Artylerzyści bliżej centrum | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Artylerzyści bliżej centrum

Miasto
Data publikacji: 11 grudnia 2015
Autor: Małgorzata Litwin
Pomnik Artylerzystów Polskich na placu ToMiTo - podniesienie falgi

Na placu Towarzystwa Miłośników Torunia 11 grudnia 2015 r. został odsłonięty po dyslokacji pomnik Artylerzystów Polskich.

Monument został przeniesiony w obecne miejsce w związku z planami budowy u zbiegu ulic Grudziądzkiej i Warneńczyka budynków sądowych Ministerstwa Sprawiedliwości. Dyslokację pomnika przeprowadziła włocławska firma Instalbud. Jej pracownicy rozebrali pomnik na części i kawałek po kawałku ustawili go w nowym miejscu. Nowe zagospodarowanie zyskał też skwer wokół pomnika. Powstały plac apelowy, nowe alejki, oświetlenie, trawniki.

- Ten pomnik jest symbolem artylerii, która zawsze cieszyła się w Toruniu wielką życzliwością, miłością i szacunkiem mieszkańcówmówił podczas uroczystości prezydent Torunia Michał Zaleski. - Po 35 latach obecności na placu Zwycięstwa odsłaniamy dziś monument w nowym, jakże wymownym miejscu, na placu Towarzystwa Miłośników Torunia, w sąsiedztwie cmentarza wojskowego, na którym spoczywają żołnierze polegli w obronie naszej ojczyzny.

Podczas uroczystości prezydent uhonorował statuetką kryształowego anioła toruńskiego Stanisława Żaka - gen. dywizji w stanie spoczynku, przed laty komendanta Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Rakietowych i Artylerii im. Józefa Bema w Toruniu i inicjatora wzniesienia pomnika. W swoim przemówieniu generał Żak wspominał okoliczności powstania monumentu. Plany jego budowy sięgają lat powojennych. Już w 1946 r. wmurowano uroczyście kamień węgielny na placu Artylerii (skrzyżowanie alei Jana Pawła II i ul. Mickiewicza), jednak z braku funduszy nie doszło do tej realizacji. Obecny pomnik Artylerzystów Polskich został odsłonięty na placu Zwycięstwa dopiero w 1980 r.

Prezydent Torunia składa kwiaty pod pomnikiem

Decyzja o dyslokacji pomnika zapadła w 2014 r. Miasto porozumiało się w tej sprawie z Ministerstwem Sprawiedliwości. Rozważano trzy propozycje nowej lokalizacji dla monumentu: teren przy ulicy Przy Kaszowniku, skwer przy pl. Towarzystwa Miłośników Torunia oraz Bulwar Filadelfijski. Skwer przy placu ToMiTo został wybrany po konsultacjach społecznych i rozmowach z wojskiem.

Odsłonięcie pomnika 11 grudnia 2015 roku, dzień po centralnych obchodach Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii na toruńskim poligonie, miało uroczystą oprawę. Po meldunku wojskowym i wciągnięciu na maszt flagi narodowej, odczytano Apel Pamięci, zakończony salwą honorową. Na koniec delegacje złożyły kwiaty u stóp pomnika.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  Ministerstwo Obrony Narodowej i Wojsko Polskie, w październiku i listopadzie, organizują dla chętnych, dorosłych Polaków bezpłatne, jednodniowe szkolenia pod hasłem „Trenuj z wojskiem”.
 • Plakat informujący o Toruńskiej Nocy Naukowców
  Miasto
  Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zapraszają 30 września 2022 r. na „Toruńską Noc Naukowców”. W programie znalazły się warsztaty, pokazy oraz zwiedzanie interaktywnych wystaw.
 • Biznes, Miasto
  Program Moja Starówka świętuje 5. urodziny. Program oferuje rabaty w 92 punktach handlowych i usługowych na starówce.
 • Plakat informujący o wydarzeniu Toruń Freestyle Battle
  Miasto, Sport
  Ruszają zapisy na Amatorskie Mistrzostwa Torunia w jeździe na hulajnogach, rolkach, deskorolkach i rowerach. Toruń Freestyle Battle - Republika Park Edition zaplanowano na 8 października 2022 r.
 • Na zdjęciu: mężczyzna tłumaczy dzieciom pracującym na komputerach
  Miasto
  We wrześniu 2022 r. dzieci i młodzież z całej Polski postawili pierwsze kroki w programowaniu w ramach największych warsztatów programistycznych „Koduj z Gigantami”. W bezpłatnych zajęciach 11. już edycji wydarzenia wzięło udział prawie 20 000 osób, w tym także młodzi mieszkańcy miasta Toruń. Od 3 do 25 września uczestnicy warsztatów poznali...
 • Wizualizacja budynku usługowego przy ul. Świdnickiej
  Biznes, Miasto
  Halę usługowo-produkcyjną wraz z biurami i pomieszczeniami socjalnymi wybuduje w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej „Toruń Wschód” spółka HS Inwestycje. Firma planuje oddanie budynku do użytkowania na koniec 2023 roku. Poznaliśmy już wizualizacje bryły budynku.
 • Ponad 1800 uczniów z 17 toruńskich placówek oświatowych wzięło udział w spotkaniach ze strażnikami miejskimi na temat bezpieczeństwa związanego z rozpoczęciem roku szkolnego.
 • Dwie działki pod usługi będzie można kupić w przetargach organizowanych przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Torunia. Tereny inwestycyjne na osiedlu Na Skapie w Toruniu pójdą pod młotek 30 listopada 2022 r.
 • Od soboty 1 października 2022 r. zmieniony zostanie rozkład jazdy linii autobusowej nr 32 - informuje MZK w Toruniu.
 • Zakończona w tym roku rozbudowa mostu drogowego im. marsz. Józefa Piłsudskiego zajęła pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku! Rozstrzygnięcia poznaliśmy podczas uroczystej gali, która odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. Wręczenie statuetek w kategorii Drogi i obiekty mostowe. Toruń reprezentował...
 • Trwa ostatnie odliczanie przed SGP i SGP2 na toruńskiej Motoarenie. Kibice wybierający się na wydarzenie mogą już pobierać informatory przygotowane w wersji polskiej i angielskiej.
 • 29 września obchodzony jest Światowy Dzień Serca. Jest to okazja, aby podnosić świadomość społeczną w zakresie chorób układu krążenia, które stanowią największe wzywanie współczesnego zdrowia publicznego.
 • Pomóż Klimatowi! Pod tym hasłem odbędą się konsultacje społeczne dotyczące tworzenia Planu Adaptacji do Zmian Klimatu dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia.
 • Przedsiębiorstwo Swimer, które produkuje m.in. zbiorniki do magazynowania i dystrybucji płynów i paliw, jest bohaterem kolejnego odcinka cyklu filmowego „Tak się robi biznes w Toruniu”, realizowanego przez Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.