www.torun.pl

Atrakcje z okazji rocznicy niepodległości

Miasto
Data publikacji: 06 listopada 2019
Autor: Magdalena Winiarska

W dniach poprzedzających 101. rocznicę odzyskania niepodległości odbywać się będzie wiele wydarzeń towarzyszących.

9 listopada o godz. 18:00 w sali Młodzieżowego Domu Kultury odbędzie się przebojowy koncert do słów poematu jednego z największych polskich poetów i patriotów – Cypriana Kamila Norwida pt. „Fortepian Chopina” z rockowo-balladową muzyką skomponowaną przez autora najnowszej płyty Maryli Rodowicz, Witka Łukaszewskiego. Wydarzenie to jest realizowane przy współpracy ze Stowarzyszeniem „Okno na Kulturę" z Poznania, a dofinansowany ze środków Gminy Miasta Toruń. Darmowe wejściówki (200 miejsc), stanowiące zarazem ciekawy materiał edukacyjny, dystrybuowane są w toruńskich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych oraz przez Młodzieżowy Dom Kultury w Toruniu.

8 listopada 2019 OPP Dom Harcerza zaprasza na dwa wydarzenia. O godz. 17:00 w sali kominkowej  odbędzie się koncert pt. „Niezapomniane polskie piosenki” w wykonaniu   zespołów wokalnych OPPDH: D-mollka , Mały Broadway, VokalArts. Z kolei w godz. 18:00-19:00 w sali szachowej nr 11 mieszkańcy Torunia mogą wziąć udział w „Rozgrywkach szachowych dla Niepodległej”. W dniu 15 listopada 2019 o godz. 17:00 w sali kominkowej odbędzie się „Koncert pieśni patriotycznych” w wykonaniu Macieja Korzeniowskiego (współorganizacja z Katolickim Stowarzyszeniem „Civitas Christiana" w Toruniu).

8 listopada 2019 r. nastąpi nadanie nazwy placu przy Centrum Nowoczesności im. prof. Jana Czochralskiego. 10 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Centrów Nauki SPiN Day i w związku z tym Centrum Nowoczesności będzie świętowało to wydarzenie, popularyzując dorobek prof. Czochralskiego, wybitnego chemika i metaloznawcy. Tego dnia w przestrzeni Młyna zorganizowane będą stanowiska do samodzielnego eksperymentowania i obserwacji, dostępne w trakcie godzin otwarcia Centrum (wydarzenie biletowane). Będą tam prowadzone 3 aktywności dotyczące:   
- krystalografii - uczestnicy będą mogli obserwować pod mikroskopem stereoskopowym  różne odmiany kwarcu w świetle białym i spolaryzowanym. Zobaczą, że niektóre substancje potrafią bardzo szybko wykrystalizować, a proces można dokładnie prześledzić. Pośród nieskończonej różnorodności układów krystalicznych niejednokrotnie można dostrzec wtedy  obrazy przypominające futurystyczne krajobrazy z odległych zakątków kosmosu.
- budowy cząsteczkowej materii – posługując się zestawem klocków, każdy będzie miał okazję samodzielnie zbudować model wybranej  cząsteczki  chemicznej lub odtworzyć strukturę wewnętrzną diamentu czy grafitu.
- gęstości substancji – na tym stanowisku zbadamy, czy kilogram każdej substancji ma tę samą objętość. Zdefiniujemy pojęcie gęstości. Zbadamy jakie znaczenie ma gęstość materii w życiu codziennym np. w kuchni.

Dodatkowo w dniach 10-11 listopada udostępniona będzie wystawa posterowa prezentująca Polskich Naukowców.

W Auli Kolegium Jagiellońskiego - Toruńskiej Szkoły Wyższej 11 listopada 2019 r. zapraszamy o godz. 15:00 na wykład prof. Jarosława Dumanowskiego „Tradycje kuchni Staropolskiej", po którym o godz. 15:30 będzie gotowanie na scenie i poczęstunek. Następnie o godz. 16:00  będzie okazja do zaśpiewania pieśni patriotycznych z toruńską wokalistką Sarą Pach. Impreza jest organizowana przez Fundację Rozwoju Edukacji i Nauki „Pomerania" oraz Kolegium Jagiellońskie - Toruńską Szkołę Wyższą.

Nie zabraknie także wydarzeń sportowych. 8 listopada 2019 r. o godz. 11:00 w lesie miejskim „Rudelka” wystartują indywidualno-drużynowe biegi przełajowe z okazji Narodowego Święta Niepodległości – więcej informacji. W kolejnym dniu, 9 listopada 2019 r. o godz. 12:00 w Uniwersyteckim Centrum Sportu odbędą się zawody pływackie „Pływam na medal”, których organizatorem jest SP nr 8.

Także 9 listopada 2019 wystartuje 3. edycja Toruńskich Biegów Wolności 2019-2020 – więcej informacji.

9 listopada w hali sportowej IV LO w Toruniu rozegrany zostanie Ogólnopolski Turniej Floretowy Dzieci z Okazji Święta Niepodległości DRIMER CUP 2019, zorganizowany przez Uczniowski Klub Sportowy 35 Bielawy. Od godz. 9:00 trwać będą rozgrywki eliminacyjne, a oficjalne otwarcie turnieju nastąpi o godz. 11:30. Finały – godz. 18:00.

Na koncert dla dzieci w dniu 10 listopada w Sali Małej CK Dwór Artusa zaprasza Toruńska Orkiestra Symfoniczna. Odbędzie się on dwukrotnie, o godz. 13:00 i 15:00, wstęp wolny. Będzie to koncert polskich pieśni wielkiego kompozytora, Stanisława Moniuszki, przeplatany opowieściami o codzienności XIX wieku. Wykonawcy w strojach szlacheckich, przestrzeń sceniczna stylizowana na XIX-wieczny salonik, narracja i zabawy nawiązujące do treści utworów Stanisława Moniuszki.

10 listopada CK Dwór Artusa – Piwnice Kultury zaprasza w godz. 11:00-13:00 na „Defiladę” -  darmowe zajęcia przeznaczone są głównie dla dzieci w wieku 7-13 lat (dzieci młodsze uczestniczą w zajęciach razem ze swoimi opiekunami). Tematyka nawiązuje do obchodów 100-lecia Niepodległości Polski. Rysujemy i malujemy uroczystą defiladę historyczną. Na zajęciach tworzymy pracę zbiorową, składającą się z wielu segmentów, każdy o wymiarach 35 cm na 100 cm. Po skończonej pracy kartony składamy w jeden długi ciąg, tworząc panoramę - jak długą? - zobaczymy. O godz. 13:00-15:00 odbędą się warsztaty „Dobre życzenia dla Polski na następne 100 lat...”, podczas których powstaną m.in. pocztówki, proporce lub instalacje plastyczne wokół tych wartości i życzeń,  które są bliskie sercu Polaków, kiedy myślą  o losach ojczyzny.

10 listopada w 34 miastach Polski, w tym także w Toruniu, w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, odbędą się pikniki „Służymy Niepodległej”. Zapraszamy do CSAiU, ul. Sobieskiego 36,w godzinach 11:00-17:00.
Będzie to doskonała okazja, żeby po raz kolejny poznać współczesne Wojsko Polskie. W programie toruńskiego pikniku jest m.in. prezentacja sprzętu wojskowego (ponad 40 jednostek sprzętu), występ orkiestry wojskowej, żołnierska grochówka oraz wiele innych atrakcji. Na pikniku nie zabraknie także występów artystycznych oraz konkursów i zabaw dla najmłodszych, które zapewni Klub Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia. Każdy uczestnik pikniku będzie mógł skosztować prawdziwej wojskowej grochówki.

W Muzeum Okręgowym prowadzona będzie akcja „Niepodległościowy weekend 2w1”, czyli 2 bilety dostępne będą w cenie 1.

CN Młyn Wiedzy – tańsze bilety dla osób w czapeczkach w barwach narodowych.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura
  W Centrum Sztuki Współczesnej 3 lipca 2020 r. odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów kulturalnych Miasta Torunia na II półrocze 2020 r.
 • Miasto
  Zasłanianie nosa i ust znacznie obniża ryzyko zakażenia się chorobami przenoszonymi drogą kropelkową. Dlatego nośmy maseczki!
 • Inwestycje
  W poniedziałek 6 lipca 2020 r. nastąpi czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do budynków przy ul. Włocławskiej. Trwa podłączanie kolejnych ulic w Toruniu do nowo wybudowanego wodociągu.
 • Miasto, Sport
  Najnowocześniejszy żużlowy obiekt świata - toruńska Motoarena - będzie gospodarzem inauguracji, a nieco później również wielkiego finału zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. Cykl TAURON Speedway Euro Championship zagości w Toruniu 4 oraz 29 lipca 2020 r. Bilety na oba wydarzenia są jeszcze w sprzedaży i można nabyć je wyłącznie przez...
 • Biznes, Miasto
  Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna i Centrum Wsparcia Biznesu zapraszają przedsiębiorców z Torunia na bezpłatny webinar „Wsparcie dla firm”. Wydarzenie odbędzie 9 lipca 2020 r. o godz. 11:00.
 • Miasto
  W piątek 26 czerwca na platformie TVP Stream ruszył nowy kanał internetowy TVP Kultura 2. W ten weekend na platformie wyemitowane zostaną programy „Zakochaj się w Polsce” oraz „Pomniki Historii” poświęcone Toruniowi i regionowi.
 • Jeśli chcesz pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania lub złożyć wniosek o dopisanie się do spisu bądź rejestru wyborców, możesz to zrobić dodatkowo także w sobotę w Wydziale Spraw Administracyjnych przy ul. Batorego 38/40.
 • W ramach cyklu „Starówka Mistrzów” Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu zaprasza do świata kolorowych kompozycji owocowo-warzywnych podanych w łupinie kokosa. Coco Bowl to inspirujące miejsce, od nowa definiujące pomysł na prowadzenie restauracji.
 • Prace na pływalni przy ul. Bażyńskich idą zgodnie z planem, zatem już na początku grudnia 2020 r. zostanie ona otwarta.
 • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu został pełnoprawnym członkiem konsorcjum Young Universities for the Future of Europe (YUFE). To ogromne wyróżnienie dla toruńskiego uniwersytetu oraz miasta Torunia.
 • Przez Przysiek, Rozgarty i Łążyn wiedzie trasa rajdu rowerowego organizowanego 12 lipca przez Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu i Klub Turystyki Kolarskiej "PRZYGODA".
 • Toruń znalazł się wśród 23 miast i gmin w województwie kujawsko-pomorskim, które otrzymały dofinansowanie z programu Kujawsko-Pomorska Mała Infrastruktura Sportowa Edycja 2020.
 • Popisy cyrkowe i fireshow, niezwykłe instrumenty, teatr lalek, pantomima – tak różnorodne będą propozycje 6. Festiwalu Teatrów Ulicznych. Między 4 lipca a 9 sierpnia mali i duzi widzowie zobaczą 11 przedstawień.
 • 3 lipca br. nastąpi czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do budynków przy ul. Akacjowej.