Budują się Mieszkania Plus | www.torun.pl

Budują się Mieszkania Plus

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 08 lipca 2021
Autor: Magdalena Kujawa
widok bloku i baneru z napisem "Tu powstają Mieszkania Plus"

Wcześniej niż pierwotnie przewidywano, bo do końca roku może się zakończyć budowa mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus, które powstają przy ul. Okólnej w Toruniu. Nabór wniosków dla osób chętnych do wynajęcia mieszkania ruszy 6 września 2021 r.

W ramach programu przy ul. Okólnej budowanych jest 8 czterokondygnacyjnych bloków. W każdym z nich znajdzie się 40 mieszkań 2- i 3-pokojowych. W sumie pod wynajem Toruńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego przekaże 320 mieszkań. Obecnie gotowych jest już 6 bloków, w ostatnich dwóch trwają prace.

Budowa osiedla powstającego w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego wystartowała jesienią 2020 roku. Od tamtej pory prace przebiegają w szybkim tempie. Jest to możliwe dzięki temu, że bloki budowane są z prefabrykatów.

- Planujemy zakończyć budowę do końca tego roku, czyli sporo przed terminem. Dzięki użyciu konstrukcji prefabrykowanej jedno piętro powstaje w tydzień, jeden budynek w miesiąc – mówi przedstawiciel wykonawcy, Przemysław Borek, Prezes Zarządu w Pekabex Bet S.A.

Zaletą budowy domów z prefabrykatów, oprócz szybkości ich powstawania, jest także zwiększony standard termiczny i akustyczny.

- Te mieszkania będą ciche – hałasy z zewnątrz ani z wewnątrz nie będą nam dokuczały. Mamy w tym doświadczenie, gdyż zanim zaczęliśmy budować mieszkania z prefabrykatów w Polsce, przez 10 lat realizowaliśmy je w Szwecji – dodaje prezes Przemysław Borek.

Co ważne, ściany budynków są cieńsze, niż przy tradycyjnym budownictwie, dzięki czemu powierzchnia użytkowa mieszkań może być większa nawet o 5 procent. Przy 1000 m kw powierzchni użytkowej można było uzyskać nawet 50 m dodatkowej powierzchni mieszkalnej.

Projekt mieszkań przygotowała pracownia S.A.M.I Architekci. Mieszkania oddane zostaną użytkownikom prawie gotowe do zamieszkania: ściany są malowane, na podłogach położone są panele, łazienki są w pełni wyposażone. Do wstawienia są jedynie meble i sprzęty do pokoi i kuchni. Centralną część osiedla będzie stanowił plac, który znajdzie się przy głównym wjeździe od strony wschodniej. W jego bezpośrednim sąsiedztwie zostanie zlokalizowana część rekreacyjna z placem zabaw.

Inwestycja przy ul. Okólnej powstaje we współpracy z samorządem, który to zadanie powierzył Toruńskiemu Towarzystwu Budownictwa Społecznego. W porozumieniu z miejską spółką odbędzie się nabór przyszłych najemców mieszkań. Podczas briefingu towarzyszącego wizytacji budowy prezydent Torunia ogłosił termin składania wniosków na Mieszkanie Plus.

- Nabór rusza 6 września i potrwa do 30 września – informuje prezydent Michał Zaleski. - 30 dni przed 6 września pojawią się szczegółowe informacje dotyczące warunków składania wniosków. I etap, czyli ocena społeczna, będzie należała do Miasta. Będziemy zaglądali w dokumenty i analizowali, czy w rodzinie są dzieci, osoby niepełnosprawne, gdyż są to parametry, które mogą poprawić potencjalną punktację. Preferencyjnie będą również traktowane osoby, które opuszczą mieszkania miejskie i wprowadzą się do Mieszkania Plus. Weryfikację końcową prowadzić będzie PFR Nieruchomości S.A.

Drugi etap naboru to sprawdzenie tzw. zdolności czynszowej – czyli czy przyszli najemcy są w stanie wykazać łączny miesięczny dochód netto (np. pensja z tytułu umowy o pracę), jak również dodatkowe dochody (np. świadczenie 500+), na poziomie umożliwiającym opłacenie comiesięcznego czynszu z tytułu najmu mieszkania. Ponadto każdy potencjalny najemca jest sprawdzany w BIG Infomonitorze.

- Średnia stawka dla tej inwestycji została ustalona na poziomie 26 zł. W ramach programu Mieszkanie na Start mieszkańcy spełniający pewne kryteria będą mogli również uzyskać dopłatę na maksymalnie 15 lat, pokrywającą mniej więcej zaliczki na części eksploatacyjne – informuje Wojciech Caruk, prezes zarządu spółki PFR Nieruchomości.

Więcej informacji na informacji na stronach:
www.nieruchomosci.pfr.pl
www.torun.mdr.pl
www.mplus.pl

Fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu biegacze dobiegają do mety na Rynku Staromiejskim
  Miasto, Sport
  Z Berlina do Kaliningradu – tak przebiega tegoroczna trasa Lions Charity Run. Na mapie charytatywnego biegu łączącego trzy państwa znalazł się także Toruń. Uczestnicy zawitali do naszego miasta 20 września 2021 r.
 • Na zdjęciu: fragment murów z odkrytymi kanałami deszczowymi
  Miasto
  Podczas prac prowadzonych na Bulwarze Filadelfijskim odkryto fragmenty XIX-wiecznych kanałów burzowych.
 • Na zdjęciu baner z uśmiechniętą kobietą i napisem Punkt Szczepień Toruń Plaza
  Koronawirus, Miasto
  Szczepienie podczas sobotnich zakupów? W Toruniu to możliwe! W każdy weekend września.
 • zdjęcie toruńskiego stoiska
  Biznes, Miasto
  Przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu prezentują portfolio gospodarcze Torunia podczas XIII edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Największa impreza biznesowa Europy Centralnej odbywa się w Katowicach.
 • Pobierz regulamin strony “Mój Toruń” w serwisie Facebook.com
 • Grafika informująca o kampanii Złoty Wrzesień
  Miasto
  Miasto Toruń włącza się w kampanię „Złoty wrzesień”, która ma na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat nowotworów wieku dziecięcego.
 • W Toruniu w ciągu ostatniego tygodnia (13-19 września) potwierdzono 13 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nie zanotowano zgonów w wyniku tej choroby.
 • Przedsiębiorców prowadzących działalność w Toruniu lub okolicach - w imieniu organizatorów akcji - zapraszamy do przystąpienia do tegorocznej edycji „Toruń za pół ceny”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 8-10 października 2021 r.
 • W ramach VIII Kongresu Azjatyckiego odbędzie się panel energetyczny – udział w nim jest bezpłatny.
 • Po raz czwarty mieszkańcy Chełmińskiego Przedmieścia spotkali się na święcie swojego osiedla. Dzień Chełmionki obchodzony był 19 września 2021 r.
 • W niedzielę 19 września 2021 roku w SP nr 3 rozegrane zostały walki finałowe w jubileuszowym XXV Turnieju Bokserskim im. Zygmunta Krygiera.
 • Słynny Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej – Poznańskie Słowiki wystąpił 18 września 2021 r. w toruńskim Dworze Artusa.
 • Muzeum Twierdzy Toruń jest gospodarzem pikniku militarnego w weekend 18 i 19 września 2021 r.
 • W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju na Rynku Nowomiejskim odbył się coroczny piknik ekologiczny.