www.torun.pl

Artyści internetu

Data publikacji: 07 października 2005
Autor: admin_vobacom


13-16 października 2005 r. w Klubie NRD i Pałacu Dąmbskich po raz drugi odbędzie się Festiwal Wyobraźnia Ekranu. Tematem przewodnim tegorocznej imprezy będzie internet jako przestrzeń komunikacji społecznej.


W ubiegłym roku festiwal był polem do bardzo różnorodnych prezentacji. Odbywały się dyskusje, spotkania literackie, wystawy, koncerty, performances i projekcje filmowe związane z multimedialnym światem. Pojawili się twórcy, dla których inspiracją był internet i którzy używają go do tworzenia, bądź kontaktu z odbiorcami. Nie inaczej będzie w tym roku, tyle, że nacisk położony zostanie na rolę społeczną rolę internetu.


- Otwarta trybuna, pole do wszelkich działań, pełna swoboda. Tak postrzegano internet przez długi czas. Jako nową przestrzeń publiczną, egalitarny hyde park. Niestety szybko okazało się, że internet, tak samo jak inne przestrzenie, podlega kontroli i ulega presji mechanizmów chroniących rynek. A strefa internetowej wolności to tylko strefa, którą system wyznacza na ujście i kanalizowanie np. pewnych idei aktywistycznych. Czy między tą czarną wizją internetu a wizją idealistyczną leży prawda o relacjach społecznych i internecie? Jakie są strategie utrzymania wolności w internecie? – pyta organizator festiwalu Monika Weychert-Waluszko i zapewnia, że zaproszeni goście będą się starali na te pytania odpowiedzieć.

Do Torunia przyjadą więc by dyskutować Piotr Rypson, Jan Sowa, Jarosław Lipszyc i Izabela Kowalczyk.

Festiwal, którego tematem są najnowsze środki komunikowania, w prezentacjach artystycznych także musi być eksperymentalny. Podczas imprezy odbędzie się kilka koncertów, które zadziwią pomysłowością. Po raz pierwszy w Toruniu przedstawiony zostanie materiał ze wspólnej płyty Miłki Malzahn i Michała Jacaszka „Sequel

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  O tym, jak bezpiecznie przetrwać pandemię, rozmawiamy z mgr Ewą Nowak - Wąsicką, Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym.
 • Drogi, Inwestycje
  Most drogowy im. Józefa Piłsudskiego to obecnie jeden z większych placów budowy w Toruniu. Inwestycja zakończy się w listopadzie 2021 roku.
 • Eko, Miasto
  W lipcu zaplanowano pierwsze koszenie terenów zielonych na obszarze należących do Gminy Miasta Toruń. To pomoże w pielęgnacji „łąk kwietnych”, które na lato zostaną ubarwione typowymi dla tej pory roku kwiatami.
 • Miasto
  Podczas drugiej tury wyborów Prezydenta RP, w niedzielę 12 lipca 2020 roku, w Toruniu czynna będzie bezpłatna infolinia wyborcza.
 • Drogi, Inwestycje
  Dużym zainteresowaniem mieszkańców cieszy się budowana ścieżka rowerowa, która połączy Bydgoskie Przedmieście z Osadą Leśną na Barbarce. Dlatego spieszymy z informacją, ścieżka będzie gotowa do końca lipca tego roku!Osada Leśna na Barbarce to miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez rowerzystów. Całe rodziny obierają ten kierunek podróży jako...
 • Kultura, Miasto, Sport
  Najbliższy weekend zapowiada się teatralnie i filmowo! Na toruńskich ulicach i scenach plenerowych zobaczyć będzie można: "La La Land", spektakl "Morskie Opowieści" oraz "Pinokio", a w CSW przeniesiemy się nad Sekwanę podczas 11. Przeglądu Nowego Kina Francuskiego.
 • Już 8 września 2020 r. kamienica na starówce idzie na sprzedaż. Nieruchomość zlokalizowana jest przy ul. Fosa Staromiejska 28 w bezpośrednim sąsiedztwie Teatru im. Wilama Horzycy. Cena wywoławcza to 1 milion złotych.
 • Podobnie jak w pierwszej turze wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, osoby niepełnosprawne mogą w niedzielę 12 lipca 2020 r. skorzystać w Toruniu z bezpłatnego transportu.
 • Dezynfekcja, środki ochrony osobistej, dystans – to główne zasady bezpieczeństwa sanitarnego obowiązujące podczas niedzielnych (12 lipca 2020 r.) wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
 • Na budowie w rejonie placu Rapackiego sporo się dzieje. Na al. św. Jana Pawła II, na jezdni od strony starówki, już niedługo pojawi się asfalt.
 • Ponad 25 mln zł wynosi wartość umów podpisanych w tym roku przez miasto Toruń z organizacjami pozarządowymi.
 • W drugiej turze wyborów Prezydenta RP torunianie oddadzą głosy w 123 obwodach do głosowania. Przypominamy, że tak jak w I turze, w 7 przypadkach będą to inne lokale wyborcze niż w poprzednich wyborach.
 • Toruńscy artyści fotograficy: Jadwiga i Marek Czarneccy wykonali nową fotograficzną panoramę Torunia od strony Wisły, o gigantycznej rozdzielczości. Zdjęcie można przeglądać w sieci internetowej.
 • Jaworskie Stowarzyszenie Miłośników Motoryzacji organizuje Rajd Samochodów Zabytkowych „Tylko dla zuchwałych”, podczas którego zawodnicy będą musieli zmierzyć się z interesującymi wyzwaniami, jakie dla nich przygotowano.