www.torun.pl

Ambasador Gruzji z wizytą

Miasto
Data publikacji: 17 kwietnia 2019
Autor: Maria Wesoła

W Toruniu goszczą Ambasador Gruzji w Polsce Ilia Darchiashvili oraz wicegubernator regionu Imeretia Ioseb Khakhaleishvili. 17 kwietnia 2019 r. złożyli wizytę w urzędzie miasta.

Województwo kujawsko-pomorskie współpracuje z regionem Imereti już od kilku lat. W ramach współpracy odbyła się już m.in. wymiana młodzieży z Łysomic oraz z Baghdati. Obecnie przedstawiciele Gruzji po raz kolejny wizytują region, a 17 kwietnia 2019 r. spotkali się z przedstawicielami toruńskich władz samorządowych.

- Relacje między Polską a Gruzją są bardzo dobre na poziomie krajowym i jest to dobra podstawa do budowania współpracy również na poziomie samorządów i miast. Jesteśmy zainteresowani zarówno współpracą kulturalną, biznesową, a także w zakresie edukacji czy turystyki. Nawiązywanie kontaktów lokalnych jest jednym z głównych zadań naszej ambasady - mówił Ambasador Gruzji w Polsce Ilia Darchiashvili. Wicegubernator regionu Imereti przekazał natomiast na ręce władz miasta zaproszenie do świętowania święta miasta 2 maja w stolicy Imeretii Kutaisi, a także do wzięcia udziału w Międzynarodowym Forum Biznesowym, które odbywa się w tym mieście na początku maja.

- Współpracę międzynarodową zawsze chętnie opieramy na takich dziedzinach jak biznes, kultura, edukacja czy promocja. Myślę, że nasze dzisiejsze spotkanie to początek kolejnej dobrej współpracy, którą jesteśmy zainteresowani. Chętnie podzielimy się naszym doświadczeniem i poznamy doświadczenia gruzińskie na wielu polach działalności samorządu - powiedział zastępca prezydenta Torunia Andrzej Rakowicz.

Współpraca regionu z naszym regionem Imeretia nie jest przypadkowa - w Kutaisi urodził się bowiem Władysław Raczkiewicz, wieloletni Minister Spraw Wewnętrznych w II Rzeczypospolitej, w latach 1936-1939 wojewoda pomorski, a do 1947 prezydent Polski na uchodźstwie.

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Sport
  Duńczyk Leon Madsen wygrał 4 lipca 2020 r. w Toruniu pierwszą rundę zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. Najlepszy z Polaków był Bartosz Smektała, który zajął czwarte miejsce.
 • Kultura
  W Centrum Sztuki Współczesnej 3 lipca 2020 r. odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów kulturalnych Miasta Torunia na II półrocze 2020 r.
 • Miasto
  Zasłanianie nosa i ust znacznie obniża ryzyko zakażenia się chorobami przenoszonymi drogą kropelkową. Dlatego nośmy maseczki!
 • Inwestycje
  W poniedziałek 6 lipca 2020 r. nastąpi czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do budynków przy ul. Włocławskiej. Trwa podłączanie kolejnych ulic w Toruniu do nowo wybudowanego wodociągu.
 • Miasto, Sport
  Najnowocześniejszy żużlowy obiekt świata - toruńska Motoarena - będzie gospodarzem inauguracji, a nieco później również wielkiego finału zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. Cykl TAURON Speedway Euro Championship zagości w Toruniu 4 oraz 29 lipca 2020 r. Bilety na oba wydarzenia są jeszcze w sprzedaży i można nabyć je wyłącznie przez...
 • Biznes, Miasto
  Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna i Centrum Wsparcia Biznesu zapraszają przedsiębiorców z Torunia na bezpłatny webinar „Wsparcie dla firm”. Wydarzenie odbędzie 9 lipca 2020 r. o godz. 11:00.
 • W piątek 26 czerwca na platformie TVP Stream ruszył nowy kanał internetowy TVP Kultura 2. W ten weekend na platformie wyemitowane zostaną programy „Zakochaj się w Polsce” oraz „Pomniki Historii” poświęcone Toruniowi i regionowi.
 • Jeśli chcesz pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania lub złożyć wniosek o dopisanie się do spisu bądź rejestru wyborców, możesz to zrobić dodatkowo także w sobotę w Wydziale Spraw Administracyjnych przy ul. Batorego 38/40.
 • W ramach cyklu „Starówka Mistrzów” Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu zaprasza do świata kolorowych kompozycji owocowo-warzywnych podanych w łupinie kokosa. Coco Bowl to inspirujące miejsce, od nowa definiujące pomysł na prowadzenie restauracji.
 • Prace na pływalni przy ul. Bażyńskich idą zgodnie z planem, zatem już na początku grudnia 2020 r. zostanie ona otwarta.
 • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu został pełnoprawnym członkiem konsorcjum Young Universities for the Future of Europe (YUFE). To ogromne wyróżnienie dla toruńskiego uniwersytetu oraz miasta Torunia.
 • Przez Przysiek, Rozgarty i Łążyn wiedzie trasa rajdu rowerowego organizowanego 12 lipca przez Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu i Klub Turystyki Kolarskiej "PRZYGODA".
 • Toruń znalazł się wśród 23 miast i gmin w województwie kujawsko-pomorskim, które otrzymały dofinansowanie z programu Kujawsko-Pomorska Mała Infrastruktura Sportowa Edycja 2020.
 • Popisy cyrkowe i fireshow, niezwykłe instrumenty, teatr lalek, pantomima – tak różnorodne będą propozycje 6. Festiwalu Teatrów Ulicznych. Między 4 lipca a 9 sierpnia mali i duzi widzowie zobaczą 11 przedstawień.