnia Adam Popielewski. - Zadaniem projektantów jest przedstawienie jednolitej, spójnej wizji, zaprojektowane i wykonane jej według najlepszych wzorców, w granicach przewidzianego na to budżetu, ze świadomością koniecznej etapowej realizacji, z możliwością przyszłej kontynuacji, spójnej plastycznie i funkcjonalnie.


Nagrodą główną dla zwycięzcy będzie zaproszenie do negocjacji w sprawie przygotowania projektu realizacyjnego, przy wieloletnich nakładach na roboty budowlane szacowanych na 25 mln zł. Część Bulwaru, którą ma objąć projekt realizacyjny, jest nieco mniejsza - to 1,5 km odcinek od mostu drogowego do kolejowego wraz z parkingiem pod mostem i ul. św. Jakuba. Projektanci otrzymają od miasta przygotowane na potrzeby konkursu obszerne materiały o bardzo złożonych w tym miejscu uwarunkowaniach i inwestycjach przygotowywanych w otoczeniu, m.in. inwentaryzację zieleni, dane o konstrukcji nabrzeża oraz przeprowadzonych dwa lata wcześniej konsultacjach społecznych, a także bogaty materiał ilustracyjny i opis dotychczasowego zainwestowania na tym terenie. Miasto zaznacza, że nie przewiduje znaczącej ingerencji w obszary już zagospodarowane, jak niedawno oddana do użytku przystań AZS czy wyremontowane schody nabrzeża. Tam możliwe będą zmiany punktowe.

Ogłoszenie o konkursie zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej ze względu na wartość konkursu, na którą składa się pula nagród oraz zwrotów kosztów uczestnictwa w drugim etapie, przewidzianych dla zespołów do niego dopuszczonych (łącznie 80 000 zł). 

Organizacja konkursu została powierzona katowickiemu oddziałowi Stowarzyszenia Architektów Polskich, który w ostatnich latach organizował podobne konkursy, ma więc duże doświadczenie, zapewnia profesjonalizm działań i bezstronność rozstrzygnięcia.

W skład sądu konkursowego wchodzą:

  • dr arch. Piotr Lewicki - architekt IARP, członek Oddziału SARP w Krakowie, przewodniczący Sądu konkursowego; 
  • arch. Piotr Koziej – architekt IARP, prezes Oddziału SARP w Toruniu, zastępca przewodniczącego Sądu, sędzia referent; 
  • arch. Jacek Krych – architekt IARP, architekt krajobrazu, członek Zarządu Oddziału SARP w Katowicach, sędzia referent; 
  • prof. dr hab. arch. Sławomir Gzell, urbanista, członek Oddziału SARP w Warszawie;
  • Zbigniew Fiderewicz – zastępca prezydenta Torunia; 
  • Mirosława Romaniszyn – Miejski Konserwator Zabytków; 
  • Maja Nakonowska – dyrektor Biura Toruńskiego Centrum Miasta;
  • arch. Anna Stasiak – dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, członek Oddziału SARP w Toruniu;
  • arch. Adam Popielewski – dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa UMT, architekt IARP, członek Oddziału SARP w Bydgoszczy. 

Zakończenie drugiego etapu i ogłoszenie wyników zaplanowano na 15 maja 2015 r. Bulwar Filadelfijski to pod względem projektowym trudny teren, obwarowany koniecznością dokonania wielu uzgodnień – konserwatorskich, środowiskowych, drogowych i wodnych, ale jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace budowlane mogłyby ruszyć w 2017 r. 

- Realizacja projektu jest oczywiście uzależniona od pozyskania na ten cel środków zewnętrznych oraz zapewnienia płynności ruchu w mieście na czas wyłączenia części Bulwaru z ruchu, m.in. możliwość przejazdu przez plac Niepodległości - zaznacza prezydent Torunia Michał Zaleski.

Zdjęcie: Daniel Pach

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • UMT na weekend majowy
    Miasto
    Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.