www.torun.pl

Będzie budżet obywatelski

Miasto
Data publikacji: 07 lutego 2019
Autor: Maria Wesoła

Rada Miasta Torunia przyjęła uchwałę, na mocy której zajdą zmiany w procedurze budżetu partycypacyjnego i jego regulaminie.

W związku z wprowadzeniem do ustawy o samorządzie gminnym regulacji dotyczących budżetu obywatelskiego, konieczne jest dostowanie do zapisów ustawy procedury partycypacyjnej, która jest realizowana w Toruniu.

Według nowych przepisów, zmienia się dotychczasowa nazwa "budżet partycypacyjny" na "budżet obywatelski".

Ustawa określa również minimalną kwotę, która musi zostać przeznaczona na realizację zadań w budżecie - 0,5% wydatków GMT w roku poprzednim. W Toruniu stosowany jest wskaźnik 6% wykonania dochodów gminy z tytułu podatku od nieruchomości. To około 7 mln zł, czyli więcej, niż zakłada obecnie ustawowe miniumum -0,5% wydatków GMT to około 6 mln zł. Wg przyjętej uchwały będą funkcjonować oba te zapisy, w Toruniu ciągle więc będziemy na budżet obywatelski przeznaczać więcej, niż ustawowe minimum.

Wśród zmian jest również zniesienie ograniczenia wiekowego dla projektodawców oraz dla uczestników głosowania. Równocześnie wprowadzony został wymóg pisemnego oświadczenia od rodziców/opiekunów prawnych osób niepełnoletnich na udział w procedurze - wymogi są związane z przetwarzaniem danych osobowych.

Wartość pojedynczego projektu dla puli lokalnej będzie na mocy przyjętej uchwały ograniczona do 50% dostępnych środków.

Zmianie ulega również liczba osób popierających wniosek na etapie składania: pozostanie 15 osób popierających dla puli ogólnomiejskiej oraz od 1 do 15 dla pul lokalnych - ustawa wskazuje maksymalny próg wymaganego poparcia na poziomie 0,1% mieszkańców terenu objętego pulą środków. Dla niewielkich osiedli, jak Czerniewice czy Kaszczorek będą to 2 osoby, ale dla dużych osiedli, jak Rubinkowo czy Bydgoskie pozostanie to liczba 15 popierających.

Okres weryfikacji merytorycznej wniosków został wydłużony z 2 do 3 miesięcy, co umożliwi bardziej precyzyjną weryfikację i zasięgnięcie opinii. Zmiany obejmują też wprowadzenie granicznego terminu ogłoszenia wyników głosowania: 21 dni od zakończenia głosowania.

Środki na realizację projektów, przeznaczone dla poszczególnych 13 pul lokalnych, będą mogły być przenoszone do puli ogólnomiejskiej lub pozostać w danej puli lokalnej jako rezerwa finansowa.

W tym roku mieszkańcy Torunia po raz siódmy wybiorą, na jakie projekty rozdzielić środki, tym razem na 2020 rok.

Fot. Małgorzata Litwin, modernizacja Piernikowego Miasteczka zrealizowana ze środków Budżetu Partycypacyjnego w 2015 roku.

Najczęściej czytane aktualności

 • Bezpłatne przejazdy dla uczestników rajdu
  Miasto
  W najbliższy weekend w Toruniu odbędzie się doroczny Ogólnopolski Rajd Kopernikański. Uczestnicy imprezy będą mogli w sobotę i niedzielę za darmo korzystać z komunikacji miejskiej.
 • Świętuj Uniwersytetu
  Miasto
  19 lutego 2019 roku społeczność akademicka UMK świętowała 546. Rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Tradycyjnie uroczystości w auli uniwersytetu poprzedziło złożenie kwiatów pod pomnikiem astronoma na Rynku Staromiejskim.
 • Inwestycje, Kultura, Miasto
  Prace przy realizacji projektu adaptacji budynków przy ul. W. Łokietka na potrzeby Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy przekroczyły półmetek. Nowe obiekty wraz z wystawami mają być otwarte jeszcze w 2019 roku.
 • Kultura, Miasto
  Spotkania ze specjalistami z zakresu medycyny estetycznej, farmacji, kosmetologii, dietetyki czy treningów personalnych - to cześć propozycji Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy na Dzień Kobiet. 8 marca w centrum nauki odbędzie się wieczór "JaKobieta".  Wieczór „JaKobieta” to okazja do spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin. Trenerzy z Bella...
 • Święto Muzyki 2019
  Kultura, Miasto
  Jesteś muzykiem? Grasz w zespole? A może chcesz zamienić swoją kawiarnię, pub lub ogródek piwny w niepowtarzalny punkt muzyczny? Zgłoś się już dziś i stań się współtwórcą Święta Muzyki! Już po raz trzynasty, pierwszego dnia lata - 21 czerwca 2019 roku - Toruń wypełni wszechobecna muzyka! Na zgłoszenia Toruńska Agenda Kulturalna czeka tylko do 15...
 • Rusza rekrutacja
  Miasto
  11 lutego 2019 roku ruszy elektroniczna rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz do klas pierwszych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Na rok szkolny 2019/2020 przygotowano 4861 miejsc dla przedszkolaków i 1916 miejsc dla „pierwszaków”.
 • Trwają przygotowania do Mistrzostw Świata Juniorów i Kadetów w Szermierce, które odbędą się od 6 do 14 kwietnia 2019 roku w Toruniu.
 • Swoją czteroletnią kadencję na stanowisku Grotmaszta Bractwa Kaphornowców zakończył torunianin, kpt. jachtowy Cezary Bartosiewicz, wielki miłośnik i promotor żeglarstwa.
 • Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu zaprasza na kolejne szkolenie związane z realizacją projektu pn. „torun.direct – dobre połączenie z biznesem”. Bezpłatne warsztaty dla osób powyżej 25. roku życia, które chcą zdobyć dodatkowe kompetencje w cyfrowym świecie, odbędą się 27-28.02.2019 r.
 • Weź udział w konsultacjach społecznych dotyczących "Koncepcji rozwoju terenów zieleni w Toruniu". Spotkanie konsultacyjne odbędzie się 21 lutego.
 • Rekrutacja do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń na rok szkolny 2019/2020 rusza już niebawem. Poznaj szczegóły postępowania rekrutacyjnego!
 • Wraz z cyklem spotkań Prezydenta Torunia z mieszkańcami rozpoczynamy I etap konsultacji społecznych w sprawie budżetu miasta Torunia na 2020 r. i Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Torunia na lata 2020-2044.
 • Pani Danuta Andrzejewska dołączyła do grona mieszkańców Torunia, którzy ukończyli 100 lat. Z życzeniami z okazji tych okrągłych urodzin Panią Danutę odwiedził Prezydent Michał Zaleski.
 • 1 marca 2019 r. rozpocznie się pilotażowy program systemu biletu elektronicznego w komunikacji miejskiej w Toruniu. System będziemy testować na tramwajowej linii nr 1 i 1N do końca września 2019 roku.