Autyzm - zrozum i pomóż | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Autyzm - zrozum i pomóż

Miasto
Data publikacji: 02 kwietnia 2024
Autor: Sylwia Derengowska
Autyzm - ulotka

Kwiecień jest Światowym Miesiącem Świadomości Autyzmu, a jego inauguracja przypada na 2 kwietnia. W związku z tym w środkach toruńskiej komunikacji miejskiej przeprowadzona zostanie kampania przybliżająca pasażerom problemy osób ze spektrum tej choroby.

Akcja społeczna z okazji Światowego Miesiąca Świadomości Autyzmu odbywa się pod hasłem „Savoir-vivre wobec osób ze spektrum autyzmu w komunikacji miejskiej”!

Z inicjatywy nauczycielek z Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. J. Korczaka w Toruniu - Patrycji Szczuki i Patrycji Wittbrodt – zorganizowana została kampania mająca na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat osób ze spektrum autyzmu i ułatwienie im podróżowania środkami komunikacji miejskiej. Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu z radością włączył się do akcji. Akcja ma na celu promowanie pozytywnych postaw wobec osób ze spektrum autyzmu w komunikacji miejskiej. Chcemy, aby podróżowanie naszymi autobusami i tramwajami było przyjemne i bezstresowe dla wszystkich pasażerów, włączając w to osoby ze specjalnymi potrzebami.

Jakie działania podejmujemy?

 • Partnerzy z Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. J. Korczaka w Toruniu przygotowali specjalny spot, który będzie emitowany na ekranach LED w autobusach i tramwajach przez cały kwiecień. Spot ten ma na celu edukację i zwiększenie zrozumienia dla osób ze spektrum autyzmu.
 • Codziennie w terminie 8-30.04.2024 r. uczniowie z Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. J. Korczaka w Toruniu będą podróżować wybranymi liniami autobusowymi i tramwajowymi, rozdając pasażerom przygotowane przez organizatorki ulotki. To doskonała okazja, aby porozmawiać z nimi na temat wyzwań, z jakimi spotykają się osoby ze spektrum autyzmu oraz o tym, w jaki sposób możemy im pomóc.Czym jest autyzm?

Autyzm jest zaburzeniem rozwoju o charakterze neurologicznym, dotyczącym mózgu i mającym najczęściej podłoże genetyczne. Pierwsze objawy ujawniają się już na etapie okresu dziecięcego i trwają tak naprawdę do końca życia. Autyzm cechuje brak reakcji ze strony dziecka na polecenia, brak zabawy z rówieśnikami, trudności z wyrażaniem emocji czy porozumiewaniem się zarówno za pomocą gestów jak i mowy. Często zachowanie autystycznego dziecka odbieramy jako dziwne. Zaburzenie to ma wiele odmian, zdarza się, że dziecko po prostu się wolniej rozwija - co często mylone jest właśnie z autyzmem. Mimo że istnieje wiele czynników zwiększających ryzyko autyzmu, nadal nie są znane konkretne przyczyny powstawania.

>>> Pobierz ulotkę dot. autyzmu

Zachęcamy wszystkich pasażerów do aktywnego udziału w akcji „Savoir-vivre wobec osób ze spektrum autyzmu w komunikacji miejskiej” poprzez okazanie szacunku i wyrozumiałości tym osobom. Każdy ma prawo do komfortowej podróży, dlatego razem możemy uczynić nasze autobusy i tramwaje bardziej przyjaznymi i dostępnymi dla wszystkich.

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
  Kultura, Miasto, Sport
  Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
 • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
  Eko, Miasto
  Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
 • Docenieni za bohaterską postawę
  Miasto
  St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Miasto
  21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
 • Miasto, Sport
  W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
 • Wypędzamy zimę z miasta - plakat
  Miasto, Sport
  „Wypędzamy zimę z miasta” - pod takim hasłem już po raz siódmy zorganizowana zostanie impreza nie tylko dla miłośników jednośladów. Moto CT zaprasza tym razem na Błonia Nadwiślańskie, w okolicy Przystani Toruń.
 • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
 • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
 • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
 • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
 • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
 • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
 • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".
 • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.