www.torun.pl

Ambasador Gruzji z wizytą

Miasto
Data publikacji: 17 kwietnia 2019
Autor: Maria Wesoła

W Toruniu goszczą Ambasador Gruzji w Polsce Ilia Darchiashvili oraz wicegubernator regionu Imeretia Ioseb Khakhaleishvili. 17 kwietnia 2019 r. złożyli wizytę w urzędzie miasta.

Województwo kujawsko-pomorskie współpracuje z regionem Imereti już od kilku lat. W ramach współpracy odbyła się już m.in. wymiana młodzieży z Łysomic oraz z Baghdati. Obecnie przedstawiciele Gruzji po raz kolejny wizytują region, a 17 kwietnia 2019 r. spotkali się z przedstawicielami toruńskich władz samorządowych.

- Relacje między Polską a Gruzją są bardzo dobre na poziomie krajowym i jest to dobra podstawa do budowania współpracy również na poziomie samorządów i miast. Jesteśmy zainteresowani zarówno współpracą kulturalną, biznesową, a także w zakresie edukacji czy turystyki. Nawiązywanie kontaktów lokalnych jest jednym z głównych zadań naszej ambasady - mówił Ambasador Gruzji w Polsce Ilia Darchiashvili. Wicegubernator regionu Imereti przekazał natomiast na ręce władz miasta zaproszenie do świętowania święta miasta 2 maja w stolicy Imeretii Kutaisi, a także do wzięcia udziału w Międzynarodowym Forum Biznesowym, które odbywa się w tym mieście na początku maja.

- Współpracę międzynarodową zawsze chętnie opieramy na takich dziedzinach jak biznes, kultura, edukacja czy promocja. Myślę, że nasze dzisiejsze spotkanie to początek kolejnej dobrej współpracy, którą jesteśmy zainteresowani. Chętnie podzielimy się naszym doświadczeniem i poznamy doświadczenia gruzińskie na wielu polach działalności samorządu - powiedział zastępca prezydenta Torunia Andrzej Rakowicz.

Współpraca regionu z naszym regionem Imeretia nie jest przypadkowa - w Kutaisi urodził się bowiem Władysław Raczkiewicz, wieloletni Minister Spraw Wewnętrznych w II Rzeczypospolitej, w latach 1936-1939 wojewoda pomorski, a do 1947 prezydent Polski na uchodźstwie.

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  Trzecia edycja przejazdu rowerowego pn. „Toruń na rowery" odbędzie się 25 maja 2019 roku. To wydarzenie aktywizującego całe rodziny, grupy zorganizowane oraz pojedynczych rowerzystów. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie GoSport!
 • Miasto
  Uwaga, w środę 22 maja 2019 można się spodziewać przez kilka godzin utrudnień drogowych w rejonie Kaszownika.
 • Łódzka otwarta
  Drogi, Inwestycje, Miasto
  Jest szeroka i bezpieczna, z nową jezdnią, chodnikami, drogą rowerową  i oświetleniem oraz, co najważniejsze, nowymi wiaduktami nad linią kolejową - tak wygląda nowa Łódzka. 21 maja 2019 roku generalny wykonawca prac - firma  PBDI S.A. - zakończyła roboty. Projekt kosztował 21 390 208,58 zł, z czego 85% stanowiło dofinansowanie z Europejskiego...
 • Miasto
  13 maja 2019 roku rusza nabór do klas I liceów, techników i szkół branżowych I stopnia. Na rok szkolny 2019/2020 przygotowano w sumie ponad 5100 miejsc dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych.
 • Miasto
  Informacje dla wyborców, członków komisji oraz komitetów wyborczych.
 • Kultura, Miasto
  25 maja 2019 Stowarzyszenie Ognisko Sportu Niepełnosprawnych Alfa Sport Toruń i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu zapraszają na Toruńską Olimpiadę Osób Niepełnosprawnych.
 • Prezydent Miasta Torunia co roku przyznaje stypendia i nagrody dla zdolnych uczniów. W 2019 roku obowiązują nowe zasady przyznawania tych świadczeń.
 • Koncertem Prezydenckim w wykonaniu orkiestry Sinfonia Varsovia w CKK Jordanki zakończył się 26. Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich Probaltica 2019.
 • Mieszkańcy Stawek spotkali się w niedzielę 19 maja 2019 r. na rodzinnym festynie parafialno-osiedlowym.
 • Od 26 maja do 1 czerwca 2019 r. torunianie będą mogli skorzystać z bogatej oferty zajęć sportowo-rekreacyjnych, jakie zostaną przeprowadzone w ramach XI Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich.
 • W związku z przebudową ul. Chrobrego, od środy 22 maja 2019 r. zmieni się trasa przejazdu autobusów linii nr 33.
 • Dziś (17 maja 2019 r.) drogowcy podpisali umowę na Toruński Rower Miejski. Firma BIKEU rozpoczyna przygotowania do uruchomienia systemu w mieście.
 • Każdy pełnoletni mieszkaniec Torunia, pomimo braku zameldowania w mieście może złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców.
 • W sobotę 18 maja 2019 r. w Centrum Kształcenia ustawicznego w Toruniu odbył się V Kongres Nauczycieli Wychowania Przedszkolnego. Temat tegorocznego Kongresu „Sprawdzone metody wychowania i edukacji małego dziecka”.Inicjatorem przedsięwzięcia było działające od 2002 r. w Toruniu, Stowarzyszenie Edukacji Przedszkolnej „Inicjatywa i Twórczość”,...