www.torun.pl

Będzie remont ul. Żółkiewskiego

Drogi, Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 07 lutego 2019
Autor: Magdalena Winiarska

Radni przyjęli uchwały w sprawie budżetu miasta na rok 2019 i Wieloletniej Prognozy Finansowej, w ramach których zostaną przeznaczone wyższe środki na remont ul. Żółkiewskiego.

Dzięki przyjętej podczas 4. sesji Rady Miasta Torunia w dniu 7 lutego 2019 r. zmianie w budżecie zostanie sfinansowane zadanie pn. „Poprawa bezpieczeństwa ruchu w ul. Żółkiewskiego”.

Na decyzję o przeprowadzeniu w tym terminie remontu ul. Żółkiewskiego wpływ miała budowa przez TZMO SA nowego biurowca, centrum techniki i innowacji oraz sklepu wraz z nowymi zjazdami, przeprowadzona w 2018 roku. Wówczas wskazano zasadność wykonania przebudowy skrzyżowania na wysokości zakładu, a także remontu nawierzchni jezdni na całym odcinku ulicy, od placu Skarbka do ul. Apatora, w części nieobjętej zakresem przebudowy realizowanej przez TZMO. Oszacowano wtedy wartość zadania na 3,5 mln zł, finansowane w równych częściach przez miasto i TZMO.

Jednak w trakcie opracowywania dokumentacji, w wyniku przeprowadzenia prac odkrywkowych, okazało się, że niezbędna jest wymiana podbudowy ulicy. Zakres prac zatem obejmuje wymianę nawierzchni podbudowy na całej długości ulicy, tj. od placu Skarbka do wiaduktu Sudaka, ze zmianą organizacji ruchu na skrzyżowaniu ul. Żółkiewskiego z Atrium Copernicus (dobudowa nowego pasa), wymiana oświetlenia, wydzielenie ścieżki rowerowej, wymiana sygnalizacji świetlnej, nowe oznakowania i zieleń.

Jako że ul. Żółkiewskiego biegnie droga krajowa nr 91, miasto zdecydowało się wystąpić o subwencję do ministerstwa infrastruktury na remonty dróg krajowych w granicach administracyjnych miast. Termin składania wniosku mija 8 lutego 2019 r. Czy miasto otrzyma subwencję, wyjaśni się w maju i wówczas będzie można rozpocząć prace.

Łączny koszt tego zadania jest oszacowany na 7,9 mln zł. Zaplanowany na ten rok koszt przebudowy to 4 340 000 zł, z czego 1 750 000 zł to kwota do zapłacenia przez TZMO, a pozostała kwota to koszt określony dla miasta. Po wykonaniu dokumentacji koszt wzrósł do 7,9 mln zł, co oznacza, że 650 tys. dołożą TZMO, 2 750 000 zł to kwota, którą miasto chciałoby pozyskać z budżetu państwa, a 160 000 zł miasto dołoży z własnych środków.

W rezultacie remont ul. Żółkiewskiego zostanie sfinansowany w następujących proporcjach: miasto – 2 750 000 zł, TZMO – 2 400 000 zł i środki budżetu państwa – 2 750 000 zł.

Fot. Michał Kunicki

Najczęściej czytane aktualności

 • Świętuj Uniwersytetu
  Miasto
  19 lutego 2019 roku społeczność akademicka UMK świętowała 546. Rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Tradycyjnie uroczystości w auli uniwersytetu poprzedziło złożenie kwiatów pod pomnikiem astronoma na Rynku Staromiejskim.
 • Bezpłatne przejazdy dla uczestników rajdu
  Miasto
  W najbliższy weekend w Toruniu odbędzie się doroczny Ogólnopolski Rajd Kopernikański. Uczestnicy imprezy będą mogli w sobotę i niedzielę za darmo korzystać z komunikacji miejskiej.
 • Inwestycje, Kultura, Miasto
  Prace przy realizacji projektu adaptacji budynków przy ul. W. Łokietka na potrzeby Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy przekroczyły półmetek. Nowe obiekty wraz z wystawami mają być otwarte jeszcze w 2019 roku.
 • Kultura, Miasto
  Spotkania ze specjalistami z zakresu medycyny estetycznej, farmacji, kosmetologii, dietetyki czy treningów personalnych - to cześć propozycji Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy na Dzień Kobiet. 8 marca w centrum nauki odbędzie się wieczór "JaKobieta".  Wieczór „JaKobieta” to okazja do spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin. Trenerzy z Bella...
 • Święto Muzyki 2019
  Kultura, Miasto
  Jesteś muzykiem? Grasz w zespole? A może chcesz zamienić swoją kawiarnię, pub lub ogródek piwny w niepowtarzalny punkt muzyczny? Zgłoś się już dziś i stań się współtwórcą Święta Muzyki! Już po raz trzynasty, pierwszego dnia lata - 21 czerwca 2019 roku - Toruń wypełni wszechobecna muzyka! Na zgłoszenia Toruńska Agenda Kulturalna czeka tylko do 15...
 • Rusza rekrutacja
  Miasto
  11 lutego 2019 roku ruszy elektroniczna rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz do klas pierwszych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Na rok szkolny 2019/2020 przygotowano 4861 miejsc dla przedszkolaków i 1916 miejsc dla „pierwszaków”.
 • Trwają przygotowania do Mistrzostw Świata Juniorów i Kadetów w Szermierce, które odbędą się od 6 do 14 kwietnia 2019 roku w Toruniu.
 • Rekrutacja do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń na rok szkolny 2019/2020 rusza już niebawem. Poznaj szczegóły postępowania rekrutacyjnego!
 • Swoją czteroletnią kadencję na stanowisku Grotmaszta Bractwa Kaphornowców zakończył torunianin, kpt. jachtowy Cezary Bartosiewicz, wielki miłośnik i promotor żeglarstwa.
 • Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu zaprasza na kolejne szkolenie związane z realizacją projektu pn. „torun.direct – dobre połączenie z biznesem”. Bezpłatne warsztaty dla osób powyżej 25. roku życia, które chcą zdobyć dodatkowe kompetencje w cyfrowym świecie, odbędą się 27-28.02.2019 r.
 • Weź udział w konsultacjach społecznych dotyczących "Koncepcji rozwoju terenów zieleni w Toruniu". Spotkanie konsultacyjne odbędzie się 21 lutego.
 • Wraz z cyklem spotkań Prezydenta Torunia z mieszkańcami rozpoczynamy I etap konsultacji społecznych w sprawie budżetu miasta Torunia na 2020 r. i Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Torunia na lata 2020-2044.
 • Wioślarka, zawodniczka AZS UMK Katarzyna Zillmann zwyciężyła w plebiscycie na Sportowca Roku 2018. Nagrody laureatom zostały wręczone podczas 12. Balu Sportowca, który odbył się 9 lutego w CKK Jordanki.
 • Pani Danuta Andrzejewska dołączyła do grona mieszkańców Torunia, którzy ukończyli 100 lat. Z życzeniami z okazji tych okrągłych urodzin Panią Danutę odwiedził Prezydent Michał Zaleski.