www.torun.pl

Bezpieczniej na placu Pokoju Toruńskiego

Drogi, Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 22 listopada 2019
Autor: Agnieszka Kobus-Pęńsko

Poprawa bezpieczeństwa to główny cel prac drogowych, realizowanych obecnie na placu Pokoju Toruńskiego. Chodzi o ograniczenie prędkości samochodów i zmniejszenie liczby miejsc grożących kolizją.

Roboty zakończą się w grudniu tego roku. Dla zminimalizowania utrudnień w ruchu są prowadzone etapami. 

Od kilku dni trwają intensywne roboty drogowe na placu Pokoju Toruńskiego. Mają one związek z poprawą bezpieczeństwa w tym miejscu. Chodzi o ograniczenie prędkości pojazdów oraz o zmniejszenie potencjalnej liczby punktów kolizji pojazd-pieszy i pojazd-rowerzysta przy zjeździe z ronda. Obecnie prace są realizowane od strony ulicy Waryńskiego i parku Glazja. W tym miejscu powstaje prawoskręt w ul. Waryńskiego, który zapewni bezkolizyjny zjazd z ronda. Zostało też wprowadzone zwężenie przy wyjeździe w ulicę Przy Kaszowniku do jednego pasa ruchu. Na samym rondzie zostaną jeszcze wprowadzone miejscowe przewężenia oraz separatory, które ukierunkują ruch pojazdów. Prace mają się zakończyć w grudniu br.

Jak zapowiada Miejski Zarząd Dróg, podobne zmiany jak na placu Pokoju Toruńskiego, planowane są na też na placu Hoffmanna. Ruch na tym rondzie ma zostać zmodyfikowany na wzór ronda turbinowego z separatorami, co ma zwiększyć bezpieczeństwo.

Warto wiedzieć:

Powyższe działania są wykonywane w ramach realizowanego przez miasto Toruń od 2017 roku Programu Poprawy Bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych i przejazdach dla rowerzystów . W ramach programu montowane są również kocie oczka, aktywne znaki na przejściach dla pieszych. Instalowane są sygnalizacje, w miejscach, gdzie natężenie ruchu pieszego w ostatnim czasie znacząco wzrosło. Widoczność przejść dla pieszych jak i przejazdów dla rowerzystów poprawiła się przez grubowarstwowe oznakowanie poziome. Montowane są wyspy azylu dla pieszych, piktogramy oraz bariery wygrodzeniowe.

Wśród podejmowanych w ramach programu działań doświetlane są przejścia dla pieszych. Tylko w ubiegłym roku doświetlone zostały te najbardziej niebezpieczne przejścia, wytypowane przez Policję i Komisję Organizacji i Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Fot. Grzegorz Olkowski

Najczęściej czytane aktualności

 • Sport
  Duńczyk Leon Madsen wygrał 4 lipca 2020 r. w Toruniu pierwszą rundę zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. Najlepszy z Polaków był Bartosz Smektała, który zajął czwarte miejsce.
 • Kultura
  W Centrum Sztuki Współczesnej 3 lipca 2020 r. odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów kulturalnych Miasta Torunia na II półrocze 2020 r.
 • Miasto
  Zasłanianie nosa i ust znacznie obniża ryzyko zakażenia się chorobami przenoszonymi drogą kropelkową. Dlatego nośmy maseczki!
 • Inwestycje
  W poniedziałek 6 lipca 2020 r. nastąpi czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do budynków przy ul. Włocławskiej. Trwa podłączanie kolejnych ulic w Toruniu do nowo wybudowanego wodociągu.
 • Miasto, Sport
  Najnowocześniejszy żużlowy obiekt świata - toruńska Motoarena - będzie gospodarzem inauguracji, a nieco później również wielkiego finału zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. Cykl TAURON Speedway Euro Championship zagości w Toruniu 4 oraz 29 lipca 2020 r. Bilety na oba wydarzenia są jeszcze w sprzedaży i można nabyć je wyłącznie przez...
 • Biznes, Miasto
  Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna i Centrum Wsparcia Biznesu zapraszają przedsiębiorców z Torunia na bezpłatny webinar „Wsparcie dla firm”. Wydarzenie odbędzie 9 lipca 2020 r. o godz. 11:00.
 • W piątek 26 czerwca na platformie TVP Stream ruszył nowy kanał internetowy TVP Kultura 2. W ten weekend na platformie wyemitowane zostaną programy „Zakochaj się w Polsce” oraz „Pomniki Historii” poświęcone Toruniowi i regionowi.
 • Jeśli chcesz pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania lub złożyć wniosek o dopisanie się do spisu bądź rejestru wyborców, możesz to zrobić dodatkowo także w sobotę w Wydziale Spraw Administracyjnych przy ul. Batorego 38/40.
 • W ramach cyklu „Starówka Mistrzów” Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu zaprasza do świata kolorowych kompozycji owocowo-warzywnych podanych w łupinie kokosa. Coco Bowl to inspirujące miejsce, od nowa definiujące pomysł na prowadzenie restauracji.
 • Prace na pływalni przy ul. Bażyńskich idą zgodnie z planem, zatem już na początku grudnia 2020 r. zostanie ona otwarta.
 • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu został pełnoprawnym członkiem konsorcjum Young Universities for the Future of Europe (YUFE). To ogromne wyróżnienie dla toruńskiego uniwersytetu oraz miasta Torunia.
 • Przez Przysiek, Rozgarty i Łążyn wiedzie trasa rajdu rowerowego organizowanego 12 lipca przez Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu i Klub Turystyki Kolarskiej "PRZYGODA".
 • Toruń znalazł się wśród 23 miast i gmin w województwie kujawsko-pomorskim, które otrzymały dofinansowanie z programu Kujawsko-Pomorska Mała Infrastruktura Sportowa Edycja 2020.
 • Popisy cyrkowe i fireshow, niezwykłe instrumenty, teatr lalek, pantomima – tak różnorodne będą propozycje 6. Festiwalu Teatrów Ulicznych. Między 4 lipca a 9 sierpnia mali i duzi widzowie zobaczą 11 przedstawień.