www.torun.pl

Budują zieloną bramę

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 25 kwietnia 2019
Autor: Małgorzata Litwin

Postępują prace związane z nowym zagospodarowaniem skwerów przy Muzeum Etnograficznym i CKK Jordanki. Miasto realizuje tam projekt "Zielona brama gotyckiej starówki”.

Odnowiona zieleń, nowe alejki, ciekawa mała architektura – tak mają jeszcze w tym roku wyglądać dwa duże skwery w centrum Torunia. Na projekt "Zielona brama gotyckiej starówki. Zagospodarowanie i odnowa terenów zieleni w Toruniu" o wartości blisko 7 mln zł miasto zdobyło ponad 3,5 mln zł dofinansowania unijnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wykonawcą prac jest Przedsiębiorstwo PHU Janusz Ostrowicki z Jasienia.

Wokół Jordanek trwa korytowanie ziemi pod ciągi piesze z nawierzchnią wodoprzepuszczalną. Od strony Czerwonej Drogi powstała konstrukcja żelbetonowa pod przejście w usypywanym wale do publicznej toalety zaplanowanej w kolejnym etapie. Dwie bramy wejściowe zostaną też wykonane w nasypie od strony alei Jana Pawła II. Atrakcją skweru będą oryginalne, indywidualnie projektowane siedziska – tzw. czerwona wstęga. Pojawi się oświetlenie parkowe, w tym iluminacja wybranych elementów. Zostanie uporządkowana istniejąca zieleń, zaplanowano też nowe nasadzenia. Teren będzie wyposażony w stojaki na rowery, kosze, tablice informacyjne, karmniki dla ptactwa oraz system nawodnienia i monitoringu.

Przy Muzeum Etnograficznym budowane są w tej chwili nowe alejki. Robotnicy umacniają podłoże nasypów i ciągów komunikacyjnych, wytyczają nowe ścieżki i ustawiają krawężniki. Na skwerze powstaną dwie fontanny wodne żelbetowe – tzw. mokry chodnik. Przebudowane też będą istniejące miejsca wypoczynku – place od strony ul. Wały gen. Sikorskiego i alei Solidarności. Zieleniec wzbogaci się o nowe ławki i kosze na śmieci, stojaki rowerowe, oświetlenie i monitoring, a także tablice szlaku kulturowo-przyrodniczego Twierdzy Toruń. Po zakończeniu robót budowlanych rozpoczną się prace związane z odnowieniem zieleni. Spośród istniejących drzew i krzewów usunięte zostaną tylko egzemplarze chore i w złym stanie, posadzone zostaną też nowe drzewa, krzewy i byliny, przede wszystkim gatunków rodzimych.
Inwestycja potrwa do jesieni 2019 r.

Fot. Sławomir Kowalski

 

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  Trzecia edycja przejazdu rowerowego pn. „Toruń na rowery" odbędzie się 25 maja 2019 roku. To wydarzenie aktywizującego całe rodziny, grupy zorganizowane oraz pojedynczych rowerzystów. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie GoSport!
 • Miasto
  Uwaga, w środę 22 maja 2019 można się spodziewać przez kilka godzin utrudnień drogowych w rejonie Kaszownika.
 • Łódzka otwarta
  Drogi, Inwestycje, Miasto
  Jest szeroka i bezpieczna, z nową jezdnią, chodnikami, drogą rowerową  i oświetleniem oraz, co najważniejsze, nowymi wiaduktami nad linią kolejową - tak wygląda nowa Łódzka. 21 maja 2019 roku generalny wykonawca prac - firma  PBDI S.A. - zakończyła roboty. Projekt kosztował 21 390 208,58 zł, z czego 85% stanowiło dofinansowanie z Europejskiego...
 • Miasto
  13 maja 2019 roku rusza nabór do klas I liceów, techników i szkół branżowych I stopnia. Na rok szkolny 2019/2020 przygotowano w sumie ponad 5100 miejsc dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych.
 • Miasto
  Informacje dla wyborców, członków komisji oraz komitetów wyborczych.
 • Miasto
  Prezydent Miasta Torunia co roku przyznaje stypendia i nagrody dla zdolnych uczniów. W 2019 roku obowiązują nowe zasady przyznawania tych świadczeń.
 • 25 maja 2019 Stowarzyszenie Ognisko Sportu Niepełnosprawnych Alfa Sport Toruń i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu zapraszają na Toruńską Olimpiadę Osób Niepełnosprawnych.
 • Koncertem Prezydenckim w wykonaniu orkiestry Sinfonia Varsovia w CKK Jordanki zakończył się 26. Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich Probaltica 2019.
 • Mieszkańcy Stawek spotkali się w niedzielę 19 maja 2019 r. na rodzinnym festynie parafialno-osiedlowym.
 • Od 26 maja do 1 czerwca 2019 r. torunianie będą mogli skorzystać z bogatej oferty zajęć sportowo-rekreacyjnych, jakie zostaną przeprowadzone w ramach XI Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich.
 • W związku z przebudową ul. Chrobrego, od środy 22 maja 2019 r. zmieni się trasa przejazdu autobusów linii nr 33.
 • Dziś (17 maja 2019 r.) drogowcy podpisali umowę na Toruński Rower Miejski. Firma BIKEU rozpoczyna przygotowania do uruchomienia systemu w mieście.
 • Każdy pełnoletni mieszkaniec Torunia, pomimo braku zameldowania w mieście może złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców.
 • W sobotę 18 maja 2019 r. w Centrum Kształcenia ustawicznego w Toruniu odbył się V Kongres Nauczycieli Wychowania Przedszkolnego. Temat tegorocznego Kongresu „Sprawdzone metody wychowania i edukacji małego dziecka”.Inicjatorem przedsięwzięcia było działające od 2002 r. w Toruniu, Stowarzyszenie Edukacji Przedszkolnej „Inicjatywa i Twórczość”,...