www.torun.pl

Atrakcje z okazji rocznicy niepodległości

Miasto
Data publikacji: 06 listopada 2019
Autor: Magdalena Winiarska

W dniach poprzedzających 101. rocznicę odzyskania niepodległości odbywać się będzie wiele wydarzeń towarzyszących.

9 listopada o godz. 18:00 w sali Młodzieżowego Domu Kultury odbędzie się przebojowy koncert do słów poematu jednego z największych polskich poetów i patriotów – Cypriana Kamila Norwida pt. „Fortepian Chopina” z rockowo-balladową muzyką skomponowaną przez autora najnowszej płyty Maryli Rodowicz, Witka Łukaszewskiego. Wydarzenie to jest realizowane przy współpracy ze Stowarzyszeniem „Okno na Kulturę" z Poznania, a dofinansowany ze środków Gminy Miasta Toruń. Darmowe wejściówki (200 miejsc), stanowiące zarazem ciekawy materiał edukacyjny, dystrybuowane są w toruńskich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych oraz przez Młodzieżowy Dom Kultury w Toruniu.

8 listopada 2019 OPP Dom Harcerza zaprasza na dwa wydarzenia. O godz. 17:00 w sali kominkowej  odbędzie się koncert pt. „Niezapomniane polskie piosenki” w wykonaniu   zespołów wokalnych OPPDH: D-mollka , Mały Broadway, VokalArts. Z kolei w godz. 18:00-19:00 w sali szachowej nr 11 mieszkańcy Torunia mogą wziąć udział w „Rozgrywkach szachowych dla Niepodległej”. W dniu 15 listopada 2019 o godz. 17:00 w sali kominkowej odbędzie się „Koncert pieśni patriotycznych” w wykonaniu Macieja Korzeniowskiego (współorganizacja z Katolickim Stowarzyszeniem „Civitas Christiana" w Toruniu).

8 listopada 2019 r. nastąpi nadanie nazwy placu przy Centrum Nowoczesności im. prof. Jana Czochralskiego. 10 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Centrów Nauki SPiN Day i w związku z tym Centrum Nowoczesności będzie świętowało to wydarzenie, popularyzując dorobek prof. Czochralskiego, wybitnego chemika i metaloznawcy. Tego dnia w przestrzeni Młyna zorganizowane będą stanowiska do samodzielnego eksperymentowania i obserwacji, dostępne w trakcie godzin otwarcia Centrum (wydarzenie biletowane). Będą tam prowadzone 3 aktywności dotyczące:   
- krystalografii - uczestnicy będą mogli obserwować pod mikroskopem stereoskopowym  różne odmiany kwarcu w świetle białym i spolaryzowanym. Zobaczą, że niektóre substancje potrafią bardzo szybko wykrystalizować, a proces można dokładnie prześledzić. Pośród nieskończonej różnorodności układów krystalicznych niejednokrotnie można dostrzec wtedy  obrazy przypominające futurystyczne krajobrazy z odległych zakątków kosmosu.
- budowy cząsteczkowej materii – posługując się zestawem klocków, każdy będzie miał okazję samodzielnie zbudować model wybranej  cząsteczki  chemicznej lub odtworzyć strukturę wewnętrzną diamentu czy grafitu.
- gęstości substancji – na tym stanowisku zbadamy, czy kilogram każdej substancji ma tę samą objętość. Zdefiniujemy pojęcie gęstości. Zbadamy jakie znaczenie ma gęstość materii w życiu codziennym np. w kuchni.

Dodatkowo w dniach 10-11 listopada udostępniona będzie wystawa posterowa prezentująca Polskich Naukowców.

W Auli Kolegium Jagiellońskiego - Toruńskiej Szkoły Wyższej 11 listopada 2019 r. zapraszamy o godz. 15:00 na wykład prof. Jarosława Dumanowskiego „Tradycje kuchni Staropolskiej", po którym o godz. 15:30 będzie gotowanie na scenie i poczęstunek. Następnie o godz. 16:00  będzie okazja do zaśpiewania pieśni patriotycznych z toruńską wokalistką Sarą Pach. Impreza jest organizowana przez Fundację Rozwoju Edukacji i Nauki „Pomerania" oraz Kolegium Jagiellońskie - Toruńską Szkołę Wyższą.

Nie zabraknie także wydarzeń sportowych. 8 listopada 2019 r. o godz. 11:00 w lesie miejskim „Rudelka” wystartują indywidualno-drużynowe biegi przełajowe z okazji Narodowego Święta Niepodległości – więcej informacji. W kolejnym dniu, 9 listopada 2019 r. o godz. 12:00 w Uniwersyteckim Centrum Sportu odbędą się zawody pływackie „Pływam na medal”, których organizatorem jest SP nr 8.

Także 9 listopada 2019 wystartuje 3. edycja Toruńskich Biegów Wolności 2019-2020 – więcej informacji.

9 listopada w hali sportowej IV LO w Toruniu rozegrany zostanie Ogólnopolski Turniej Floretowy Dzieci z Okazji Święta Niepodległości DRIMER CUP 2019, zorganizowany przez Uczniowski Klub Sportowy 35 Bielawy. Od godz. 9:00 trwać będą rozgrywki eliminacyjne, a oficjalne otwarcie turnieju nastąpi o godz. 11:30. Finały – godz. 18:00.

Na koncert dla dzieci w dniu 10 listopada w Sali Małej CK Dwór Artusa zaprasza Toruńska Orkiestra Symfoniczna. Odbędzie się on dwukrotnie, o godz. 13:00 i 15:00, wstęp wolny. Będzie to koncert polskich pieśni wielkiego kompozytora, Stanisława Moniuszki, przeplatany opowieściami o codzienności XIX wieku. Wykonawcy w strojach szlacheckich, przestrzeń sceniczna stylizowana na XIX-wieczny salonik, narracja i zabawy nawiązujące do treści utworów Stanisława Moniuszki.

10 listopada CK Dwór Artusa – Piwnice Kultury zaprasza w godz. 11:00-13:00 na „Defiladę” -  darmowe zajęcia przeznaczone są głównie dla dzieci w wieku 7-13 lat (dzieci młodsze uczestniczą w zajęciach razem ze swoimi opiekunami). Tematyka nawiązuje do obchodów 100-lecia Niepodległości Polski. Rysujemy i malujemy uroczystą defiladę historyczną. Na zajęciach tworzymy pracę zbiorową, składającą się z wielu segmentów, każdy o wymiarach 35 cm na 100 cm. Po skończonej pracy kartony składamy w jeden długi ciąg, tworząc panoramę - jak długą? - zobaczymy. O godz. 13:00-15:00 odbędą się warsztaty „Dobre życzenia dla Polski na następne 100 lat...”, podczas których powstaną m.in. pocztówki, proporce lub instalacje plastyczne wokół tych wartości i życzeń,  które są bliskie sercu Polaków, kiedy myślą  o losach ojczyzny.

10 listopada w 34 miastach Polski, w tym także w Toruniu, w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, odbędą się pikniki „Służymy Niepodległej”. Zapraszamy do CSAiU, ul. Sobieskiego 36,w godzinach 11:00-17:00.
Będzie to doskonała okazja, żeby po raz kolejny poznać współczesne Wojsko Polskie. W programie toruńskiego pikniku jest m.in. prezentacja sprzętu wojskowego (ponad 40 jednostek sprzętu), występ orkiestry wojskowej, żołnierska grochówka oraz wiele innych atrakcji. Na pikniku nie zabraknie także występów artystycznych oraz konkursów i zabaw dla najmłodszych, które zapewni Klub Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia. Każdy uczestnik pikniku będzie mógł skosztować prawdziwej wojskowej grochówki.

W Muzeum Okręgowym prowadzona będzie akcja „Niepodległościowy weekend 2w1”, czyli 2 bilety dostępne będą w cenie 1.

CN Młyn Wiedzy – tańsze bilety dla osób w czapeczkach w barwach narodowych.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Święta Katarzyna wypiek rozpoczyna, a my startujemy z weekendem w Toruniu! Przed nami spotkania: muzyczne - 30. Blues Meeting, dramatyczne - Teatrów Jednego Aktora oraz projektantów i ilustratorów - GrafConf 2019.
 • Miasto
  Rozpoczęła się dyskusja nad projektem budżetu Torunia na 2020 r. Na sesji Rady Miasta Torunia 21 listopada 2019 r. odbyło się pierwsze czytanie dokumentu.
 • Kultura, Miasto
  Koncerty muzyczne, projekcje filmowe, wydarzenia poetyckie oraz artystyczne. 11-15 grudnia 2019 r. po raz szósty w Toruniu organizowane są Dni Grzegorza Ciechowskiego.
 • Miasto
  We wtorek 19 listopada 2019 r. pożegnaliśmy w Toruniu dr Romana Łyska. Znany toruński kardiolog zmarł 14 listopada 2019 r.
 • Miasto
  Pracownicy socjalni obchodzą swoje święto. Z tej okazji 20 listopada 2019 r. odbyło się uroczyste spotkanie w Ratuszu Staromiejskim.
 • Miasto
  Rozpoczynamy 2. etap konsultacji społecznych w sprawie rewitalizacji stawu przy ul. Poznańskiej. Spotkanie konsultatyjne odbędzie się 28 listopada 2019 r.
 • 21 listopada 2019 r. Rada Miasta przyjęła Plan Adaptacji Miasta Torunia do zmian klimatu do roku 2030.
 • Wzrosną opłaty za pobyt dziecka w żłobku - taką decyzję podjęli radni 21 listopada 2019 r.
 • Podczas 12. sesji radni w ramach pierwszego czytania zapoznali się z uchwałami dotyczącymi sposobu i zakresu usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych i ich zagospodarowania oraz regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasta Toruń.
 • Ponad 26,5 km dróg lokalnych zostanie zbudowanych bądź przebudowanych w latach 2010-2023. Podczas 12. sesji Rady Miasta przyjęty został „Program Budowy Dróg Lokalnych” na te lata.
 • "Rozstrzelana niepodległość. Ofiary zbrodni pomorskiej 1939 roku" to temat konferencji organizowanej w piątek 22 listopada 2019 r. przez Fundację Generał Elżbiety Zawackiej i Instytut Pamięci Narodowej Delegatura Bydgoszcz. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na piernikowy festyn "Święta Katarzyna wypiek rozpoczyna…". Impreza odbędzie się w sobotę 23 listopada 2019 r. w godzinach 10.00–16.00 w Muzeum Toruńskiego Piernika przy ulicy Strumykowej 4.
 • W 2020 roku Toruń będzie świętował 100. rocznicę powrotu do wolnej Polski.
 • 28 listopada - 1 grudnia 2019 r. po raz dwunasty w Toruniu odbędzie się festiwal przyrodniczy „Sztuka Natury”.