Barwne Luminarium w sercu Torunia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Barwne Luminarium w sercu Torunia

Kultura, Miasto
Data publikacji: 09 lipca 2021
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu dziewczynka w luminarium

Od 16 lipca 2021 r. mieszkańcy Torunia i odwiedzający miasto turyści będą mogli wejść do wnętrza monumentalnej, pneumatycznej konstrukcji – Luminarium Albesila. Ta niezwykła, powietrzna rzeźba, to połączenie osiągnięć inżynieryjnych i wizji artystycznej brytyjskiej grupy Architects of Air, która działa już od ponad 20 lat. Razem ze swoimi instalacjami architekci odwiedzili już przeszło 40 krajów na 5 kontynentach, z powodzeniem prezentując swoje niesamowite dzieła. Prezentacja samym centrum grodu Kopernika – na Placu Rapackiego – będzie jedyną okazją w Polsce, żeby wejść do luminarium, które dostępne będzie dla publiczności aż przez 10 dni.

Rozpoczął się lipiec, miesiąc pełen słońca, a razem z nim Toruń wypełniły wydarzenia kulturalne. Jednym z nich będzie wizjonerska instalacja Luminarium Albesila, mająca 3 metry wysokości, 45 metrów długości i niemal 1000m2 powierzchni! Konstrukcja napełniana sprężonym powietrzem będzie składała się z 27 kolorowych kopuł połączonych wijącymi się w różne strony barwnymi korytarzami. Zwiedzana od wewnątrz instalacja z pewnością wzbudzi w widzach zachwyt nad efemerycznym pięknem światła. Promienie słońca przepuszczane przez półprzezroczyste części Luminarium zaskoczą odwiedzających swoją kolorystyką, a towarzysząca muzyka będzie oddziaływać na ich zmysły. Zwiedzający poruszać się będą po labiryncie przypominającym świetlne groty i jaskinie. Całość stworzy niezwykły wizualny efekt przypominający świat odbiegający od normalnej i codziennej rzeczywistości.




- Luminarium jest barwną syntezą nauki i sztuki. Dodatkowo sklepienia tej niezwykłej powietrznej rzeźby ozdobione są ornamentami, które rzucają na ściany i podłoże piękne, orientalne wzory. Niektóre z nich są inspirowane symbolami zaczerpniętymi z kultury Bliskiego Wschodu, a inne przypominają pnie drzew. Instalacja zaprojektowana jest w taki sposób, aby zachwycić gości, którzy napotkają wewnątrz tej nowoczesnej konstrukcji czarujące i zaskakujące widoki. Jednym z nich jest mieszczący się w głównej kopule misterny splot przypominający neonowe szwy, który wizualizuje konstelację gwiazd wijącą się spiralnie ku niebu. Cała kunsztowna konstrukcja mimo swojej wielkości sprawia wrażenie lekkiej i estetycznej. Na gości Luminarium czekają niezwykłe doznania artystyczne – warto skorzystać z tej jedynej w Polsce okazji i zajrzeć do środkamówi Krystian Kubjaczyk z Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Plakat wydarzenia Architekci Powietrza - Luminarium Albesila

Architekci powietrza

Twórcą projektu i dyrektorem artystycznym Architects of Air (Architekci Powietrza) jest pochodzący z Wielkiej Brytanii Alan Parkinson. Artysta po raz pierwszy zaczął eksperymentować z rzeźbami pneumatycznymi w latach 80. i od tego czasu rozwinął swoją własną formę wyrazu w tym plastikowym medium. Pierwszą instalacją stworzoną przez Architektów Powietrza w 1990 było Eggopolis, które zapoczątkowało istnienie grupy. Od tego czasu twórcy stworzyli aż 24 różne luminaria i zrealizowali ponad 500 wystaw na całym świecie.

Wydarzenie biletowane

Ze względu na przepustowość instalacji i zachowanie zgodności wydarzenia z rygorami sanitarno-epidemiologicznymi, wydarzenie będzie biletowane. Bilety w cenie 15 zł można będzie zakupić w kasie na terenie wydarzenia na Placu Rapackiego. Instalacja będzie czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 14:00 do 20:30, a w weekendy w godzinach od 13:00 do 20:30. Ostatnie wejście na teren instalacji będzie możliwe o godzinie 20:00.

Więcej informacji:

>>Przejdź do strony Toruńskiej Agendy Kulturalnej

Fot. Wojciech Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: uczniowie pozują grupowo w sali gimnastycznej
    Miasto, Sport
    23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.