www.torun.pl

Będzie budżet obywatelski

Miasto
Data publikacji: 07 lutego 2019
Autor: Maria Wesoła

Rada Miasta Torunia przyjęła uchwałę, na mocy której zajdą zmiany w procedurze budżetu partycypacyjnego i jego regulaminie.

W związku z wprowadzeniem do ustawy o samorządzie gminnym regulacji dotyczących budżetu obywatelskiego, konieczne jest dostowanie do zapisów ustawy procedury partycypacyjnej, która jest realizowana w Toruniu.

Według nowych przepisów, zmienia się dotychczasowa nazwa "budżet partycypacyjny" na "budżet obywatelski".

Ustawa określa również minimalną kwotę, która musi zostać przeznaczona na realizację zadań w budżecie - 0,5% wydatków GMT w roku poprzednim. W Toruniu stosowany jest wskaźnik 6% wykonania dochodów gminy z tytułu podatku od nieruchomości. To około 7 mln zł, czyli więcej, niż zakłada obecnie ustawowe miniumum -0,5% wydatków GMT to około 6 mln zł. Wg przyjętej uchwały będą funkcjonować oba te zapisy, w Toruniu ciągle więc będziemy na budżet obywatelski przeznaczać więcej, niż ustawowe minimum.

Wśród zmian jest również zniesienie ograniczenia wiekowego dla projektodawców oraz dla uczestników głosowania. Równocześnie wprowadzony został wymóg pisemnego oświadczenia od rodziców/opiekunów prawnych osób niepełnoletnich na udział w procedurze - wymogi są związane z przetwarzaniem danych osobowych.

Wartość pojedynczego projektu dla puli lokalnej będzie na mocy przyjętej uchwały ograniczona do 50% dostępnych środków.

Zmianie ulega również liczba osób popierających wniosek na etapie składania: pozostanie 15 osób popierających dla puli ogólnomiejskiej oraz od 1 do 15 dla pul lokalnych - ustawa wskazuje maksymalny próg wymaganego poparcia na poziomie 0,1% mieszkańców terenu objętego pulą środków. Dla niewielkich osiedli, jak Czerniewice czy Kaszczorek będą to 2 osoby, ale dla dużych osiedli, jak Rubinkowo czy Bydgoskie pozostanie to liczba 15 popierających.

Okres weryfikacji merytorycznej wniosków został wydłużony z 2 do 3 miesięcy, co umożliwi bardziej precyzyjną weryfikację i zasięgnięcie opinii. Zmiany obejmują też wprowadzenie granicznego terminu ogłoszenia wyników głosowania: 21 dni od zakończenia głosowania.

Środki na realizację projektów, przeznaczone dla poszczególnych 13 pul lokalnych, będą mogły być przenoszone do puli ogólnomiejskiej lub pozostać w danej puli lokalnej jako rezerwa finansowa.

W tym roku mieszkańcy Torunia po raz siódmy wybiorą, na jakie projekty rozdzielić środki, tym razem na 2020 rok.

Fot. Małgorzata Litwin, modernizacja Piernikowego Miasteczka zrealizowana ze środków Budżetu Partycypacyjnego w 2015 roku.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Pomimo trwającego strajku nauczycieli, uczniom klas maturalnych w toruńskich szkołach wystawiono oceny, po przerwie wielkanocnej zaplanowano posiedzenia rad klasyfikacyjnych.
 • Miasto
  Według prognoz, Wielkanoc będzie pogodna i słoneczna. Warto zatem znaleźć czas na spacer, np. w Ogrodzie Zoobotanicznym, który przygotował wiele świątecznych niespodzianek. W Wielki Piątek zaś w nastrój zadumy wprowadzi ostatni z koncertów wielkotygodniowych, odbywający się w zabytkowym wnętrzu kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
 • Kultura, Miasto
  Koncerty znanych polskich gwiazd na Rynku Staromiejskim, kolejna edycja Święta Tańca, wiosenny cykl koncertów pod nazwą Muzyka poważna na leżakach, a także liczne spektakle, spotkania, warsztaty, a także uroczystości państwowe – do toruńskiej Majówki pozostało niewiele czasu, warto więc zobaczyć jakie wydarzenia i atrakcje czekają nas w dniach 27...
 • Inwestycje, Miasto, MZK
  Mamy zielone światło dla rozpoczęcia robót budowlanych dla pierwszego etapu prac w rejonie pl. Rapackiego. 17 kwietnia 2019 r. wykonawca uzyskał Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej (tzw. ZRID) dla robót na ul. Chopina i Wały gen. Sikorskiego.
 • Miasto, Sport
  16 kwietnia 2019 r. w Przystani Toruń odbyło się drugie posiedzenie Rady Sportu kadencji 2019-2023.
 • Miasto
  17 kwietnia 2019 r. w toruńskim ratuszu spotkali się menedżerowie centrów miast z Torunia, Gdańska, Bydgoszczy, Lublina i Łodzi, czyli z miast, które zdecydowały się na wdrożenie idei town centre management (TCM).
 • Siódme miejsce i lekki niedosyt – to bilans występu drużyny Toruń Curling Team w finałach Mistrzostw Polski, które w miniony weekend odbyły się w Łodzi.
 • 17 kwietnia 2019 r., dziesiątego dnia strajku, strajkuje 1067 nauczycieli z toruńskich szkół.
 • Na dworcu kolejowym Toruń Główny odbyły się XXVI Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK. Udział w nich wzięło 7 zespołów ze szkół toruńskich i zespół z LO w Lipnie.
 • Miejski Zarząd Dróg przypomina kierowcom, że od najbliższego piątku 29 marca 2019 r. ulica Legionów na odcinku od ul. Grudziądzkiej do ul. Odrodzenia będzie objęta Strefą Płatnego Parkowania (Podstrefa B).
 • Międzynarodowy zlot skautek i skautów InterCamp w 2022 roku odbędzie się w Toruniu. List intencyjny w tej sprawie został podpisany 16 kwietnia 2019 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. InterCamp jest organizowany od 1967 roku. Młodzi harecerze w wieku 11-17 lat oraz dorośli instruktorzy spotykają się w weekend, w którym przypadają Zielone...
 • W Toruniu goszczą Ambasador Gruzji w Polsce Ilia Darchiashvili oraz wicegubernator regionu Imeretia Ioseb Khakhaleishvili. 17 kwietnia 2019 r. złożyli wizytę w urzędzie miasta.
 • Na tematy atutów gospodarczych, możliwości inwestycyjnych i o sektorze turystycznym Tunezji rozmawiano w ramach „Dnia promocji gospodarki i turystyki tunezyjskiej”.
 • W Toruniu przy ul. Warszawskiej 4 mieści się Konsulat Honorowy Tunezji. Jego otwarcie nastąpiło 16 kwietnia 2019 roku.