www.torun.pl

Bratanki mają 25 lat

Miasto
Data publikacji: 29 czerwca 2018
Autor: Magdalena Winiarska

Z okazji jubileuszu 25-lecia działalności Warsztatów Terapii Zajęciowej „Bratanki” w amfiteatrze Muzeum Etnograficznego odbył się piknik połączony z koncertem charytatywnym.

Obchody jubileuszu w dniu 29 czerwca 2018 roku rozpoczęły się mszą św. w katedrze św. Janów. Po niej podopieczni Bratanków, ich rodziny i przyjaciele, a także podopieczni okolicznych placówek: Fundacji im. Brata Alberta z Domu Pomocy Społecznej im. Ks. Edmunda Jastaka w Toruniu, Środowiskowych Domów Pomocy Samopomocy w Toruniu i Nieszawie, Warsztatu Terapii Zajęciowej „Karczemka” oraz Świetlicy Środowiskowej w Otłoczynie wzięli udział w pikniku w Muzeum Etnograficznym. Była to również okazja, żeby zobaczyć prace wykonane przez uczestników warsztatów, a także kupić je na kiermaszu.

- Przemyślana i fachowo koordynowana działalność – to właśnie cechuje toruńskie warsztaty. I tego wielu może się od Was uczyć – powiedział prezydent Michał Zaleski, gratulując wszystkim osobom związanym z tą placówką tego okrągłego jubileuszu. Na ręce kierowniczki Bratanków, Iwony Gulczyńskiej, prezydent przekazał list gratulacyjny oraz upominek – elementy wyposażenia sal warsztatowych.

W spotkaniu wziął udział także ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, prezes Fundacji im. Brata Alberta, która 31 lat temu powstała w podkrakowskich Radwanowicach i zajmuje się rehabilitacją społeczną i zawodową osób niepełnosprawnych intelektualnie i psychicznie. – Nasza fundacja od samego początku tworzy filie. Jedną z pierwszych była filia w Toruniu i dziś jest ona najliczniejsza i bardzo prężnie działająca. Toruń jest też jednym z trzech miast w Polsce, które otrzymały od nas medal im. św. Alberta właśnie za swoją działalność na rzecz osób niepełnosprawnychpowiedział ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Również Bratanki wręczyły prezydentowi Michałowi Zaleskiemu dyplom z podziękowaniem za okazywane wsparcie i przychylność.

Punktem kulminacyjnym spotkania w amfiteatrze Muzeum Etnograficznego było wypuszczenie 25 balonów dla uczczenia 25 lat działalności placówki.

Jedną z atrakcji pikniku był koncert charytatywny zespołów Hulajdusza i Sierżant Baker. Można było wziąć także udział w licytacji płyt znanych zespołów toruńskich z autografami (Atrakcyjny Kazimierz, Kobranocka, Mariusz Lubomski, Open Blues) oraz koszulek, też opatrzonych autografami, toruńskich klubów sportowych Energa Toruń i Get Well. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na remont pomieszczeń placówki na Rubinkowie.

Warsztaty  Terapii  Zajęciowej „Bratanki” prowadzone są przez Fundację im. Brata Alberta w Radwanowicach. Swoją działalność w Toruniu rozpoczęły 1 marca 1993 roku. Obecnie placówka zapewnia terapię zajęciową dla 46 uczestników z opóźnieniem rozwoju umysłowego oraz zaburzeniami psychicznymi. Rehabilitacja w warsztacie odbywa się w następujących rodzajach grup pracowni: plastycznej; muzyczno-teatralnej; krawiecko-rękodzielniczej; poligraficzno-komputerowej; edukacyjnej i umiejętności społecznych; fotograficznej oraz 3 pracowniach gospodarstwa domowego: porządkowej, kulinarnej i techniczno-ogrodniczej.

Fot. Lech KamińskiNajczęściej czytane aktualności

 • Maciej Tacher
  Kultura, Miasto
  Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.
 • Na zdjęciu: tramwaj czekający na przystanku
  MZK
  W sobotę 8 sierpnia 2020 r., w związku z zawodami żużlowymi, uruchomiony zostanie dodatkowy kurs tramwaju linii nr 5.
 • Na zdjęciu: maszyny i ludzie pracujący na poboczu w rejonie Al. św. Jana Pawła II
  MZK
  W związku ze zmianą organizacji ruchu drogowego w rejonie al. św. Jana Pawła II oraz pl. Niepodległości od soboty 8 sierpnia 2020 r. godz. 8:00 przeniesiony zostanie przystanek autobusowy „Plac Rapackiego”.
 • Na zdjęciu: uczestnicy wyścigu z pucharami
  Sport
  1 i 2 sierpnia 2020 r. odbyła się pierwsza edycja międzynarodowego wyścigu „Śladami Królewny Anny Wazówny o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego”.
 • Na zdjęciu: mężczyzna na boisku do siatkówki plażowej odbijający piłkę
  Sport
  W piątek 7 sierpnia 2020 roku odbędzie się otwarty amatorski turniej siatkówki plażowej. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, trwają zapisy duetów siatkarskich, które chcą wystąpić na boiskach na plaży przy ul. Broniewskiego 90.
 • Przytulona para na tarasie widokowym nad Wisłą
  Kultura, Miasto, Sport
  Trzy spektakle w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych, plebiscyt Toruńskie Gwiazdy 2020, piknik sztuki w Kaszczorku, wieczorne rejsy toruńskich flisaków - tak zapowiada się najbliższy weekend w Toruniu.
 • Po decyzji rządu dotyczącej powrotu uczniów do szkół od 1 września 2020 r. miasto intensywnie przygotowuje się do organizacji pracy placówek oświatowych w nowych warunkach.
 • Na terenie Torunia i powiatu toruńskiego potwierdzono 237 przypadków zarażenia koronawirusem. Kwarantanną objęto 374 osoby, a 172 powróciło do zdrowia. Od początku trwania pandemii odnotowano 20 zgonów.
 • Informujemy, że w czwartek 6 sierpnia 2020 r. w godzinach popołudniowych na terenie budowy w rejonie placu Rapackiego i pl. Niepodległości nastąpiła awaria sygnalizacji świetlnej. Trwa jej usuwanie.
 • Województwo Kujawsko-Pomorskie realizuje projekt, w ramach którego możliwe jest przeprowadzenia testów na koronawirusa wśród pracowników publicznych podmiotów leczniczych z naszego województwa.
 • Świetlny pokaz motocross, szpaler fontann i projekcja na gigantycznych głowach, astronomiczny mapping na balonie czy kilkudziesięciometrowa instalacja z ekranów LED – te i wiele innych instalacji z zakresu sztuki światła czekają na zmotoryzowanych widzów „Auto Skyway Festival. Lotnisko. Toruń. Województwo Kujawsko-Pomorskie.”.
 • Toruńskie Centrum Świaczeń Rodzinie wypłaciło już ponad 1,6 mln zł w ramach świadczenia "Dobry start".
 • Przypominamy, że dzisiaj (6.08) od godz. 21.00 do jutra (7.08) do godz. 5.00 na remontowanym moście Piłsudskiego w Toruniu obowiązywał będzie ruch wahadłowy.
 • O planach Żużlowej Reprezentacji Polski na kolejne miesiące 2020 r. była mowa 5 sierpnia 2020 r. na toruńskiej Motoarenie.