www.torun.pl

Aktywny wypoczynek na tzw. Jarze

Miasto
Data publikacji: 10 lipca 2019

Teren cichej rekreacji, plac zabaw dla najmłodszych, zagospodarowanie terenu przy stawie, siłownie zewnętrzne - tak będzie wyglądać teren zieleni na tzw. osiedle Jar wiosną 2020 r.

Trwają prace nad zagospodarowaniem turystyczno-rekreacyjnym na tzw. Jarze w Toruniu. Już w przyszłym roku będzie można wypocząć tam przy oczyszczonym i zrekultywowanym stawie oraz aktywnie spędzić czas na jednym z urządzeń sportowych: orbitreku, drabinkach, równoważni, twisterze czy wahadle. Najmłodsi będą mogli skorzystać z górki saneczkowej, a właściciele czworonogów z wybiegu dla psów.

Zakres prac obejmuje stworzenie drewnianych konstrukcji: bramy wejściowej, promenady, dwóch pomostów oraz punktu widokowego i obserwacji ptaków. Planuje się również liczne nasadzenia: drzew - sosny czarnej oraz brzozy papierowej, bylin - mącznicy lekarskiej, wrzosu zwyczajnego, kostrzewy owczej, oraz 132 sztuk roślin wodnych.

W parku powstają: dwie trasy piesze, jedna trasa pieszo-rowerowa, jedna trasa rowerowa oraz ścieżki botaniczne. W ramach tego wykonana zostanie nawierzchnia niespełna 4 km ciągów pieszych i ponad 2 km ścieżek rowerowych. Każda trasa skonstruowana została tematycznie: na trasie ”Do Fortu” przejść się będzie można turystycznym szlakiem Twierdzy Toruń, na ”Dużej Pętli”, z zewnętrznymi siłowniami, biegacze będą mogli spędzić aktywnie czas, „Mała Pętla”, prowadząca przez place zabaw, idealna będzie na spacery rodzinne.

Dostęp do miejsca wypoczynkowego zostanie zapewniony dzięki parkingowi na 58 miejsc (w tym 3 dla osób z niepełnosprawnością). Nie zabraknie również elementów małej architektury, takich jak: stoły do ping-ponga, stoły do piłkarzyków, ławki parkowe, stojaki na rowery, stoły plenerowe czy kosze na śmieci. Na terenie parku postawione zostaną również lampy z oświetleniem LED.

Prace budowlane mają zakończyć się w maju 2020 r. Realizuje je firma Bud -Tech z Torunia za 8,5 mln zł. Dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wyniesie 4 800 000 zł (55,60%).

Fot. lipiec 2019 - Sławomir Kowalski

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Tofifest, Bach w Dworze Artusa, Nohavica na Jordankach, Podgórskie Święto Latawca, Barbarkowy Bieg Przełajowy czy koncert finałowy projektu "Tak Brzmi Miasto" - najwyższy czas zaplanować, co będziemy robić w ten weekend!
 • Miasto
  16 i 17 października 2019 roku odbyło się szkolenie obronne z elementami obrony cywilnej pod kryptonimem „KOBRA-19”. Dwudniowe wydarzenie zwieńczył pokaz wspólnego działania służb mundurowych w przypadku ataku terrorystycznego w Ujęciu Wody Podziemnej „Mała Nieszawka”.
 • Inwestycje, Miasto
  Na terenie Barbarki funkcjonuje już mini tężnia – inwestycja sfinansowana z budżetu obywatelskiego.
 • Miasto
  Rozpoczynamy konsultacje społeczne w sprawie zagospodarowania terenów położonych przy ul. Polnej, w okolicach ulic: Fieldorfa „Nila”, Strehla, Niepokólczyckiego, Piwnika.
 • Kultura, Miasto
  Ponad sto prac plastycznych i trzy instytucje kultury zostały nagrodzone w jubileuszowej, dwudziestej edycji Międzynarodowego Konkurs Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży „Zawsze zielono, zawsze niebiesko”.
 • Miasto
  23 października 2019 roku w VI LO w Toruniu odbędą się konsultacje społeczne dotyczące projektu stawu Kaszownik oraz Strugi Toruńskiej.
 • Szykuje się kolejny boom inwestycyjny w Toruniu. Do końca roku miasto planuje sprzedaż 36 działek, których całkowita kwota wywoławcza wyniesie niemal 60 mln zł! Łączna powierzchnia tych działek to ponad 48 ha. Najbliższy przetarg już 25 października 2019 r.
 • Do 25 października 2019 r. studenci toruńskich uczelni wyższych mogą składać wnioski o przyznanie stypendium w ramach Miejskiego Programu Stypendialnego realizowanego w Toruniu.
 • Toruńska Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej ze srebrnym laurem i nagrodą publiczności w ogólnopolskim konkursie BohaterON – włącz historię!
 • To już ostatnie dni elektronicznych zapisów na 37. edycję Toruń Maraton, która odbędzie się 27 października 2019 r. w grodzie Kopernika. Limit uczestników został niemal wyczerpany - na listach startowych widnieje ponad 1200 osób. Do wyboru biegacze mają maraton, półmaratonu, a najmłodsi biegi dla dzieci i młodzieży na dystansach od 100 do 1000 m.
 • Przy Szkole Podstawowej nr 24 został zmodernizowany plac rekreacyjny. Zadanie pn. „W zdrowym ciele zdrowy duch” zostało zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego.
 • Mieszkańcy Torunia i okolic w wieku 50-65 lat mogą wziąć udział w spotkaniu informacyjno-edukacyjnym dotyczącym profilaktyki raka jelita grubego.
 • 28 i 29 października 2019 roku w toruńskim Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się ogólnopolskie Forum Dydaktyki Cyfrowej DIGITYKON. Forum to miejsce debaty, gdzie edukacja, sztuka i kultura stykają się z technologią.
 • Rada Miasta Torunia na sesji 10 października 2019 r. wypełniając wymogi ustawy o ustroju sądów powszechnych dokonała wyboru ławników sądowych na kadencję 2020 – 2023.