www.torun.pl

Ambasador Chorwacji w Toruniu

Miasto
Data publikacji: 19 września 2019
Autor: Magdalena Winiarska

JE Ambasador Chorwacji, Tomislav Vidośević, odwiedził Toruń. W dniu 19 września 2019 r. spotkał się z prezydentem Michałem Zaleskim.

Tomislav Vidośević jest nowym ambasadorem Chorwacji w Polsce, objął tę funkcję pół roku temu. To jego pierwsza wizyta w Toruniu. Wraz z ambasadorem do Torunia przyjechał Henryk Maciejewski, konsul honorowy Republiki Chorwackiej w Bydgoszczy.

- Toruń jest perłą na mapie Polski. Bardzo się cieszę, że mam okazję odwiedzić wasze miasto, o którego pięknie wiele słyszałem – powiedział Tomislav Vidośević. Toruń zamieszkuje blisko 200 tys. osób – w Chorwacji byłoby to drugie co do wielkości miasto. Nasz kraj liczy około 4 mln mieszkańców – dodał. JE Ambasador powiedział, że z radością zwiedzi toruński zespół staromiejski, który wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

O historii, zabytkach i aktualnej sytuacji Torunia opowiedział prezydent Michał Zaleski. Jak podkreślił prezydent, obok walorów turystycznych, Toruń jest miastem prężnie się rozwijającym, przyciągającym inwestorów, w tym firmy zagraniczne. – Dla nas dobrym obszarem wzajemnych kontaktów jest sfera życia społecznego: kultura, turystyka, sport, edukacjapowiedział prezydent Michał Zaleski, podkreślając, że Toruń zamieszkuje około 70 tys. ludzi młodych, w tym studentów.

Podczas rozmowy prezydent powiedział, że Toruń posiada 12 miast partnerskich – 10 w Europie oraz po jednym w USA i Chinach. Tomislav Vidośević przyznał, że chciałby, aby do tego grona dołączyło miasto chorwackie.

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura
  W Centrum Sztuki Współczesnej 3 lipca 2020 r. odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów kulturalnych Miasta Torunia na II półrocze 2020 r.
 • Miasto
  Zasłanianie nosa i ust znacznie obniża ryzyko zakażenia się chorobami przenoszonymi drogą kropelkową. Dlatego nośmy maseczki!
 • Inwestycje
  W poniedziałek 6 lipca 2020 r. nastąpi czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do budynków przy ul. Włocławskiej. Trwa podłączanie kolejnych ulic w Toruniu do nowo wybudowanego wodociągu.
 • Miasto, Sport
  Najnowocześniejszy żużlowy obiekt świata - toruńska Motoarena - będzie gospodarzem inauguracji, a nieco później również wielkiego finału zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. Cykl TAURON Speedway Euro Championship zagości w Toruniu 4 oraz 29 lipca 2020 r. Bilety na oba wydarzenia są jeszcze w sprzedaży i można nabyć je wyłącznie przez...
 • Biznes, Miasto
  Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna i Centrum Wsparcia Biznesu zapraszają przedsiębiorców z Torunia na bezpłatny webinar „Wsparcie dla firm”. Wydarzenie odbędzie 9 lipca 2020 r. o godz. 11:00.
 • Miasto
  W piątek 26 czerwca na platformie TVP Stream ruszył nowy kanał internetowy TVP Kultura 2. W ten weekend na platformie wyemitowane zostaną programy „Zakochaj się w Polsce” oraz „Pomniki Historii” poświęcone Toruniowi i regionowi.
 • Jeśli chcesz pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania lub złożyć wniosek o dopisanie się do spisu bądź rejestru wyborców, możesz to zrobić dodatkowo także w sobotę w Wydziale Spraw Administracyjnych przy ul. Batorego 38/40.
 • W ramach cyklu „Starówka Mistrzów” Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu zaprasza do świata kolorowych kompozycji owocowo-warzywnych podanych w łupinie kokosa. Coco Bowl to inspirujące miejsce, od nowa definiujące pomysł na prowadzenie restauracji.
 • Prace na pływalni przy ul. Bażyńskich idą zgodnie z planem, zatem już na początku grudnia 2020 r. zostanie ona otwarta.
 • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu został pełnoprawnym członkiem konsorcjum Young Universities for the Future of Europe (YUFE). To ogromne wyróżnienie dla toruńskiego uniwersytetu oraz miasta Torunia.
 • Przez Przysiek, Rozgarty i Łążyn wiedzie trasa rajdu rowerowego organizowanego 12 lipca przez Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu i Klub Turystyki Kolarskiej "PRZYGODA".
 • Toruń znalazł się wśród 23 miast i gmin w województwie kujawsko-pomorskim, które otrzymały dofinansowanie z programu Kujawsko-Pomorska Mała Infrastruktura Sportowa Edycja 2020.
 • Popisy cyrkowe i fireshow, niezwykłe instrumenty, teatr lalek, pantomima – tak różnorodne będą propozycje 6. Festiwalu Teatrów Ulicznych. Między 4 lipca a 9 sierpnia mali i duzi widzowie zobaczą 11 przedstawień.
 • 3 lipca br. nastąpi czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do budynków przy ul. Akacjowej.