www.torun.pl

Anioł za spichlerz

Data publikacji: 05 września 2003
Autor: admin_vobacom


8 września 2003 r. właściciele odrestaurowanego, działającego już hotelu i karczmy Spichrz przy ul. Mostowej 1 otrzymają od prezydenta Torunia Michała Zaleskiego Statuetkę Herbu Torunia. Jest to wyróżnienie za uratowanie i przywrócenie do życia kolejnego zabytku na toruńskiej starówce.

Hotel i karczma Spichrz powstały w kompleksie Spichlerza Szwedzkiego i przyległej do niego baszty Żuraw. Zabytkowy spichlerz, powstały w 1719 r., został nabyty od miasta przez Państwo Marię i Witolda Karbowskich i następnie w latach 2000-2003 gruntownie wyremontowany i zaadaptowany na hotel i stylową karczmę.

Prace zostały wykonane według projektu arch. Jerzego Matusiak-Tusiackiego z pełnym poszanowaniem zabytkowego charakteru obiektów. Na szczególną uwagę zasługuje zachowanie oryginalnej drewnianej konstrukcji wewnętrznej spichlerza. Dzięki staraniom nowych właścicieli spichlerz stał się kolejnym uratowanym zabytkiem Torunia.

W opinii Miejskiego Konserwatora Zabytków Lecha Narębskiego stanowi on godny uznania przykład adaptacji zabytkowej budowli, dokonanej z poszanowaniem jej historycznej struktury i walorów, przy zastosowaniu współczesnych technik i technologii. Umożliwiły one zamianę starego spichlerza na obiekt hotelarski o nowoczesnym standardzie. Stąd też hotel Spichrz stał się kolejną, atrakcyjną i cenną częścią oferty turystycznej naszego miasta.

8 września nastąpi oficjalne otwarcie hotelu Spichrz. Podniosłego charakteru doda uroczystości zwłaszcza to, że w tym dniu obchodzony jest na całym świecie Dzień Solidarności Miast Światowego Dziedzictwa UNESCO. Spotkanie prezydenta Torunia Michała Zaleskiego z właścicielami nowego toruńskiego hotelu oraz oficjalne otwarcie obiektu będą najważniejszymi wydarzeniami Dnia Solidarności UNESCO w Toruniu. Chodzi o zaznaczenie wagi i wyrażenie uznania dla inwestorów, dzięki którym odnowiony spichlerz stał się ważnym etapem rewaloryzacji toruńskiej starówki wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Statuetka Herbu Torunia przedstawia Anioła podtrzymującego tarczę herbową naszego miasta. Wyróżnienie jest ściśle związane z obecnością Torunia na Liście UNESCO. Przyznawane jest przez prezydenta Torunia inwestorom, decydującym się na zwiększenie kosztów prac budowlanych ze względów konserwatorskich, fundatorom konserwacji dzieł sztuki oraz osobom szczególnie zasłużonym dla promocji miasta jako zespołu zabytkowego i dla pozyskania funduszy na konserwację zabytków spoza budżetu miasta.

Najczęściej czytane aktualności

 • Sport
  O planach Żużlowej Reprezentacji Polski na kolejne miesiące 2020 r. była mowa 5 sierpnia 2020 r. na toruńskiej Motoarenie.
 • Zółto-niebieski tramwaj swing na przystanku przy Cinema-City
  MZK, Sport
  MZK uruchomi dodatkowy kurs tramwaju nr 5 w związku z czwartkowym meczem Apatora Toruń z TŻ Ostrovia.
 • Na zdjęciu fragment budynku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy
  Kultura, Miasto
  Biuro Programu „Niepodległa” ogłosiło wyniki naboru w ramach programu dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej #wiktoria 1920”. Dofinansowanie otrzymało Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, które w październiku zaprosi na dwudniowy festiwal nauki związany z militarną historią Torunia.
 • Parking przy ul. Skrzyńskiego od 1 października 2020 r. będzie płatny
  Drogi, Miasto
  Przypominamy, że od 1 sierpnia 2020 r. Strefa Płatnego Parkowania w Toruniu została poszerzona. Do SPP Podstrefy "B" zaliczono 238 dodatkowych miejsc parkingowych zbudowanych w 2019 roku.
 • Na zdjęciu laborantka bada próbki
  Miasto
  Woda dostarczana przez Toruńskie Wodociągi jest przydatna do spożycia - stwierdził Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu.
 • Strona tytułowa ksiażki "Smak Gothicu"
  Kultura, Miasto
  Na pokaz kulinarny w wykonaniu Bogdana Gałązki zaprasza w piątek 7 sierpnia 2020 r. Muzeum Toruńskiego Piernika przy ul. Strumykowej. Początek o godz.17:00.
 • Centrum Wsparcia Biznesu, miejska jednostka zajmującą się promocją gospodarczą miasta i współpracą z inwestorami, przygotowało zaktualizowane portfolio gospodarcze Torunia.
 • Statki i łodzie rzeczne spłyną 15 i 16 sierpnia do Torunia w ramach czwartej edycji Festiwalu Wisły. Oprócz możliwości podziwiania jednostek pływających, publiczność weźmie udział m.in. jarmarku regionalnych produktów oraz pikniku przy Zamku Dybowskim.
 • W toruńskich szkołach i przedszkolach trwają wakacyjne remonty. Na prace w placówkach oświatowych miasto przeznaczyło w tym roku 4,5 mln zł.
 • Od soboty 8 sierpnia 2020 r. nastąpią zmiany w organizacji ruchu drogowego w rejonie al. św. Jana Pawła II oraz pl. Niepodległości spowodowane pracami realizowanymi w ramach projektu BiT-City II.
 • Pod hasłem "Wielka tajemnica wiary" 4 sierpnia 2020 r. z Torunia ruszyła 42. Piesza Pielgrzymka z Torunia i 40. Pielgrzymka Ziemi Lubawskiej na Jasną Górę.
 • W sobotę 15 sierpnia 2020 r. wystartuje kolejny z cyklu historycznych rajdów rowerowych „Śladem toruńskich dróg do wolności”. Na trasie wyprawy znalazły się miejsca, które pokażą wielowątkową historię Torunia. Wystartowały zapisy na to wydarzenie.
 • Gmina Miasta Toruń rozstrzygnęła konkurs na organizację i udział w imprezach sportowych w II półroczu 2020 roku. Na organizację imprez sportowych, które odbędą się w Toruniu miasto przeznaczyło 165 400 zł.
 • 15 sierpnia 2020 roku o godzinie 19:15 na toruńskiej Motoarenie Toruń im. Mariana Rosego odbędą się PGE Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi. Poznaliśmy zawodników uprawnionych do startu w tych zawodach.