Coraz bliżej zakończenia jednej z ważniejszych inwestycji rowerowych w tej części miasta. Dobiega końca rozbudowa ul. Sobieskiego na odcinku od pl. Pokoju Toruńskiego do ul. Żółkiewskiego.
Na trasie liczącej około 1,4 km powstała nowoczesna infrastruktura dla pieszych i rowerzystów, która znacząco poprawi bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu.
Po wschodniej stronie ulicy wybudowano drogę rowerową wraz z chodnikiem, natomiast po stronie zachodniej istniejący chodnik został przebudowywany do parametrów ciągu pieszo-rowerowego. Inwestycja realizowana była etapami, a obecnie roboty wchodzą w końcową fazę.
15 maja wykonawca kończył układanie nowej nawierzchni na jezdni. Do finalizacji inwestycji pozostały już ostatnie prace wykończeniowe, w tym:
- wykonanie oznakowania poziomego i pionowego,
- montaż elementów bezpieczeństwa ruchu drogowego,
- dokończenie nasadzeń zieleni,
- prace porządkowe.
Warto podkreślić, że w trakcie realizacji zwiększono zakres inwestycji. Pierwotnie oprócz budowy ścieżki zakładano wymianę nawierzchni jezdni jedynie na najbardziej zniszczonych fragmentach ul. Sobieskiego. Ostatecznie podjęto decyzję, że nowa nawierzchnia zostanie ułożona na całym odcinku ulicy.
Przypomnijmy, że inwestycja jest współfinansowana ze środków Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza 2021–2027 w ramach działań wspierających zrównoważony transport miejski i rozwój infrastruktury rowerowej. Całkowita wartość projektu wynosi 7,3 mln zł, z czego dofinansowanie to 6,2 mln zł. Całość zadania ma być gotowa do końca maja br.
Tekst: Agnieszka Kobus-Pęńsko, Miejski Zarząd Dróg w Toruniu
Zdjęcia: Filip Tomasik, Miejski Zarząd Dróg w Toruniu









