Bramy fortyfikacji otwarte | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Bramy fortyfikacji otwarte

Kultura, Miasto
Data publikacji: 11 czerwca 2021
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu Marek Rubnikowicz przemawia

11 czerwca 2021 r. oficjalnie otwarto Muzeum Twierdzy Toruń – siódmy oddział Muzeum Okręgowego. Uroczystości towarzyszyło wręczenie Medalu Za zasługi dla Miasta Torunia na wstędze doktorowi Markowi Rubnikowiczowi.

- Toruń w sposób godny poprzez bramy Muzeum Twierdzy Toruń, jednego z oddziałów Muzeum Okręgowego, otwiera dziś przed gośćmi i mieszkańcami miasta rozległe, fascynujące, często jeszcze niezbadane obszary eksploatacji poznawczej toruńskich fortyfikacji mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Jest to przestrzeń cenna w skali Europy i część jednego z największych systemów fortyfikacyjnych na terenie dzisiejszej Polski. Warto tutaj zajrzeć, poznać historię tworzenia, a następnie eksploracji obiektów militarnych.

Muzeum Twierdzy Toruń mieści się w budynku dawnych Koszar Bramy Chełmińskiej, będących elementem XIX-wiecznego fortecznego systemu obronnego, powstałego dla wzmocnienia wschodniej granicy Prus. To jeden z najlepiej zachowanych w Europie zespołów budowli obronnych, stanowiący niezwykle cenny zabytek architektury militarnej. Składają się na niego forty, schrony, baterie artyleryjskie i budowle zaplecza. W Koszarach Bramy Chełmińskiej, przeznaczonych dla około 160 żołnierzy, mieściło się także laboratorium amunicyjne. Mierzący 113 metrów blok koszarowy składa się z trzech skrzydeł, mieszczących 16 komór podzielonych na 26 pomieszczeń. Przez wiele lat obiekt był nieużywany i ulegał zniszczeniu.

Do otwarcia Muzeum Twierdzy Toruń nie doszłoby bez zaangażowania władz samorządowych, państwowych, konserwatorów zabytków oraz wielu innych osób, dzięki którym inwestycja mogła zostać zrealizowana. Wśród nich miejsce czołowe z pewnością zajmuje były dyrektor Muzeum Okręgowego, doktor Marek Rubnikowicz.

- Muzeum Twierdzy Toruń powstało w naszym mieście z inspiracji i pod fachowym nadzorem pana Marka Rubnikowicza. Dlatego w dniu przesuniętego i oficjalnego otwarcia placówki możemy wobec Pana Dyrektora wyznać z wdzięcznością: ocalił i obronił tę warownię, bo stał się dla niej jak baszta, zamek obronny, kasztel i puklerzstwierdził przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski.

Marek Rubnikowicz stanowisko dyrektora objął w 2007 r. i zarządzał placówką przez 14 lat. W tym czasie muzeum zanotowało dynamiczny wzrost liczby widzów: z 208 tys. do ok. 400 tys. gości rocznie. Pod jego kierownictwem instytucja stała się jednym z 10 najchętniej odwiedzanych muzeów w Polsce, a wszystkie budynki muzealne przeszły jedne z największych prac modernizacyjnych w swoich dziejach. W czasie jego pracy muzeum m.in. zyskało dwa nowe oddziały – Muzeum Toruńskiego Piernika i Muzeum Twierdzy Toruń, gruntownie wyremontowano także m.in. Dom Mikołaja Kopernika, Dom Eskenów i Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika. Te i wiele innych zasług 24 września 2020 r. doceniła Rada Miasta Torunia jednogłośnie decydując o nadaniu doktorowi Medalu Za zasługi dla Miasta Torunia na wstędze. Oficjalnie otwarcie Muzeum Twierdzy Toruń było okazją do przekazania wyróżnienia dyrektorowi.

- Ten medal, wspaniałe wyróżnienie, dedykuję tym wszystkim, którzy przyczynili się do świetności muzeum, ponieważ stało się to także z Państwa udziałem. Dziękuję Wam wszystkim za to, że mnie wspomagaliście i byliście ze mnąpowiedział doktor Marek Rubnikowicz.

Prace w obiekcie przeprowadzone zostały w ramach projektu „Muzeum Twierdzy Toruń – adaptacja Koszar Bramy Chełmińskiej na cele muzealne”. Projekt współfinansowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Oś priorytetowa VIII „Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury”. Działanie 8.1 „Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury”. Koszt całkowity projektu wynosi 22 935 376 zł, natomiast kwota dofinansowania: 14 382 298,52 zł. Źródło finansowania: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.

Logo UE


Więcej:

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

  • Otwieramy lewoskręt przy Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski wyjmuje z koszyka wiklinowego mazurki i podaje seniorom
    Miasto
    Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • Na zdjeciu: prezydent stoi ze sportowcami, którym wręczył nagrody
    Miasto, Sport
    Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Na zdjeciu: ławki i krzesła w sali lekcyjnej, w tle tablica i mapa
    Miasto
    Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Na zdjęciu: biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Święcenie pokarmów na Rynku Staromiejskim
    Miasto
    W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Zakończyła się przebudowa skrzyżowania ulic Podgórnej z Wiązową. Powstało tu wyniesione skrzyżowanie. We wtorek 26 marca 2024 r. około godziny 16:00, po zakończeniu ostatnich prac porządkowych, zostanie udostępnione do ruchu.
  • W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Zbliża się 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. Jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce odbędzie się w dniach 24-25 kwietnia 2024 r. w Copernicus Toruń Hotel.
  • W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Stowarzyszenie Centrum Wsparcia Rozwoju zaprasza na darmowe zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży z lewobrzeża w ramach projektu „Toruńskie Lewobrzeże aktywne sportowo”.