Będą nowe parki kieszonkowe | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Będą nowe parki kieszonkowe

Eko, Miasto
Data publikacji: 21 marca 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: ścieżka w powstającym parku kieszonkowym

Wydział Środowiska i Ekologii ogłosił kolejny przetarg na wykonanie nowych dokumentacji projektowo-kosztorysowych dla czterech nowych parków kieszonkowych w Toruniu.

Cztery kolejne parki kieszonkowe mają powstać w Toruniu – ogłoszony został przetarg na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowych. Parki będą sukcesywnie powstawać w roku 2024.

>>> Przejdź do ogłoszenia w Biuletynie Informacji Publicznej

>>> Mapa interaktywna z lokalizacjami parków kieszonkowych
 
Poniżej nowe lokalizacje parków kieszonkowych:

 • Park kieszonkowy przy ul. Szosa Chełmińska/Liceum Akademickie - powierzchnia ok. 0,17 ha; Okręg 11 – Chełmińskie. Teren zyskał na znaczeniu po zagospodarowaniu przestrzeni sportowych. Stanowi doskonałe zaplecze dla młodzieży uczącej się w sąsiedztwie;
 • Park kieszonkowy przy ul. Sienkiewicza / Gagarina (teren zieleni przy Widelcu) - powierzchnia ok. 0,25 ha; Okręg 13 – Bydgoskie. Teren wnioskowany wielokrotnie przez mieszkańców do zagospodarowania;
 • Park kieszonkowy przy ul. Struga Lubicka i Tarnowskiej - powierzchnia do zagosp. ok. 0,16 ha; Okręg 6-Bielawy-Grębocin. Ze względu na charakter i sąsiedztwo Strugi Lubickiej – teren szczególnie predysponowany do funkcji rekreacyjnej. Wnioski o jego zagospodarowanie były zgłaszane wielokrotnie przez mieszkańców;

 

Powyższe trzy lokalizacje zostały wskazane przez mieszkańców Torunia podczas konsultacji społecznych, przeprowadzonych we współpracy z WKSiI od października do lutego 2021 r. - kliknij, aby przejść do wyniku konsultacji społecznych.

 • Park kieszonkowy przy ul. Chrobrego / Wojska Polskiego - powierzchnia ok. 0,2 ha; Okręg 9 - Jakubskie - Mokre. Propozycja nowej lokalizacji parku na istniejącym terenie zieleni, który będzie nosił znamiona ogrodu sensorycznego i posiadał indywidualne rozwiązania projektowe ułatwiające korzystanie z parku osobom z niepełnosprawnościami.

Zgodnie z ogłoszonym przetargiem, projekty mają uwzględniać branżę:

 • drogową (alejki parkowe z ekologiczną nawierzchnią mineralno-gruntową i inne nawierzchnie);
 • zieleń (gospodarka zielenią - w tym uporządkowanie i urządzenie zieleni, m.in. rekultywacja, zabiegi pielęgnacyjne, nasadzenia roślinności wysokiej i niskiej);
 • sanitarną (przyłącze wody/system nawodnienia);
 • elektroenergetyczną (przyłącze elektroenergetyczne oraz przyłącza dla elementów infrastruktury wodnej i systemu nawodnienia; oświetlenie parkowe solarne i/lub energooszczędne);
 • małą architekturę.

Zgodnie z planami, co najmniej jeden z zaproponowanych elementów zagospodarowania przyczyniał się:

 • do adaptacji do zmian klimatu (zielona i niebieska infrastruktura, m.in. ogrody deszczowe, zieleń pełniąca funkcje izolujące np. od hałasu i źródeł emisji spalin, zieleń pozioma i pionowa, tj. dywany kwietne czy zegary kwietne, zielone zadaszenia - osłaniające przed nadmiernym upałem i przechwytujące zanieczyszczenia z powietrza, np. pergole, parasole kwiatowe,
 • był dostosowany do osób z niepełnosprawnościami i/lub osób starszych);
 • uwzględniał zwiększanie bioróżnorodności poprzez wprowadzanie odpowiednich gatunków roślin, np. miododajnych, roślin przyjaznych ptakom i/lub owadom; roślin okrywowych (np. jako alternatywa dla trawnika), które dzięki systemowi korzeniowemu, m.in. hamują degradację gleb miejskich poprzez ułatwienie napowietrzania i zwiększanie retencji wodnej, posiadają działanie fitosanitarne
 • zawierał podział na strefy funkcjonalne, np. edukacyjną – dla dzieci i/lub młodzieży, wypoczynkową dla osób starszych – lub też nawiązywał do idei ogrodów społecznych (w zależności od potrzeb i możliwości terenowych danego PK);

Przynajmniej jeden zaprojektowany element małej architektury i przynajmniej jeden element zaprojektowanej zieleni ma nawiązywać do tematyki wybranego państwa świata. Dlatego dobór roślin i/lub elementów zagospodarowania powinien równocześnie nawiązywać kolorystyką do barw narodowych wybranego kraju.
Celem głównym strategii toruńskich parków kieszonkowych jest stworzenie tematycznego szlaku kulturowo-przyrodniczego – z krajoznawczym/geopolitycznym hasłem przewodnim - łączącego ze sobą tereny zieleni urządzonej z każdego Okręgu miasta, z dominującą funkcją przyrodniczą i edukacyjną, będących miejscem integracji społecznej mieszkańców i pozwalających na odbycie w Toruniu - "podróży dookoła świata".

Możliwość posiadania kolejnych kompletnych dokumentacji projektowo-kosztorysowych pozwoli nie tylko na zachowanie ciągłości w systematycznej realizacji kolejnych inwestycji tego typu w mieście, ale również zapewni gotowość techniczną do pozyskiwania środków na późniejszą realizację inwestycji z wykorzystaniem środków zewnętrznych, w tym z Unii Europejskiej.

Przypominamy, że w 2022 r., WŚiE wykonał 6 dokumentacji projektowo-kosztorysowych dla pierwszych parków kieszonkowych w Toruniu w lokalizacjach:

 • ul. Zagonowa/Narcyzowa,
 • ul. Rydygiera 6-8,
 • ul. Szuwarów/Tataraków,
 • ul. Matejki/Słowackiego,
 • ul. Polna/Strehla/Fieldorfa Nila,
 • ul. Artyleryjska/Strzałowa.

Prace dla czterech pierwszych lokalizacji zakończą się do połowy kwietnia 2023 r. Pozostałe dwie realizacje wykonawcze dla parków w lokalizacjach Polna/Strehla/Fieldorfa Nila oraz Artyleryjska/Strzałowa są systematycznie uruchamiane postępowaniami przetargowymi w 2023 roku.

Pierwszy tegoroczny przetarg nr 26/2023 na wykonanie robót budowlanych związanych z realizacją parku kieszonkowego „Francuskie Inspiracje” przy ul. Polna/Strehla/F.Nila w Toruniu – etap 1 został opublikowany 14 marca 2023 r. - kliknij, aby przejść do ogłoszenia przetargu.

Fot. Sławomir Kowalski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Wszystko za sprawą toruńskiego Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza, które po raz kolejny - w ramach Michayland z okazji Dnia Dziecka - zabrało mniejszych i większych do zaczarowanej krainy zabawy.
 • Kultura, Miasto
  W sobotę 27 maja 2023 r. na terenie Szkoły Podstawowej Nr 17 im. Józefa Bema przy ul. Rudackiej 26/32 w Toruniu odbył się coroczny festyn osiedlowy „Rudak dzieciom” zorganizowany wspólnie przez Stowarzyszenie Rudak, SP 17 i Radę Okręgu Rudak.
 • Miasto, Sport
  Kujawsko-Pomorski Związek Piłki Nożnej w Bydgoszczy, który obchodzi 100-lecie istnienia, ma swoje korzenie w Toruniu. - Z korzeni dalej płynie to co najlepsze - powiedział podczas rocznicowej uroczystości prezydent Michał Zaleski, który otrzymał Srebrną Odznakę Honorową PZPN.
 • Prezydent wręcza medal jubilatce, w tle portret Mikołaja Kopernika
  Miasto
  W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 20 toruńskich par odebrało 25 maja 2023 r. Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.
 • Miasto
  Z okazji Święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej i jubileuszu 5-lecia powstania jednostki WOT w piątek 26 maja 2023 r. na placu apelowym przy ul. Piastowskiej w Toruniu odbył się uroczysty apel, podczas którego wręczono odznaczenia i medale honorowe.
 • Na zdjęciu: różowo kwitnące drzewo, w tle wieże kościoła Najświętszej Marii Panny
  Kultura, Miasto
  Ten weekend rozpoczyna piękne święto - Dzień Matki, które w Toruniu obchodzimy koncertowo. To także święto sztuki, w CSW Znaki Czasu otwarta zostanie wystawa rzeźb Tony'ego Cragga, wpisująca się w jubileusz 15-lecia istnienia Centrum.
 • W Toruniu 26-28 maja 2023 roku gościmy nauczycieli polonijnych, którzy biorą udział w 9. Światowym Zjeździe Nauczycieli Polonijnych i Polskich „Wschód, Zachód – Łączy nas Polska”.
 • Z okazji Święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej i jubileuszu 5-lecia powstania jednostki WOT w piątek 26 maja 2023 r. na placu apelowym przy ul. Piastowskiej w Toruniu odbył się uroczysty apel, podczas którego wręczono odznaczenia i medale honorowe.
 • W niedzielę 28 maja 2023 roku na Motoarenie najmłodsi torunianie staną do wyścigów rowerkowych.
 • Przedstawiciele Torunia uczestniczyli 24 maja 2023 r. w krakowskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Swoją pierwszą odsłonę naukowa debata miała w Toruniu w lutym br.
 • 4 czerwca 2023 r. w Parku Miejskim odbędzie się ekopiknik z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska.
 • Końcówka maja 2023 r. to czas wykonania nasadzeń kwiatów na terenie Zielonej Bramy Gotyckiej Starówki.
 • W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 20 toruńskich par odebrało 25 maja 2023 r. Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.
 • Ten weekend rozpoczyna piękne święto - Dzień Matki, które w Toruniu obchodzimy koncertowo. To także święto sztuki, w CSW Znaki Czasu otwarta zostanie wystawa rzeźb Tony'ego Cragga, wpisująca się w jubileusz 15-lecia istnienia Centrum.