Bezpiecznie na wybory | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Bezpiecznie na wybory

Miasto
Data publikacji: 09 lipca 2020
Autor: Natalia Przytarska

Dezynfekcja, środki ochrony osobistej, dystans – to główne zasady bezpieczeństwa sanitarnego obowiązujące podczas niedzielnych (12 lipca 2020 r.) wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

15 czerwca 2020 r. Minister Zdrowia wydał rozporządzenie w sprawie wykazu środków ochrony osobistej związanej ze zwalczaniem epidemii COVID-19 dla członków obwodowych komisji wyborczych oraz szczegółowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego w lokalu wyborczym. 7 lipca 2020 r. uchwalono rozporządzenie zmieniające poprzedni akt normatywny - dodano zapisy o pierwszeństwie w kolejności głosowania. W drugiej turze wyborów obsłużone jako pierwsze zostaną

  • osoby powyżej 60. roku życia,
  • kobiety w ciąży,
  • osoby z dzieckiem do lat 3,
  • osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub, które ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie.

W Toruniu 12 lipca 2020 r. działać będą 123 komisje wyborcze. Zasiadający w nich członkowie, mający bezpośredni kontakt z wyborcami, muszą mieć założone maseczki i jednorazowe rękawiczki ochronne, które powinni często dezynfekować dostarczonymi komisjom środkami - obowiązkowo przy zakładaniu i zdejmowaniu. Pozostali członkowie komisji, nie stykający się z wyborcami, mogą nosić przyłbice ochronne.

Zgodnie z zaleceniem ministerstwa osoby zasiadające w komisjach powinny zachowywać 1,5 m odstępu między sobą.  Wyborców zaś w lokalu może być nie więcej niż 1 osoba na 4 m2, nie licząc członków komisji, mężów zaufania oraz społecznych i międzynarodowych obserwatorów głosowania.

Przed otwarciem lokalu wyborczego i co najmniej 6-krotnie w trakcie głosowania dezynfekowane będą: klamki, uchwyty, kontakty, urny wyborcze, blaty stołów, armatura sanitarna i inne miejsca dotykane przez osoby przebywające w lokalu. Do tego celu używane muszą być środki wskazane przez  Ministerstwo Zdrowia, spełniające normy sanitarno-epidemiologiczne w walce z COVID-19. Co najmniej raz na godzinę lokal wyborczy musi być wietrzony przez co najmniej 10 minut, przy czym wymiana powietrza nie przerywa głosowania oraz pracy obwodowej komisji wyborczej.

Wyborcy mają obowiązek zdezynfekować ręce przy wejściu do lokalu wyborczego. Muszą być też wyposażeni we własne środki ochrony osobistej – maseczki lub przyłbice. Komisja może  poprosić o chwilowe odsłonięcie twarzy przed odebraniem karty do głosowania, by potwierdzić tożsamość danej osoby. Warto też mieć ze sobą rękawiczki jednorazowe i zabrać własny długopis, choć te znajdujące się w lokalu będą dezynfekowane.

>>> Szczegóły w rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia


Zobacz też film przygotowany przez PKW: Co zrobić, aby zagłosować?

 


Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

  • Zawodniczka Centurii Toruń, Gabriela Wrzeszcz, wywalczyła złoty medal podczas turnieju taekwondo olimpijskiego w belgijskim Lommel.
  • 14. Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce Masters w 2024 roku rozgrywane są w Toruniu. Uroczysta inauguracja wydarzenia odbyła się 16 marca 2024 r. w Arenie Toruń.
  • Międzynarodowy Turniej Minihokeja „Sponsors Cup” rozpoczął się 16 marca 2024 r. na toruńskim lodowisku Tor-Tor.
  • Tomasz Dalasiński, poeta związany z Toruniem, znalazł się w gronie twórców literackich, których utwory zostały zakwalifikowane do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.
  • Spółki miejskie Urbitor i Miejski Zarząd Dróg wydały wspólny komunikat odnoszący się do pojawiających się w przestrzeni publicznej informacji dotyczących budowy Trasy Staromostowej na odcinku od pl. Niepodległości do ul. Dekerta i związanych z tym nieprawdziwymi stwierdzeniami o rzekomym zagrożeniu tej inwestycji dla funkcjonowania targowiska...
  • W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 10 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 15 marca 2024 r.
  • Toruńskie Centrum Usług Społecznych rozpoczyna nabór do Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024.
  • „100 przeszczepień w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Mikołaja Kopernika w Toruniu” – konferencja pod takim tytułem odbyła się w tej toruńskiej placówce.