www.torun.pl

Autobusy na tablicach elektronicznych

Miasto, MZK
Data publikacji: 18 stycznia 2018
Autor: Sylwia Derengowska

Do 2020 r. toruńskie autobusy miejskie zostaną włączone do systemu informacji pasażerskiej – planuje miasto. Na początek rozszerzenie systemu działającego dotychczas w tramwajach ma objąć najbardziej wykorzystywane przez pasażerów przystanki autobusowe.

System Informacji Pasażerskiej w komunikacji tramwajowej działa w Toruniu od 2013 roku. Informuje o najbliższych kursach, pokazuje godzinę, może ostrzegać o zagrożeniach i przekazywać ważne komunikaty. Teraz przychodzi pora na komunikację autobusową.

Projekt „Poprawa infrastruktury przystanków autobusowych w Toruniu poprzez budowę systemu informacji pasażerskiej w czasie rzeczywistym oraz modernizację przystanków” obejmuje:

1) rozbudowę obecnie użytkowanego systemu informacji pasażerskiej w czasie rzeczywistym poprzez przyłączenie do systemu floty autobusowej komunikacji miejskiej MZK Toruń Sp. z o. o.
2) montaż urządzeń pokładowych w autobusach - do 157 szt.
3) dostawę i montaż tablic dynamicznego systemu informacji pasażerskiej - 96 szt.
4) przebudowę przystanków - 20 lokalizacji
5) budowę wiat - 20 szt.

Rozszerzenie systemu informacji pasażerskiej na linie autobusowe ma objąć najbardziej wykorzystywane przez pasażerów przystanki autobusowe. Zostaną one dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, zyskają nowe wiaty i perony z pasami bezpieczeństwa. Dzięki systemowi pasażerowie będą też mogli sprawdzić na urządzeniach mobilnych, kiedy nadjedzie oczekiwany przez nich autobus.

Miasto będzie aplikować o unijne środki na realizację przedsięwzięcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020, Poddziałanie 3.5.2 Zrównoważona mobilność miejska i promowanie strategii niskoemisyjnych w ramach ZIT. Planowany termin złożenia dokumentacji aplikacyjnej to I kwartał 2018 roku. Realizacja robót budowlanych planowana jest od IV kwartału 2018 do II kwartału 2020 r.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Prezydent Miasta Torunia co roku przyznaje stypendia i nagrody dla zdolnych uczniów. W 2019 roku obowiązują nowe zasady przyznawania tych świadczeń.
 • Kultura, Miasto
  Mieszkańcy Stawek spotkali się w niedzielę 19 maja 2019 r. na rodzinnym festynie parafialno-osiedlowym.
 • Miasto
  13 maja 2019 roku rusza nabór do klas I liceów, techników i szkół branżowych I stopnia. Na rok szkolny 2019/2020 przygotowano w sumie ponad 5100 miejsc dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych.
 • Miasto
  W sobotę 18 maja 2019 r. w Centrum Kształcenia ustawicznego w Toruniu odbył się V Kongres Nauczycieli Wychowania Przedszkolnego. Temat tegorocznego Kongresu „Sprawdzone metody wychowania i edukacji małego dziecka”.Inicjatorem przedsięwzięcia było działające od 2002 r. w Toruniu, Stowarzyszenie Edukacji Przedszkolnej „Inicjatywa i Twórczość”,...
 • Drogi
  Miejski Zarząd Dróg informuje o utrudnieniach drogowych w Toruniu na przełomie maja i czerwca 2019 r. związanych z planowanymi pracami wodociągowo-kanalizacyjnymi.
 • Miasto
  Każdy pełnoletni mieszkaniec Torunia, pomimo braku zameldowania w mieście może złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców.
 • Kolejna produkcja, tym razem związana z grupą Republika i Toruniem, odnosi sukces na rynku filmowym.
 • Od dwudziestu lat świetlica „Antoninek” wspiera w potrzebie i organizuje czas dzieciom z toruńskich Wrzosów. W niedzielę 19 maja 2019 r. świętowała swój jubileusz.
 • Informacje dla wyborców, członków komisji oraz komitetów wyborczych.
 • Tradycje sportowe i atuty Torunia jako Europejskiego Miasta Sportu 2019 zostały zaprezentowane podczas pierwszej rundy Indywidualnych Mistrzostw Świata na żużlu. Turniej odbył się 18 maja 2019 roku na PGE Narodowym w Warszawie.
 • Ponad 200 młodych rowerzystów rywalizowało w niedzielę 19 maja 2019 roku na Motoarenie w wyścigach rowerowych zorganizowanych w ramach obchodów 10-lecia powstania najlepszego stadionu żużlowego na świecie.
 • Elana Toruń przegrała w niedzielę 19 maja 2019 r. z Olimpią Elbląg 1:2 i straciła szanse na awans do I ligi. A były one spore, zważywszy że GKS Bełchatów zakończył swoje spotkanie remisem.
 • Budynek przy ul. Słowackiego 114 zostanie poddany przebudowie i modernizacji, by swoją siedzibę miał tam Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.
 • Życie codzienne w Toruniu w latach 1914-1920, u progu odzyskania niepodległości, jest tematem prelekcji, na którą zaprasza 22 maja 2019 r. Książnica Kopernikańska przy ul. Słowackiego 8.