www.torun.pl

Bezpieczniejsze ulice dla pieszych i rowerzystów

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 13 grudnia 2018
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Zamontowano kocie oczka

W 2019 roku rozpocznie się trzeci etap Programu Poprawy Bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych i przejazdach dla rowerzystów w Toruniu. Dotychczas udało się m.in. poprawić bezpieczeństwo przy placówkach oświatowych, szpitalach i przychodniach oraz w ciągu drogi krajowej nr 91, a także w ciągu dróg wojewódzkich i powiatowych w mieście.

Program Poprawy Bezpieczeństwa uruchomiono w 2017 roku. Od tamtej pory przeprowadzono szereg działań, które obejmują modernizację lub doposażenie przejść, w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Są one realizowane na przejściach dla pieszych i przejazdach dla rowerzystów. Dodatkowo dla wzmocnienia tych działań w maju tego roku Prezydent Miasta Torunia powołał Zespół ds. poprawy bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego- pieszych i rowerzystów na terenie miasta.

- Ideą tego programu jest poprawa bezpieczeństwa tych niechronionych uczestników ruchu drogowego. To działanie wieloletnie, a na jego efekty trzeba będzie poczekać kilka lat. Przyczyny zdarzeń drogowych to zazwyczaj błędy uczestników ruchumówił podczas konferencji prasowej 13 grudnia prezydent Michał Zaleski.             

Program podzielono na trzy etapy. W pierwszym (realizowanym w 2017 roku) postawiono na  poprawę bezpieczeństwa przy placówkach oświatowych, szpitalach i przychodniach oraz w ciągu drogi krajowej nr 91. Podjęto szereg działań, które obejmują modernizację lub doposażenie przejść w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Dzięki programowi na Szosie Chełmińskiej przy skrzyżowaniu z ul. Słoneczną i św. Antoniego wybudowano sygnalizację świetlną. Udało to się także na ul. Warszawskiej przy IV LO.

Przy placówkach edukacyjnych i w ciągu drogi krajowej nr 91 pojawiły się piktogramy, ostrzegające kierowców o znajdujących się w pobliżu dzieciach. Zamontowano około 300 punktowych elementów świetlnych tzw. „kocich oczek”.

Widoczność przejść dla pieszych jak i przejazdów dla rowerzystów poprawiła się przez grubowarstwowe oznakowanie poziome. Pomalowano 3 077 m2 przejść dla pieszczych i 3 000 m2przejazdów dla rowerzystów.

- W 2017 roku pojawiły się wyspy azylu dla pieszych (na ul. Legionów przy skrzyżowaniu z ul. św. Faustyny oraz na ul. Wschodnia przy ul. Żwirowej) a także bariery wygrodzeniowe m.in. przy szkole na ul. Dziewulskiego, na Hallera i Kniaziewicza, na Sklodowskiej-Curie przy Dworcu Wschodnimtłumaczy Marcin Kowallek, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia.

Zamontowano też aktywne oznakowanie przejść dla pieszych i przejazdów dla rowerzystów. Znaki takie posiadają lampy ostrzegawcze, które włączają się w momencie pojawienia się pieszego przy przejściu. Na terenie Torunia zostało zamontowanych 250 takich znaków.

Drugi etap, realizowany w tym roku koncentrował się na drogach krajowych nr 15 i 80, drogach wojewódzkich oraz drogach powiatowych i gminnych, na których doszło do zdarzeń drogowych i dla których przyjęto indywidualną propozycję rozwiązania w tym projektów stałej organizacji ruchu.

Powstały wzbudzane sygnalizacje świetlne na Szosie Bydgoskiej - przy pętli tramwajowej i przy Arpolu. Gotowa jest sygnalizacja  na przejściu dla pieszych przy ul. Żwirki Wigury, przy Szkole Podstawowej nr 4. Kontynuowany jest montaż aktywnego oznakowania przejść dla pieszych i dobudowa oświetlenia drogowego przy przejściach dla pieszych i przejazdach dla rowerzystów na terenie całego Torunia.

W tym roku zlecony został także montaż 312 sztuk punktowych elementów świetlnych, czyli tzw. „kocich oczek”.

W ramach programu w 2019 roku zaplanowano budowę sygnalizacji świetlnych przy:

 1. placu bpa. Chrapka – sygnalizacje świetlne na przejazdach tramwajowych;
 2. placu Honorowych Dawców Krwi - sygnalizacje świetlne na przejazdach tramwajowych;
 3. placu Hoffmanna - sygnalizacje świetlne na przejazdach tramwajowych;
 4. ul. Przy Skarpie - skrzyżowanie z ul. Konstytucji 3-go Maja – sygnalizacja wzbudzana;
 5. ul. Skłodowskiej-Curie - skrzyżowanie z ul. Chrzanowskiego – pełna sygnalizacja.

Przewiduje się zaprojektowanie i wykonanie 50 lamp oświetlenia drogowego przejść dla pieszych i przejazdów dla rowerzystów oraz budowę wyświetlaczy prędkości-„buźki”. W przyszłym roku zostaną wprowadzone zmiany organizacji ruchu na placu Hoffmanna wraz z korektą jezdni oraz na placu pokoju Toruńskiego.

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu autobus z reklamą „Podróżuj razem z nami” z wizerunkiem Katarzynky Żak i Adriana Miedzińskiego
  Miasto, MZK
  „Podróżuj razem z nami” to hasło promującej transport miejski kampanii społecznej Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu. Na trasę wyjechał pierwszy autobus wspierający akcję.
 • Na zdjęciu toruńska starówka w deszczu
  Miasto
  9 sierpnia od godz. 14:00 na terenie Torunia i powiatu toruńskiego mogą wystąpić anomalie pogodowe.
 • Na zdjęciu tablica informacyjna Parku Pamięci Narodowej, w tle zachodące słońce i uczestnicy wydarzenia
  Miasto
  8 sierpnia 2020 r. otwarty został Park Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba”. Miejsce upamiętnia tysiące Polaków, którzy w okresie II wojny światowej ratowali Żydów narażając własne życie.
 • Na zdjęciu zdobywca tytułu DJ Roku, WRB. trzyma statuetkę oraz dyplom
  Kultura, Miasto
  Po prawie miesiącu głosowania, poznaliśmy zwycięzców plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2020. 8 sierpnia nagrodzony został najlepszy toruński DJ, Wykonawca, Nadzieja oraz Płyta Roku.
 • Na zdjęciu kran nad suchym zlewem
  Miasto
  Na 10 sierpnia 2020 r. zostało zaplanowane czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do niektórych budynków przy ul. Warneńczyka oraz Bażyńskich.
 • Maciej Tacher
  Kultura, Miasto
  Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.
 • W sobotę 8 sierpnia 2020 r., w związku z zawodami żużlowymi, uruchomiony zostanie dodatkowy kurs tramwaju linii nr 5.
 • W związku ze zmianą organizacji ruchu drogowego w rejonie al. św. Jana Pawła II oraz pl. Niepodległości od soboty 8 sierpnia 2020 r. godz. 8:00 przeniesiony zostanie przystanek autobusowy „Plac Rapackiego”.
 • 1 i 2 sierpnia 2020 r. odbyła się pierwsza edycja międzynarodowego wyścigu „Śladami Królewny Anny Wazówny o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego”.
 • W piątek 7 sierpnia 2020 roku odbędzie się otwarty amatorski turniej siatkówki plażowej. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, trwają zapisy duetów siatkarskich, które chcą wystąpić na boiskach na plaży przy ul. Broniewskiego 90.
 • Trzy spektakle w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych, plebiscyt Toruńskie Gwiazdy 2020, piknik sztuki w Kaszczorku, wieczorne rejsy toruńskich flisaków - tak zapowiada się najbliższy weekend w Toruniu.
 • Po decyzji rządu dotyczącej powrotu uczniów do szkół od 1 września 2020 r. miasto intensywnie przygotowuje się do organizacji pracy placówek oświatowych w nowych warunkach.
 • Na terenie Torunia i powiatu toruńskiego potwierdzono 237 przypadków zarażenia koronawirusem. Kwarantanną objęto 374 osoby, a 172 powróciło do zdrowia. Od początku trwania pandemii odnotowano 20 zgonów.
 • Informujemy, że w czwartek 6 sierpnia 2020 r. w godzinach popołudniowych na terenie budowy w rejonie placu Rapackiego i pl. Niepodległości nastąpiła awaria sygnalizacji świetlnej. Trwa jej usuwanie.