Buki na Dzień Drzewa | www.torun.pl

Buki na Dzień Drzewa | www.torun.pl

Eko, Miasto
Data publikacji: 13 października 2020
Autor: Magdalena Winiarska
Prezydent michał Zaleski i poseł Robert Kwiatkowski stoją oparci o łopaty przy posadzonych przez siebie bukach.

Trzy buki pospolite odmiany Purple Fountain zostały posadzone na terenie Zielonej Bramy Gotyckiej Starówki z okazji Światowego Dnia Drzewa.

W dniu 13 października 2020 r. z okazji Światowego Dnia Drzewa w pobliżu Muzeum Etnograficznego zasadzone zostały symbolicznie trzy buki. – Dbanie o zieleń, dosadzanie kolejnych drzew to jest nieustająca coroczna praca w naszym mieście powiedział prezydent Michał Zaleski. Wraz z Prezydentem Miasta Torunia drzewa sadzili poseł RP Robert Kwiatkowski oraz przedstawiciele mediów.

- Ta inicjatywa prezydenta Michała Zaleskiego może się spotkać wyłącznie z aplauzem i chciałoby się powiedzieć – jeszcze więcejdodał poseł Robert Kwiatkowski. Trzy buki wkomponowane zostały w zrewitalizowany w 2019 roku teren, a zobaczyć je można naprzeciw kościoła św. Szczepana.

W 2020 roku na terenie miasta posadzonych zostało około 400 drzew. Teren Zielonej Bramy, obok istniejącego już starodrzewu, wzbogacił się 20 sztuk.

- Zieleń sama w sobie jest piękna i np. tereny otaczające Toruń, jak lasy wokół Barbarki, są piękne naturalne, nie ma potrzeby przeprowadzania tam prac. Jednak w mieście jest wiele miejsc, które by można uporządkować. Takie miejsca jak to w centrum miasta czy w pobliżu osiedli rzeczywiście powinny uzyskać właściwe zagospodarowanie i udostępnienie dla mieszkańców. W ten sposób wcześniej już urządziliśmy np. Piekarskie Góry. Na takich terenach są siłownie zewnętrze, place zabaw, miejsca dla osób starszych – powiedział prezydent Michał Zaleski. Prezydent wspomniał także o planach dotyczących terenów zieleni w mieście, jakie będa wkrótce realizowane, takich jak tworzenie parków kieszonkowych czy zagospodarowanie terenu wokół stawu Kaszownik.

Zielona Brama Gotyckiej Starówki to teren o łącznej powierzchni około 3,45 ha, w tym 1,98 ha to obszar wokół Muzeum Etnograficznego, natomiast 1,46 ha stanowi teren zieleni parkowej Jordanek. Prace prowadzone były tam w roku 2019, a ich koszt wyniósł około 7,1 mln zł, w tym ok. 33% stanowiło dofinansowanie Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Wraz z Zieloną Bramą w skład zadania pn. Zielony Szlak Twierdzy Toruń weszły: Park Glazja przy ul. Waryńskiego, tereny turystyczno-rekreacyjne na tzw. osiedlu JAR, Park Tysiąclecia przy ul. Podgórskiej. Koszt całkowity tych czterech projektów to ok. 32,7 mln zł, a dofinansowanie unijne wyniosło ok. 13 mln zł.

Światowy Dzień Drzewa to międzynarodowa akcja sadzenia drzew, której celem jest zwiększanie świadomości ekologicznej społeczeństw. Inicjatorem był Amerykanin Julius Sterling Morton, sekretarz rolnictwa Stanów Zjednoczonych, gubernator stanu Nebraska, znawca i miłośnik przyrody, który 10 kwietnia 1872 r. zwrócił się z apelem do rodaków, by każdy, kto może, posadził tego dnia drzewo - tego dnia w USA zasadzono ponad milion drzew. W Europie obchody Światowego Dnia Drzewa odbywają się od 1951 r. (ustanowiła je ONZ), w Polsce, w dniu 10 października, od 2002 r.

Fot. Sławomir Kowalski


Najczęściej czytane aktualności

 • Przebarwione żółto drzewa w Parku Tysiąclecia jesienią, fot. Adam Zakrzewski
  Eko, Miasto
  Październikowe dni zachęcają do spacerów. Jednym z miejsc, które warto w tym czasie odwiedzić, jest zrewitalizowany Park Tysiąclecia na lewobrzeżu.
 • Na zdjęciu fryzjerka w maseczce obcina włosy klientowi
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu prezentuje kolejny odcinek cyklu filmowego „Starówka Mistrzów”. Poznajcie fachowców, artystów, firmy, usługodawców i zakłady rzemieślnicze, które cieszą się największym zaufaniem klientów. Bohaterem odcinka jest mistrzyni nożyczek Irena Tywczyńska, prowadząca Studio Fryzjerskie Andromeda na toruńskiej starówce.
 • plakat koncertu
  Kultura, Miasto
  Jedynie w telewizji będzie można obejrzeć w tym roku koncert galowy Festiwalu Twórczości Niezapomnianych Artystów Polskich „Pejzaż bez Ciebie”. Tegoroczna edycja poświęcona jest Wojciechowi Młynarskiemu.
 • plakat koncertu
  Kultura, Miasto
  Pamięci tych co odeszli – to tytuł koncertu, który odbędzie się 30 października 2020 r. o godz. 19.00 w sali na Jordankach. Toruńska Orkiestra Symfoniczna upamiętni w ten sposób zmarłych członków społeczności akademickiej UMK.
 • Na zdjęciu: tramwaj jadący po ulicach miasta
  MZK
  W związku z pracami przy sieci trakcyjnej prowadzonymi w rejonie pl. Rapackiego inaczej będzie kursowała komunikacja miejska.
 • Na zdjęciu: grafika promująca program koordynowany przez CWB
  Biznes, Koronawirus
  W związku z kolejnym trudnym okresem dla branży gastronomicznej Centrum Wsparcia Biznesu wznawia akcję „Toruńska baza lokali z jedzeniem na wynos lub z dowozem”. Tworzona baza ma pomóc przedsiębiorcom i mieszkańcom w obliczu pandemii i związanych z nią obostrzeń. Ze wzlędu wprowadzone ograniczenia restauracje, puby, bary i kawiarnie mogą świadczyć...
 • Trzydzieści trzy pojemniki na małą elektronikę o charakterystycznym czerwonym kolorze pojawią się w tym tygodniu na toruńskich osiedlach. System Elektryczne Śmieci uruchomi firma MB Recykling.
 • Od niedzieli, 25 października 2020 r. przy teatrze Baj Pomorski działa plenerowa Scena Szekspirowska. Spotkamy w niej bohaterów stworzonych przez dramaturga wszech czasów.
 • O 146 osób wzrosła z poniedziałku na wtorek liczba torunian zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Liczba osób chorych na dzień 27 października wynosi 1558.
 • Podczas konferencji prasowej 27 października premier Mateusz Morawiecki ogłosił szczegóły rządowego wsparcia dla branż dotkniętych obostrzeniami. Z pomocy będą mogły skorzystać firmy z branży gastronomicznej, rozrywkowej, zdrowia fizycznego i sprzedaży detalicznej.
 • We wtorek 27 października 2020 roku w Toruniu odbędzie się kolejna odsłona Czarnego Protestu. Organizatorzy zapowiadają, że tym razem protestować będą w samochodach i na rowerach jeżdząc po ruchliwych ulicach Torunia. Po godz. 15:00 mogą wystapić utrudnienia.
 • Podczas konferencji prasowej, 26 października 2020 r. prezydent Torunia Michał Zaleski poinformował o aktualnej sytuacji epidemicznej w mieście.
 • Od 27 października 2020 r. wojewoda zawiesił działalność kilku rodzajów placówek dziennej opieki nad seniorami i osobami niepełnosprawnymi. Centra i kluby integracji społecznej mogą jednak kontynuować działalność wytwórczą związaną z epidemią.
 • Aby wesprzeć najstarszych mieszkańców Torunia w związku ze wzrostem zakażeń oraz zaleceniami do pozostawania w domu osób powyżej 70. roku życia, toruńskie jednostki przygotowały szereg form pomocy dla seniorów. Będą one dopełnieniem rządowego programu „Wspieraj Seniora”.