www.torun.pl

Aktywny wypoczynek na tzw. Jarze

Miasto
Data publikacji: 10 lipca 2019

Teren cichej rekreacji, plac zabaw dla najmłodszych, zagospodarowanie terenu przy stawie, siłownie zewnętrzne - tak będzie wyglądać teren zieleni na tzw. osiedle Jar wiosną 2020 r.

Trwają prace nad zagospodarowaniem turystyczno-rekreacyjnym na tzw. Jarze w Toruniu. Już w przyszłym roku będzie można wypocząć tam przy oczyszczonym i zrekultywowanym stawie oraz aktywnie spędzić czas na jednym z urządzeń sportowych: orbitreku, drabinkach, równoważni, twisterze czy wahadle. Najmłodsi będą mogli skorzystać z górki saneczkowej, a właściciele czworonogów z wybiegu dla psów.

Zakres prac obejmuje stworzenie drewnianych konstrukcji: bramy wejściowej, promenady, dwóch pomostów oraz punktu widokowego i obserwacji ptaków. Planuje się również liczne nasadzenia: drzew - sosny czarnej oraz brzozy papierowej, bylin - mącznicy lekarskiej, wrzosu zwyczajnego, kostrzewy owczej, oraz 132 sztuk roślin wodnych.

W parku powstają: dwie trasy piesze, jedna trasa pieszo-rowerowa, jedna trasa rowerowa oraz ścieżki botaniczne. W ramach tego wykonana zostanie nawierzchnia niespełna 4 km ciągów pieszych i ponad 2 km ścieżek rowerowych. Każda trasa skonstruowana została tematycznie: na trasie ”Do Fortu” przejść się będzie można turystycznym szlakiem Twierdzy Toruń, na ”Dużej Pętli”, z zewnętrznymi siłowniami, biegacze będą mogli spędzić aktywnie czas, „Mała Pętla”, prowadząca przez place zabaw, idealna będzie na spacery rodzinne.

Dostęp do miejsca wypoczynkowego zostanie zapewniony dzięki parkingowi na 58 miejsc (w tym 3 dla osób z niepełnosprawnością). Nie zabraknie również elementów małej architektury, takich jak: stoły do ping-ponga, stoły do piłkarzyków, ławki parkowe, stojaki na rowery, stoły plenerowe czy kosze na śmieci. Na terenie parku postawione zostaną również lampy z oświetleniem LED.

Prace budowlane mają zakończyć się w maju 2020 r. Realizuje je firma Bud -Tech z Torunia za 8,5 mln zł. Dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wyniesie 4 800 000 zł (55,60%).

Fot. lipiec 2019 - Sławomir Kowalski

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  W naborze uzupełniającym do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych uczniowie mają do dyspozycji 885 miejsc, czyli o 118 miejsc więcej niż osób niezakwalifikowanych w I etapie rekrutacji.
 • Biznes, Miasto
  Młodzieżowa Spółdzielnia Mieszkaniowa wygrała przetarg na sprzedaż działki inwestycyjnej w zachodnim Toruniu. MSM wpłaci do miejskiej kasy 3 321 000 złotych.
 • Miasto
  Pierwsza wypłata świadczeń wychowawczych 500+ przyznanych na nowych zasadach oraz świadczeń Dobry Start planowana jest na piątek 19 lipca 2019 r.
 • Przez ponad dwa miesiące wakacyjnego odpoczynku 2019 uczniowie mogą skorzystać z wielu atrakcji, jakie przygotowały toruńskie instytucje kulturalne i sportowe.
 • Miasto
  11 lipca 2019 roku ogłoszono listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych w szkołach prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Na rok szkolny 2019/2020 przygotowano łącznie 5160 miejsc w 162 oddziałach w liceach, technikach i szkołach branżowych.
 • Miasto
  16 lipca 2019 roku na Rynku Staromiejskim odbyły się uroczystości związane ze Świętem Policji. Obchody tego dnia w tym roku były szczególne ze względu na setną rocznicą powołania w Polsce Policji Państwowej.
 • Wakacyjna Trasa Dwójki zawitała do Torunia. W niedzielę wieczorem na Motoarenie torunianie i turyści mogli wysłuchać największych przebojów m.in. zespołu Enej, De Mono czy Feel. Zabawa była wyśmienita!
 • Z początkiem lipca 2019 roku w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny na toruńskich Stawkach posługę rozpoczął ks. Krzysztof Lewandowski. Nowy proboszcz został również dziekanem dekanatu toruńskiego IV.
 • Realizacja zadania „Zielona brama toruńskiej starówki” trwa. Do 15 listopada 2019 roku w sąsiedztwie ścisłego centrum miasta pojawią się nowe alejki, nawierzchnie, ciekawe elementy małej architektury, a przede wszystkim nowe nasadzenia zieleni wielopiętrowej.
 • 16 lipca 2019 r. ulicami Starego Miasta przejdzie kolumna funkcjonariuszy z okazji Święta Policji. W trakcie uroczystości wyróżnionych 647 pracowników policji.
 • We wtorek 16 lipca 2019 r. o godz. 7:00 rozpocznie się naprawa 200-metrowego odcinka ul. Grudziądzkiej.
 • W sobotę 27 lipca 2019 r. na toruńskiej Motoarenie rozegrany zostanie II finał Tauron Speedway Euro Championship. Znane już są numery startowe zawodników.
 • Trwa „Lato w Toruniu bez nudy” - coroczny program zajęć sportowo-rekreacyjnych organizowanych w okresie wakacyjnym.
 • Elana i Centrum Wsparcia Biznesu zapraszają lokalnych przedsiębiorców – pasjonatów piłki nożnej na spotkanie biznesowe. 27 lipca 2019 roku w Hotelu Filmar spotkają się przedstawiciele sportu i biznesu. Zaproszeni uczestnicy wydarzenia będą mieli także okazję obejrzeć inauguracyjny mecz rozgrywek ligowych w Toruniu, między TKP ELANA a MKS Bytovią...