"Baby Jagi" tańczą od 35 lat | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

"Baby Jagi" tańczą od 35 lat

Kultura
Data publikacji: 12 czerwca 2022
Autor: Małgorzata Litwin

Na scenie Jordanek Korporacja Taneczna "Baby Jagi" świętowała w sobotę 11 czerwca 2022 r. jubileusz 35-lecia.

Tradycyjna, doroczna Gala Złote Miotły 2022, podczas której honorowani są najlepsi tancerze zespołu, zgromadziła w CKK Jordanki liczne grono byłych i obecnych członków grupy, ich rodziców i przyjaciół oraz sympatyków "Bab Jag". Nie zabrakło też prezydenta Torunia Michała Zaleskiego, który z okazji jubileuszu 35-lecia zespołu wręczył list gratulacyjny i upominek - laptop opiekunkom Korporacji "Baby Jagi" – założycielce i choreografce Jolancie Michalak oraz Magdzie Illeczko - dyrektorce Młodzieżowego Domu Kultury w Toruniu, gdzie od wielu lat  zespół ma swoją siedzibę. Zasłużeni tancerze zostali tego wieczora wyróżnieni okolicznościowymi medalami.

- To jest zespół, który tańczy pięknie, wspaniale i wzruszająco – taka jest najprostsza prawda o Korporacji Tanecznej "Baby Jagi" - mówił podczas uroczystości prezydent Torunia Michał Zaleski. - Tak było w pionierskich latach zespołu, gdy korzystał on przez 11 lat (1987-1998) z opieki toruńskiego Domu Harcerza, i tak jest w dojrzałym i chyba najbardziej imponującym okresie działalności grupy, ćwiczącej pod auspicjami Młodzieżowego Domu Kultury już od 23 lat.

Jak podkreślił prezydent, tancerze Korporacji "Baby Jagi" od lat wspaniale promują miasto, przedstawiając w taneczny sposób historię i legendy Torunia w swoich pokazach: "Żabie jezioro", "Toruńskie mieszczki", "Toruńskie anioły" czy "Brama Mostowa". Podziw budzi niezmiennie poziom umiejętności starszej części zespołu, prezentującej taniec współczesny, elementy akrobatyki czy gimnastyki artystycznej. Rocznie grupa daje w Toruniu i Polsce około 20 koncertów, w tym także podczas prestiżowych wydarzeń toruńskich. Widzów zachwycają nie tylko same tańce, ciekawe pomysły reżyserskie i choreograficzne oraz wysoki poziom młodych wykonawców, ale także przepiękne stroje, w jakich zawsze tancerze występują na scenie.

Prezydent Torunia wręcza upominek Jolancie Michalak

Prezydent wręcza jubileuszowy upominek założycielce zespołu Jolancie Michalak

Z historii Korporacji Tanecznej Baby Jagi

Zespół taneczny “Baby Jagi” został założony 1 października 1987 r. przez Jolantę Michalak i przez 11 lat działał w OPP Dom Harcerza. W 1998 r. próby zespołu odbywały się w Szkole Podstawowej nr 24 w Toruniu. Od września 1999 r. wszedł w struktury Młodzieżowego Domu Kultury w Toruniu. Od roku 2004, ze względu na liczebność grup i różnorodność form tańca, jaką  uprawia, zespół przyjął nazwę Korporacja Taneczna Baby Jagi. W jej skład wchodzi pięć  grup tanecznych, różniących się repertuarem dostosowanym do wieku (od 5–19 lat). Korporacja łącznie liczy 100 wychowanków czynnie uczestniczących w zajęciach tanecznych i biorących udział w licznych koncertach.

Prowadząca zespół Jolanta Michalak w swoich choreografiach wykorzystuje różnorodną muzykę, począwszy od klasyki poprzez jazz, pop, a na hiphopie skończywszy. Swoją przygodę z tańcem wychowankowie zaczynają już w wieku  5-6 lat. Najmłodsze grupy zaczynają od inscenizacji bajek (np. "Czerwony kapturek", "O rybaku i złotej rybce"). Zespół nawiązuje w taneczny sposób do historii i legend Torunia, a starsze grupy - do muzyki z lat ’60 i ’80 (wiązanka rockendrollowa "ABBA – lata ’80"). Grupa licealna koncentruje się raczej na układach bardziej awangardowych. Prezentuje wysoki poziom tańca współczesnego w zespole i swoje układy taneczne tworzy przede wszystkim do muzyki współczesnej. Jedną z najwyższych form wtajemniczenia tanecznego jest taniec klasyczny na pointach; tancerki o długoletnim stażu i wysokich umiejętnościach występują w choreografiach klasycznych np. do muzyki F. Chopina. Do ogólnego programu zajęć należą też  elementy akrobatyki i gimnastyki artystycznej, jako formy rozwijającej i podnoszącej poziom tancerzy.

Jolanta Michalak skupia wokół zespołu swoich absolwentów. To poczucie więzi zaowocowało powstaniem Fundacji Twórczego Rozwoju "Złota Miotła", działającej na rzecz K.T. „Baby Jagi”.  Wielu absolwentów związało swoją karierę zawodową z tańcem np. Maria Skręt absolwentka Szwajcarskiej Szkoły Tańca Współczesnego w Zurichu, tancerka Opery Wiedeńskiej. Absolwentami zespołu są również  ludzie kultury, tacy jak aktorzy: Piotr Głowacki i Michał Michalski, prezenterki Telewizji TV Toruń  Marta Nowicka i Weronika Król- Dybowska.

Zespół koncertuje ponad 20 razy w ciągu roku. Od 2004 r. MDK jest organizatorem uroczystej Gali "Złote Miotły", podczas której Prezydent Miasta Torunia wyróżniającym się tancerzom wręcza statuetki – Złote Miotły. Korporacja uświetnia swoimi występami wiele imprez miejskich np.: Święto Miasta, Święto Flagi, 10. Rocznica Przyłączenia Polski do Unii Europejskiej, Światowy Dzień Pokoju,  Rozpoczęcie Festiwalu PROBALTICA itp. Zespół bierze udział również w licznych imprezach charytatywnych tj. Koncert na rzecz Oratorium im. Bł. Ks. Bronisława Markiewicza w Teatrze "Baj Pomorski", Dzień Dziecka MICHAYLAND, Koncerty dla Caritas Diecezji Toruńskiej.

Zespół jest laureatem wielu nagród w konkursach tanecznych. Dowodem na wysoki poziom artystyczny grupy są programy zrealizowane z telewizją: Polonia, Polsat, TV2, TV Bydgoszcz, występy z artystami polskiej estrady, m.in. : J. Steczkowską, K. Skrzynecką, A. M. Jopek, S. Borysem, Z. Wodeckim, A. Rybińskim, R. Rynkowskim, W. Prestigiacomo. K.T. Baby Jagi występowała w wielu krajach Europy: Bułgaria, Rumunia, Estonia, Turcja, Grecja, Słowacja, Austria, Niemcy, Łotwa, Włochy, Hiszpania, Francja, Belgia, Holandia, Monaco, Monte Carlo, Litwa, Luksemburg, Liechtenstein, Węgry, Szwajcaria, Białoruś, Serbia, Grecja, Finlandia. Co pięć lat Korporacja świętuje swoje Jubileusze (np. 2012 r. 25 lecie - Aula UMK, 2017 30 lecie - CKK Jordanki ).    
K.T. Baby Jagi występowała w CKK Jordanki kilkakrotnie, m.in. podczas otwarcia obiektu (2015 rok), na koncercie pn. „Pink Floyd w blasku księżyca” (wrzesień 2016) oraz podczas gali „Złote Miotły” (listopad 2016).

Historia na podst. opr. Magdaleny Illeczko, fot. Wojtek Szabelski 

       

Najczęściej czytane aktualności

  • Otwieramy lewoskręt przy Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Miasto, Sport
    W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • Toruń wspiera miejską policję
    Miasto
    Gmina Miasta Toruń podpisała kolejne porozumienie z Komendą Miejską Policji w Toruniu. Chodzi o wsparcie finansowe na dodatkowe patrole policji oraz zakup nowych samochodów i psów służbowych. 28 marca 2024 r. Gmina Miasta Toruń podpisała porozumienie z Komenda Miejską Policji w Toruniu dotyczące przekazania środków pieniężnych w wysokości 1 mln 75...
  • Miasto
    Odpowiedź Prezydenta Miasta Torunia na wypowiedzi Pana Jakuba Dziadosza, kandydata Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców do Rady Miasta Torunia.
  • Na zdjeciu: prezydent stoi ze sportowcami, którym wręczył nagrody
    Miasto, Sport
    Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski wyjmuje z koszyka wiklinowego mazurki i podaje seniorom
    Miasto
    Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe. Zanim pójdziesz głosować, warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Jeszcze do 2 kwietnia 2024 r. zainteresowane podmioty mogą składać oferty na wykonanie przedsięwzięć rewitalizacyjnych na obszarze rewitalizacji (Bydgoskiego Przedmieścia, Podgórza i Starego Miasta). Jest to już II tura konkursu. Przedmiotem konkursu jest powierzenie realizacji zadania gminy w terminie od 1 czerwca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r., w...
  • To już ostatnie dni. Do 31 marca 2024 r. trwa nabór wniosków w ramach Programu „Moje Podwórko”. Wsparcie finansowe można otrzymać m.in. na nowe place zabaw, ławki, zieleń, dostosowanie przestrzeni do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, w tym dla osób z niepełnosprawnościami oraz remont nawierzchni.
  • Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Towarzystwo Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom w Toruniu ogłasza nabór dla szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz przedszkoli z Torunia na: Zajęcia informacyjno-edukacyjne dla rodziców, rodzin osób zagrożonych e-uzależnieniami.
  • Daj Szansę Fundacja Na Rzecz Rozwoju Dzieci Niepełnosprawnych rozpoczęła kolejny rok działalności projektu „Centrum Diagnozy i Terapii FASD”, realizowanego dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń. Ofertę kierujemy do rodzin opiekujących się dziećmi z FASD lub z podejrzeniem występowania FASD. Działania Fundacji pozwalają objęć kompleksową opieką dzieci...