Aktualności budżetowe | www.torun.pl

Aktualności budżetowe | www.torun.pl

Miasto
Data publikacji: 15 października 2020
Autor: Magdalena Winiarska
Budynek Urzędu Miasta Torunia przy ul. Wały gen. Sikorskiego 8

Analizy wskazują, że poziom ubytku w dochodach jest wciąż na poziomie 60 mln zł. Przed nami ostatni kwartał roku 2020 r.

Na Sesji Rady Miasta Torunia, która odbędzie się 22 października 2020 r. przedstawiony zostanie projekt uchwały zmian w budżecie, stanowiącej swego rodzaju przegląd stanu realizacji zadań.

Skutki pandemii widoczne są po stronie wydatków, ponieważ część zadań zaplanowanych na rok 2020 nie jest realizowana w takim tempie, jak było to zaplanowane. Dotyczy to m.in. projektów finansowane ze środków Unii Europejskiej, głównie z zakresu edukacji (np. wyjazdy uczniów i nauczycieli w celu kształcenia się w innych krajach) czy polityki społecznej. Projekty te będą mogły być realizowane w roku następnym, stąd zarówno dochody, jak i wydatki z nimi związane zostają przesunięte.

Niespełna 5% wydatków inwestycyjnych także w pewnych zadaniach nie udało się zrealizować, nastąpiły jednak przesunięcia w terminach realizacji.

Miasto pozyskało nowe dochody – blisko 5,8 mln zł, z czego 3,5 mln zł to środki z budżetu państwa na modernizację basenu przy ul. Bażyńskich. Dochód ze spółek miejskich z rozliczenia zysku za rok 2019 to ok. 1,6 mln zł, a ok. 700 tys. zł  z kar za zanieczyszczanie środowiska, jakie pobiera Urząd Marszałkowski i następnie przekazuje do Gminy Miasta Toruń. Z kolei 17 mln zł to oszczędności w budżecie miasta.

Stratą dla budżetu miasta jest pozyskanie 12 mln zł zamiast 22 mln zł  na rewitalizację terenów zielonych (parki Glazja i Tysiąclecia, obszar przy Muzeum Etnograficznym, lasy miejskie „Rudelka”). Zgodnie bowiem z najnowszymi ustaleniami refundowane będą działania związane wyłącznie bezpośrednio z zielenią, takie jak nowe nasadzenia, a nie projekty typu tworzenie nowych alejek, siłowni zewnętrznych, placów zabaw itp.

W projekcie uchwały pojawiła się kolejna potrzeba wydatkowa, którą są podwyżki dla nauczycieli w wysokości 6 proc. od września 2020 r. Oznacza to dla budżetu miasta wydatek w wysokości blisko 4 mln zł. Dodatkowo ponad 2 mln zł pochłoną tzw. wynagrodzenia nieperiodyczne, czyli odprawy, nagrody jubileuszowe itp.

Aktualnie deficyt kształtuje się na poziomie 106 mln zł. W wyniku bieżących analiz, deficyt może zostać zmniejszony o 5 mln zł do 101 mln zł. Dodatkowo może on zostac mniejszony o 28 mln zł, zaoszczędzone w roku 2019.

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Przebarwione żółto drzewa w Parku Tysiąclecia jesienią, fot. Adam Zakrzewski
  Eko, Miasto
  Październikowe dni zachęcają do spacerów. Jednym z miejsc, które warto w tym czasie odwiedzić, jest zrewitalizowany Park Tysiąclecia na lewobrzeżu.
 • Na zdjęciu fryzjerka w maseczce obcina włosy klientowi
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu prezentuje kolejny odcinek cyklu filmowego „Starówka Mistrzów”. Poznajcie fachowców, artystów, firmy, usługodawców i zakłady rzemieślnicze, które cieszą się największym zaufaniem klientów. Bohaterem odcinka jest mistrzyni nożyczek Irena Tywczyńska, prowadząca Studio Fryzjerskie Andromeda na toruńskiej starówce.
 • plakat koncertu
  Kultura, Miasto
  Jedynie w telewizji będzie można obejrzeć w tym roku koncert galowy Festiwalu Twórczości Niezapomnianych Artystów Polskich „Pejzaż bez Ciebie”. Tegoroczna edycja poświęcona jest Wojciechowi Młynarskiemu.
 • plakat koncertu
  Kultura, Miasto
  Pamięci tych co odeszli – to tytuł koncertu, który odbędzie się 30 października 2020 r. o godz. 19.00 w sali na Jordankach. Toruńska Orkiestra Symfoniczna upamiętni w ten sposób zmarłych członków społeczności akademickiej UMK.
 • Na zdjęciu: tramwaj jadący po ulicach miasta
  MZK
  W związku z pracami przy sieci trakcyjnej prowadzonymi w rejonie pl. Rapackiego inaczej będzie kursowała komunikacja miejska.
 • Na zdjęciu: grafika promująca program koordynowany przez CWB
  Biznes, Koronawirus
  W związku z kolejnym trudnym okresem dla branży gastronomicznej Centrum Wsparcia Biznesu wznawia akcję „Toruńska baza lokali z jedzeniem na wynos lub z dowozem”. Tworzona baza ma pomóc przedsiębiorcom i mieszkańcom w obliczu pandemii i związanych z nią obostrzeń. Ze wzlędu wprowadzone ograniczenia restauracje, puby, bary i kawiarnie mogą świadczyć...
 • Trzydzieści trzy pojemniki na małą elektronikę o charakterystycznym czerwonym kolorze pojawią się w tym tygodniu na toruńskich osiedlach. System Elektryczne Śmieci uruchomi firma MB Recykling.
 • Od niedzieli, 25 października 2020 r. przy teatrze Baj Pomorski działa plenerowa Scena Szekspirowska. Spotkamy w niej bohaterów stworzonych przez dramaturga wszech czasów.
 • O 146 osób wzrosła z poniedziałku na wtorek liczba torunian zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Liczba osób chorych na dzień 27 października wynosi 1558.
 • Podczas konferencji prasowej 27 października premier Mateusz Morawiecki ogłosił szczegóły rządowego wsparcia dla branż dotkniętych obostrzeniami. Z pomocy będą mogły skorzystać firmy z branży gastronomicznej, rozrywkowej, zdrowia fizycznego i sprzedaży detalicznej.
 • We wtorek 27 października 2020 roku w Toruniu odbędzie się kolejna odsłona Czarnego Protestu. Organizatorzy zapowiadają, że tym razem protestować będą w samochodach i na rowerach jeżdząc po ruchliwych ulicach Torunia. Po godz. 15:00 mogą wystapić utrudnienia.
 • Podczas konferencji prasowej, 26 października 2020 r. prezydent Torunia Michał Zaleski poinformował o aktualnej sytuacji epidemicznej w mieście.
 • Od 27 października 2020 r. wojewoda zawiesił działalność kilku rodzajów placówek dziennej opieki nad seniorami i osobami niepełnosprawnymi. Centra i kluby integracji społecznej mogą jednak kontynuować działalność wytwórczą związaną z epidemią.
 • Aby wesprzeć najstarszych mieszkańców Torunia w związku ze wzrostem zakażeń oraz zaleceniami do pozostawania w domu osób powyżej 70. roku życia, toruńskie jednostki przygotowały szereg form pomocy dla seniorów. Będą one dopełnieniem rządowego programu „Wspieraj Seniora”.