www.torun.pl

Będą zbierać deszczówkę

Eko, Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 15 września 2020
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu widać plaskikowe beczki, do których zbierana jest deszczówka

W 2020 r. z pilotażowego programu dofinansowań inwestycji związanych z małą retencją skorzysta 50 beneficjentów.

Pilotażowy program dofinansowań został przyjęty uchwałą Rady Miasta Torunia z dnia 18 czerwca 2020 r. Jego koordynatorem jest Wydział Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia. Nabór wniosków rozpoczął się 13 lipca 2020 r. i potrwał do 3 sierpnia 2020 r.

- Rada Miasta zdecydowała się, chyba po raz pierwszy w historii miasta, na wsparcie finansowe inicjatyw lokalnych, a więc podejmowanych przez mieszkańców, zmierzających do tego, aby zatrzymać wody opadowe na terenie nieruchomościwyjaśnił prezydent Michał Zaleski podczas konferencji prasowej, jaka odbyła się w dniu 15 września 2020 r.

W ramach programu we wskazanym terminie złożono 54 wnioski, w tym 48 przez osoby fizyczne. 52 wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie, jednak po zawiadomieniu beneficjentów o przyznaniu dotacji i możliwości rozpoczęcia prac 2 podmioty zrezygnowały z realizacji zadania w 2020 r. Aktualnie przygotowano 40 umów i w najbliższych dniach umowy na dotacje podpisze 21 beneficjentów.

W roku 2020 w budżecie Miasta Torunia na realizację tego zadania przeznaczono 400 000 zł, z czego rozdysponowano 390 tys. zł. Kwoty dotacji są zróżnicowane, uzależnione od wielkości inwestycji, i wynoszą od 200,00 zł do 23 000,00 zł. Średnio na daną inwestycję przeznaczone jest 7600,00 zł (80% kosztów kwalifikowanych).

W ramach zadania wykonanych zostanie 100 zbiorników, w tym 56 naziemnych o łącznej pojemności 227, 165 m3 oraz 14 systemów nawadniających. – Jest też dużo pomysłów łączonych, a więc na nieruchomości są i beczki do łapania wody z rynien i z rur spustowych, i drenaż, i nawadnianie terenu zielonego – to wszystko połączone ze sobą, daje to ciekawe rozwiązania – dodał prezydent Michał Zaleski.

W rezultacie wody opadowe zbierane będą z dachów o powierzchni 7212 m2, a systemy nawadniania zasilą wodami opadowymi 16 tys. m2 trawników i ogrodów.

Prezydent poinformował, że w roku 2021 program związany z małą retencją będzie kontynuowany.

Mieszkańcy mogą skorzystać także z programu „Moja woda”, realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Jest to dofinansowanie powstawania przydomowych oczek wodnych i instalacji przechwytujących deszczówkę. NFOŚ przeznaczył na ten cel 100 mln zł. W ramach programu można otrzymać do 85 proc. kosztów, ale nie więcej niż 5 tys. zł. Wnioski do WFOŚ można składać od 1 lipca 2020 r. - nabór wciąż trwa. Mieszkańcy Torunia mogli jednocześnie skorzystać z obu programów.

Fot. Adam Zakrzewski

Mapa lokalizacji zbiorników małej retencji

Najczęściej czytane aktualności

 • Eko, Miasto
  Trwa realizacja projektu obywatelskiego, w ramach którego w Toruniu pojawią się tzw. zielone przystanki komunikacji miejskiej. Gotowa jest koncepcja projektowa.
 • Na zdjęciu: budynek Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu
  Kultura, Miasto
  Krzysztof Stanisławski 1 października 2020 roku obejmie stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.
 • Na zdjęciu: tramwaj jadący po ulicach miasta
  MZK
  W najbliższą sobotę 26 września 2020 r., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomiony zostanie dodatkowy kurs tramwaju linii nr 5.
 • Na zdjęciu: gala Festiwalu Camerimage 2019 na toruńskich Jordankach
  Kultura, Miasto
  Radni wyrazili zgodę na zmiany w budżecie miasta na rok 2020 i w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2020-2050. Dotyczyły one przesunięć w finansowaniu Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Władze ECF zwróciły się z prośbą o zgodę na wykorzystanie 1 miliona złotych z dotacji celowej na wydatki inwestycyjne, a nie na organizację...
 • Miasto
  Co roku w ostatnią niedzielę września przypada Międzynarodowy Dzień Głuchych. To okazja do przypomnienia o potrzebach i problemach osób dotkniętych utratą słuchu.
 • 22. sesja Rady Miasta Torunia - ekran monitora na tle banera Toruń
  Miasto
  Radni podczas sesji Rady Miasta 24 września przegłosowali stanowisko ws. treści budżetu na rok 2021.
 • Koncerty klasyczne i rozrywkowe, Noc Naukowców w Młynie Wiedzy, jesienne wycieczki miejskie i podmiejskie, a dla dzieciaków przegląd filmów w CSW - to tylko mały wyjątek z tego, co będzie się działo w ten weekend w toruńskiej kulturze. A w sporcie decydujący mecz o awans do PGE Ekstraligi rozegra Apator Toruń.
 • Toruńscy radni zgodzili się na wydłużenie kadencji organów pomocniczych Gminy Miasta Toruń.
 • 85 billboardów promujących potencjał gospodarczy Torunia zostanie odśłoniętych w 10 polskich miastach w ramach projektu „Invest in BiT CITY2”.
 • 1 października 2020 roku w Dworze Artusa odbędzie się tegoroczny koncert Fundacji Platon. Gwiazdą wieczoru będzie zespół KROKE.
 • Toruńscy radni podczas sesji 24 września 2020 roku przyjęli uchwałę w sprawie nadania parkowi w obrębie al. Niezależnego Zrzeszenia Studentów, al. Jana Pawła II, ulic: Chopina i Tujakowskiego oraz al. 500-lecia nazwy „Park 100-lecia Powrotu Torunia do Wolnej Polski”.
 • Radni jednogłośnie wyrazili zgodę na zmianę wysokości stawek podatków od środków transportowych i podatków od nieruchomości.
 • Wieloletni dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu Marek Rubnikowicz otrzyma Medal "Za zasługi dla Miasta Torunia" na wstędze – tak jednogłośnie zdecydowali radni podczas 22. sesji Rady Miasta Torunia 24 września 2020 r.
 • W poniedziałek 28 września 2020 r. zmieni się organizacja ruchu drogowego w rejonie pl. Niepodległości.