To będzie aktywne lato | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

To będzie aktywne lato

Kultura, Miasto, Sport
Data publikacji: 23 czerwca 2023
Autor: Magdalena Winiarska

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Na zdjęciu: dzieci grają w piłkę w basenie otwartym

Moc atrakcji kulturalnych i sportowych czeka na dzieci i młodzież w Toruniu w wakacje – oferta miejska została zaprezentowana 23 czerwca 2023 r. w Ratuszu Staromiejskim.

- Wakacje w tym roku są długie, bo nowy rok szkolny 2023/2024 rozpocznie się dopiero 4 września. W zasadzie wszystkie instytucje i jednostki organizacyjne miasta włączyły się w przygotowania atrakcyjnej oferty zajęć i wydarzeń, tak by każdy młody mieszkaniec Torunia znalazł coś dla siebie – mówił prezydent Michał Zaleski. Jak podkreślił prezydent, oferta wakacyjna pn. „Kulturalne lato” dostępna jest na stronie miasta, jak również na stronach jednostek organizacyjnych, będzie ona też na bieżąco aktualizowana i wzbogacana. Tutaj plan wydarzeń na sierpień.

Już w sobotę 24 czerwca 2023 roku rusza sezon basenów letnich – wtedy odbędzie się wydarzenie inauguracyjne pn. „Toruń Summer Time” w kompleksie przy ul. Bydgoskiej w godz. 11:00-14:00. Na kolejne wydarzenia tego cyklu zapraszamy 22 lipca na baseny letnie przy ul. Przy Skarpie i 5 sierpnia na Kemping Tramp. Wstęp na wydarzenia wolny dla dzieci i młodzieży po okazaniu legitymacji.

- Nasza oferta zajęć sportowych i rekreacyjnych nosi nazwę „Atrakcje na wakacje”. Wychodzimy naprzeciw zainteresowaniom młodych torunian, analizując, na jakie zajęcia w roku szkolnym i latem najchętniej uczęszczają. Należy podkreślić, że zajęcia dla dzieci i młodzieży są bezpłatnemówiła Mariola Soczyńska, dyrektorka Wydziału Sportu i Rekreacji.

Przez całe wakacje dzieci i młodzież będą mogły korzystać bezpłatnie z basenów letnich – po okazaniu legitymacji szkolnej – w godz. 10.00-18.00:

 • ul. Przy Skarpie w poniedziałki i czwartki,
 • przy ul. Kujawskiej we wtorki i piątki
 • przy Szosie Bydgoskiej w środy.

W wakacje również baseny kryte będą bezpłatne po okazaniu legitymacji szkolnej:

 • Aqua Toruń (od 1 lipca do 31 sierpnia w godz. 9:00-14:00),
 • Mini Aquapark, ul Hallera (od 1 sierpnia do 31 sierpnia w godz. 9:00-14:00),
 • przy SP nr 16 przy ul. Dziewulskiego (w lipcu, w godz. 10:00-15:00)
 • SP nr 8, ul. Łyskowskiego, SP nr 18 przy ul. Wyszyńskiego (w sierpniu, w godz. 10:00-15:00).

Z kolei basen Aqua Toruń przy ul. Bażyńskich dwukrotnie zaprasza na imprezę rekreacyjną pn. „Muzyka & Aqua Sport” – 2 lipca i 4 sierpnia w godz. 16:00-19:00. Na uczestników czeka wiele atrakcji na zewnątrz obiektu, m.in. zumba, konkursy, DJ, jazda na rolkach oraz wata cukrowa i na basenie.

Na 24 toruńskich orlikach przez całe wakacje od 1 lipca od poniedziałku do piątku w godz. 12:00-20:00, a w soboty i niedziele w godz. 14:00-21:00 odbywać się będą zajęcia i treningi piłkarskie, siatkarskie, koszykarskie z animatorami.

Inne zajęcia sportowe, to kursy pływania, zajęcia na rolkach i na hulajnogach, kurs tenisa ziemnego, zajęcia na siłowniach zewnętrznych, turnieje, rajdy rowerowe.

Kliknij, aby powiększyć

Również ośrodki pracy pozaszkolnej - Dom Harcerza i Młodzieżowy Dom Kultury - przygotowały szeroką ofertę zajęć. I tak Ognisko Pracy Pozaszkolnej Dom Harcerza od 26 czerwca do 4 sierpnia będzie prowadzić cieszące się dużą popularnością co roku zajęcia dla dzieci w wieku 6-11 lat w Piernikowym Miasteczku - od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-14:00. – Są to bardzo ciekawe zajęcia prowadzone przez animatora. Przygotowane zostały różnorodne aktywności dla dziecimówiła Anna Łukaszewska, dyrektorka Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Torunia. W programie są warsztaty artystyczne (plastyczne, muzyczne, taneczne, wokalne, teatralne), gry i zabawy ruchowe, wycieczki po Toruniu. Szereg zajęć i warsztatów odbywać się będzie także w siedzibie Domu Harcerza przy Rynku Staromiejskim. Z kolei Młodzieżowy Dom Kultury już w ostatnim tygodniu czerwca, jak i przez kolejne dwa miesiące wakacji zaprasza dzieci i młodzież na warsztaty modelarsko-techniczne, wokalne, taneczne, teatralne, plastyczne. Szczegółowy harmonogram zajęć obu instytucji dostępny na ich stronach internetowych.

W każdy poniedziałek lipca i sierpnia w kinie Cinema City przy ul. Czerwona Droga odbywać się będą bezpłatne seanse filmowe dla dzieci i młodzieży.

- W ciągu wakacji mamy 9 pełnych weekendów, które wypełnimy festiwalami, koncertami, seansami filmowymi, spektaklami teatralnymi oraz warsztatami, piknikami, te ostatnie są szczególnie lubiane przez najmłodszą publicznośćzapowiedział Zbigniew Derkowski, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta. I tak podczas 7 festiwali, jakie odbędą się w Toruniu tego lata, wystąpią z koncertami m.in. Wanda i Banda, Natalia Szroeder, Natalia Przybysz. Festiwale, jakie się będą odbywać, to: Międzynarodowy Festiwal Filmowy Toffifest, Per Musica Ad Astra, Festiwal Celtycki Gotyk, Festiwal Teatrów Ulicznych, Festiwal Wisły, Bella Skyway Festival, Festwal Nova Muzyka i Architektura oraz Festiwal Dworu Artusa. Nie zabraknie także wydarzeń związanych z Rokiem Kopernikańskim, takich jak plenerowe spektakle teatralne „Kopernik odkrywca” i „5 dni z życia Kopernika” czy selfie z Astronomem – wydarzenie bezpłatne, Pomnik Mikołaja Kopernika na Rynku Staromiejskim.

Fot. MOSiR (zdjęcie główne), Małgorzata Litwin (zdjęcie z konferencji prasowej)

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Prezydent Miasta Torunia ogłosił konkurs wniosków o przyznanie stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury. Nabór wniosków odbywa się w terminie od 1 do 31 października 2023 r.
 • W związku z zawodami Speedway Grand Prix, jak i korektami w rozkładach jazdy, pasażerów czekają zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej.
 • Setne urodziny obchodziła torunianka, pani Felicja Cyrankowska. Z tej okazji życzenia złożyli jubilatce prezydent Michał Zaleski i kierowniczka Urzędu Stanu Cywilnego, Iwona Krzywdzińska.
 • Z początkiem października Toruń wypełni się studentami. Wielu z nich będzie jeździć na zajęcia komunikacją miejską. W takim przypadku dużą oszczędnością dla studenckiego budżetu będzie zakup biletu semestralnego, który pozwoli na oszczędne i wygodne przemieszczanie się po mieście.
 • Dajmy się unieść w przestworza! W piątkowy i sobotni wieczór patrzymy w niebo – na Stadionie Miejskim podziwiać będziemy balonowy spektakl „Exit”. Cały weekend należeć też będzie do seniorów – instytucje kultury przygotowały dla nich specjalną ofertę wydarzeń w ramach ogólnopolskiej akcji.
 • W dniach 7-15 września 2023 r., z okazji Światowego Dnia Fair Play, Polski Komitet Olimpijski zorganizował ogólnopolską akcję dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych pn. #BiegFairPlayPKOl. W III edycji wydarzenia wzięły dwie toruńskie szkoły – Zespół Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych oraz Szkoła...
 • Po raz dziewiąty w historii Speedway Grand Prix najważniejsze rozstrzygnięcia indywidualnych mistrzostw świata poznamy na Motoarenie Toruń im. Mariana Rosego.
 • Trwa ostatnie odliczanie przed SGP na toruńskiej Motoarenie. Kibice wybierający się na wydarzenie mogą już pobierać informatory kibica.