Będą zbierać deszczówkę | www.torun.pl

Będą zbierać deszczówkę | www.torun.pl

Eko, Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 15 września 2020
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu widać plaskikowe beczki, do których zbierana jest deszczówka

W 2020 r. z pilotażowego programu dofinansowań inwestycji związanych z małą retencją skorzysta 50 beneficjentów.

Pilotażowy program dofinansowań został przyjęty uchwałą Rady Miasta Torunia z dnia 18 czerwca 2020 r. Jego koordynatorem jest Wydział Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia. Nabór wniosków rozpoczął się 13 lipca 2020 r. i potrwał do 3 sierpnia 2020 r.

- Rada Miasta zdecydowała się, chyba po raz pierwszy w historii miasta, na wsparcie finansowe inicjatyw lokalnych, a więc podejmowanych przez mieszkańców, zmierzających do tego, aby zatrzymać wody opadowe na terenie nieruchomościwyjaśnił prezydent Michał Zaleski podczas konferencji prasowej, jaka odbyła się w dniu 15 września 2020 r.

W ramach programu we wskazanym terminie złożono 54 wnioski, w tym 48 przez osoby fizyczne. 52 wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie, jednak po zawiadomieniu beneficjentów o przyznaniu dotacji i możliwości rozpoczęcia prac 2 podmioty zrezygnowały z realizacji zadania w 2020 r. Aktualnie przygotowano 40 umów i w najbliższych dniach umowy na dotacje podpisze 21 beneficjentów.

W roku 2020 w budżecie Miasta Torunia na realizację tego zadania przeznaczono 400 000 zł, z czego rozdysponowano 390 tys. zł. Kwoty dotacji są zróżnicowane, uzależnione od wielkości inwestycji, i wynoszą od 200,00 zł do 23 000,00 zł. Średnio na daną inwestycję przeznaczone jest 7600,00 zł (80% kosztów kwalifikowanych).

W ramach zadania wykonanych zostanie 100 zbiorników, w tym 56 naziemnych o łącznej pojemności 227, 165 m3 oraz 14 systemów nawadniających. – Jest też dużo pomysłów łączonych, a więc na nieruchomości są i beczki do łapania wody z rynien i z rur spustowych, i drenaż, i nawadnianie terenu zielonego – to wszystko połączone ze sobą, daje to ciekawe rozwiązania – dodał prezydent Michał Zaleski.

W rezultacie wody opadowe zbierane będą z dachów o powierzchni 7212 m2, a systemy nawadniania zasilą wodami opadowymi 16 tys. m2 trawników i ogrodów.

Prezydent poinformował, że w roku 2021 program związany z małą retencją będzie kontynuowany.

Mieszkańcy mogą skorzystać także z programu „Moja woda”, realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Jest to dofinansowanie powstawania przydomowych oczek wodnych i instalacji przechwytujących deszczówkę. NFOŚ przeznaczył na ten cel 100 mln zł. W ramach programu można otrzymać do 85 proc. kosztów, ale nie więcej niż 5 tys. zł. Wnioski do WFOŚ można składać od 1 lipca 2020 r. - nabór wciąż trwa. Mieszkańcy Torunia mogli jednocześnie skorzystać z obu programów.

Fot. Adam Zakrzewski

Mapa lokalizacji zbiorników małej retencji

Najczęściej czytane aktualności

 • Przebarwione żółto drzewa w Parku Tysiąclecia jesienią, fot. Adam Zakrzewski
  Eko, Miasto
  Październikowe dni zachęcają do spacerów. Jednym z miejsc, które warto w tym czasie odwiedzić, jest zrewitalizowany Park Tysiąclecia na lewobrzeżu.
 • Na zdjęciu fryzjerka w maseczce obcina włosy klientowi
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu prezentuje kolejny odcinek cyklu filmowego „Starówka Mistrzów”. Poznajcie fachowców, artystów, firmy, usługodawców i zakłady rzemieślnicze, które cieszą się największym zaufaniem klientów. Bohaterem odcinka jest mistrzyni nożyczek Irena Tywczyńska, prowadząca Studio Fryzjerskie Andromeda na toruńskiej starówce.
 • plakat koncertu
  Kultura, Miasto
  Jedynie w telewizji będzie można obejrzeć w tym roku koncert galowy Festiwalu Twórczości Niezapomnianych Artystów Polskich „Pejzaż bez Ciebie”. Tegoroczna edycja poświęcona jest Wojciechowi Młynarskiemu.
 • plakat koncertu
  Kultura, Miasto
  Pamięci tych co odeszli – to tytuł koncertu, który odbędzie się 30 października 2020 r. o godz. 19.00 w sali na Jordankach. Toruńska Orkiestra Symfoniczna upamiętni w ten sposób zmarłych członków społeczności akademickiej UMK.
 • Na zdjęciu: tramwaj jadący po ulicach miasta
  MZK
  W związku z pracami przy sieci trakcyjnej prowadzonymi w rejonie pl. Rapackiego inaczej będzie kursowała komunikacja miejska.
 • Na zdjęciu: grafika promująca program koordynowany przez CWB
  Biznes, Koronawirus
  W związku z kolejnym trudnym okresem dla branży gastronomicznej Centrum Wsparcia Biznesu wznawia akcję „Toruńska baza lokali z jedzeniem na wynos lub z dowozem”. Tworzona baza ma pomóc przedsiębiorcom i mieszkańcom w obliczu pandemii i związanych z nią obostrzeń. Ze wzlędu wprowadzone ograniczenia restauracje, puby, bary i kawiarnie mogą świadczyć...
 • Trzydzieści trzy pojemniki na małą elektronikę o charakterystycznym czerwonym kolorze pojawią się w tym tygodniu na toruńskich osiedlach. System Elektryczne Śmieci uruchomi firma MB Recykling.
 • Od niedzieli, 25 października 2020 r. przy teatrze Baj Pomorski działa plenerowa Scena Szekspirowska. Spotkamy w niej bohaterów stworzonych przez dramaturga wszech czasów.
 • O 146 osób wzrosła z poniedziałku na wtorek liczba torunian zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Liczba osób chorych na dzień 27 października wynosi 1558.
 • Podczas konferencji prasowej 27 października premier Mateusz Morawiecki ogłosił szczegóły rządowego wsparcia dla branż dotkniętych obostrzeniami. Z pomocy będą mogły skorzystać firmy z branży gastronomicznej, rozrywkowej, zdrowia fizycznego i sprzedaży detalicznej.
 • We wtorek 27 października 2020 roku w Toruniu odbędzie się kolejna odsłona Czarnego Protestu. Organizatorzy zapowiadają, że tym razem protestować będą w samochodach i na rowerach jeżdząc po ruchliwych ulicach Torunia. Po godz. 15:00 mogą wystapić utrudnienia.
 • Podczas konferencji prasowej, 26 października 2020 r. prezydent Torunia Michał Zaleski poinformował o aktualnej sytuacji epidemicznej w mieście.
 • Od 27 października 2020 r. wojewoda zawiesił działalność kilku rodzajów placówek dziennej opieki nad seniorami i osobami niepełnosprawnymi. Centra i kluby integracji społecznej mogą jednak kontynuować działalność wytwórczą związaną z epidemią.
 • Aby wesprzeć najstarszych mieszkańców Torunia w związku ze wzrostem zakażeń oraz zaleceniami do pozostawania w domu osób powyżej 70. roku życia, toruńskie jednostki przygotowały szereg form pomocy dla seniorów. Będą one dopełnieniem rządowego programu „Wspieraj Seniora”.