Budki dla motyli | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Budki dla motyli

Eko, Miasto
Data publikacji: 21 lipca 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: dwie budki dla motyli wśród kwiatów

Na Bydgoskim Przedmieściu na nowych rabatach z kolorowymi roślinami stanęły budki dla motyli.

Dwadzieścia osiem budek dla motyli na 28 nowych rabatach stanęło na terenie Bydgoskiego Przedmieścia w ramach zadania z budżetu obywatelskiego pn. „Motyla noga. Budki dla motyli na Bydgoskim Przedmieściu”. Budki pojawiły się w takich lokalizacjach, jak: Rudelka, skwery przy Szkole Podstawowej nr 7, Przedszkolu Miejskim nr 17, Olimpijczyku, ul. Łukasiewicza, przy rogu ul. Słowackiego i Matejki oraz ul. Krasińskiego i Klonowica, a także na Górach Piekarskich, obok Orlika przy ul. Reja czy w Dolinie Marzeń, 5 punktów  i przy ul. Bydgoskiej.

Rabaty z nasadzeniami i budki zostały wykonane jesienią 2021 r., ale to teraz można zobaczyć w pełni efekt prac. Rozmieszczone w nich zostały – od wewnątrz – w układzie pierścieniowym takie rośliny, jak: budleja trójkolorowa, perovskia naprzemiennie z liliami pełnymi, jeżówka purpurowa, rudbekia żółta, przetacznik veronica. Powierzchnia wysypana jest korą.

Pośrodku każdej rabaty znajduje się domek dla motyli - posadowiony na drewnianym toczonym paliku, na wysokości ok. 1 m nad ziemią, z wnętrzem wypełnionym patykami, korą, słomą, zrębkami itp.

Wykonawcą zadania było Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowo-Produkcyjne Dorota Dembek, a jego koszt wyniósł 38 tys. zł.

Fot. Wydział Środowiska i Ekologii

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: białe nadmuchiwane i podświetlone figury Anooków podczas Bella Skyway Fesival
  Kultura, Miasto
  Rozpoczęła się 13. edycja Bella Skyway Festival – od 16 do 20 sierpnia 2022 r. w Toruniu będzie można podziwiać zaskakujące instalacje świetlne rozmieszczone w trzech strefach znajdujących się w centrum miasta.
 • Na zdjęciu: stulatek Józef Jakubaszek
  Miasto
  W dniu 15 sierpnia 2022 r. setne urodziny obchodził Pan Józef Jakubaszek. Z tej okazji jubilata odwiedzili najbliżsi, a także przedstawiciele samorządu.
 • Dziewczyna rozmawiająca przez telefon komórkowy przy oknie z żaluzjami
  Toruń dla Ukrainy
  Obywatele Ukrainy mogą skorzystać w Toruniu z bezpłatnej, doraźnej pomocy psychologicznej, oferowanej przez MOPR.
 • Na zdjęciu: donice z zielonymi roślinami i czerwonymi pelargoniami na ul. Podmurnej
  Eko, Miasto
  Przed wejściem do Urzędu Miasta Torunia podziwiać można kompozycje kwiatowe. Również tuż obok budynku, przy ulicy Podmurnej, powstał uroczy zielony zakątek.
 • Na zdjęciu: cerkiew w kolorze błękitnym przy ul. Podgórnej
  Miasto
  Dekanalny Kujawsko-Pomorski Ośrodek Miłosierdzia rozpoczął działalność przy toruńskiej Prawosławnej Parafii św. Mikołaja.
 • Na zdjęciu: prace remontowe związane z nowym torowiskiem na Bydgoskim Przedmieściu
  Miasto, MZK
  Od środy 17 sierpnia 2022 r. od godz. 8:00 ul. Konopnickiej zostanie udostępniona dla ruchu kołowego.
 • W klasach pierwszych toruńskich szkół ponadpodstawowych są jeszcze wolne miejsca. Poniżej znajduje się wykaz szkół i klas.
 • 15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się mszą świętą w kościele garnizonowym św. Katarzyny.
 • Największy zlot tradycyjnych łodzi i statków rzecznych w Polsce ponownie zawitał w Toruniu! Kultowa impreza z sześcioletnią tradycją odbyła się 14-15 sierpnia 2022 r.
 • Swoje święto obchodziło 12 sierpnia 2022 r. toruńskie Kolegium Jagiellońskie. Podczas uroczystości uczelni nadano status akademii.
 • 15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w kościele garnizonowym św. Katarzyny.
 • Miasto Toruń i Stowarzyszenie GoSport! zapraszają na drugą edycję wydarzenia „Dzień Sportu 2022”. Podczas imprezy na toruńskich Stawkach możecie liczyć na treningi, sportowe animacje i konkursy z najlepszymi toruńskimi sportowcami.
 • Dłużej niż pierwotnie planowano zamknięty będzie odcinek Szosy Chełmińskiej od ul. Grudziądzkiej do pl. NOT. Przejazd nie będzie możliwy do 21 sierpnia 2022 r.
 • 14 sierpnia 2022 r. odbędzie się 57. edycja Długodystansowych Regat na Wiśle. Wydarzenie jest częścią Festiwalu Wisły.