www.torun.pl

Bezpieczniejsze ulice dla pieszych i rowerzystów

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 13 grudnia 2018
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Zamontowano kocie oczka

W 2019 roku rozpocznie się trzeci etap Programu Poprawy Bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych i przejazdach dla rowerzystów w Toruniu. Dotychczas udało się m.in. poprawić bezpieczeństwo przy placówkach oświatowych, szpitalach i przychodniach oraz w ciągu drogi krajowej nr 91, a także w ciągu dróg wojewódzkich i powiatowych w mieście.

Program Poprawy Bezpieczeństwa uruchomiono w 2017 roku. Od tamtej pory przeprowadzono szereg działań, które obejmują modernizację lub doposażenie przejść, w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Są one realizowane na przejściach dla pieszych i przejazdach dla rowerzystów. Dodatkowo dla wzmocnienia tych działań w maju tego roku Prezydent Miasta Torunia powołał Zespół ds. poprawy bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego- pieszych i rowerzystów na terenie miasta.

- Ideą tego programu jest poprawa bezpieczeństwa tych niechronionych uczestników ruchu drogowego. To działanie wieloletnie, a na jego efekty trzeba będzie poczekać kilka lat. Przyczyny zdarzeń drogowych to zazwyczaj błędy uczestników ruchumówił podczas konferencji prasowej 13 grudnia prezydent Michał Zaleski.             

Program podzielono na trzy etapy. W pierwszym (realizowanym w 2017 roku) postawiono na  poprawę bezpieczeństwa przy placówkach oświatowych, szpitalach i przychodniach oraz w ciągu drogi krajowej nr 91. Podjęto szereg działań, które obejmują modernizację lub doposażenie przejść w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Dzięki programowi na Szosie Chełmińskiej przy skrzyżowaniu z ul. Słoneczną i św. Antoniego wybudowano sygnalizację świetlną. Udało to się także na ul. Warszawskiej przy IV LO.

Przy placówkach edukacyjnych i w ciągu drogi krajowej nr 91 pojawiły się piktogramy, ostrzegające kierowców o znajdujących się w pobliżu dzieciach. Zamontowano około 300 punktowych elementów świetlnych tzw. „kocich oczek”.

Widoczność przejść dla pieszych jak i przejazdów dla rowerzystów poprawiła się przez grubowarstwowe oznakowanie poziome. Pomalowano 3 077 m2 przejść dla pieszczych i 3 000 m2przejazdów dla rowerzystów.

- W 2017 roku pojawiły się wyspy azylu dla pieszych (na ul. Legionów przy skrzyżowaniu z ul. św. Faustyny oraz na ul. Wschodnia przy ul. Żwirowej) a także bariery wygrodzeniowe m.in. przy szkole na ul. Dziewulskiego, na Hallera i Kniaziewicza, na Sklodowskiej-Curie przy Dworcu Wschodnimtłumaczy Marcin Kowallek, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia.

Zamontowano też aktywne oznakowanie przejść dla pieszych i przejazdów dla rowerzystów. Znaki takie posiadają lampy ostrzegawcze, które włączają się w momencie pojawienia się pieszego przy przejściu. Na terenie Torunia zostało zamontowanych 250 takich znaków.

Drugi etap, realizowany w tym roku koncentrował się na drogach krajowych nr 15 i 80, drogach wojewódzkich oraz drogach powiatowych i gminnych, na których doszło do zdarzeń drogowych i dla których przyjęto indywidualną propozycję rozwiązania w tym projektów stałej organizacji ruchu.

Powstały wzbudzane sygnalizacje świetlne na Szosie Bydgoskiej - przy pętli tramwajowej i przy Arpolu. Gotowa jest sygnalizacja  na przejściu dla pieszych przy ul. Żwirki Wigury, przy Szkole Podstawowej nr 4. Kontynuowany jest montaż aktywnego oznakowania przejść dla pieszych i dobudowa oświetlenia drogowego przy przejściach dla pieszych i przejazdach dla rowerzystów na terenie całego Torunia.

W tym roku zlecony został także montaż 312 sztuk punktowych elementów świetlnych, czyli tzw. „kocich oczek”.

W ramach programu w 2019 roku zaplanowano budowę sygnalizacji świetlnych przy:

 1. placu bpa. Chrapka – sygnalizacje świetlne na przejazdach tramwajowych;
 2. placu Honorowych Dawców Krwi - sygnalizacje świetlne na przejazdach tramwajowych;
 3. placu Hoffmanna - sygnalizacje świetlne na przejazdach tramwajowych;
 4. ul. Przy Skarpie - skrzyżowanie z ul. Konstytucji 3-go Maja – sygnalizacja wzbudzana;
 5. ul. Skłodowskiej-Curie - skrzyżowanie z ul. Chrzanowskiego – pełna sygnalizacja.

Przewiduje się zaprojektowanie i wykonanie 50 lamp oświetlenia drogowego przejść dla pieszych i przejazdów dla rowerzystów oraz budowę wyświetlaczy prędkości-„buźki”. W przyszłym roku zostaną wprowadzone zmiany organizacji ruchu na placu Hoffmanna wraz z korektą jezdni oraz na placu pokoju Toruńskiego.

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Święta Katarzyna wypiek rozpoczyna, a my startujemy z weekendem w Toruniu! Przed nami spotkania: muzyczne - 30. Blues Meeting, dramatyczne - Teatrów Jednego Aktora oraz projektantów i ilustratorów - GrafConf 2019.
 • Miasto
  Rozpoczęła się dyskusja nad projektem budżetu Torunia na 2020 r. Na sesji Rady Miasta Torunia 21 listopada 2019 r. odbyło się pierwsze czytanie dokumentu.
 • Kultura, Miasto
  Koncerty muzyczne, projekcje filmowe, wydarzenia poetyckie oraz artystyczne. 11-15 grudnia 2019 r. po raz szósty w Toruniu organizowane są Dni Grzegorza Ciechowskiego.
 • Miasto
  We wtorek 19 listopada 2019 r. pożegnaliśmy w Toruniu dr Romana Łyska. Znany toruński kardiolog zmarł 14 listopada 2019 r.
 • Miasto
  Pracownicy socjalni obchodzą swoje święto. Z tej okazji 20 listopada 2019 r. odbyło się uroczyste spotkanie w Ratuszu Staromiejskim.
 • Miasto
  Rozpoczynamy 2. etap konsultacji społecznych w sprawie rewitalizacji stawu przy ul. Poznańskiej. Spotkanie konsultatyjne odbędzie się 28 listopada 2019 r.
 • 21 listopada 2019 r. Rada Miasta przyjęła Plan Adaptacji Miasta Torunia do zmian klimatu do roku 2030.
 • Wzrosną opłaty za pobyt dziecka w żłobku - taką decyzję podjęli radni 21 listopada 2019 r.
 • Podczas 12. sesji radni w ramach pierwszego czytania zapoznali się z uchwałami dotyczącymi sposobu i zakresu usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych i ich zagospodarowania oraz regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasta Toruń.
 • Ponad 26,5 km dróg lokalnych zostanie zbudowanych bądź przebudowanych w latach 2010-2023. Podczas 12. sesji Rady Miasta przyjęty został „Program Budowy Dróg Lokalnych” na te lata.
 • "Rozstrzelana niepodległość. Ofiary zbrodni pomorskiej 1939 roku" to temat konferencji organizowanej w piątek 22 listopada 2019 r. przez Fundację Generał Elżbiety Zawackiej i Instytut Pamięci Narodowej Delegatura Bydgoszcz. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na piernikowy festyn "Święta Katarzyna wypiek rozpoczyna…". Impreza odbędzie się w sobotę 23 listopada 2019 r. w godzinach 10.00–16.00 w Muzeum Toruńskiego Piernika przy ulicy Strumykowej 4.
 • W 2020 roku Toruń będzie świętował 100. rocznicę powrotu do wolnej Polski.
 • 28 listopada - 1 grudnia 2019 r. po raz dwunasty w Toruniu odbędzie się festiwal przyrodniczy „Sztuka Natury”.