www.torun.pl

Bohaterom Cudu nad Wisłą

Kultura, Miasto
Data publikacji: 14 sierpnia 2020
Autor: Filip Tomasik

W setną rocznicę Bitwy Warszawskiej, przed siedzibą Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, odsłonięta została tablica „Pamięci tych, którym winniśmy dług wdzięczności za wolność naszą i Europy”.

Wydarzenie jest elementem 100. Rocznicy wojewódzkich obchodów Cudu nad Wisłą. Tablica upamiętniająca bohaterów zwycięskiej bitwy z 1920 roku została odsłonięta 14 sierpnia 2020 r. przy wejściu głównym do Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu na placu Teatralnym 2. Druga tablica pamięci zostanie odsłonięta 15 sierpnia br. we Włocławku.

W uroczystości wzięli udział m.in. marszałek Piotr Całbecki, prezydent Torunia Michał Zaleski i biskup ordynariusz diecezji toruńskiej Wiesław Śmigiel.

- Zwycięstwo z sierpnia 1920 r. było momentem przełomowym dla losów odrodzonej Polski. Nasza niepodległość przetrwała, ale zwycięstwo okupiliśmy krwią tysięcy Polek i Polaków, bohaterek i bohaterów, o których nigdy nie wolno nam zapomniećpowiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

- Tablice są wyrazem naszej pamięci o bohaterach: inteligencji, harcerzach, rolnikach, chłopach, duchownych, wszystkich tych, którzy nie zawahali się sto lat temu, żeby pójść być może na śmierć. Ta świadomość była jedynie wówczas możliwa do zniesienia, kiedy przyświecał im promyk nadziei, że moje dzieci, moi wnukowie żyć będą w wolnej Polscemówił marszałek Piotr Całbecki.

Wydarzenie poprzedziło złożenie kwiatów w Parku Pamięci pod pomnikiem Ofiar Zbrodni Pomorskiej.

Bitwa Warszawska, zwyczajowo nazywana Cudem nad Wisłą miała miejsce w dniach 13-15 sierpnia 1920 roku. Starcie miało decydujący wpływ dla losów wojny polsko-bolszewickiej. Zwycięstwo strony polskiej pozwoliło zachować niepodległość odradzającej się Rzeczypospolitej, a także przekreśliło radzieckie plany ofensywy na Europę. Szacuje się, że straty strony polskiej wyniosły ok. 4,5 tys. zabitych, 22 tys. rannych i 10 tys. zaginionych.

fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Eko, Miasto
  Trwa realizacja projektu obywatelskiego, w ramach którego w Toruniu pojawią się tzw. zielone przystanki komunikacji miejskiej. Gotowa jest koncepcja projektowa.
 • Na zdjęciu: budynek Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu
  Kultura, Miasto
  Krzysztof Stanisławski 1 października 2020 roku obejmie stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.
 • Na zdjęciu: tramwaj jadący po ulicach miasta
  MZK
  W najbliższą sobotę 26 września 2020 r., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomiony zostanie dodatkowy kurs tramwaju linii nr 5.
 • Na zdjęciu: gala Festiwalu Camerimage 2019 na toruńskich Jordankach
  Kultura, Miasto
  Radni wyrazili zgodę na zmiany w budżecie miasta na rok 2020 i w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2020-2050. Dotyczyły one przesunięć w finansowaniu Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Władze ECF zwróciły się z prośbą o zgodę na wykorzystanie 1 miliona złotych z dotacji celowej na wydatki inwestycyjne, a nie na organizację...
 • Miasto
  Co roku w ostatnią niedzielę września przypada Międzynarodowy Dzień Głuchych. To okazja do przypomnienia o potrzebach i problemach osób dotkniętych utratą słuchu.
 • 22. sesja Rady Miasta Torunia - ekran monitora na tle banera Toruń
  Miasto
  Radni podczas sesji Rady Miasta 24 września przegłosowali stanowisko ws. treści budżetu na rok 2021.
 • Koncerty klasyczne i rozrywkowe, Noc Naukowców w Młynie Wiedzy, jesienne wycieczki miejskie i podmiejskie, a dla dzieciaków przegląd filmów w CSW - to tylko mały wyjątek z tego, co będzie się działo w ten weekend w toruńskiej kulturze. A w sporcie decydujący mecz o awans do PGE Ekstraligi rozegra Apator Toruń.
 • Toruńscy radni zgodzili się na wydłużenie kadencji organów pomocniczych Gminy Miasta Toruń.
 • 85 billboardów promujących potencjał gospodarczy Torunia zostanie odśłoniętych w 10 polskich miastach w ramach projektu „Invest in BiT CITY2”.
 • 1 października 2020 roku w Dworze Artusa odbędzie się tegoroczny koncert Fundacji Platon. Gwiazdą wieczoru będzie zespół KROKE.
 • Toruńscy radni podczas sesji 24 września 2020 roku przyjęli uchwałę w sprawie nadania parkowi w obrębie al. Niezależnego Zrzeszenia Studentów, al. Jana Pawła II, ulic: Chopina i Tujakowskiego oraz al. 500-lecia nazwy „Park 100-lecia Powrotu Torunia do Wolnej Polski”.
 • Radni jednogłośnie wyrazili zgodę na zmianę wysokości stawek podatków od środków transportowych i podatków od nieruchomości.
 • Wieloletni dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu Marek Rubnikowicz otrzyma Medal "Za zasługi dla Miasta Torunia" na wstędze – tak jednogłośnie zdecydowali radni podczas 22. sesji Rady Miasta Torunia 24 września 2020 r.
 • W poniedziałek 28 września 2020 r. zmieni się organizacja ruchu drogowego w rejonie pl. Niepodległości.