www.torun.pl

Ambasador Chorwacji w Toruniu

Miasto
Data publikacji: 19 września 2019
Autor: Magdalena Winiarska

JE Ambasador Chorwacji, Tomislav Vidośević, odwiedził Toruń. W dniu 19 września 2019 r. spotkał się z prezydentem Michałem Zaleskim.

Tomislav Vidośević jest nowym ambasadorem Chorwacji w Polsce, objął tę funkcję pół roku temu. To jego pierwsza wizyta w Toruniu. Wraz z ambasadorem do Torunia przyjechał Henryk Maciejewski, konsul honorowy Republiki Chorwackiej w Bydgoszczy.

- Toruń jest perłą na mapie Polski. Bardzo się cieszę, że mam okazję odwiedzić wasze miasto, o którego pięknie wiele słyszałem – powiedział Tomislav Vidośević. Toruń zamieszkuje blisko 200 tys. osób – w Chorwacji byłoby to drugie co do wielkości miasto. Nasz kraj liczy około 4 mln mieszkańców – dodał. JE Ambasador powiedział, że z radością zwiedzi toruński zespół staromiejski, który wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

O historii, zabytkach i aktualnej sytuacji Torunia opowiedział prezydent Michał Zaleski. Jak podkreślił prezydent, obok walorów turystycznych, Toruń jest miastem prężnie się rozwijającym, przyciągającym inwestorów, w tym firmy zagraniczne. – Dla nas dobrym obszarem wzajemnych kontaktów jest sfera życia społecznego: kultura, turystyka, sport, edukacjapowiedział prezydent Michał Zaleski, podkreślając, że Toruń zamieszkuje około 70 tys. ludzi młodych, w tym studentów.

Podczas rozmowy prezydent powiedział, że Toruń posiada 12 miast partnerskich – 10 w Europie oraz po jednym w USA i Chinach. Tomislav Vidośević przyznał, że chciałby, aby do tego grona dołączyło miasto chorwackie.

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  Aż 79 toruńskich firm i instytucji otrzymało zaszczytny tytuł Mecenasa Europejskiego Miasta Sportu Toruń 2019. Wyróżnienia wręczył Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski podczas gali w Dworze Artusa w dniu 22 października 2019 r.
 • Inwestycje, Miasto
  23 października 2019 roku zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz podpisał umowę na remont i przebudowę budynku przy ulicy Bydgoskiej 74. Będą tam funkcjonować m.in. mieszkania chronione, które pomogą usamodzielnić się wychowankom pieczy zastępczej.
 • Miasto
  Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski zaprasza do zgłaszania kandydatek i kandydatów w plebiscycie na „Torunianina 100-lecia”. Konkurs jest organizowany z okazji 100. rocznicy powrotu Torunia do Macierzy i ma na celu wyróżnienie osób, które swoim szczególnym zaangażowaniem służą, bądź służyły, Toruniowi i jego mieszkańcom lub promują Toruń w...
 • Miasto
  15 pracowników Urzędu Miasta Torunia otrzymało Medale za Długoletnią Służbę. Uroczysta dekoracja odbyła się w Ratuszu Staromiejskim.
 • Biznes, Miasto
  W ramach projektu „Tak się robi biznes na starówce” o Księgarni Kafka i spółka opowiada Ewa Stanek-Zaremba. Projekt realizuje Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
 • Miasto
  W piątkowy wieczór Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zostanie opanowane przez stwory i potwory. Po raz kolejny w centrum nauki odbędzie się naukowe halloween.
 • Niemiecki inwestor Kastenmüller GmbH uroczyście otworzył swoją filię Kastenmüller Polska Sp. z o.o. w Toruniu przy ul. Polnej 105.
 • 24 października 2019 roku w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży Zastępca Prezydenta Miasta Torunia Zbigniew Rasielewski spotka się z gośćmi z partnerskiej Lejdy. Holenderska delegacja po raz kolejny odwiedziła Toruń.
 • Toruńskie Centrum Aktywności Lokalnej 2.Piętro udostępnia zasoby od niespełna roku, a już dziś jednostka może się pochwalić ponad 1000 godzin wynajmu! Miejsce rozpoznawalne jest wśród odbiorców oraz postrzegane, jako nowoczesna przestrzeń dla ngo i gwarant bezpieczeństwa sprawnego prowadzenia organizacji pozarządowej.
 • Prezydent Torunia oraz Rada Działalności Pożytku Publicznego zapraszają do udziału w Forum organizacji pozarządowych działających w naszym mieście.
 • Trwa nabór do projektu wolontariackiego, organizowany przez Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia.
 • W niedzielę 27 października 2019 r. obchodzić będziemy 80. rocznicę pierwszych straceń na Barbarce. Uroczystości upamiętniające tę tragedię odbędą się w Miejscu Pamięci Narodowej na Barbarce.
 • 13 października 2019 roku zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz podpisał umowę na remont i przebudowę budynku przy ul. Mickiewicza 57. Dawny budynek mieszkalny po zakończeniu prac będzie służyć społeczności lokalnej.
 • 26 października 2019 roku w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu „Projekt Kokony” przygotowanego przez Akademię Walki z Rakiem. Na scenie zobaczymy m.in. podopieczne AWzR, które borykają się z chorobą nowotworową.