Bezpłatne porady dla mieszkańców | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Bezpłatne porady dla mieszkańców

Miasto
Data publikacji: 12 kwietnia 2021
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Na zdjęciu: ekran komputera, pracownicy medyczni, stos książek, strare materiały archiwalne, podawaniew ręki, kran

Zachęcamy do skorzystania z Poradni Studenckich UMK, w których studenci pod okiem akademików odpowiadają na pytania mieszkańców. Przedsięwzięcie to część projektu realizowanego na 10 uniwersytetach w całej Europie.

Jednym z założeń projektu realizowanego w konsorcjum Young Universities for the Future of Europe, czyli inicjatywy powołanej do przygotowania modelu Uniwersytetu Europejskiego, jest wzmacnianie relacji pomiędzy uczelniami a społecznością lokalną oraz promowanie wśród mieszkańców specjalistycznej, aktualnej wiedzy o świecie. W tym zakresie Urząd Miasta Torunia współpracuje ściśle z UMK przy realizacji konkretnych zadań.

Projekt YUFE zakłada, że na wszystkich 10 zrzeszonych uczelniach będą funkcjonować tzw. Help Desks, w ramach których studenci pod opieką naukowców mają służyć swoją wiedzą i doświadczeniem mieszkańcom miast oraz regionów. Realizacją tej inicjatywy na UMK jest uruchomiona sieć poradni. W ramach projektu studenci – pod merytoryczną opieką nauczycieli akademickich – będą odpowiadać na pytania mieszkańców. Porady udzielane są bezpłatnie.

Chęć udziału w inicjatywie zgłosiło do tej pory siedem zespołów z różnych wydziałów UMK. Mieszkańcy mogą uzyskać poradę prawną (pomocą mogą być objęci mieszkańcy, których sytuacja finansowa nie pozwala na skorzystanie z komercyjnych usług prawniczych), w zakresie zdrowia, nowych technologii w dydaktyce i metodyce, gospodarowania wodą, projektowania i wykonywania murali oraz zarządzania dokumentacją. Mogą również uzyskać wsparcie w rozwiązywaniu problemów rodzinnych, wychowawczych i socjalnych.

Obecnie, ze względu na pandemię sieć poradni ma charakter wirtualny. Dokładny zakres tematyczny i tryb pracy, a także zasady korzystania z oferty znajdują się na stronie: https://poradnie.umk.pl/pages/main_page/ (kliknij w link, aby przejść do strony). Pytanie można zadać za pomocą formularza: https://poradnie.umk.pl/pages/formularz/ (kliknij w link, aby przejść do formularza).

Sieć Poradni Studenckich UMK tworzą:
– Uniwersytecka Poradnia Prawna (Wydział Prawa i Administracji)
– Studencka Poradnia Zdrowia (Wydział Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum)
– Wirtualna Poradnia Dydaktyki i Metodyki Nauczania Wspomaganego Nowymi Technologiami (Wydział Filozofii i Nauk Społecznych)
– Poradnia Gospodarowania Wodą (Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej)
– Uniwersytecka Poradnia Profilaktyki i Pomocy SYNERGIA
   (Wydział Filozofii i Nauk Społecznych)
– Poradnia Projektowania Murali (Wydział Sztuk Pięknych)
– Pogotowie Archiwalne (Wydział Nauk Historycznych).

To pierwszy etap wdrażania inicjatywy, która w chwili obecnej ma charakter bardziej lokalny. W kolejnej odsłonie Poradnie Studenckie UMK wejdą w skład federacji podobnych punktów startujących na zrzeszonych uczelniach. Docelowo mieszkańcy będą mogli skorzystać z porad udzielanych np. przez studentów w Madrycie, Rzymie czy Bremie. Tak jak mieszkańcy tych miast będą mogli zadań pytanie studentom UMK. Takie działanie ma nie tylko zacieśniać więzi między uczelniami a społecznościami lokalnymi. Ma także budować uniwersytety bardziej otwarte na potrzeby mieszkańców oraz zwiększać aktywność społeczności akademickiej. Warto dodać, że nasz Uniwersytet przygotowuje się do przyjęcia studentów, którzy w ramach specjalnej ścieżki kształcenia – Diploma Supplement Track – przyjadą z innych uczelni YUFE studiować na UMK. Oni także w ramach specjalnego programu będą mogli uczestniczyć w pracach sieci poradni.  
Zachęcamy więc do odwiedzenia strony i skorzystania z oferty Poradni Studenckich UMK.

Informacje o YUFE

YUFE, czyli Młode Uniwersytety dla Przyszłości Europy (Young Universities for the Future of Europe) to jedno z 41 konsorcjów wybranych przez Komisję Europejską do budowy i testowania modelu Uniwersytetu Europejskiego - otwartego, nieelitarnego i integrującego różne środowiska, a także promującego innowacyjność, interdyscyplinarność oraz najwyższą jakość w badaniach i edukacji. YUFE tworzy dziesięć dynamicznych, młodych, skoncentrowanych na studentach uniwersytetów badawczych (łącznie ponad 190 tys. studentów i ponad 32 tys. pracowników) i czterech partnerów nieakademickich zajmujących się edukacją wyższą, rynkiem pracy i przedsiębiorczością.

Współpracujemy, by promować nasze programy edukacyjne, opracować mechanizmy ułatwiające mobilność studentów i pracowników oraz stworzyć model szkolnictwa wyższego bez granic, a jednocześnie dobrze osadzonego w lokalnym kontekście, reagującego na zmiany zachodzące w społeczeństwie i na rynku pracy. Dążymy do wzmocnienia idei kształcenia przez całe życie, podkreślenia wartości wielokulturowości, wielojęzyczności i integracji europejskiej. Pilotażowa edycja projektu potrwa do grudnia 2022 roku.

fot. Uniwersytet Mikołaja Kopernika

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Do tej pory w 27 edycjach konkursu w Toruniu wyłoniono 145 laureatek i laureatów, a 8 spośród nich zostało laureatkami i laureatami na szczeblu ogólnopolskim. - To nasza toruńska duma i promocja. Wszystkim, którzy byli w grupie Ośmiu Wspaniałych serdecznie gratuluję i dziękuję za reprezentowanie naszego miasta – powiedział prezydent Torunia Michał...
  • Plakat informujący o konkursie Legendarny Toruń
    Kultura, Miasto
    Rusza konkurs fotograficzny pn. „Legendarny Toruń”. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich amatorów fotografii, chcących pokazać w swoich pracach legendarne oblicze miasta. Prace oceni jury pod przewodnictwem uznanego fotografa Jacka Kutyby. Konkurs jest częścią projektu „Park Kultury”, realizowanego przez Stowarzyszenie GoSport.
  • Grafika przedstawia obrys sprzedanej działki przy ul. Grudziądzkiej
    Biznes, Miasto
    Powiększy się wolumen powierzchni usługowo-biurowej w Toruniu. Taką inwestycję zapowiada zwycięzca przetargu na sprzedaż miejskiej działki przy ul. Grudziądzkiej 194 firma Lem-Bud. Deweloper wpłaci do kasy Torunia 8,7 mln zł.
  • Mapa pokrycia Torunia planami miejscowymi.
    Miasto
    Do 31 maja 2024 r. można składać wnioski do planu ogólnego Torunia – dokumentu z zakresu zagospodarowania przestrzennego, który zastąpi obowiązujące dotychczas studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta.
  • Miasto
    W rocznicę śmierci prof. Artura Hutnikiewicza i prof. Mariana Biskupa przedstawiciele miasta złożyli kwiaty na grobach honorowych obywateli Torunia.
  • Miasto
    - We wtorek 16 kwietnia 2024 r. od godz. 14:21 do godz. 18:00 na terenie miasta Torunia i powiatu toruńskiego nadal punktowo prognozowane są burze, którym mogą towarzyszyć opady deszczu do około 10 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Możliwy drobny grad. - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Od środy, 17 kwietnia 2024 r., zostanie wprowadzona korekta rozkładu jazdy linii nr 111.
  • Stowarzyszenie LGD „Dla Miasta Torunia” rozpoczyna realizację projektu pn. „Klub zdrowego seniora!” w ramach zadania publicznego związanego z działalnością na rzecz osób w wieku emerytalnym.
  • - We wtorek 16 kwietnia 2024 r. od godz. 14:21 do godz. 18:00 na terenie miasta Torunia i powiatu toruńskiego nadal punktowo prognozowane są burze, którym mogą towarzyszyć opady deszczu do około 10 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Możliwy drobny grad. - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • 20 kwietnia torunianie będą mogli wziąć udział w akcji „Wiosenne porządki z MPO".
  • Odpowiedź Zastępcy Prezydenta Miasta Torunia Zbigniewa Fiderewicza na pismo Wojewody Kujawsko-Pomorskiego dot. podjęcia aktualizacji opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych Skarbu Państwa położonych w Toruniu przy ul. Droga Starotoruńska 1.
  • Od 11 do 14 kwietnia 2024 r. w Redzie odbywały się XXVI Mistrzostwa Polski Pracowników Samorządowych w Piłce Siatkowej, w których udział wzięła reprezentacja Urzędu Miasta Torunia.
  • Podczas przebudowy Bulwaru Filadelfijskiego, w jego zachodniej części, odkryty został mur oporowy wiślanej skarpy. Obiekt został zbadany, a następnie zasypany. Teraz jego położenie zostało uwzględnione w nawierzchni jezdni, która nad nim przebiega.
  • Sandra Van Der Zanden, zawodniczka klubu MKSW Pomorzanin Toruń, została brązową medalistką Mistrzostw Europy Juniorek w boksie w kategorii +81 kg. Zawody odbyły się w dniach 02-15 kwietnia chorwackim Porecu.