www.torun.pl

Budują zieloną bramę

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 25 kwietnia 2019
Autor: Małgorzata Litwin

Postępują prace związane z nowym zagospodarowaniem skwerów przy Muzeum Etnograficznym i CKK Jordanki. Miasto realizuje tam projekt "Zielona brama gotyckiej starówki”.

Odnowiona zieleń, nowe alejki, ciekawa mała architektura – tak mają jeszcze w tym roku wyglądać dwa duże skwery w centrum Torunia. Na projekt "Zielona brama gotyckiej starówki. Zagospodarowanie i odnowa terenów zieleni w Toruniu" o wartości blisko 7 mln zł miasto zdobyło ponad 3,5 mln zł dofinansowania unijnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wykonawcą prac jest Przedsiębiorstwo PHU Janusz Ostrowicki z Jasienia.

Wokół Jordanek trwa korytowanie ziemi pod ciągi piesze z nawierzchnią wodoprzepuszczalną. Od strony Czerwonej Drogi powstała konstrukcja żelbetonowa pod przejście w usypywanym wale do publicznej toalety zaplanowanej w kolejnym etapie. Dwie bramy wejściowe zostaną też wykonane w nasypie od strony alei Jana Pawła II. Atrakcją skweru będą oryginalne, indywidualnie projektowane siedziska – tzw. czerwona wstęga. Pojawi się oświetlenie parkowe, w tym iluminacja wybranych elementów. Zostanie uporządkowana istniejąca zieleń, zaplanowano też nowe nasadzenia. Teren będzie wyposażony w stojaki na rowery, kosze, tablice informacyjne, karmniki dla ptactwa oraz system nawodnienia i monitoringu.

Przy Muzeum Etnograficznym budowane są w tej chwili nowe alejki. Robotnicy umacniają podłoże nasypów i ciągów komunikacyjnych, wytyczają nowe ścieżki i ustawiają krawężniki. Na skwerze powstaną dwie fontanny wodne żelbetowe – tzw. mokry chodnik. Przebudowane też będą istniejące miejsca wypoczynku – place od strony ul. Wały gen. Sikorskiego i alei Solidarności. Zieleniec wzbogaci się o nowe ławki i kosze na śmieci, stojaki rowerowe, oświetlenie i monitoring, a także tablice szlaku kulturowo-przyrodniczego Twierdzy Toruń. Po zakończeniu robót budowlanych rozpoczną się prace związane z odnowieniem zieleni. Spośród istniejących drzew i krzewów usunięte zostaną tylko egzemplarze chore i w złym stanie, posadzone zostaną też nowe drzewa, krzewy i byliny, przede wszystkim gatunków rodzimych.
Inwestycja potrwa do jesieni 2019 r.

Fot. Sławomir Kowalski

 

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Długi weekend w Toruniu rozpoczynamy na Bulwarze Filadelfijskim, gdzie od środy trwa Festiwal Wisły. Poza tym w programie najbliższych dni 19. Harmonica Bridge, letnia trasa koncertowa „Coke Sssumer Music Tour” z Otsochodzi, Smolastym i Sarsą, „Młodość i fortepian”, a dla kinomanów – bezpłatne pokazy filmowe.
 • Kultura, Miasto
  Różne gatunki muzyczne – jeden instrument. Tak najkrócej można scharakteryzować Festiwal Harmonica Bridge. Wirtuozi harmonijki ustnej spotkają się w Toruniu 16-18 sierpnia 2019 r. po raz dziewiętnasty.
 • Kultura, Miasto
  W dniach 20-25 sierpnia 2019 r. odbędzie się 11. edycja Bella Skyway Festival. W tym roku motywem przewodnim Bella Skyway Festival jest „Różnorodność miejsca”.
 • Kultura, Miasto, MZK
  20 sierpnia 2019 roku rusza tegoroczny Bella Skyway Festival. Organizatorzy przygotowali szereg udogodnień dla kierowców i pasażerów MZK na czas wydarzenia.
 • Kultura, Miasto
  15 sierpnia 2019 roku zakończył się Festiwal Wisły. Na finał trwającego przez kilka dni wydarzenia torunianie mogli podziwiać wyjątkowe widowisko światło-woda-dźwięk.
 • Miasto
  Wodyaz wodociągu publicznego w Toruniu w pierwszym półroczu 2019 roku była zdatna do spożycia przez ludzi - wynika z oceny jakości przygotowanej przez Państwowy Powiatowy Inspektoriat Sanitarny w Toruniu.
 • W sobotę 17 sierpnia 2019 r. odbędzie się II edycja Toruńskich Biegów Wolności 2019/20 - Bieg Nocny Pod Patronatem Bella Skyway Festival 2019! Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje organizacyjne, z którymi powinien zapoznać się każdy uczestnik naszego wydarzenia.
 • Atrakcyjne tereny inwestycyjne na toruńskim lewobrzeżu we wrześniu pójdą pod młotek. Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. oferuje działki w południowo-zachodniej części miasta w rejonie ulic Gen. Andersa, Poznańskiej oraz trasy S-10. To propozycja dla inwestorów z sektora MŚP.
 • Nowy wodociąg, gotowa część chodników i zjazdów do posesji, pierwsze warstwy nowej jezdni - tak wygląda obecnie remont ul. Kołłątaja. Od piątku, 23 sierpnia 2019 r., na kierowców czekają kolejne zmiany w organizacji ruchu.
 • Festiwal Wisły 2019 trwa. W środę festiwalowe łodzie i statki rozpoczną toruńską część festiwalu paradą o godz. 14:30.
 • W dzień Święta Wojska Polskiego - 15 sierpnia po raz kolejny wspominamy Bitwę Warszawską, jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Rzeczypospolitej. W Toruniu uroczyste obchody odbyły się pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy...
 • Astronom pracujący na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, jeden z bohaterów wystawy „Toruńczycy z wyboru” prof. Toma Tomov nie żyje. Pochodzący z Bułgarii naukowiec od 2001 związany był z Toruniem.
 • 15 sierpnia 2019 roku na Motoarenie zorganizowano zawody żużlowe "Derby Pomorza i Kujaw 2019". Dawni bohaterowie z Torunia i Bydgoszczy wyjechali na stadion aby pokazać piękno czarnego sportu i uczciwej rywalizacji.
 • Toruń dołączył do rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski, która startuje 1 września 2019 roku.Aby móc uczestniczyć w rywalizacji i zdobywać kilometry dla Torunia należy zainstalować w swoim telefonie aplikację „Rowerowa Stolica Polski”. Jest to wielofunkcyjne narzędzie przydatne każdemu, kto uprawia sport. Aplikacja mierzy czas, pokonany...