www.torun.pl

Bezpieczniej na placu Pokoju Toruńskiego

Drogi, Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 22 listopada 2019
Autor: Agnieszka Kobus-Pęńsko

Poprawa bezpieczeństwa to główny cel prac drogowych, realizowanych obecnie na placu Pokoju Toruńskiego. Chodzi o ograniczenie prędkości samochodów i zmniejszenie liczby miejsc grożących kolizją.

Roboty zakończą się w grudniu tego roku. Dla zminimalizowania utrudnień w ruchu są prowadzone etapami. 

Od kilku dni trwają intensywne roboty drogowe na placu Pokoju Toruńskiego. Mają one związek z poprawą bezpieczeństwa w tym miejscu. Chodzi o ograniczenie prędkości pojazdów oraz o zmniejszenie potencjalnej liczby punktów kolizji pojazd-pieszy i pojazd-rowerzysta przy zjeździe z ronda. Obecnie prace są realizowane od strony ulicy Waryńskiego i parku Glazja. W tym miejscu powstaje prawoskręt w ul. Waryńskiego, który zapewni bezkolizyjny zjazd z ronda. Zostało też wprowadzone zwężenie przy wyjeździe w ulicę Przy Kaszowniku do jednego pasa ruchu. Na samym rondzie zostaną jeszcze wprowadzone miejscowe przewężenia oraz separatory, które ukierunkują ruch pojazdów. Prace mają się zakończyć w grudniu br.

Jak zapowiada Miejski Zarząd Dróg, podobne zmiany jak na placu Pokoju Toruńskiego, planowane są na też na placu Hoffmanna. Ruch na tym rondzie ma zostać zmodyfikowany na wzór ronda turbinowego z separatorami, co ma zwiększyć bezpieczeństwo.

Warto wiedzieć:

Powyższe działania są wykonywane w ramach realizowanego przez miasto Toruń od 2017 roku Programu Poprawy Bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych i przejazdach dla rowerzystów . W ramach programu montowane są również kocie oczka, aktywne znaki na przejściach dla pieszych. Instalowane są sygnalizacje, w miejscach, gdzie natężenie ruchu pieszego w ostatnim czasie znacząco wzrosło. Widoczność przejść dla pieszych jak i przejazdów dla rowerzystów poprawiła się przez grubowarstwowe oznakowanie poziome. Montowane są wyspy azylu dla pieszych, piktogramy oraz bariery wygrodzeniowe.

Wśród podejmowanych w ramach programu działań doświetlane są przejścia dla pieszych. Tylko w ubiegłym roku doświetlone zostały te najbardziej niebezpieczne przejścia, wytypowane przez Policję i Komisję Organizacji i Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Fot. Grzegorz Olkowski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Świąteczny Konwój Radia ZET zawita ponownie do Torunia! Wiele atrakcji z tej okazji czeka nas w dniach 14-15 grudnia 2019 r.
 • Miasto, MZK
  Miasto za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji kupi pięć nowoczesnych, niskopodłogowych tramwajów. To kolejny krok w stronę ekologicznego i nowoczesnego transportu miejskiego. 13 grudnia 2019 r. zostaje uruchomiony przetarg na to zadanie.
 • Miasto
  W poniedziałek 16 grudnia 2019 r. upływa termin zgłaszania kandydatek i kandydatów w ogłoszonym przez miasto plebiscycie "Współczesny torunianin 100-lecia".
 • Kultura, Miasto
  Grzegorz Ciechowski Symfonicznie, Salon Poezji, dwie projekcje filmowe oraz Koncert Specjalny Pamięci Grzegorza Ciechowskiego - Tak! Tak! To już weekend w Toruniu z liderem Republiki w roli głównej!
 • Drogi, Inwestycje
  Służby drogowe przez cały czas analizują, jak usprawnić organizację ruchu w rejonie placu Rapackiego w związku z inwestycją w alei św. Jana Pawła II .
 • Kultura, Miasto
  Grzegorz Wilk, Kasia Moś, Igor Herbut, Janusz Radek i Ania Lasota wystąpili wraz z muzykami Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej na wyjątkowym koncercie zorganizowanym w ramach 6. Dni Grzegorza Ciechowskiego. Największe utwory lidera Republiki publiczność usłyszała w oryginalnych aranżacjach Krzysztofa Herdzina.
 • Nowe drogi, chodniki, ścieżki rowerowe, zintegrowany węzeł przesiadkowy, pas tramwajowo-autobusowy i łącznik torowy – tak w przyszłości będzie wyglądał plac Rapackiego i jego okolice. 12 grudnia 2019 r. rusza kolejny etap prac – przebudowa alei św. Jana Pawła II.
 • Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. będzie nadal odbierać odpady komunalne z posesji zamieszkałych w latach 2020-2021. W związku z nowelizacją ustawy mieszkańcy muszą liczyć się ze wzrostem opłat za wywóz i utylizacje śmieci.
 • PGE Toruń zakończyła projekt związany z budową nowej sieci zasilającej ponad 70 tys. mieszkańców miasta.
 • 29 listopada 2019 roku na Rynku Staromiejskim rozpocznie się tegoroczny jarmark. Dla odwiedzających przygotowano masę atrakcji.
 • 8 grudnia 2019 roku w CKK Jordanki wystąpił Robbie Williams z koncertem promującym nowy dwupłytowy album artysty pt. „Christmas Present”.
 • W rejonie placu Rapackiego i alei św. Jana Pawła II trwa sadzenie 80 dużych drzew.
 • Po 32 latach ze stanowiska prezesa Cereal Partners Poland Toruń-Pacific odchodzi Wojciech Sobieszak.
 • Na parterze Urzędu Miasta Torunia można od kilku dni podziwiać bożonarodzeniową szopkę osadzoną w realiach toruńskich.