www.torun.pl

Bezpieczniejsze ulice dla pieszych i rowerzystów

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 13 grudnia 2018
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Zamontowano kocie oczka

W 2019 roku rozpocznie się trzeci etap Programu Poprawy Bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych i przejazdach dla rowerzystów w Toruniu. Dotychczas udało się m.in. poprawić bezpieczeństwo przy placówkach oświatowych, szpitalach i przychodniach oraz w ciągu drogi krajowej nr 91, a także w ciągu dróg wojewódzkich i powiatowych w mieście.

Program Poprawy Bezpieczeństwa uruchomiono w 2017 roku. Od tamtej pory przeprowadzono szereg działań, które obejmują modernizację lub doposażenie przejść, w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Są one realizowane na przejściach dla pieszych i przejazdach dla rowerzystów. Dodatkowo dla wzmocnienia tych działań w maju tego roku Prezydent Miasta Torunia powołał Zespół ds. poprawy bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego- pieszych i rowerzystów na terenie miasta.

- Ideą tego programu jest poprawa bezpieczeństwa tych niechronionych uczestników ruchu drogowego. To działanie wieloletnie, a na jego efekty trzeba będzie poczekać kilka lat. Przyczyny zdarzeń drogowych to zazwyczaj błędy uczestników ruchumówił podczas konferencji prasowej 13 grudnia prezydent Michał Zaleski.             

Program podzielono na trzy etapy. W pierwszym (realizowanym w 2017 roku) postawiono na  poprawę bezpieczeństwa przy placówkach oświatowych, szpitalach i przychodniach oraz w ciągu drogi krajowej nr 91. Podjęto szereg działań, które obejmują modernizację lub doposażenie przejść w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Dzięki programowi na Szosie Chełmińskiej przy skrzyżowaniu z ul. Słoneczną i św. Antoniego wybudowano sygnalizację świetlną. Udało to się także na ul. Warszawskiej przy IV LO.

Przy placówkach edukacyjnych i w ciągu drogi krajowej nr 91 pojawiły się piktogramy, ostrzegające kierowców o znajdujących się w pobliżu dzieciach. Zamontowano około 300 punktowych elementów świetlnych tzw. „kocich oczek”.

Widoczność przejść dla pieszych jak i przejazdów dla rowerzystów poprawiła się przez grubowarstwowe oznakowanie poziome. Pomalowano 3 077 m2 przejść dla pieszczych i 3 000 m2przejazdów dla rowerzystów.

- W 2017 roku pojawiły się wyspy azylu dla pieszych (na ul. Legionów przy skrzyżowaniu z ul. św. Faustyny oraz na ul. Wschodnia przy ul. Żwirowej) a także bariery wygrodzeniowe m.in. przy szkole na ul. Dziewulskiego, na Hallera i Kniaziewicza, na Sklodowskiej-Curie przy Dworcu Wschodnimtłumaczy Marcin Kowallek, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia.

Zamontowano też aktywne oznakowanie przejść dla pieszych i przejazdów dla rowerzystów. Znaki takie posiadają lampy ostrzegawcze, które włączają się w momencie pojawienia się pieszego przy przejściu. Na terenie Torunia zostało zamontowanych 250 takich znaków.

Drugi etap, realizowany w tym roku koncentrował się na drogach krajowych nr 15 i 80, drogach wojewódzkich oraz drogach powiatowych i gminnych, na których doszło do zdarzeń drogowych i dla których przyjęto indywidualną propozycję rozwiązania w tym projektów stałej organizacji ruchu.

Powstały wzbudzane sygnalizacje świetlne na Szosie Bydgoskiej - przy pętli tramwajowej i przy Arpolu. Gotowa jest sygnalizacja  na przejściu dla pieszych przy ul. Żwirki Wigury, przy Szkole Podstawowej nr 4. Kontynuowany jest montaż aktywnego oznakowania przejść dla pieszych i dobudowa oświetlenia drogowego przy przejściach dla pieszych i przejazdach dla rowerzystów na terenie całego Torunia.

W tym roku zlecony został także montaż 312 sztuk punktowych elementów świetlnych, czyli tzw. „kocich oczek”.

W ramach programu w 2019 roku zaplanowano budowę sygnalizacji świetlnych przy:

 1. placu bpa. Chrapka – sygnalizacje świetlne na przejazdach tramwajowych;
 2. placu Honorowych Dawców Krwi - sygnalizacje świetlne na przejazdach tramwajowych;
 3. placu Hoffmanna - sygnalizacje świetlne na przejazdach tramwajowych;
 4. ul. Przy Skarpie - skrzyżowanie z ul. Konstytucji 3-go Maja – sygnalizacja wzbudzana;
 5. ul. Skłodowskiej-Curie - skrzyżowanie z ul. Chrzanowskiego – pełna sygnalizacja.

Przewiduje się zaprojektowanie i wykonanie 50 lamp oświetlenia drogowego przejść dla pieszych i przejazdów dla rowerzystów oraz budowę wyświetlaczy prędkości-„buźki”. W przyszłym roku zostaną wprowadzone zmiany organizacji ruchu na placu Hoffmanna wraz z korektą jezdni oraz na placu pokoju Toruńskiego.

Najczęściej czytane aktualności

 • Inwestycje, Miasto
  27 lutego 2020 r. Rada Miasta przyjęła uchwałę w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej przy ul. Winnica. Dzięki niej powstaną dwa budynki mieszkalne wielorodzinne.
 • Kultura, Miasto, Sport
  Taki weekend jak ten przypada raz na cztery lata, dlatego warto skorzystać z oferty kulturalnej w Toruniu! Przed nami: Jazz Od Nowa Festival, finisaż Artuum Mobile, Kasia Kowalska w Jordankach oraz Mata w NRD.
 • Miasto
  W związku z nowymi informacjami dotyczącymi zarażenia koronawirusem w Europie i wzmożoną zachorowalnością na grypę Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu przypomina o zasadach profilaktyki zachorowań.
 • Miasto, Sport
  Już jutro 28 lutego 2020 roku zostaną ogłoszone wyniki Plebiscytu na „Sportowca Torunia 2019 Roku” podczas uroczystej Gali, która odbędzie się w Hotelu Filmar o godz. 19:00.
 • Miasto
  27 lutego 2020 roku po ponad 26 latach dyrektor Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu Krystyna Zaleska przeszła na emeryturę. Ostatniego dnia pracy zorganizowano spotkanie pożegnalne i przekazanie władzy następczyni wieloletniej dyrektor SSM. Od jutra zarządzać lecznicą będzie Justyna Wileńska.
 • MZK
  Od marca 2020 r. zmienione zostaną rozkłady jazdy linii autobusów miejskich 10, 20, 24, 26, 34 i 40.
 • Budowa siedziby Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage została wpisana do Wieloletniej Prognozy Finansowej dla miasta Torunia na lata 2020-2050. Uchwałę w tej sprawie radni toruńscy przyjęli 27 lutego 2020 roku podczas 16. sesji Rady Miasta.
 • W sobotę 29 lutego 2020 roku Akademia Futsalu FC KJ Toruń zaprasza na „Dzień Otwarty”. Zajęcia rozpoczną się o godz. 10:00 w hali UCS UMK przy ul. Św. Józefa.
 • Gmina przeznaczy dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie oraz roboty budowlane przy zabytkach - tak zadecydowała na sesji 27 lutego 2020 r. Rada Miasta Torunia.
 • Od 17 lutego do 26 marca prezydent Torunia Michał Zaleski spotka się z mieszkańcami toruńskich osiedli. Prezydent zaprasza do rozmowy wszystkich torunian zainteresowanych sprawami miasta.
 • 16. sesja Rady Miasta Torunia odbędzie się w czwartek 27 lutego 2020 r. od godz. 10:00 w sali nr 33 Urzędu Miasta Torunia (II piętro).
 • 29 lutego 2020 roku o godz. 10:00 po raz kolejny można będzie zwiedzić Fort VII z przewodnikiem – Marcinem Orłowskim. Ruszyły zapisy na to wydarzenie.
 • 27 lutego 2020 roku radni przyjęli miejski program polityki zdrowotnej „Qźnia zdrowia kids”. Poprzez jego realizację miasto chce walczyć z otyłością o nadwagą u dzieci i młodzieży.
 • Zapraszamy na miejskie obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", które odbędą się 1 marca 2020 roku o godz. 12:00 pod pomnikiem przy Alei Solidarności.