www.torun.pl

Będzie remont ul. Żółkiewskiego

Drogi, Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 07 lutego 2019
Autor: Magdalena Winiarska

Radni przyjęli uchwały w sprawie budżetu miasta na rok 2019 i Wieloletniej Prognozy Finansowej, w ramach których zostaną przeznaczone wyższe środki na remont ul. Żółkiewskiego.

Dzięki przyjętej podczas 4. sesji Rady Miasta Torunia w dniu 7 lutego 2019 r. zmianie w budżecie zostanie sfinansowane zadanie pn. „Poprawa bezpieczeństwa ruchu w ul. Żółkiewskiego”.

Na decyzję o przeprowadzeniu w tym terminie remontu ul. Żółkiewskiego wpływ miała budowa przez TZMO SA nowego biurowca, centrum techniki i innowacji oraz sklepu wraz z nowymi zjazdami, przeprowadzona w 2018 roku. Wówczas wskazano zasadność wykonania przebudowy skrzyżowania na wysokości zakładu, a także remontu nawierzchni jezdni na całym odcinku ulicy, od placu Skarbka do ul. Apatora, w części nieobjętej zakresem przebudowy realizowanej przez TZMO. Oszacowano wtedy wartość zadania na 3,5 mln zł, finansowane w równych częściach przez miasto i TZMO.

Jednak w trakcie opracowywania dokumentacji, w wyniku przeprowadzenia prac odkrywkowych, okazało się, że niezbędna jest wymiana podbudowy ulicy. Zakres prac zatem obejmuje wymianę nawierzchni podbudowy na całej długości ulicy, tj. od placu Skarbka do wiaduktu Sudaka, ze zmianą organizacji ruchu na skrzyżowaniu ul. Żółkiewskiego z Atrium Copernicus (dobudowa nowego pasa), wymiana oświetlenia, wydzielenie ścieżki rowerowej, wymiana sygnalizacji świetlnej, nowe oznakowania i zieleń.

Jako że ul. Żółkiewskiego biegnie droga krajowa nr 91, miasto zdecydowało się wystąpić o subwencję do ministerstwa infrastruktury na remonty dróg krajowych w granicach administracyjnych miast. Termin składania wniosku mija 8 lutego 2019 r. Czy miasto otrzyma subwencję, wyjaśni się w maju i wówczas będzie można rozpocząć prace.

Łączny koszt tego zadania jest oszacowany na 7,9 mln zł. Zaplanowany na ten rok koszt przebudowy to 4 340 000 zł, z czego 1 750 000 zł to kwota do zapłacenia przez TZMO, a pozostała kwota to koszt określony dla miasta. Po wykonaniu dokumentacji koszt wzrósł do 7,9 mln zł, co oznacza, że 650 tys. dołożą TZMO, 2 750 000 zł to kwota, którą miasto chciałoby pozyskać z budżetu państwa, a 160 000 zł miasto dołoży z własnych środków.

W rezultacie remont ul. Żółkiewskiego zostanie sfinansowany w następujących proporcjach: miasto – 2 750 000 zł, TZMO – 2 400 000 zł i środki budżetu państwa – 2 750 000 zł.

Fot. Michał Kunicki

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Pomimo trwającego strajku nauczycieli, uczniom klas maturalnych w toruńskich szkołach wystawiono oceny, po przerwie wielkanocnej zaplanowano posiedzenia rad klasyfikacyjnych.
 • Kultura, Miasto
  Koncerty znanych polskich gwiazd na Rynku Staromiejskim, kolejna edycja Święta Tańca, wiosenny cykl koncertów pod nazwą Muzyka poważna na leżakach, a także liczne spektakle, spotkania, warsztaty, a także uroczystości państwowe – do toruńskiej Majówki pozostało niewiele czasu, warto więc zobaczyć jakie wydarzenia i atrakcje czekają nas w dniach 27...
 • Miasto
  Według prognoz, Wielkanoc będzie pogodna i słoneczna. Warto zatem znaleźć czas na spacer, np. w Ogrodzie Zoobotanicznym, który przygotował wiele świątecznych niespodzianek. W Wielki Piątek zaś w nastrój zadumy wprowadzi ostatni z koncertów wielkotygodniowych, odbywający się w zabytkowym wnętrzu kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
 • Inwestycje, Miasto, MZK
  Mamy zielone światło dla rozpoczęcia robót budowlanych dla pierwszego etapu prac w rejonie pl. Rapackiego. 17 kwietnia 2019 r. wykonawca uzyskał Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej (tzw. ZRID) dla robót na ul. Chopina i Wały gen. Sikorskiego.
 • Miasto, Sport
  16 kwietnia 2019 r. w Przystani Toruń odbyło się drugie posiedzenie Rady Sportu kadencji 2019-2023.
 • Miasto
  17 kwietnia 2019 r. w toruńskim ratuszu spotkali się menedżerowie centrów miast z Torunia, Gdańska, Bydgoszczy, Lublina i Łodzi, czyli z miast, które zdecydowały się na wdrożenie idei town centre management (TCM).
 • Siódme miejsce i lekki niedosyt – to bilans występu drużyny Toruń Curling Team w finałach Mistrzostw Polski, które w miniony weekend odbyły się w Łodzi.
 • 17 kwietnia 2019 r., dziesiątego dnia strajku, strajkuje 1067 nauczycieli z toruńskich szkół.
 • Na dworcu kolejowym Toruń Główny odbyły się XXVI Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK. Udział w nich wzięło 7 zespołów ze szkół toruńskich i zespół z LO w Lipnie.
 • Miejski Zarząd Dróg przypomina kierowcom, że od najbliższego piątku 29 marca 2019 r. ulica Legionów na odcinku od ul. Grudziądzkiej do ul. Odrodzenia będzie objęta Strefą Płatnego Parkowania (Podstrefa B).
 • W Toruniu goszczą Ambasador Gruzji w Polsce Ilia Darchiashvili oraz wicegubernator regionu Imeretia Ioseb Khakhaleishvili. 17 kwietnia 2019 r. złożyli wizytę w urzędzie miasta.
 • Międzynarodowy zlot skautek i skautów InterCamp w 2022 roku odbędzie się w Toruniu. List intencyjny w tej sprawie został podpisany 16 kwietnia 2019 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. InterCamp jest organizowany od 1967 roku. Młodzi harecerze w wieku 11-17 lat oraz dorośli instruktorzy spotykają się w weekend, w którym przypadają Zielone...
 • Na tematy atutów gospodarczych, możliwości inwestycyjnych i o sektorze turystycznym Tunezji rozmawiano w ramach „Dnia promocji gospodarki i turystyki tunezyjskiej”.
 • W Toruniu przy ul. Warszawskiej 4 mieści się Konsulat Honorowy Tunezji. Jego otwarcie nastąpiło 16 kwietnia 2019 roku.